Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Esnaf Göstermelik Değil, Acil Çözüm Bekliyor”

Ekonomi

02-12-2020 tarihinde yayınlandı.

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 30 Kasım tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından açıkladığı kısıtlama kararlarını eleştirdi, milyonlarca esnafın unutularak açlığa terk edildiğini ifade etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, kısıtlama kararlarına bağlı olarak 2 milyon esnaf ile sayıları 6,5 milyonu bulan sokak esnafının hiçbir destek verilmeden yine kepenk kapatmaya zorlandığını belirtti. Acilen ekonomik önlemlerin de alınması gerektiğini belirten CHP’li Ağbaba’nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Esnaf devren kiralık!
“Türkiye’nin salgınla mücadelesi yine toplumsal kesimleri düşünmeden, göstermelik ve anlık tedbirlere indirgenmiş durumda. Tüm Türkiye etkili tedbirler beklerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘evde nargile içmemekten, misafir kabul etmemekten, CHP’nin kötülüğünden’ bahsediyor. Sokağa çıkma kısıtlaması da yine bu anlamda oldukça etkisiz ve göstermelik kararlardan oluşuyor. Esnaf en azından kredi ertelemesi veya faizsiz kredi beklerken, bir yandan küçük esnafa kepenk kapattırıldı, diğer taraftan AVM’lere HES koduyla alışveriş yapma serbestliği getirildi. Böylece küçük esnaf AVM ve zincir marketler karşısında daha da ezilir hale getirildi. 2 milyon esnaf ile sayıları 6,5 milyonu bulan sokak esnafı, desteksiz ve yardımsız bir şekilde kaderlerine terk edildi.”

Yeni yasaklardan doğrudan etkilenen 474 bin 212 işletme var
16 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı genelgesi ile faaliyetleri durdurulan ve halen açılmasına izin verilmeyen en az 14 bin 224 işyerine, 17 Kasım 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda en az 369 bin 804 işyeri eklendi. 30 Kasım tarihli alınan kararlar doğrultusunda ise en az 90 bin 684 işyerinin faaliyetleri durdurulduğunu görüyoruz. Faaliyetin durdurulmasının yanında sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte birçok sektör, alınan kısıtlama kararlarından dolaylı olarak etkileniyor. En başta sayıları 6,5 milyonu bulan sokak esnafı yani seyyar satıcı ile 220 bin bakkal ve küçük market, kitap ve kırtasiyeci esnafı, 10 bin 300 düğün-davet işletmesi sayıları on binleri bulan manav ve kasaplardır. Bu tedbirlerle sokağa çıkma kısıtlaması sonucunda doğrudan veya dolaylı olarak  milyonlarca esnaf ve seyyar satıcının etkileneceği görülüyor. Peki bu esnaflar için tek bir önlem alındı mı, ne yazık ki hayır. Bu işletmelerde çalışan yüz binler ve bu kişilerin aileleri dikkate alındığında bu sayının korkutucu boyutlarda olduğu anlaşılacaktır.”

Saray ile halk arasındaki ‘sosyal mesafe’ esnafı ve çalışanını öldürüyor!
“Saray ile halk arasındaki aşılamaz ‘sosyal mesafe’, esnafı, işçiyi, işsizi, çiftçiyi, emekliyi, 83 milyonluk ülkeyi nefes alamayacak duruma getirdi. Ne esnaf, ne çalışan, ne işçi kısıtlama tedbirlerine karşı değil; ancak desteksiz, yardımsız, sosyal devletin yok sayılarak milyonlar insanın kaderine terk edilmesi kabul edilemezdir. Ayrıca ülkemizde sayıları 6,5 milyonu bulan seyyar satıcı ile yine 8,5 milyon kayıt dışı çalışanın olduğunu unutmamalıyız. Kapatma koşulları tüm bu gruplarda ciddi gelir kaybına neden olmaktadır. Sokağa çıkma yasağı sonrası sokak satıcıları nasıl yaşayacak. Tüm dünya esnafına milyarca dolarlık paket açıklarken, bizde gelir kayıplarını karşılayıcı kararlar ne yazık ki alınmıyor.”

Esnaf mecazi değil, gerçek anlamda evine ekmek götüremiyor!
“Esnafların ‘evimize ekmek götüremiyoruz’ sözleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediği gibi ‘abartılı’ değil, gerçekliğin en net haliyle ifade edilmesidir. Kantincisinden kahvehanecisine, kırtasiyecisinden lokantasına en az 474 bin esnaf, 2,5 milyonu bulan çalışan ve aileleriyle birlikte yok sayılıyor. Tedbirler nedeniyle kapatılan işyerlerinden kira stopajı, SSK primi, muhasebe stopajı, damga vergisi, kurumlar vergisi, eğlence vergisi, işgaliye vergisi, katı atık vergisi, çöp vergisi, tabela, ilan ve reklam vergisi ve elektrik, su, doğalgaz faturalarından vergiler alınıyor. Esnaf vergisini mi, kirasını mı, faturalarını mı ödesin, ailesine mi baksın, çalışanlarının maaşını mı karşılasın? Bugün yaşananlar, kepenk kapattırılan işyerinden çeşit çeşit vergi alan, esnafı zor gününde dahi para kaynağı olarak gören iktidar anlayışının sonucudur.”

Esnafı ve Çalışanlarını Koruma Paketi” bir an önce hayata geçirilmeli
“Esnaf ‘anlık ve göstermelik tedbirler’ değil; acil çözüm bekliyor. Bizim, CHP olarak hazırladığımız Gelir Kaybına Karşı Esnafı Destekleme ve İşsizliğe Karşı Koruma Paketi acilen hayata geçirilmeli ve esnafa gelir kaybı ödeneği veya yardımları sağlanmalıdır. Bu kapsamda; günlük cirosunda %30 kayba uğrayan esnafa aylık 2500 TL, günlük cirosundan %30 ile %50 arası kayba uğrayan esnafa aylık 3000 TL ve son olarak günlük cirosundan %50 ve üzeri kayba uğrayan esnafa aylık 3500 TL gelir koruma güvencesi sağlanmalıdır. Ayrıca esnaflarımızın yanında istihdam edilen çalışanları günlük 39,24 TL ücretsiz izine çıkarmak yerine, bu işyerlerinde kısa çalışma ödeneği hak ediş şartı olan son 450 gün prim ödeme ve 60 gün kesintisiz çalışma şartı kaldırılmalı, tüm çalışanlar kısa çalışma ödeneği kapsamına alınmalıdır.”

Bülten

FOTO: Arşiv

agbaba malatya2

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ali

Bu Tuncay’ın dünyadan haberi var mıdır? Sanmıyorum. Bu başka bir gezegenin insanı galiba.
Aşağıdaki isteğim bu arkadaşa gelsin:
https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/yilmaz-ozdil/asilim-sureci-6155424/

Tuncay

Heee veli bey dünyanın boğuştuğu salgın ve beraberinde oluşan ekonomik sıkıntılar varken
Türkiyenin bu güne kadar açılmamış yer altı kaynakları
Herkes biliyor bunun bu güne kadar kullanılmamasının müsebbibi chp ve yaptığı anlaşmalar
Bu yüzden bitmiş tükenmek üzere olan sömürgeci Avrupa devletleri
Her koldan Türkiyeye saldırırken içerden bir çok yardımcı bulması size birşeyler hatırlatıyor mu veli bey
Genel başkanınız ile birlikte bu güne kadar olumlu tek bir muhalefet yok
Hep çamur hakaret kötüleme açlık yokluk öldük bittik edebiyatı yaparak muhalefet ettiğinizi sanıyorsunuz
Seçim erkende olsa vaktinde de olsa göreceksiniz chp yine yerinde sayacak
Belliki iyileştiniz tekrardan geçmiş olsun veli bey
Sağlık çok önemli şükür ki sizin değil de iş bilenlerin elinde

Ali

Deve SIDIGI nelere kadirsin bu tosuncuklar hep bocalıyor bak alkışlar tosuncuklara IYIKI VARSIN AGBABA

Tuncay

Çok komik kendinizi kandırın bakalım nereye kadar
Chp nin siyaseti yalan üzerine kurulu
Bi okuyun bu kadar at gözlüğü ile bakmayı bırakın
Geçmişten bu güne chp de birde idarecilerine ve muhalefetine bakın belki biraz anlarsınız
Tekrar söylüyorum Allah korusun bu dönemde chp iktidar olsaydı bugünleri bile görmez buraya bu yorumları yapamazdınız

Ali

Deve SIDIGI ni gün de bir kez için sabah akşam alirsan böyle bocalarsin CHP KADAR başına taş düşsün ne diyeyim ülke ekonomik OLARAK bitmiş sen hâlâ neyin pesindesin deveyi fazla kaçırmış olman dilini dolandiriyor HADI bakalım yarın öbürgün vah çekersen kizmam vallahaBENDEN sana tavsiye ENSAR USSAKI TARIKATI MILLETIN NEYINI..DIYEN ADAMIN VERGI BORÇLARI NIN SILINMESI GECMEDIGIN YOLLARA VERGI GITMEDIGIN HASTANEYE PARA HEP BUNLARIDA HATIRLAMIŞ OLASAN HADI ORDAN SIMDI BOL BOL BOL OKU

Harun BİNGÖL

Esnafın derdini basında fox haber, malatya da veli ağbaba getiriyor bir tek…

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 10 7 3 0 20 9 11 24
Hatayspor 10 6 2 2 19 8 11 20
Alanyaspor 10 6 2 2 16 15 1 20
Fenerbahçe 10 6 1 3 14 11 3 19
Fatih Karagümrük 10 5 3 2 16 12 4 18
Beşiktaş 9 5 2 2 18 11 7 17
Konyaspor 10 4 5 1 14 9 5 17
Galatasaray 9 5 2 2 14 12 2 17
Altay 10 5 0 5 16 16 0 15
Adana Demirspor 10 3 4 3 15 15 0 13
Başakşehir FK 10 4 0 6 13 13 0 12
Gaziantep FK 10 3 3 4 12 14 -2 12
Yeni Malatyaspor 10 4 0 6 11 17 -6 12
Sivasspor 10 2 5 3 14 12 2 11
Kayserispor 10 3 2 5 13 17 -4 11
Giresunspor 10 2 3 5 6 10 -4 9
Antalyaspor 10 2 3 5 11 16 -5 9
Göztepe 10 2 2 6 9 14 -5 8
Kasımpaşa 10 1 3 6 10 16 -6 6
Çaykur Rizespor 10 1 1 8 8 22 -14 4

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...