Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

‘Yeşil Doku Artacak, Taban Suları Yer Üstüne Çıkarılacak’

Gündem

27-01-2021 tarihinde yayınlandı.

‘Yeşil Doku Artacak, Taban Suları Yer Üstüne Çıkarılacak’

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kernek Meydanı’nda incelemelerde bulunarak yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. İnceleme gezisine İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Bülent Yılmaz, MASKİ Genel Müdürü M. Yaşar Karataş, Yazar Asım Demirkök ile Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Genel Sekreter Yardımcıları katıldı.

Kernek Meydanı’ndaki çalışmaların an itibariyle devam ettiğini belirten M. Yaşar Karataş ise, “Kernek Meydanı’ndaki çalışmalarımızda önceliğimiz yer altındaki taban sularının yer üstüne çıkarılarak vatandaşların yaşamış olduğu mağduriyeti önlemek. Akabinde yapacağımız çalışmalarla yeşil alan, piknik alanı, kafeterya, şelale ve teleferik çalışmalarıyla güzel bir mekân oluşturmak” dedi.

“KERNEK’TE YEŞİL DOKUYU ARTIRACAĞIZ”
I. Etap çalışmaları kapsamında yapılan çalışmaları yerinde incelediğini belirten Başkan Gürkan, “Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış olduğumuz çalışmalarda öncelikli olarak kot farkından dolayı bodrum ve evlerini su basan vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek. Ekiplerimiz tarafından yapılan Kernek Meydanı I. Etap çalışmaları kapsamında kanalda ve çevresinde çalışmalarımız olacak. Bu çalışmalarımızla Kernek Meydanı’nda hem yeşil alan dokusunu artıracağız hem de taban sularını tekrar yer üstüne çıkararak en verimli şekilde değerlendireceğiz. Çevre düzenleme çalışmaları ile ileriki etap çalışmalarıyla hayata geçireceğimiz şelalesi ve teleferik sistemleriyle güzel bir mekânı Malatya’mıza kazandırmış olacağız. Çalışmaların en kısa sürede tamamlanması için ekiplerimiz yoğun bir mesai harcamaktalar. Bu çalışmalarda emeği geçenlere, bize destek verenlere teşekkür ediyorum” dedi.

“GÜZEL BİR GÖRÜNÜME KAVUŞTURULACAĞI İNANCINDAYIM”
Kernek Meydanı’ndaki projeyle ilgili mühendislerden bilgiler alan heyet, çizilen projenin saha üzerinde nasıl konumlandırılacağını yerinde inceledi. Gerçekleştirilecek çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Yazar Asım Demirkök yaptığı açıklamada, “Yeşil alanın artırılacağı, teleferik ve şelalenin çok güzel bir şekilde planlanarak bu alanın güzel bir görünüme kavuşturulacağı inancındayım. Derme Kanalı’nın yapımı 1943’lü yıllara dayanmaktadır. Hafızalardaki Kernek’e dönüştürülmesi kent hafızası için de önemlidir.” dedi.

Bülten- malatyahaber.com

gurkan kernek1

gurkan kernek2

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
14 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
MUSTAFA

Malatya ya hipodrom dahil içinde tüm atlı sporların yapılabildiği bir “ATLI SPORLAR MERKEZİ” mutlaka kazandırılmalıdır. Yarış atı yetiştiren Türkye nin üç ilinden biri olan Malatya nın hakkıdır. Bu tesis Malatya ya büyük bir artı değer kazandıracaktır. Lütfen destek olun.

irfan

ne kernek meydanıymış gelen vuruyor giden vuruyor

Bay Teke

Anlamadığım Kernek den ne istiyorlar sanki evin salonu sıkıldım dekor değiştireyim der gibi milyonları ha bire yapılan bir şeyi yıkıp yeniden yapılıyor yazık yazık israf bu yapılmış işte kernek güzel paramı geldi aktarın hazinede biriksin. Zor günün antibiyotiği, tarhanası, ekmeği, suyu, ateşi, olsun. O şelaleyi 50 kez yıktılar 50 kez israf. Lütfen yapılanı yıkıp yeni dekor diye ortaya israf ürünü çıkarmayın

Mustafa

Çakır zamanında Malatya’nın canını okudu, her yeri mehvetti iş yapayım derken. Kernek meydanı keşke Ahmet Münir Erkal’ın yaptığı gibi kalsaydı.

GÖKHAN

Selahattin Gürkan, her zaman olduğu gibi, yine bildiğini okuduktan sonra, eleştirilen Kernek düzenlemesini pazarlamak için bu defa Prof. Dr. Bülent Yılmaz’ı kullanmaya kalkışmış. Bülent Hoca, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nin değerli dekanı olarak Kernek düzenlemesi projesini incelemey davet edilmiş. Ama iş bittikten, proje çizildikten, ihale yapıldıktan, işi yapacak ve parayı alacak olan belli olduktan sonra… Yani, Sayın Bülent Hocamız, Selahattin Gürkan tarafından adeta dolgu malzemesi gibi kullanılmaya çalışmış. Zaten fotoğrafa göz attığınızda, Prof. Dr. Bülent Yılmaz’ın bu incelemeye ‘nezaketen’ katıldığı ve rahatsız olduğu çok belli. Elleri arkasında bağlı ve olayın dışında olduğuna yönelik mesaj vermeye özen gösteren bir duruşu var. Anlıyoruz ki, Kernek için üretilen “Kernek Baba” efsanesinin asılsızlığının deşifre edilmiş olması Selahattin Gürkan’ı bir hayli üzmüş. O her şeyi bilen her şeyden anlayan başkan olarak sözünün üzerine söz istemiyor.

mehmet

Üzeri betonla kapatılan fay kaynağının tekrar yüzeye çıkarılması iyi bir fikir. Fuzuli caddesindeki yeraltı su seviyesinin de düşmesi sağlanır. Çıkan temiz su içme ya da sulamada kullanılabilir.

Cihan

Sayın Başkan seni Büyükşehir belediye başkanı adayı göstermek istemeyenler seni oyuna getirdi sen aday gösterildin ama ekibini alıp gidemedin ve kendi ekibini kuramadın bu onların daha işine geldi Battalgazi başkanı iken olumsuz tek yorum almazken şimdi eleştiri okları hep senin yanında maalesef

pasa44

Dünyada eşine az rastlanır doğal kaynak suyunu kurutup yapay su çıkaran Sivaslı sözde mimarı buradan çok uyardık ama bizi dinlemedi. Dinlemediği için milyarlarca yeni masraf çıktı. Vebali, günahı sorumlularına. Allah rızası için ehliyet ve liyakatlı kişileri işin başına getirin veya onlara danışın. Selahattin Başkanın bunda suçu yok, başkan Kerneği eski haline yeşili ve suyu bol bir parka dönüştürmeye çalışıyor. Bir uyarımda Selahattin Başkan’a Başkanım Allah rızası için 2. Kanalboyuna yaptığınız Millet bahçesine sakın beton yığınları yapmayın yeşili, suyu bol devasa bir bölge parkı yapın. Oraya kütüphane olmaz hem şehir trafiği, gürültüsü hem de park bittiğinde gürültülü bir yer olacak, bence kütüphaneyi eski Yimpaş binasına yapınız, altını esenlik market, üstünü gençlik eğitim merkezi yapınız, hem okulların çoğu ve üniversite orada hem de sessiz bir yer.

Genco

Çok güzel bir fikir hocam.ancak bu dünyada akıllı insanlar en az dinlenen insanlardır.

pasa44

Öncelikle teşekkür ederim ama Estağfurullah Hocam, çok akıllı olmasak da çok şükür Allah’ın herkese bahşettiği akıl nimetimizi kullanmaya çalışıyoruz. Kernek Parkının şu acı hali maalesef ben yaptım oldu mantığının acı örneğidir. Peygamber Efendimiz bir işi yapmadan önce istişare eder ve iştişare etmeyi de tavsiye edermiş. İstişarenin günümüzdeki adı beyin fırtınasıdır keşke böyle icraatlardan önce istişare yapılsa da bu acı tecrübeler yaşanmasa.

Önder

2 yıl oldu icraat yok laf çok maşallah … Sn başkan başkalarını suçlamayı bırakıp icraat gösterin.. 5 tane koruma arabasıyla neden geziyorsunuz devletin imkanlarını ziyan etmeyin

R. A

Sayın başkanım yollara ne zaman asfalt dökeceksiniz çukurları bi zahmet kapatsalar geldiginizden şimdiye kadar fuzuli ve toki yolunun bir kısmından başka birde günger caddesi tarafına haricine yol asfalt dökülmedi çilesiz yolu derme kanalın yolu her sene kaç araba uçuyor çarşı sokakları çogu yer asfaltsız en azından çukurları kapattırsanız..

ismet

Yazıklar olsun size! Dünyanın parasını harcayıp kaynağı ve yeşil dokuyu yok ettiniz. Şimdi de yine bir sürü para harcayıp kaynağı bulup yeşil dokuyu arttırmaya çalışıyorsunuz.Tam trajikomik bir durum…

Nazım

Her sene söküp yeniden yapıyorlar. Söküp yapan da kendileri beğenmeyen de kendileri. Madem beceremiyorsunuz dokunmayın. Kernek’in 18 yıl önceki doğal güzelliğinden eser kalmadı. Kernek kanalını ışıklı yapay bir havura çevirdiler. Kurtulamadık bir türlü bu estetik fukaralarından.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 38 25 6 7 86 41 45 81
Fenerbahçe 38 24 7 7 69 38 31 79
Galatasaray 38 24 6 8 73 34 39 78
Trabzonspor 38 18 13 7 47 35 12 67
Hatayspor 38 17 9 12 61 51 10 60
Sivasspor 38 14 17 7 50 41 9 59
Alanyaspor 38 16 9 13 55 42 13 57
Gaziantep FK 38 14 13 11 54 46 8 55
Fatih Karagümrük 38 14 12 12 57 50 7 54
Göztepe 38 13 12 13 55 52 3 51
Konyaspor 38 12 12 14 48 47 1 48
Çaykur Rizespor 38 11 12 15 48 63 -15 45
Yeni Malatyaspor 38 10 14 14 47 49 -2 44
Başakşehir FK 38 11 11 16 41 55 -14 44
Kasımpaşa 38 11 10 17 43 54 -11 43
Antalyaspor 39 9 16 14 41 55 -14 43
Kayserispor 38 9 13 16 34 50 -16 40
MKE Ankaragücü 38 10 8 20 45 61 -16 38
BB Erzurumspor 39 9 10 20 41 66 -25 37
Gençlerbirliği 38 9 8 21 38 71 -33 35
Denizlispor 38 6 10 22 36 68 -32 28

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...