Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

İki İl Arasında Sınır Tartışması Yeniden Alevlendi

Gündem

20-10-2019 tarihinde yayınlandı.

İki İl Arasında Sınır Tartışması Yeniden Alevlendi

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Malatya ile Adıyaman arasındaki sınır tartışması yeniden alevlendi. İddiaya göre Adıyaman’a sınır olan Kozluk Mahallesi’ndeki yaylada yol çalışması yapıldığı sırada bölgeye gelen Adıyamanlı yüz kişilik grup bölgenin kendilerine ait olduğunu ileri sürerek Malatyalılara saldırdı, olayda 5 kişi yaralandı.

Malatya ile Adıyaman arasında 3 yıl önce tabela nedeniyle başlayan sınır kavgası yeniden alevlendi. Kavga bu kez Yeşilyurt ilçesine bağlı Kozluk Mahallesi’ndeki yaylada Malatyalılar tarafından yapılan yol çalışması nedeniyle başladı.

İddiaya göre Adıyaman sınırında bulunan Kozluk Mahallesi’ndeki yaylada yol çalışması sırasında yaklaşık yüz kişilik Adıyamanlı grup çalışma alanına gelip buradaki çalışmaları durdurdu.

Kozluk Mahallesi sakinlerinin iddiasına göre bölgenin kendi sınırları dahilinde olduğunu ileri süren Adıyamanlılar daha sonra Malatyalılara taşlarla saldırdı. 5 kişinin yaralandığı olayın ardından savcılığa suç duyurusunda bulunan Kozluk Mahallesi sakinleri siyasilerin konuyu çözmemesinden dert yanarak, olaylar daha fazla büyümeden bir an önce sınırın net bir şekilde belirlenmesini istiyor.

Olayı anlatan Kozluk Mahalle Muhtarı Ali Ercan, yaylaya yol yaptıkları sırada Adıyamanlıların kendilerine saldırdığını söyleyerek, “Burada yaylaya yol götürmek için çalışma yapıyoruz. Burası bizim il sınırlarımız içinde ve biz kullanıyoruz. Dün (önceki gün) 100 kişilik bir grup geldi burada bizim çobanımıza karışmışlar. Sonra biz konuşmak için geldiğimizde bize de saldırdılar” dedi.

Konuyu daha önce yetkililere defalarca söylediklerini ancak bir çözüm bulamadıklarını söyleyen Ercan, sorunun çözülmesini ve bölgenin nereye ait olduğunun bir önce belirlenmesi gerektiğini aktardı. Ercan, “Eğer bizimse bize versinler Adıyamanınsa onlara versinler biz de ona göre davranalım ve bir daha buraya gelmeyelim. Böyle olaylar yaşamak istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sınır tartışmalarının nedeninden bahseden Ercan, “Bölgede açılan bir taş ocağı vardı. Malatya’dan ruhsat verilmedi. Onlar gidip Adıyaman’da ruhsat aldılar. Kadastro sınırını getirip taş ocağını içine aldılar ve böylece Malatya sınırı yaklaşık 7 kilometre içeri çekildi. Mesele bundan ibaret” şeklinde konuştu.

Olayda kendisi ile birlikte 5 kişinin yaralandığını dile getiren muhtar Ercan, karşı taraftan şikayetçi olduklarını da ifade etti. Yaylayı uzun yıllardır kendilerinin kullandığını belirten mahalle sakinleri ise konun acil bir şekilde çözüme kavuşturulmasını istedi.

İha-Yeni Malatya Gazetesi

AW833492 01

AW833492 02

AW833492 03

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
42 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Muhteşem

Kupkuru otlu-karataşlı yaylanın derdine düşeceğinize Almanların çöktüğü altın madeninizin derdine düşün…
Koçali’de bakır diyerek altınlara çöktüler siz de kuru ot için birbirinizi yeyin. Size her şey Müstehak…! Hasütler…

44malatya

Neden akp vekileri bu konuda soz etmiyorlar.
,sayin vekiler belediye baskanlari yetkililer neden
Sustunuz ,aciklama bekliyoruz

Malatya-Adıyaman yolcusu

Malatyalılar olarak, 30 kilometrelik güvenlik koridoru istiyoruz. Aksi halde girip barış pınarıno başlatırız, ayık olun

Şahin

Olayı tamamen yanlış aksedilmiş 100 yılı aşkın çampınar yaylası orda yaylacılık yapan insanlara aitti. Kozluk köyünde olanlar silah la gelip orayı almaya çalışıyorlar adıyamanlı dediğiniz insanlarda(doğma büyüme malatyalılar malatyada ikamet ediyorlar ) buna engel olmaya çalşıyorlar. Sınır kavgası yok Adıyaman Malatya kavgasıda hiç yokk yalan haber yapmayın .

Eskimalatyalı

UYARI kısmını ihlal eden o kadar yorum yayınladın insanlıktan bahsettiğim yorumu yayınlamadın tebrikler Malatya Haber …

Mustafa Kahraman Malatya Pütürge liyim

iç içe yaşayan bir millet kalkmış daha görüyor neyin davasını görüyorsunuz neyinizi paylaşamıyorsunuz iz de İstanbul’da yaşıyoruz malatyalıyız şimdi �stanbullu mu bölmemiz lazım

Mehmet ŞİMŞEK

“İki İl Arasında Sınır Tartışması Yeniden Alevlendi” atılan başlık fitne saçmakta. Bu yaşanan olay bir sınır anlaşmazlığı kesinlikle değil. Gazeticilik, haber anlayışı bu olmasa gerek. Siz sayın editör Savcı değilsiniz ! suçlayamazsınız. Avukat değilsiniz savunamazsınız. Hakim hiç değilsiniz hüküm veremezsiniz. Olayları birinci ağızdan duymadan iki tarafla görüşmeden bu şekilde konuşmak, haber yazmak milleti yanlış yönlendirmek vebaldir.
Ezcümle yaşanan olay Kozluk Mahalle Muhtarı Ali Ercan ve beraberindeki köylünün Pirhemzik yaylasında izin almadan danışmadan hiç bir hakkı olmadan yaylaya Yeşilyurt Belediyesinin işmakinalarıyla yol açmaya çalışması ve Pirhemsik aşiretinin ise haklı davalarında olaya karşı çıkmaları. Kaldıki iki tarafta Malatya da yaşamakta Malatya doğumlu, Malatyalı. Kamu oyuna saygıyla duyurulur.

mehmet

ALLAH AKIL FİKİR VERSİN HEM BUNU YAPANLARA HEM DE YORUM YAPANLARA! Adıyaman kim malatya kim ! bu ülkenin iki şehri, her yer herkese açık , yorumlara bakınca iki ayrı DEVLET arasındaki uyuşmazlık gibi anladım. bir cahilin fitili ateşlemesiyle kitleler provake edilmek isteniyor, adıyaman ve malatya et tırnak gibidir tıpkı malatya elazığ gibi, lütfen beyler sarih akılla düşünelim bu tür şeylere prim vermeyelim , kim kimin arazsi hangi şehire ait hepsi bellidir, devlet yetkilileri bu problemi çözer, ancak birbirimize karşı hasmane tutumlar doğru değildir ve bunu hiç kimse çözemez ancak kendi aklımız ve sağduyumuz çözer! herkesi sağlıklı düşünmeye davet ediyorum , selamlar olsun!

Murat

Adıyamanlı kardeşlerimiz önce şunu bilmeliler: Malatya.nın verimli toprakları ve kayısı olmasaydı bunlar ömürleri boyunca fındık. elma. pamuk peşinde bir ilden diğerine göçebe hayatı sürdürmeye devam edeceklerdi. Özellikle ilimizin misafirperverliği sayesinde bir de bizim insanımızın tembelliği de işin içine eklenerek Malatya.da yoğun bir Adıyamanlı nüfusu oluşmuş vaziyettedir. Kimse bunu küçümseyemez. Bugün Topsöğüt, Hatunsuyu, Eskimalatya, Orduzu, Şentepe, Dilek, Karakavak, hatta Akçadağ, D.şehir ve Sürgü bu tür insanlarla dolup taşmıştır. Sınır nedir?. Zaten Malatya olmuş bir yavru Adıyaman. Kavganın gürültünün baskının sebebi nedir. Bizler Malatyalı olarak zaten topraklarımızın çoğunu siz Adıyamanlılarla paylaşmışız, halen de sizlere bahçe ev ve tarlalarımızı satmaya devam ediyoruz. Nedir bu kin ve nefret. Yoksa siz hala Nemrutçuluk mu yapıyorsunuz, bence biraz HADDİNİZİ BİLİN…VeSSelam…

PAŞA44

Devletimiz kendi sınırlarını korumak için düşmanlara karşı verdiği savaşa bak adıyamanlıların yaptığı işe bak !!! Allah akıl fikir versin Aç gözlülük diz boyu içimizdeki adıyamanlı bürokratlar ilgilensin artık ..

adıyamanlı

malatya adıyaman kardeştir iki cahihlin kavgası iki şehire mal eden gazeteciler bu yazınız cahileri galyana getiriyor sayın valim bunu düzeltirin yoksa kardeş şehirler düşman olacak iki cahil kavga eder gazetci manşet eder herşey paramı yani sohbetlere lütfen bakın sasyın VALİM bir deli kuyya bir taş atar 40 akılı çıkaramaz iki ilin kardeşliği bu gazetecilerin insafına bırakılmaycak kadar değerlidir.kazanan kardeşlik olsun ve selam.

Can

SINIR MI KALDI MALATYA DA MALATYALI MI KALDI VEKİLLERE BELEDİYE BAŞKANLARINA BAKIN ÇOĞU ADIYAMANLI KAMU YÖNETİCİLERİ STK LARIN BAŞINDA MALATYA LI PARMAK SAYISI KADAR YOK AZ KALDI SURİYELİ VEKİL VE YÖNETİCİ ÇIKARMAYA

behlül

adıyanlıları anlamıyorum , zaten Malatya sizin Malatyalılar Malatya da yabancılık çekişiyorlar neden kavga ederseniz ki mantıklı -olun dövüşmen :))

Alican

Belediye başkanları akp il başkanları kurumlarda müdürler amirler bingöl elazığ adıyamanlı …malatya nın yerlisi yok …yerlisi yabancı kalmış …suç oranları bundan yüksek medeniyet yok

MUSTAFA

Malatya vekilleri Malatyanın hangi temel sorununu çözmüştür ki bunu da çözssün.
Kısacası sahipsiz Malatya

Olayı Bilen Kişi

Bölgede bulunan yayla asırlardır malatya ili kozluk köyüne bağlıdır buna bölgedeki 50 köy şahittir. hatta 1938 tarihli dokuz muhtarın ve İSMET ÜNÖNÜ imzalı belgede bunu göstermekte sözü edilen belge şuan Malatya valiliğinde bulunmaktadır. Basın muhabiriniz gidip bakabilir.
Ancak daha sonra bir taş ocağı ruhsatından kaynaklanan bir hata ile kadastro yaylayı Adiyamanlı birhamsk denilen aşiretne bağlanmış.
Üzücü olan Malatya da şöförler odası cemiyeti başkanı Adıyamanlı ŞEVKET KESKİN hemşerilik yaparak adıyamanlıları korumaya çalışmakta. Oysa Malatyalının ekmeğini yiyip bunu yapmak acı değil mi

44malatya

Meydanlarda secim zamani bol bol vatlar verdi niz
Malatyalilarin.oylarini aldiniz malatya topraklarin
Geri alin siyasiler acilen cozum bulun

44 FFM

Adıyaman kendine gell

Adıyamanlı muhammed

Sakin ol şampiyon

bek

sahipsiz memleket

Malatya da malatyasiz.

Memeeketimin her yerine adiyamnlilari doldurursan millete boyle saldırırlar. Belediyeyi doldur partiyi doldur sahipsiz sekilde malatya da dolas.

Pukay

Hakan kahtalı umarım Adıyaman ı savunup Malatyalı hemşehrilerimize haksızlık yapmazsınız

ÇİFTÇİ44

1954 e Kadar Bize Bağlıydınız Haddinizi Bilin. Haddini Bileceksin Hâd Bilmek İyidir…

44 FFM

Çifçi44 bunu cok az malatyali biliyor
Neden ve niçin o duruma getirdiler
Siyasi oyun bunu gençlere anlatmak lazim

Ali

Dovusmeden oynayin

Engin Taşan

Başka derdiniz yok değilmi?Adıyamanın yarısı zaten 60 senedir Malatyada.10 metrenin hesabınamı kaldı?

Ertabur

Daha düne kadar bizim kayısı bahçesinde amelelik yapıyordunuz hayırdır Tabi besle kargayı oysun gözünü

İbrahim Yetgin

amelelik şereftir.çalmadan çırpmadan kazanmak.kendini beğenmiş kofik! senin gençlerin iş beğenmezken adıyaman gençleri güneşin çatında akşama kadar çalışıyor.

baran

O hor gördüğün Adıysmanlı amelelerin (ki çalışmak şereftir) , Malatya da satın almadığı kayısı bahçesi kalmadı .Sen bu kafa ile devam et.

M.Sinan ÖZTAN

Adiyaman tarafının sınır konusunda yaptığı çok çirkin.Bu konunun her iki il valisinin ve diğer yetkililerin katılımıyla yapılacak toplantıda ele alınarak çözüme kavuşturulması gerekir.1954 yılında Adiyaman’ın il yapılması sonucu sınır çizgisi ele alınmalıdır

44 FFM

BIZIM EKMEĞİMIZLE BÜYÜDÜLER ŞIMDI BIZE SALDIRMALARI ÇOK AYIP
ADIYAMAN KIMIN ESERI
HADINIZI BILIN
MALATYALILAR BIRAZ GERÇEĞİ GÖRÜN

battalgazi44

daha düne kadar ilçemiz olan adıyaman çok ayıp ediyor. eskiden adıyamanlılar, malatyalılara dayı, biz de onlara yeğen derdik. herkes haddini bilmeli. malatya nüfusunun neredeyse üçte biri adıyamanlı. adıyamanlıların çoğu burada yaşıyor ve ekmeğini malatya’dan kazanıyor, malatya’dan milletvekili ve belediye başkanları çıkarıyor. malatyalı biri adıyaman veya elazığ’da müdür olsa kıyamet kopuyor. sonra hepimiz kardeşiz yalanları. yersen. son söz malatya sınırının 7 km içeri çekilmesi rezaletini milletvekilleri nasıl açıklayacak.

Adıyamanlı muhammed

O sınır adiyamana ait 3 yıl önce malatya 7 kilometre adıyaman toprağını alıp malatya toprağına katti yani adıyamanlilar hakli o bölge celikhana ait.

Doğru değil

Malesef ki doğruyu söylemiyorsun civardaki tüm köylere sorsan hepsi malatya ili kozluğa ait olduğunu söyler asırlardır kozlukluların yaylasını bi iki siyasi kişi ile Adıyaman’a bağlama teşebbüsünü şiddetle kınıyorum

ayturkan

malatya’yı adıyaman ve elazığlılar ele geçirmiş durumda zaten. öyle ki ak parti il başkanı , yeşilyurt ve battalgazi belediye başkanları bile adıyamanlı. şehirdeki resmi kurum müdürlerinin çoğu yine adıyaman ve elazığlı. merak ediyorum elazığ ve adıyaman’da da malatyalılar böyle rahat bürokrat olabiliyorlar mı acaba? madem kardeşiz bir daha ki seçimde adıyaman belediye başkanı malatyalı olsun.

Erhan

Tebrik ederim hemserim konuyu çok güzel özetlemişsin.en son mucahit findiklinin kardesi elaziga gençlik spor il müdürü oldu 1 ay duramadi.

murat

Çok doğru yönetici vasfında yöneticiniz yok.Elazığlılara ve Adıyamanlılara şükr edin şehire sahip çıkıyorlar.Malatyalı HASUT olduğundan görev sürdüremez.O şehiri şehir yapan Elazığ ve Adıyamanlılar dır.Sizler hala 300-400 mt illeride oturan arkadaşınızın çorabını kıskanmaya devam edin.O topraklara Adıyamanlıların hakkı.Emek verip almışlar.Kii zaten malatyalıda kalmamış.

Cahit

Malatya ya sahip çıkmak Elazığ ve Adıyamanlilara mı kaldı şehir ne kadar berbat hale geldi mesele hasutluk ise aynaya bakın yaptığınız arazi ve su kavgaları hep meşhur

battalgazi44

malatyalılar yıllardır Türkiye’yi yönetmiş adam yöneticiniz yok diyor. elazığlıların çoğu mehmet ağar sayesinde polis veya asker olmuşlar. çoğu da malatya’da yaşıyor malatya’yı beğenmiyor. malatyalıların çoğu dışarıda olduğu için memleket size kalmış yazık ki. malatya kaliteli göç verip tersi göç alıyor.

Cahit

Adıyamanlilar neyi paylaşamıyor her alışverişiniz Malatyada Malatya’nın her makam ve mevki nde yer tutmak istiyorlar sanki Çelikhan Malatya’nın ilçesi olsa nolur zaten her gün Malatyadalar Malatya nin muhtelif semtlerinde yerleşik durumdalar illa ayrı belediyenin hizmet almak istiyorlar ise o zaman Malatyayi tercih etmezler Adıyaman a gelip gitsinler daha iyi

Murathan

Abuzerler malatyayı adiyamana bağlama niyetinde desene..

DEVRIM

OLSA NE OLUR OLMASA NE OLUR SINIR OLMASI ONEMLI DEGIL MUNAFIKLIK ALAMETLERI DEVLET SINIRI SANKİ ALLAH KENDİ ARANIZA SINIR KOYMUSSUNUZ ALLAHIN GAZABINA UĞRARSINIZ

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 15 12 3 0 31 11 20 39
Konyaspor 14 7 5 2 23 13 10 26
Hatayspor 14 8 2 4 23 14 9 26
Fenerbahçe 14 7 3 4 20 17 3 24
Alanyaspor 15 7 3 5 20 23 -3 24
Başakşehir FK 14 7 1 6 20 16 4 22
Fatih Karagümrük 14 6 4 4 21 18 3 22
Galatasaray 14 6 4 4 19 17 2 22
Beşiktaş 15 6 3 6 22 22 0 21
Adana Demirspor 15 5 5 5 20 20 0 20
Sivasspor 15 4 7 4 21 15 6 19
Antalyaspor 14 5 3 6 18 20 -2 18
Gaziantep FK 14 5 3 6 17 21 -4 18
Altay 14 5 2 7 18 21 -3 17
Giresunspor 14 4 4 6 12 12 0 16
Kayserispor 14 4 4 6 18 22 -4 16
Yeni Malatyaspor 14 4 1 9 12 23 -11 13
Göztepe 14 2 5 7 13 20 -7 11
Kasımpaşa 15 2 5 8 14 22 -8 11
Çaykur Rizespor 14 3 1 10 12 27 -15 10

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...