SON DAKİKA

İlk Taksit Ödemesinin Son Günü 1 Kasım

İlk Taksit Ödemesinin Son Günü 1 Kasım
PAYLAŞ

Malatya Vergi Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, yapılandırılan borçlardan peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Kasım 2021 tarihine kadar yapılması gerektiği hatırlatıldı.

"09/06/2021 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında yapılandırılan alacaklardan peşin veya ilk taksit ödemelerinde son haftaya girmiş bulunuyoruz." denilen açıklamada daha sonra şu ifadelere yer verildi:

"Bu kapsamda;

-Borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde;

-Katsayı alınmıyor,

-Yİ-ÜFE tutarından %90 oranında indirim yapılıyor.

-Kanun kapsamındaki idari para cezalarından %25 indirim yapılıyor.

-Yapılandırılan alacağın sadece fer’i alacaktan ibaret olması halinde Kanun kapsamında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından %50 indirim yapılıyor.

-Taksitle ödeme seçeneği tercih edilmesi ve birinci taksit süresinde ödendikten sonra geri kalan taksitlerin tamamının ikinci taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde;

-Katsayı alınmıyor,

-Yİ-ÜFE tutarından %50 oranında indirim yapılıyor.

-Kanun kapsamındaki idari para cezalarından %12,5 indirim yapılıyor.

-Yapılandırılan alacağın sadece fer’i alacaktan ibaret olması halinde Kanun kapsamında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından %25 indirim yapılıyor.

Yapılandırılan borçlardan peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Kasım 2021 (bu tarih dâhil) tarihine kadar yapılması gerekmektedir.

Taksitle ödeme seçeneği ile Kanundan yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de ilk iki taksitin (Ekim 2021 ve Kasım 2021) süresinde ödenmesidir.

Peşin veya taksitli ödeme seçeneğini tercih edenlerden süresinde ödeme yapmayanlar veya ilk 2 taksiti ödemeyenler, kanunun getirdiği imkânlardan yararlanamayacakları gibi yapılandırma dosyaları iptal edilerek haklarında cebri tahsilat süreci başlatılacaktır.

Borcu olan tüm vatandaşlarımızın herhangi bir icra işlemine maruz kalmamaları için söz konusu borçlarını gecikmeksizin ödemeleri hususu önem arz etmektedir.

Ödemelerin vergi dairelerimiz veznelerine yapılabileceği gibi, COVİD-19 pandemisi nedeniyle vergi dairelerimize gelmeksizin www.gib.gov.tr adresinde yer alan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden elektronik ortamda kredi kartı veya banka kartı kullanarak ya da doğrudan anlaşmalı bankalar aracılığı ile de yapılabileceği hususunu tekrar hatırlatmak isteriz.

Herkese sağlıklı günler dileriz."

Bülten

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız