Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

İnönü ve MTÜ’de Akademik Yıl Açılış Törenleri

Gündem

13-10-2021 tarihinde yayınlandı.

İnönü ve MTÜ’de Akademik Yıl Açılış Törenleri

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

İnönü Üniversitesi ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde (MTÜ) 2021- 2022 akademik yılı açılış törenleri gerçekleştirildi. İnönü’deki açılış törenine il protokolu katılırken, MTÜ’deki törene AKP Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım  telekonferans yöntemiyle iştirak etti.

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ..
İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, son 5 yılda üniversitelerindeki öğretim üyelerinin yayın sayısının 3 bin 30’a yükseldiğini, bunların yüzde 57’sinin de dünyanın en saygın dergilerinde yer aldığını belirtti.

Üniversitenin Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2021-2022 akademik yıl açılış töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Mart 2020’den bu yana küresel salgın nedeniyle çevrim içi sürdürdükleri eğitim öğretim faaliyetlerini yeniden yüz yüze yapmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadıklarını dile getirdi.

Kuruldukları 1975’ten bu yana ülkenin yükseköğretimine önemli katkılar sağladıklarını, ulusal ve uluslararası düzeyde büyük başarılar elde ettiklerini belirten Kızılay, ülkeye ve insanlığa yararlı bilgi üretmek, yetkin bireyler yetiştirmek ve başta sağlık olmak üzere topluma yüksek standartlarda hizmet etmenin temel görevleri olduğunu kaydetti.

Yeni akademik yılda 7 bin 608 öğrencinin kaydını yaptıklarını, üniversitede 39 ülkeden 1219’u uluslararası olmak üzere yaklaşık 37 bin öğrencinin öğrenim gördüğünü dile getiren Kızılay, şimdiye kadar 145 bin 219 mezun verdiklerini söyledi.

Ülkenin girişimci ve yenilikçi 50 üniversitesi arasında 2019’da 43. sırada yer aldıklarını, halihazırda 590 bilimsel araştırma projesinin yürütüldüğünü anlatan Kızılay, “Üniversitemiz ülkemizin bilimsel araştırma projelerine yüksek bütçe ayıran üniversitelerinden birisidir. Verdiğimiz bu desteklerle URAP’ta Türkiye sıralamasında 2015’te 37. sırada olan üniversitemiz 2020’de 29. sıraya, 2021’de de devlet üniversiteleri arasında 26. sıraya yükselmiştir. Son 5 yıl içerisinde üniversitemiz hocalarının verdiği yayın sayısı 3 bin 30 rakamına ulaşmıştır. Bu yayınların yüzde 57’si dünyanın en saygın dergilerinde yer almıştır.” dedi.

Üniversiteye bağlı Turgut Özal Tıp Merkezinin başarılarına da dikkati çeken Ahmet Kızılay, merkezde bugüne kadar 3 bin 53 karaciğer naklinin başarıyla gerçekleştirildiğini, 58 bin 775 kanser hastasının tedavi edildiğini bildirdi.

– Kentteki yurt doluluk oranı yüzde 80
Vali Aydın Baruş da Malatya’nın üniversiteler açısından şanslı bir şehir olduğunu, sağlanan imkanlar ve sosyal çevre bakımından öğrencilere rahat bir ortam vadettiklerini söyledi.

Özellikle barınma imkanları açısından Malatya’nın çok iyi durumda olduğunu anlatan Baruş, “Bugün KYK’ya bağlı 7 yurdumuz hizmet veriyor. Ve buralarda 9 bin 940 kapasitemiz var. Şu anda KYK yurtlarımızda kayıtlı öğrenci sayımız 9 bin 68 ve doluluk oranımız yüzde 91, hala 872 boş kapasitemiz var. 3 bin 227 yatak kapasitesine sahip özel yurtlarda 1450 öğrencimiz kayıt yaptırmış durumda. Buralardaki doluluk oranımız da yüzde 45, 1777 özel yurt boş kapasitemiz var. Toplam yurt kapasitemiz şehir olarak 13 bin 167, toplam kayıtlı öğrencimiz 10 bin 518, doluluk oranımız yüzde 80.” diye konuştu.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da öğrencilere ön yargıdan uzak, her düşünceye açık olması tavsiyesinde bulunarak, “Sabit fikirli olmayın. Biz sırtımızda bilgi yükü taşımayalım, o bilgiyi topluma yararlı bir meta haline getirmek gibi sorumluluğumuz var.” dedi.

– En fazla karaciğer naklinin yapıldığı merkez
Akademik yılın ilk dersini veren Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz ise karaciğer naklinde canlı vericili nakillerin yüksek olmasına karşılık kadavradan bağış sayısının düşük olduğunu dile getirdi.

Türkiye’de milyon nüfus başına organ bağışının 7 olduğunu ve son iki yıl içerisinde bunun 2’ye düştüğünü kaydeden Yılmaz, canlı vericili karaciğer naklinde Türkiye’nin dünyada Kore’den sonra ikinci ülke olduğunu söyledi.

Türkiye’deki karaciğer nakillerinin 4’te birini yaptıklarını dile getiren Yılmaz, Avrupa Karaciğer Transplantasyon Kayıt Sistemi’ne göre Avrupa ve Türkiye’de 2008’den sonra en fazla karaciğer nakli yapılan en başarılı merkez olduklarını ifade etti.

MALATYA TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ..
Malatya Turgut Özal Üniversitesinin 2021-2022 akademik yılı açılış töreni, üniversitenin konferans salonunda düzenlendi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, telekonferans yöntemiyle çevrim içi katıldığı törende yaptığı konuşmada, tecrübelerini gençlerin enerjileriyle birleştirerek ülkenin gelecek yıllarını, 2023 hedeflerini ve 2053 vizyonuna giden yolda yapacakları işleri hep birlikte planlayacaklarını bildirdi.

Üniversitenin merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın adını taşıdığını hatırlatan Yıldırım, Özal’ın ülkenin siyasetinde büyük vizyonlar ortaya koyduğunu ve Türkiye’yi dünyaya açarak, milleti güzel hizmetlerle buluşturduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonuyla ülkenin altyapısını geliştirmek için çalışmalara imza attıklarını ve Türkiye’nin dört bir tarafına bölünmüş yolların yapıldığını anlatan Yıldırım, “Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük, milleti birleştirdik. Bir şeye dikkat ettik, dedik ki yolları böldürürüz ülkeyi böldürtmeyiz. Bu çok önemliydi. Onun için bölücülere, FETÖ’cülere ve her türlü ayrılıkçı gruplara karşı amansız mücadeleyi elden bırakmadık.” diye konuştu.

Binali Yıldırım şöyle konuştu:

“Bakın, biz 445 bin kilometre fiber ağı, hızlı interneti getirmeseydik, e-Devleti kurmasaydık pandemi döneminde ne uzaktan ticaret yapabilirdik ne devletle işlerimizi uzaktan görebilirdik ne de çevrim içi eğitim yapabilirdik. Hiçbir şey yapamazdık. İşte bu bir vizyondur. Eğer şehir hastanelerini yapmasaydık bugün pandemide sınıfta kalan ülkelerin başında olurduk. Bizi acımasızca eleştirdiler o hastaneleri yaparken ama gün geldi hiçbirimizin öngörmediği küresel bir belada bu hastaneler hayat kurtardı. Tıpkı bölünmüş yollarda olduğu gibi. Geçmişte yapılanların faydaları yaşanarak görüldü ve biz bundan gerekli sonucu çıkardık. 20 yıldır da bu millet bizi baş üstünde taşıdı ve iktidar yaptı. Ancak önümüze, geleceğe bakmamız lazım. Gelecek de bizim.”

Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ise öğrencileri çok özlediklerini dile getirerek yeni akademik yılın hayırlı olmasını diledi. Yeni bir üniversite olduklarını ve 3 yıldır eğitim ve öğretim verdiklerini hatırlatan Karabulut, “Uzaktan eğitim için kendi altyapımızı kendimiz oluşturduk. Herhangi bir sistem üzerinden değil kendi sistemimiz üzerinden gerçekleştirdik.” diye konuştu.

Turgut Özal’ın oğlu Efe Özal ise babasının çok hoşgörülü olduğunu ve herkesi sabırla dinlediğini belirtti.

Babasının yeniliğe açık biri olduğunu dile getiren Özal, “En büyük özelliklerinden bir tanesi birleştiriciydi. Her türlü insanla çalışırdı, siyasi görüşü ne olursa olsun aynı masada çalışırdı. Onun için tek kriter o masada oturacak yeterli bilgi ve becerilerinin olmasıydı.”

Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem ile LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, Turgut Özal döneminde ülkenin ekonomik yapısında yaşanan gelişmeleri anlattılar.

Akademik yılın ilk dersinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Robotik Teknolojiler ve Otomotiv Sektörü konusunu anlattı.

Bozkurt, hayatın kendisine göre tercihler yolculuğu olduğunu ve kolay olanın seçilmesi halinde hep kolay olana ulaşılacağına işaret etti.

Konuşmaların ardından Karabulut, Bozkurt’a Malatya kayısısı hediye etti.

Açılış törenine, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ercan Altın, bazı kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

Bu arada, açılışın telekonferans konuşmacıları arasında  iş insanı Erman Ilıcak’ın annesi Ayşe Ilıcak’ın da yer aldığı bildirildi.

AA- Bülten- malatyahaber.com

akademikacilis inonuu

akademikacilis inonuu1a

akademikacilis inonuu2

akademikacilis mtu1

akademikacilis mtu2

akademikacilis mtu3

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hamit

Malatya Turgut Özal Üniversitesinin protokol koltuğunda rektörün, eş rektör ve esas rektör diyede bilinen değerli kocası ve il jandarma komutanı var. Arka sırada da Battalgazi belediye başkan yardımcısı bulunuyor.
Rektör nasıl olmuşta Ankara’daki rvillasından makam odası dekor görüntülü canlı yayınla katılmamışta Malatya’ya teşrif etmiş. Ama protokol İnönüye gitmiş.

Emekli Ahmet

Öğrenci leriniyarıdan fazlasiboş geziyor çocuklara mesleki eğitim verinkiögrençiler iş bulsun

Ferro dayı

Yılmaz Çiğremiş hocamız sanki resimlerde hayret odasından çıkmış halk arasına karışmış hayırlı güzel bir yıl olsun herkese

Zarıcalı

Yılmaz Hoca, Allah!a yakın Ferro Dayı ondan odasından çıkmıyor…

Ferro dayı

Kendisini görevden alanları düşünüyor olabilir bu devirde insanlar kula daha yakın olmuş

Yeşilyurtlu

Hiç öyle yayın yaptık, şöyle yaptık böyle ettik ayaklarını geçin rektör bey…. Üniversitelere kimlerin nasıl alındığı belli… O kadar zeki ve gerekli şartları sağlayan gençler dururken akademik alanda torpili olanlar at koşturuyor… Çok yazık çoooook…..

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 10 7 3 0 20 9 11 24
Hatayspor 10 6 2 2 19 8 11 20
Beşiktaş 10 6 2 2 20 12 8 20
Alanyaspor 10 6 2 2 16 15 1 20
Fenerbahçe 10 6 1 3 14 11 3 19
Fatih Karagümrük 10 5 3 2 16 12 4 18
Konyaspor 10 4 5 1 14 9 5 17
Galatasaray 10 5 2 3 15 14 1 17
Altay 10 5 0 5 16 16 0 15
Adana Demirspor 10 3 4 3 15 15 0 13
Başakşehir FK 10 4 0 6 13 13 0 12
Gaziantep FK 10 3 3 4 12 14 -2 12
Yeni Malatyaspor 10 4 0 6 11 17 -6 12
Sivasspor 10 2 5 3 14 12 2 11
Kayserispor 10 3 2 5 13 17 -4 11
Giresunspor 10 2 3 5 6 10 -4 9
Antalyaspor 10 2 3 5 11 16 -5 9
Göztepe 10 2 2 6 9 14 -5 8
Kasımpaşa 10 1 3 6 10 16 -6 6
Çaykur Rizespor 10 1 1 8 8 22 -14 4

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...