Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

İşte Gerçek.. En Pahalı Pide Malatya’da

Ekonomi

08-09-2020 tarihinde yayınlandı.

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

VATANDAŞA 1.5 TL, LOKANTALARA 90 KURUŞ!. Malatya Fırıncılar Odası’nın aylardan beri keyfi olarak 170 gram pideyi 1.50 TL’den sattırmasına karşın, komşu kentler Elazığ, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Sivas’ta 200 gram ekmek 1.25 TL’den satılıyor. Fırınların lokantalara ise 90 kuruştan pide verdiği belirtiliyor.

Malatya Fırıncılar Odası’nın Malatya İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması talebiyle yapmış olduğu başvurunun 25 Haziran 2020’de reddedilmesine karşın, halen aynı kararda ısrar etmesine resmi kurumlar ve belediyeler hiçbir yasal işlem yapmazken, komşu kentlerde uygulanan pide ekmeği tarifesi, Malatyalıların ekmeği üzerindeki “keyfiliği ve denetimsizliği”  gösteriyor.

Malatya’da resmi tarifee gereği 200 gram pide ekmeğinin 1.25 TL’den satılması gerekirken, aylardan beri Malatya Fırıncılar Meslek Odası’nın öncülüğünde uygulanan keyfi tarife ile 170 gram ekmek 1.25 TL’den satılıyordu. Fırıncılar geçtiğimiz haftalarda 170 gram pidenin fiyatını 1.5 TL’ye çıkardıklarını açıklamışlardı. Aynı fırınların lokantalara ise pide ekmeğini 90 kuruştan verdiği bildiriliyor.

EN PAHALISI MALATYA!..
Alınan bilgilere göre, 13 Temmuz 2020 tarihi itibariyle komşu kentler ile Malatya’da uygulanan pide ekmeği tarifesi üzerinde büyük fark görünüyor.  Malatya ile aynı ekonomik ve aynı sosyal şartları yaşayan komşu kentler Elazığ, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Sivas’ta 200 gram pide ekmeği 1.25 TL’den satılıyor. Bingöl’de 220 gram pidenin fiyatı 1.25 TL.

Bölgedeki diğer illerden Şanlıurfa’da 180 gram pide 1.25 TL’den, Van’da 210 gram pide 1.25 TL’den, Kayseri’de 180 gram pide 1.25 TL’den, Tunceli’de 350 gram pide 2.50 TL, Diyarbakır’da 400 gram pide 2.50 TL ve Gaziantep’te ise 150 gram pide 1.00 TL’den satılıyor.

Malatya’da gramaj olarak düşük, fiyatta ise yüksek tarife uygulanmasının Malatya Valiliği ve Ticaret İl Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesinin görev ve sorumluluklarını yerine getirmemesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Vatandaşların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ekmek tarifesindeki vurgunu CİMER üzerinden şikayet ettikleri, başta Valilik ve Büyükşehir Belediyesi yöneticilerini halkın günlük temel tüketim maddesi olan ekmeğine sahip çıkmamakla suçladıkları öğrenildi. Vatandaşların yine AKP Milletvekillerini de yaşanan durum karşısında halkın yanında yer almamakla ve aylardan beri devam eden korsan tarifenin uygulanmaması için hiçbir girişimde bulunmadıklarından da şikayetçi olduğu öğrenildi.

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

pide fırın1

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
43 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
veli

hem pahalı hem sağlıklı denetim yok içinden her şey çıkıyor

Nurullah demir

Malatyalıların ortak bi özelliği var gidin bakın sizde onay vereceksiniz fırına ekmek almaya giden vatandaş hipnotize olmuş gibi ocakcıyla tırnakçıyı izliyor ki bir sıcak ekmek kapa insan bu kadar da aciz olmaz bi sıcak ekmek için fırın önleri korona saçıyor.ABE AĞAN GEDİK ABE Bİ SİCAĞ EKMEK ALAĞ ABE

yalçın

Ayıptır kardeşim sırf birilerine yaranacam diye yaptığınız habere bak yüzlerce esnafın binlerce ailenin on binlerce insanın Vebalini alıyorsunuz.

HAK İLE İŞ YAP

koyunoğlu mah. de iki fırın 1 tlye ekmek satıyor .temellide fırın 1,25 den satıyor .bazı fırınlar 1,5 tl satıyor .sıtmapınarında 250gr 2tl satıyor..hepsindede ekmek aldım … fırıncılar kendini geliştirme adına birşey yapmıyor …ekmek sıcak yedin yedin .5-6 saat sonra tahta gibi yenilmiyor…sebebini fırıncılar biliyor…düzetmiyor…daha çok satam ne olursa olsun …ekmekler yenilmezse çöpe gidiyor…eskiden 1 gün kalsa yeniliyordu…ekmeğin fiyatından çok gramajı 250 gr aşağı olmasın … ekmek tam mayalansın hamur bekleme surelerine uyulsun un kalitesi artsın …temizliğe hijyene önem verilsin …fiyatı ne ise hakkını alsın…neye fuzuli harcama yapılmıyorki sigaraya ,şise suya ,abur cubura lüzumsuz gsm kontöre vs…işini hakkı ile yapsınlar 50 kuruş fazla alsınlar…

Esnaf

Devleti aciz gösteren idarecilere soruşturma açılmalı
Fırıncılar odası kadar
Engel olmayanlar da suçlu…

Serdar çiçek

Kardeş diğer illerin gramaj ve fiyat bilgilerini yazmışlar. Onlar para kazanıyor siz kazanamıyosanız başka meslek seçin. Onlar unu bedavaya mı alıyo işçileri hayrına mı çalışıyo. 10 dakika önce çıkan ekmeği almayız tabi çünkü 5 dakika içinde bayatlıyor. 1 pideyi 5 yaşındaki kızım bitirebiliyor. Daha eve gelmeden yolda bayatlayan mayasız tuzsuz ekmek yapıyorsunuz. Biri demiş fırınları kapatırsak görürsünüz, diğeri yazmış yemek pişirmeye para istersek görürsünüz. Tehdit ediyorlar yani. Burdaki fırıncılar sayesinde Bi kaç Diyarbakır ekmeği pişiren fırın hariç ekmek yemeyi bıraktım bu şehirde.

hüseyin

yetkililer kulaklarının üstüne yapmışlar

Ali YILMAZ

En iyisi ekmeği evde kendimiz yapalım. Teknoloji gelişti. Her ortamda ekmek yapmak mümkün. Ekmek yapma makineleri bile var. Ev hanımları ne iş yaparlar?! Her işin makinesi çıkmış. Evde kendi ekmeğini yap için rahat ye.. Hem daha ucuz ve kaliteli.

Ahmet

Sahipsiz şehir

Baris

Ekmeğe zam yapilmazsa malatyada tum pişirimler ucretli olur diger illerde olduğu gibi siz gidin unculari durdurun firincilarla uğraşmayın biride çıkmış bir iki gun pide almayin diyor hele firincilar cok degil birgün kapatsin bakalim neler oluyor

Gündüzbey

Tamam herkes pidecinin emeğine saygı gösteriyor. 20 yıl gurbette kalmış biri olarak pide ekmeğimizi her yerde öve öve anlatıyordum.Fakat hayatta hiçbir kurum devletin üstünde değildir. Hele hele yaptığı işten kazandığı parayı vatandaştan alıyor ve bunun karşılığında vatandaşı hizmet vermemekle tehdit ediyorsa bu yanlış bir davranıştır. Fırıncının burada yapması gereken şey kanunlar dairesinde adım atmaktır. Bu vatandaş gerekirse somun ekmekde yer. O yüzden velinimetimiz olan müşteriye gereken saygıyı gösterin.

Mehmet

Unun torbasından haberiniz yok bir işçi maliyeti günlük 220 tl ekmek 1500 ocağın önü 80 derece 10 dakika önce çıkan ekmeyi vatandaş yemiyor pahalı ha pahalı

bilinmezlik

bırakın yapmayın o zaman, zorla mı yapıyorsunuz?

Süleyman

Belediye biri belediye mi dedi kısık sesle Malatya yı kim büyük şehir yaptıysa geri eski haline döndürsün eski halimiz dahada iyiydi bari hizmet alıyorduk herkes eline bı saz almış türküsünü söylüyor hiçbirbirlerini çekemiyorlar bizene sizin koltuk sevdanızdan sizi o makamlara hava atasınız diye seçmedik hizmet yapasınız diye seçtik bırakın artık şuculuğu buculuğu bı öğrenmiş Anadolu’yu Ana yurt yapan Malatya ya hoş geldiniz eski malatyadaykende diyiyodu 15 sene eski Malatya’ya ne yaptıki malatyayada yapsın yazık güzel im memleketimize antebe Kayseri’ye Diyarbakır’a Urfa’ya gittiğimizde utanıyoruz bu illerin ilçesi gibiyiz

DELİDİR

Hangi babayiğit editör daha önce yazdığım yorumu yazacak merak ediyorum yazdığım yorumda yalan ve yanlış bir şey varsa söyleyin ama yok .

Battal Gazi 44

Biz herşeyin en iyisini Hakediyoruz
Akıllı Telefon bile kendini Güncelleme Yapıyor ?
Olduğumuz yerde sekmeye devam edelim …

malatyam

vatandaşın sucu 2-3 gün açık ekmek almasın hiç kimse herkes somun alsın bakalım nasıl fiyat düşüyor

Yasin Bikriye

Fazla söze gerek yok
Ya Devlet başa,
Ya kuzgun leşe..

Deka

Sahipsiz malatya

Malatyalı

Burası dağ basimi kardeşim sayın vali ve sayın belediye baskaninin olaya müdahale etmesi gerekiyor.

Malatyalı

Yuzde 68 ile oy verdiniz. Sızlanmayın 1.5 tl az bile Allah vere 5 tl olsun 🙂 Yinede akillanmaz bizim millet .

GÖKMEN

yorumumu niye yayınlamıyorsunuz

Ne.basaran

Miley kime güveneceyini şaşırmış c Allah milete yardım ede siyasilerimiz medyada sur da burda bol bol gövde göstermeye devam etsin c Allah bunların hakkında bir gün gelir inşllah bu miletin çilesi

Malatyasporlu

Hakkımızı yiyen kim varsa Rabbim o kesime en hayırlısını versin… Rabbim büyüktür…Siz hak yemeye devam edin…

44

Nerde çok çalışan siyasiler nerde yaptıkları tek şey aynı yerlere hergün birinin gidip kameralara poz vermesi milletin ekmeği umurlarında olmaz çünkü hepsi birer KARUN kadar zengin hiçbiri ekmeğin fiyatınida bilmez

İbrahim

Valilik ve Belediyeler işlerini yapmazsa yarın öbür gün 2 veya 3 tl den satmazlarsa şaşırmayın

DELİDİR

Haydi babayiğit belediye başkanları vali ve kaymakamlar gücünüz yetiyorsa hodri meydan, iki sebze iki kaldırım işgaline formalite icabı aslan kesilen zabıtaları bunları durdurmak içinde kullanın görelim beyler yüksekte oturup yüksek maval atmaya benzemez bu işler.

Hakan

Bakın Malatya fırıncılar oda başkanı akçadagli olursa onun üyeleri yardımcıları onay imzası atan elamnlari yandaşları oldukça ekmek seneye 2.250tl bunlar çünkü akçadagli üyeler başkan kafa dengi bizim büyüklerde de tık yok

Can

Bir kuru ekmek kalmıştı ona da göz diktiler . Çok yazık

Roberto Carlos

Ve en lezzetsizi…
Anlamiyorum ki arkadas, onunuzde Adana, Antep, Diyarbakir var. Adamlar harika pide yapiyor. Insan biraz ornek alir…
Hem en pahalisi hem en kotusu…

Has Malatyalı

Biz boşuna demedik Malatyanın sahibi yok. Malatyada Fırıncılar Odası Başkanına Valilinin Belediye Başkanının ve Mahkemelerinde sözü geçmiyorsa büyük sorun var demektir.

Necatin

Bence en pahalı suda malatyada

Kemal

Garibanin ekmegiyle oynamayin yaziktir. ALLAH bizi ıslah etsin. Acilen 1.25 e indirilsin.

yıldırım

selahattin gürkan meclis toplantısının masalarını ve koltuklarını değişssin. türkiyenin en pahalı ekmeği malatyada satılıyor. kim malatyalının hakkını koruyor. fırıncılar kimseyi takmıyor bilee

sinan

Adıyaman ve Elazığ ekmeği uğday unundan yapmıyor der şimdi fırıncılar odası başkanı. Kendine has doğruları var sayın başkanın ne kanun nede yönetmelik bağlıyor. Kimse denetleyemez bizi, bizi yine biz denetleriz diyor.

ekin

Sayın Editör lütfen hergün ekmek fiyatları ile alakalı yayınladığınız haberlere ek olarak birde fırın esnafının röportajını eklesenize. acaba onlar bu konuda ne düşünüyor. en azından halka doğru ve adil bir haber vermiş olursunuz

berk

Nerde vekiller nerde büyükşehir belediyesi sahipsiz memleketim

Az ekmek Çok sağlık

Fırıncılar ya valiyi belediye reisini sallamıyor, onlarında gücü yetmiyor fırıncılara ya da karşılıklı al gülüm ver gülüm vatandaşı oynatıyorlar başka bir açıklaması yok..

ahmet koc

Fırıncılar Odası Başkanı olan şahıs lokantaya kaç liradan veriyor?

ahmet

burdan şu anlaşılıyor fırıncılar devletin üstünde bi kurum yazık vallahi…

GÖKMEN

Almayalım arkadaşlar bakalım ne kadar dayanacaklar.lokantalardan pide ekmek değil somun ekmek isteyelim evimize de somun ekmek alalım.

Ahmet Yalvaç

Yetkililer fırıncılar gücünüz yetmiyormu

Ferit

Yazık ki koskoca devlet bir fırıncılar odasına sözünü geçiremiyor

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 9 6 3 0 19 9 10 21
Hatayspor 9 6 1 2 18 7 11 19
Fenerbahçe 9 6 1 2 13 9 4 19
Beşiktaş 9 5 2 2 18 11 7 17
Fatih Karagümrük 9 5 2 2 15 11 4 17
Galatasaray 9 5 2 2 14 12 2 17
Alanyaspor 9 5 2 2 14 14 0 17
Altay 9 5 0 4 15 14 1 15
Konyaspor 9 3 5 1 12 9 3 14
Adana Demirspor 9 3 3 3 14 14 0 12
Kayserispor 9 3 2 4 13 15 -2 11
Gaziantep FK 9 3 2 4 11 13 -2 11
Sivasspor 9 2 4 3 13 11 2 10
Başakşehir FK 9 3 0 6 11 12 -1 9
Antalyaspor 9 2 3 4 10 14 -4 9
Yeni Malatyaspor 9 3 0 6 9 16 -7 9
Göztepe 9 2 2 5 9 13 -4 8
Giresunspor 9 2 2 5 5 9 -4 8
Kasımpaşa 9 1 3 5 9 14 -5 6
Çaykur Rizespor 9 0 1 8 6 21 -15 1

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...