Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

İşte Malatya’nın Yeni Nüfusu

Gündem

04-02-2021 tarihinde yayınlandı.

İşte Malatya’nın Yeni Nüfusu

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

NÜFUSU ARTAN SADECE  YEŞİLYURT.. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından, 2020 yılının Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçları açıklandı. Buna göre Türkiye nüfusu 31 Aralık 2020 tarihi itibarıyla 83 milyon 614 bin 362 kişi oldu. Malatya’nın nüfusu ise 806 156 kişi olarak kayıtlara geçti. Malatya genelinde nüfus artış hızı binde 7,5 ile gerçekleşti. İlçeler arasında sadece binde 37,7 ile artış Yeşilyurt’ta görülürken, 12 ilçede azalma olduğu ortaya çıktı.

Toplam nüfus itibarı ile Malatya, 81 il içerisinde 28. sırada yer aldı. 2020 yılında Malatya’nın nüfus artış hızı binde 7,5 olarak gerçekleşirken, nüfus artış hızına göre Malatya 81 il içerisinde 30. sırada yer aldı.

2020 yılında Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde nüfus ‰37,7 artarken diğer ilçelerde nüfus artış hızı azaldı. En çok düşüş, ‰79,9 ile Kale’ de gerçekleşti.

Malatya’nın ilçelerinin yeni nüfusları ile artış ve azalış oranları şöyle:

Ilce nufuslari

malatyahaber.com

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
49 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Malatyanın Yerlisi

Hekimhanla kale doğum kontrolünemi başlamış yoksa yaşlı nüfusumu fazla neden artış bu kadar az

mlx

Göç veriyor bu ilçeler.hatta merkez ilçeler hariç hepsi göç veriyor

murtaza

her il göç aldı ama Malatya vasıfsız göç aldı.
Tersinde vasıflı göç de verdi.
kaliteyi şehri yönetenlerin vizyonlarına bakarak da görebilirsiniz.

Efsane Malatyaspor 1966

Giris ve çıkışlarda nüfus yazıyor, yalnız o nüfus sadece kent (şehir merkezi nüfusu Yeşilyurt ile Battalgazi ilçelerinin köyler ile toplamının) nüfusu yazıyor örnek batı girişi viyadük başında yazıyor. Ayrıca Malatyamız son 30 yıl boyunca hep köyden şehire göç aldı köyler ilçeler boşaldı. Merkez iki ilçe nüfusunun büyük bir bölümünü de başta Adıyaman ve Elazığ olmak üzere doğu ve güneydoğu illerinden büyük ölçüde göç aldı ve aldığımız kadar da başta İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Antalya olmak üzere daha yaşanabilir, gelişmiş, sanaiyi, endüstri ve turizm bölgelerine göç etmiş bulunmaktadırlar. Malatyamıza yapılan en büyük kötülük büyükşehir yasası çıktığında var olan iki (Yeşilyurt, Battalgazi) ilçelerine doğu ve batı olmak üzere şehri bölmek oldu, aynı dönemde bizimle birlikte aynı şartlarda büyükşehir olan diğer illerde durum bizimle aynı değil hepsinde de en az iki olmak üzere yeni alt kademe ilçe belediyeleri kuruldu. Bizimde bu iki içenin yanında Beydağı ve Yeşiltepe ilçeleri kurulmuş olsaydı böyle tek taraflı büyüme, gelişme olmazdı

Başefendi

Parası olan Tecde, bostanbaşı ve Fahri Kayahan a kaçtığı için olabilirmi acaba. Malatya nın akciğerlerini imara açan aklı tebrik eder bu dünyada da öbür dünyada da afiyet dilerim.

Mustafa

Turizmci arkadaşlar Suriyelileri eklememişler

karaca

Çocukluğum mimarsinan ve dörtyolda geçti, 2003 yılından beri gurbetteyim, senede 3-4 kere Malatyaya geliyorum ve her geldiğimde şehir ve insanlar daha yabancı geliyor ve cidden üzülüyorum…. lise yıllarımda dışarı çıktığımda en az 6-7 tanıdık görür selamlaşırdık, birçok simayı da bilirdik kimdir, necidir diye… hele babamla çıkarsak ooo…. babam nerdeyse insanların %70ini bilirdi, rahmetli muhtarımız hadi amca gibisin derdik…Şimdi yüzler, duyduğum konuşmalar, hal hareketler, içime hiç sinmiyor, anılarıma çok uzak…. bunu sadece şehir büyüdü, nüfus arttı ile açıklamak yetersiz… birşeyler kayboluyor güzel memleketimden… üzülüyorum…. elden ne gelir onu da bilemiyorum…

murtaza

offf offf

ALPEREN

Ne kadar güzel özetlemişsin ağzına sağlğk. Bende 2000 yılından beri dışardayım inanın ertık bura daha tanıdık geliyor.Keşke bu kadar hızlı büyümesiydi Malatya, keşke dışardan göç almasaydı.

Malatya sevdalısı

İlimiz gelişmiş Büyük köyü andırıyor plansız bir yapılaşma yılda 35 bin civarında göç alıyor 35 bin civarında göç veriyor işsizlik çok yoğun bu durum ileride bir takım sorunlara yol açabilir keşke büyük şehir olurken mevcut merkezde yeni iki ilçe kurulsa battalgaziye Orduzu, hanımın çiftliği bölgeleri bağlansa ilçe olarak kalsa yesilyurt ise eski halinde yani yakinkent bostanbasi bölgesi ile ilçe olarak kalsa ve 4 merkez ilçemiz olsaydi iyi olurdu sosyal,kültürel,sanatsal etkinlikler yok denecek kadar az şehir ordu evi AVM arasına sıkışmış trafik berbat .

murtaza

haklısın

Eğitimci

Malaaef Malatya doğunun parisi diye tüm doğudaki işsiz güçsüz boş insanlar buraya geldi ve haraç çeteleri oluştu..Nitelikli eğitimli veya ekonomik gücü olan insanlar da malesef terk etti güzel memleketimizi..Ve güzelim Malatya bozuldu hızla da bozulmaya devam ediyor..Sanırım yakın zamanda biz de gitmek zorunda kalacağız artık..

murtaza

bravo

Adıyamanlı muhammed

Malatyayı fethettik malatyada malatyalı kalmadı

ali duran

eeee bizim bag bahce isimizi yapacak maraba lazimdi

Adıyamanlı muhammed

Artık onlar size marabalik yaptiriyor

oduyamanl

Bu kafayla 2 bayramı nasıl görüyorsunuz hayret bişey..

Nuri

Malatya’daki eğitim kalitesinin neden düştüğünü böylece ısbat etmiş oldun.

Malatyalı

20 yıl önce tezek yakılıyordu. Hala yakmaya devam edelim? Eşek arabaları vardı onları mı kullanalım? Gecekondunlarda mı yaşayalım? Modern tıp varken çıkıkçıya mı gidelim? Yıl 2021 olmuş, şehrin göbeği şalvarlılardan geçilmiyor. Zamana ayak uydurmak, değişime açık olmak bu kadar mı zor? Kent kültürü denen birşey var efendi…

yusuf

Malatyalı efendi edep haya ahlak gidiyor sen şalvarlı insanlardan mı rahatsız oluyorsun..? kısacık daracık tayt giyen insanlar olunca herşey düzgün mü olacak? İnsanları giyim kuşamı ile yargılamak en büyük cehalettir yıl 2021 olsa da …..

Emirza

Sesli güldüm trajikomik kesinlikle size katılıyorum millet uzaya yolculuk yapıyor biz sanki geriye gidiyormuşuz gibi

mlx

Suriyeli sayısı kaç acaba.

Sehitfevzili

Diger illeri bilmem ama malatyanin nufusu kadarda suriyeli olmus.nere baksan suriyeli.bunlara afat evleri gibi bir yer versinler dagitmislar her mahalleye.

Hasan

Ben diyeyim 5 sen de 6 milyon..arkadaşlar savaştan burada sanki çocuk yapmak için kaçmışlar..tez zamanda ülkelerine gönderilmemeleri takdirde gelecekte ülkemiz için en büyük tehlike

Can

Türkiye’deki geçici koruma altındaki kayıtlı Suriyeli sayısı 13 Ocak 2021 tarihi itibarıyla bir önceki aya göre 4 bin 187kişi artarak toplam 3 milyon 645 bin 557 kişi oldu. Bu kişilerin 1 milyon 732 bin 44’ünü (%47,5) 0-18 yaş arası çocuklar oluşturuyor. 0-18 yaş arası çocukların ve kadınların toplam sayısı ise 2 milyon 583 bin 373 kişi. (%70,9)..muhtemelen 5 milyon var kayıtsızlarla beraber..bunlar geçici sığınmacı statüsündeler..vatandaşlık verilmiyor

Sehitfevzili

Cevre yolu altinda komsuluk vardi yardimlasma vardi simdi butunune yakini suriyeli oldu ayda bir mi doguruyorlar anlamadim bir evde yirmi kisi yasiyor.yasantilari cok farkli asiri ses yapiyorlar gece ikiye kadar muzik dinliyorlar dogan cocuklari turk vatandasi oldu.malatya cok goc aldi. Eski tadida kalmadi.

Hasan

burada geçici sığınmacı statüsündeler..ülkenin başına bela ettiler..tez zamanda gitmeseler sıkıntı daha çok büyüyecek..çünkü artık savaş yok

Malatyalı

Sehitfevzili arkadaş,onu akp ye oy vermeden önce düşünecektin🤔🤔

Malatyalı

Üçüncü merkez ilçe şart en uygun yer gelişime açık yeşiltepeye selam olsun

Haca444

Acilen Akçadağ il olmalı…şehir batıya ilerliyor

Malatyalı

👉 😂😂😂😂

Yusuf

Memlekette Malatya lı mı kalmış.. 20 yıldır uzak kaldığım memlekete döndüm, ama ne göreyim.. Memleket diye bir şey kalmamış.. Şalvarlı ve kasketlilerden geçilmiyor.. Yazık…

Secret_of_Petra

Hahahah. Evet size katılıyorum. Aborijin eksikliği var. Sayıları her geçen gün azalıyor. Yerliler azaldı yabancılar çoğaldı. Apaçiler olmadan olmaz!!!

Hasan

İnsanları ötekileştirme..

44

Şalvar ve kasket 20 yıl öncede vardı Yusuf efendi

Hasan

Aynen..20 yıl öncede vardı ki osmanlı döneminde erkekler in giydiği bir kıyafettir..ayrıca yöresel olarak giyilmeye devam edilmektedir..devlet bahçeli bu kıyafetler ile poz vermiştir..bu yorumu yapan kişi 20 yıl boyunca nerde yaşadı bilmiyorum ama kendisine bir tavsiyede bulunuyorum..kafanızı bu tür gereksiz şeylerle meşgul etmeyin yeni yerlerde yaşıyorsunuz oralardan kendinize birşeyler katın

Y. A. S.

Sen paris ten mi geldin

Malatyalı

Şalvar ve kasket zaten Malatya’nın kültüründe vardır,sen yabancı olmayasın 😄😄

Özer

Yusuf kardeşim Malatya sokaklarında geçmişte Şalvar, Kasket çok vardı. Bazı annelerimizde siyah kareli örtüleri vardı. Tabiki o eski sevgi saygı hoş görüye günümüzde rastlamak daha zor. Ancak bu Malatya değil tüm şehirlerde artan nüfus ile azaldı. Döndüğün Malatyamızda huzurlu ve güzel günler dilerim.

murtaza

aynen

ERK

yusuf bey görüşlerinize aynen katılıyorum, şalvar ve kasket ile neyi kastetiğnizi anlamayan insanların varlığı bu görüşünüzü güçlendiriyor.

Malatyali

Zeki nitelikli kaliteli Malatyali şehri terk ediyor doğudan şehre geliyorlar niteliksiz insnlar şehrin kalitesi düşüyor nerede eski Malatya

murtaza

aynen

Hasan

83 milyon+suriyeliler

pasa44

Nüfus dağılımında dengesizlik var. Trafik keşmekeşinin
nedeni de bu. Nüfus 800 bin, 600 bini iki ilçede yani Battalgazi ve Yeşilyurt ilçesinde yaşıyor. Acilen üçüncü merkez ilçe mesela Yeşiltepe veya Beydağı taraflarında kurulup nüfus dengeli bir şekilde dağıtılmalıdır.

Asil

806156 rakamın yazması gerekmiyormu

Asil

Doğu ve batı girişlerinde neden bu rakam yazmıyor peki saygı değer yetkililer

Gadir

Artık il girişlerine il nüfusları yazılmıyor. İçişleri bakanlığının kararı. Onlarda haklı biri giriyor biri çıkıyor, biri doğuyor biri ölüyor. İçişleri Bakanlığının adı da yalancıya çıkıyor. En iyisi nüfusu yazmamak.

Murat

Parası olmayan memleketimin köylüleri! Yeşilyurt gibi köy görünümlü fahri kayahan, bostanbaşı, tecde siteleri ile yakınca villalarına taşınmış. Helal olsun

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 32 22 4 6 70 33 37 70
Fenerbahçe 33 20 6 7 59 33 26 66
Galatasaray 32 19 5 8 62 31 31 62
Trabzonspor 33 16 10 7 40 31 9 58
Alanyaspor 33 15 7 11 52 36 16 52
Gaziantep FK 32 13 11 8 47 37 10 50
Hatayspor 32 14 7 11 53 40 13 49
Fatih Karagümrük 33 13 10 10 48 39 9 49
Sivasspor 32 11 14 7 44 38 6 47
Göztepe 33 12 10 11 49 44 5 46
Antalyaspor 33 9 15 9 32 41 -9 42
Konyaspor 32 10 10 12 39 40 -1 40
MKE Ankaragücü 32 10 6 16 39 51 -12 36
Çaykur Rizespor 32 8 12 12 36 49 -13 36
Kasımpaşa 33 9 9 15 35 48 -13 36
Yeni Malatyaspor 32 7 13 12 39 45 -6 34
Başakşehir FK 32 8 9 15 35 51 -16 33
Kayserispor 32 8 9 15 24 41 -17 33
Gençlerbirliği 32 8 7 17 30 55 -25 31
BB Erzurumspor 33 6 10 17 32 56 -24 28
Denizlispor 32 6 8 18 29 55 -26 26

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...