Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

‘Kaymakamın Kazası’ Haberine Engelleme

Gündem

14-10-2021 tarihinde yayınlandı.

‘Kaymakamın Kazası’ Haberine Engelleme

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Malatya eski Vali Yardımcılarından ve Kale ilçesi eski kaymakamlarından olan Tunceli- Çemişgezek ilçesi Kaymakam iken geçtiğimiz ay Muş- Varto kaymakamlığına atanan Mehmet Güder’in, geçtiğimiz yıl Ekim ayında Elazığ’da yönetimindeki araçla bir temizlik işçisine çarparak ölümüne yol açmasından sonra konuya ilişkin yapılan ve “Kaymakamın yaptığı kazada işçi kusurlu bulundu, kaymakam ifade bile vermedi” iddialarının aktarıldığı malatyahaber.com’da yer alan haberle ilgili, olaydan 1 yıl sonra Tunceli Çemişgezek Sulh Ceza Hakimliği tarafından ‘içeriğin çıkarılması ve erişimin engellenmesi’ kararı verildi.

2020 yılı Temmuz ayındaki kararnameyle Malatya Vali Yardımcılığından Çemişgezek’e atanan Kaymakam Mehmet Güder (fotoğraftaki), 24 Ekim 2020 tarihinde, kullandığı otomobille, Elazığ Zübeyde Hanım Caddesi’nde, ağaç temizliği çalışması yaparken karşıdan karşıya geçmek isteyen Elazığ Belediyesi personeli Murat Atlı’ya çarparak ölümüne neden olmuştu. Ancak, iddiaya göre, direksiyon hakimiyetini kaybeden Kaymakam Mehmet Güder, olay yerinde tutulan tutanakta “Kusursuz” bulunurken, çarpma sonucu hayatını kaybeden Elazığ Belediyesi işçisi Murat Atlı ise “Asli kusurlu” bulunmuştu. Kendisi de Elazığlı olan ve bir süre Elazığ Vali Yardımcısı olarak da görev yapan,halen Muş- Varto kaymakamı olan  Mehmet Güder’in, kaza sonrası ifadesinin de alınmadığı, soruşturması daha sonra Diyarbakır’da sürdürülen kazanın haberinin yayınlanmaması için Elazığ’daki basın kuruluşu temsilcilerine ricada bulunulduğu iddia edilmişti.

1 YIL SONRA İÇERİĞİN ÇIKARILMASI VE ERİŞİMİN ENGELLENMESİ KARARI..
Birçok haber sitesi ve internet mecrasında yayınlanan konuya ilişkin haberle ilgili, kaymakamın başvurusu üzerine Çemişgezek Sulh Ceza Hakimliği’nin 13.10.2021 Tarih ve 2021/107 D.İş sayılı kararı uyarınca içeriğin çıkarılması ve erişimin engellenmesi yoluna gidildi.

Mahkemenin kararında, özetle şöyle denildi:

“…Talep konusu URL adreslerine ilişkin internet içerikleri incelendiğinde ve talep dilekçesinde belirtilen hususlar ile dosya kapsamının bütünüyle incelenmesi sonucunda: talepte bulunanın 24.10.2020 tarihinde yapmış olduğu trafik kazasına ilişkin Hakimliğimizin 29/10/2020 tarih ve 2020/116 D.iş sayılı kararında da belirtildiği üzere bir kısım URL adresleri hakkında yukarıda yer verilen gerekçeler kapsamında erişim engeli kararı çıkarılmış, aşağıda URL adresleri yer alan içerikler yönünden de aynı kapsamda yayın içeriklerinin bulunduğu tespit edilmiş, internet ortamındaki yazı içeriğinde her ne kadar olaya ilişkin anlatımlarda bulunulmuş ise de söz konusu haber içerikleri değerlendirildiğinde özetle; ilgilinin Kaymakam olduğu, bulunduğu statü gereği hakkında tutuklama işleminin dahi yapılmadığı, soruşturma dosyasının bir başka ilde yürütüldüğü, kaza yaptıktan çok kısa bir süre sonra bir şey olmamış gibi mesaide olduğu, sıradan bir vatandaşa aynı işlemin uygulanmayacağı şeklinde iddia ve beyanları içeren yayınlar yapıldığı, yayının gerçekliği hususunda Hakimliğimizce yapılan değerlendirmede; talep konusu dosya içeriği incelendiğinde, talepte bulunanın mülki idare amiri olması nedeniyle 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 161/6. maddesi uyarınca Vali ve Kaymakamların kişisel suçları hakkında soruşturma ve kovuşturma yapma yetkisinin yargı çevresi içerisinde yer aldıkları Bölge Adliye Mahkemelerinin bulunduğu ildeki Cumhuriyet Başsavcılığı ve aynı yer Ağır Ceza Mahkemelerine ait olduğu, soruşturmanın bu kapsamda yürütüldüğü ve halen devam ettiği anlaşılmakla; İlgilinin ifadesinin dahi alınmadan serbest kaldığına ilişkin yayın içeriklerinin yukarıda da izah edildiği gibi basın özgürlüğü ile kişilik değerleri arasındaki denge gözetildiğinde özellikle kamu yararına matuf haberi verirken özle biçim arasındaki dengenin korunmadığı değerlendirilmiş, Basın özgürlüğünün Anayasa’nın 28. maddesi ile 5187 sayılı Basın Yasası’nın 1. ve 3. maddelerinde güvence altına alındığı, ancak yukarıda da yer verildiği üzere bu özgürlüğün sınırsız olmayıp Anayasa’nın temel hak ve özgürlükler bölümü ile Türk Medeni Kanunu’nun 24 ve 25. maddesinde yer alan ve yine özel yasalarca güvence altına alınmış bulunan kişilik haklarına saldırı niteliği boyutuna ulaşmaması gerektiği dikkate alındığında,

Yayın içeriklerinde bahsi geçen trafik kazasının haber değeri bulunmakla birlikte yukarıda da belirtildiği üzere kamu yararına yönelik yapılan haber içeriğinin objektif sınırlar içinde kalmak suretiyle ve özellikle yayının gerçek olmasının, kamu yararı açısından temel ölçüt olduğu gözetildiğinde; somut olayda ilgilinin mülki idare amiri olarak yukarıda yer verilen mezkur mevzuat uyarınca özel soruşturma usulüne tabi olduğu, oysa yayına konu haber içerikleri incelendiğinde meydana gelen trafik kazasının haberleştirilmesinden çok araç sürücüsü olarak Talepte bulunanın, mesleki statüsü nedeniyle kendisine ayrıcalıklı muamele yapıldığı, koruyup kollandığı izlenimini veren mahiyette olduğu değerlendirilmiş, bu hususta karar kısmında belirtilen URL adreslerindeki haber içeriklerinin bu haliyle yalın okuyucuda husumet ve kuşku yaratır nitelikte olduğu, içeriğin kişilik haklarını ihlal eder unsurlar taşıdığı, yapılan bu tür yayınların hukuka aykırı olduğu yönünde sonuç ve hukuki kanaatine varılmış ve ilgili URL linkleri bakımından talebin kabulüne ilişkin aşağıdaki şekilde karar verilmiştir.

K A R A R: Yukarıda belirtilen gerektirici nedenlere binaen;
Talebin KABULÜ ile…. şeklinde yer alan web siteleri ve mobil wep sitelerindeki İÇERİĞİN ÇIKARILMASINA ve ERİŞİMİN ENGELLENMESİNE,..”

malatyahaber.com da, mahkemenin bu kararı doğrultusunda, 30 Ekim 2020 günü “https://malatyahaber.com/haber/eski-vali-yardimcisi-trafik-kazasi-ile-gundemde/” linkiyle yayınladığı haberi yayından kaldırmak zorunda kaldı.

MEHMET GÜDER KİMDİR?

1987 yılında Elazığ’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Elazığ’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden 2011 yılında mezun oldu. İçişleri Bakanlığı tarafından açılan Kaymakam Adaylığı sınavını kazandıktan sonra, 2012 yılında 101. Dönem Elazığ Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine başladı. Bakanlık tarafından yapılan çeşitli staj programlarını ve bir yıl süren Üniversity of Liverpool’da yabancı dil eğitimini de tamamladıktan sonra çeşitli ilçelerde Kaymakam vekili olarak görev yaptı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan 101. Dönem Kaymakamlık kursunu bitirdikten sonra Konya-Akören Kaymakamı olarak göreve başladı. İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 19.08.2017 tarih ve 2017/345 sayılı müşterek kararnamesi ile Malatya’nın Kale İlçesine atandı.31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından Elazığ Belediye Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Daha sonra Elazığ Vali Yardımcılığı görevine getirildi.Elazığ Vali Yardımcısı iken, Resmi Gazetede yayımlanan 2020 Mülki İdare Amirleri Kararnamesi ile Çemişgezek Kaymakamlığına atanan Mehmet Güder ilçedeki görevini başarı ile tamamlayarak; Cumhurbaşkanı tarafından yapılan atamalar hakkında 2021/412 karar, 2021 yılı Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi ile  ile Varto ilçesine Kaymakam olarak atanmıştır.

malatyahaber.com

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
19 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet Can

Ülkemin en şanslı kaymakamı olabilir. Maşallah yıllarca hep memleketi Elazığ’a en fazla 100 km mesafede çalışmış. Sonra da kayyum olması itibarı ile çifte maaşlı Varto’ya atanmış. Bu şans çoğu valide bile yok.

Türkiye sevdalısı

Rahmetli olan hocam bir gün omuzumdan tutmuş ve bak evlat demişti ,Bedir savaşı olmuş müşrikler esir alınmış esirlerin serbest bırakılması için ya fidye verecekler yada on müslümana okuma yazma ogretecekler şartı konmuş esirler arasında peygamber efendimizin amcasida var bazı Müslümanlar Allah’ın elçisine gelirler amcanizi yukardaki iki şartin dışında tutalım serbest bırakalım derler ,Peygamberimiz amcamda olsa diğer esirlerden farklı bir muamele yapılmayacaktır cevabını verir ,bunun için adaletten ayrılma,kendin,annen ,baban,yakınların aleyhinde olsa bile adalet ve doğruluktan ayrılma demişti ,hocam ruhunuz şad mekanınız cennet olsun ,sizin gibi değerleri bir daha bulabilirmiyiz bilmiyorum .

Murat

Hukuk adalet olmayan yerde her şey olabilir. Ekonominin bu şekilde olması da hukukun işlemeyişindendir. Önce adalet hukuk her zaman. Ancak bunlar tam olursa diğerleri de zamanla oturur.

attilla

zerre hakkim varsa helal etmiyorum bu adama. yahu koca ulkede cesur, durust yetkili kalmadi mi hic? bu arada korkmadiginiz icin tesekkurler Malatya haber

ufuk

Kişiye….Güce….Makama göre adalet…beyler bu işler , vicdanları yakar….

Ahmet

Benzer bir kazayı hatırladığım kadarıyla 2009 yılında Kale kaymakamı E.F. Uzunoğlu yapmıştı. Malatya- Elazığ yolu Kıyıcak köyü girişinden Elazığ istikametine dönen yeğenimin aracına Malatya istikametinden gelen aşırı süratli kaymakamın aracı sağ kapısını hafif sıyırarak yolun kenarındaki bahçeye girmiş iki tane yetişmiş kalın gövdeli ağacı biçmişti. Kaymakamın aracında hasar oluşmuş ve yaralanan olmamıştı. Tabii polisin tuttuğu tutanakta kaymakam tamamen kusursuz ve yeğenim %100 suçlu bulunmuştu. Kaymakamın aracının hiç bir kusuru olamasa da aşırı hızdan dolayı hiç olmazsa kısmen kusurlu bulunması gerekirken sıfır kusur verilerek büyük bir haksızlık yapılmıştı. Şimdi yine benzer bir durumun yaşandığını görüyoruz. Adalet huzur ve güvenin temelidir ve hukuk haktan yana olmalıdır kuvvetliden yana değil!!! Kaymakam kazaya karışınca otomatik olarak haklı OLAMAZ!!!

emre

Vicdanları da yasaklattıramazsın ya kaymakam bey. Yazık bir can aldın sen ve hesabını vermekten bile çekiniyorsun

İvedik

Bu olay bana Recep Tayyip Erdoğanın’ın oğlunun ehliyetsiz bir şekilde kaza yaparak Sevim Tanürek’i öldürmesini hatırlattı

Turgut ÖZMÜŞ

Adalet ,Adalet , Adalet…

adalet

Şimdi kazayı yapan kaymakam, kazada vicdan azabı duyup adalete sığınacağına, adaletin vicdanını sızlatacak karar için verdiği mücadele bu milletin vicdanında, vicdansızlık olarak yer alacaktır. Bu kararı veren mahkeme, o kazayı yapan ben olsaydım aynı uygulamayı ve aynı kararı ben için de verecekler miydi merak ediyorum. Bir kişinin kaymakam veya vali olması, adalet önünde kusursuz bulmak mıdır adalet? Burada bir görev Adalet Bakanlığına, bir görev de İç İşleri Bakanlığına düşüyor. Adalet sağlanacaksa, bu iki bakanlığın yapması gereken bellidir. Devlete ve adalete güvenin temelinde de adalet vardır, adalet herkes içindir. Adalet bir gün herkese lazım olacaktır.

Turgut ÖZMÜŞ

Muhteşem ,Yüreğinize sağlık.

Sami

Etme kulum bulursun…, millete zulmederken iyiydi, Malatya’ da yetkiyi aldın, torpilin kimdi bilmiyoruz. yorumlarda Adem arkadaşın yazdığı gibi YİKOB’ ta Elazığlı ekibi oluşturdun, Yolsuzluğun kralını yaptılar, onlarda buldu layığını bir tanesi kaldı, oda Mahkemelik oldu. Ceza aldı, Ne hikmetse görevden alınmadı, onun da zamanı az kaldı. Zalime merhamet, mazluma zulümdür…

Malatyalı

Kaymakam yarın Allah’ın mahkemesinde kimden torpil bulacaksın? Yaşattığını yaşaman dileği ile 🤔

Zeki

Derin konular

Ali

Maalesef artık Türkiye’de işler böyle yürüyor.

Adem

Şimdi Varto Kaymakamı aynı zamanda Belediye Başkanlığında Kayyum. Ayrıca Elazığ’da Vali Yardımcısı değil, Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Ve dahi Malatya’da YİKOB Başkanı olarak görev yapmıştı. Görev yaptığı sırada Elazığlılardan oluşan bir ekip kurmuştu. Malatya’da son zamanlarda yaşanan yolsuzluk/usulsüzlük ihaleleri işte o ekibin işi.

44malatya

En ucuz ceza almayan trafikteki kazada olen ve yaralama cezasi cezasi 3 ay suc suctur
Ister vatandas ol ister makam sahib ol ceza verilmesi gerekir gelismis ulkelerde bu tur olayda tazminat oder ve en az 15 yil ceza alir

Türkiye sevdalısı

Diyecek kelime yok , böyle başa böyle tarak,deveye sormuşlar neren eğri,oda demiş ki nerem dogruki.anlayana sivrisinek az,anlamayana davul zurna az.

Burak

Bende bi atasözü yazacaktım ama hepsini yazmışsınız.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 10 7 3 0 20 9 11 24
Hatayspor 10 6 2 2 19 8 11 20
Beşiktaş 10 6 2 2 20 12 8 20
Alanyaspor 10 6 2 2 16 15 1 20
Fenerbahçe 10 6 1 3 14 11 3 19
Fatih Karagümrük 10 5 3 2 16 12 4 18
Konyaspor 10 4 5 1 14 9 5 17
Galatasaray 10 5 2 3 15 14 1 17
Altay 10 5 0 5 16 16 0 15
Adana Demirspor 10 3 4 3 15 15 0 13
Başakşehir FK 10 4 0 6 13 13 0 12
Gaziantep FK 10 3 3 4 12 14 -2 12
Yeni Malatyaspor 10 4 0 6 11 17 -6 12
Sivasspor 10 2 5 3 14 12 2 11
Kayserispor 10 3 2 5 13 17 -4 11
Giresunspor 10 2 3 5 6 10 -4 9
Antalyaspor 10 2 3 5 11 16 -5 9
Göztepe 10 2 2 6 9 14 -5 8
Kasımpaşa 10 1 3 6 10 16 -6 6
Çaykur Rizespor 10 1 1 8 8 22 -14 4

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...