Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Köylü Karşı Çıktı, ÇED Toplantısı Yapılamadı

Gündem

29-11-18 04:45

Köylü Karşı Çıktı, ÇED Toplantısı Yapılamadı

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Malatya’nın Arapgir ilçesine bağlı Yazılı Mahallesi’nde (köyünde) yapılmak istenen demir ocağı ve kırma, eleme tesisinin Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı, vatandaşların talebi üzerine yapılmadı.

Kara Yakup Cemevi’nde özel bir firmanın mahallede kurmak istediği tesisle ilgili Çevre Şehircilik ve İl Müdürlüğü görevlilerince ÇED bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Mahallede ve çevre mahallelerde yaşayan vatandaşlar, toplantının yapılmamasının istemesi üzerine görevliler tarafından alınan dilekçe ve imzalar sonucu program gerçekleşmedi. Dilekçe ve toplantının yapılmamasını isteyen vatandaşların imza atmasının ardından konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yardımcısı Serkan Hangün, vatandaşların talebini mevzuatları gereği aldıklarını, halkın katılım toplantısında bilgilendirme talebinin olmadığını resmi tutanağa geçirdiklerini kaydetti.

Hangün, bütün bilgi ve belgeleri bir üst yazı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bu tutanaklarıyla ileteceklerini belirtti.

“BİZ BUGÜN BEKÇİLİK GÖREVİ YAPIYORUZ”

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu da, “Her platformda şunu söyledik; çevreye, insana ve geleceğe duyarlılık. Biz bugün bekçilik görevi yapıyoruz, yarın bir başkası yapacak. Bizim görevimiz ülkenin kalkınmasıyla birlikte yerelin, doğanın korunması, geleceğin emanet edileceği bilinciyle bugünün yarına kirliliklerle değil geleneklerle, kültür dokusuyla bırakılması, emanet edilmesi üzerine. Ülkenin yeraltı ve yerüstü zenginlikleri bu ülkeye ait. Bu topraklar bizim. Ama yeraltındaki zenginlikleri çıkardığımızda yerüstündeki tahribatı ölçmeden, oradaki yerel yaşamın, Allah’ın bu nimetlerinin bu coğrafyada verdiği ürünlerin yok olması demek dedi.

“BU MÜCADELEDE HER ZAMAN SİZLERİN YANINDAYIZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise “Burası yaklaşık 15-20 köyü ilgilendiren, belki Arapgir’in tamamını yakından ilgilendiren bir köy. Buradaki suyla 20 bin üzerinde hayvanın sulandığı, bu bölgenin içme ve sulama  suyunun buradan yetiştiği söyleniyor. Burada dağ keçilerin, geyiklerin olduğunu, müthiş bir doğal yaşamın olduğunu biliyoruz. Tarihi cem evi ve kaya mezarlarının olduğunu biliyoruz. Burası sadece tarım değil, kültürel anlamda da bir merkez” diye konuştu.

Köylülerin talebi üzerine heyet olarak Yazılı Mahallesi’ne geldiklerini dile getiren Ağbaba, şunları söyledi: “Başta İstanbul’da yaşayan Yazılılar olmak üzere onların talebiyle geldik. Bu biraz hükümet politikası aslında. 2002’den buyana baktığımızda Tortum’undan Rize’sine kadar bir hükümet politikası olarak uygulanıyor. Madenler doğal zenginlikler mutla kullanılmalı ama doğal yaşamı, köyü yok edecekse, bunun köylüye bir faydası olmayacaksa bunun yapılması doğru değil, biz buna karşıyız. Hemen yanı başınızda bir köy var, orada bir taş ocağı var ve köylülere yaptığınız görüyorsunuz. Arapgir çevre mücadelesinde iyi bir sonuç aldı. Burada çayın üzerine HES yapılmak istendi, belediye başkanının önderliğinde Arapgir buna karşı çıktı, iptal edildi. O HES oraya kurulmuş olsaydı bilin ki örnekleri yüzlerce doğal yaşam kalmayacaktı. Suyun mülkiyet hakkı satılmış olacaktı. Burada da yarın bu maden buraya kurulursa, bilin ki burada bir doğal yaşam kalmayacak. Mezarlarınız, suyunuz, kültürünüz, değerleriniz yok olacak. Biz bu mücadelede her zaman köylülerin yanında olduk, bundan sonra da yanların da olmaya devam edeceğiz. Duyar duymaz TBMM’de bu konuyu konuştum. Bu mücadelede her zaman sizin yanınızdayız.”

“BU SORUNU HER TARAFA İLETECEĞİZ”

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz da “Bir Kızılderili, para için, rant için her tarafı tahrip eden beyaz insana diyor ki, ‘eğer bir gün son ağaç kuru ve son ırmakta su kalmazsa, son balık da ters dönerse, hayatın yaşanmayacağını anlarsın ama iş işten geçmiş olur’ diyor. Burada sizlerin duyarlılığıyla birlikte bir şeyin dikkati çekiyoruz. Bu toprakların hiç biri ak saçlısından en gencine kadar bize miras değil, bizden sonraki nesillere yaşanabilir doğayı, çevreyi ata topraklarını kazasız, kadasız bırakmak. Bu sorunu her tarafa ileteceğiz. Bunun mücadelesini burada başlattık, burada kalmıyor. Bu konu TBMM’de gündeme getirildi, buraya dikkat çekildi. Doğanın hayrına olmayan hiçbir şey canlının yararına olmaz” dedi.

“ÜLKENİN DÖRT BİR YANINDA BU MÜCADELE İÇİN GEZİYORUZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ise toplantının iptal edilmesinden sonra yaptığı konuşmada, hangi siyasi düşünceden olursa olsun insanların doğasına, geçmişteki anılarına ve geçim kaynaklarına sahip çıkmak için bir olduklarını belirtti.

Halkın bilgilendirme toplantısının gerçekleşmediğini ancak kimsenin durmayacağını savunan Karaca, “Ülkenin dört bir yanında bu mücadele için geziyoruz. Veli Ağbaba bizlere konuyu ilettiğinde sizlerin yanında olmak, mücadelenize güç vermek için buraya geldik. Bundan sonra paraya ve ticarete, insan yaşamını, sularımızı, insanlarımızı ve geçim kaynaklarımızı peşkeş çekmek için buraya gelmeye kalktıklarında o gün en az 50 milletvekiliyle birlikte sizlerle birlikte onların karşısında duracağız” değerlendirmesinde bulundu.

Partisinin yaşanacak bir Türkiye kurma hedeflerinde tüm doğa ve geçim kaynaklarına sahip çıkacaklarını kaydeden Karaca, mahalledeki birlikteliğinin çok önemli olduğunu sözlerine ekleyerek, “Burada herhangi bir siyasi düşünceden olduğumuz için değil, yaşanacak bir Türkiye kurma hedefimizde doğasına, suyuna, geçim kaynaklarına ve her şeyden önce çocuklarının geleceğine sahip çıkan her vatandaşımızın her ilimizin yanında onlarla birlikte olacağız” ifadelerini kullandı.

“BİZ VAR OLMAYI BAŞARDIK”

Mahallede yaşayan Gülizar Ülgen de doğal yaşamın dışında kendilerinin bir çok hatıralarının da köyle yok olabileceğini dile getirdi.

Maneviyat olarak yerleşim yerlerinin kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Ülgen,  “Buranın duygusal boyutu var. Sizler doğanın yok olması ve canlılardan bahsettiniz ama benim atalarımdan getirdiğim bir aktarım var. Ben bu toprakları dolaştığımda, gezdiğimde hissettiğim duyguları, sizlerin hissedebileceğini düşünemiyorum. Anlamak başka, hissetmek başkadır. Biz maddiyat olarak değil ama manevi olarak çok büyük değerlere sahibiz. Tırnaklarımızla buralarda var olduk. Verimli topraklarımız yok ama biz var olmayı başardık. Uzun süredir buraları bu zamana getirebildik, çocuklarımıza bırakmak, geçmişimize de sahip çıkmak istiyoruz” dedi.

Cem evinde gerçekleştirilen toplantıya CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz da katıldı.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

yazılı çed1

yazılı çed2

yazılı çed3

yazılı çed4

Subscribe
Bildir
guest
5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ismet

Toplantıyı (halkı bilgilendirme toplantısı) yaptırmamak bir maharet değil. siyasilerin gidip orada bu şekilde rant devşirmelerinin halkın yanında olmakla alakası da yok. bu toplantılara halk olarak katılıp, söz konusu projenin gerçekleşmesi halinde, yaşanabilecek olumsuzlukların o toplantı tutanaklarına halkın görüşü adına kayıt olarak girmesini sağlamak gerekir.
aksi taktirde “halk bilgilendirilmek istememiştir” diye tutanak tutulur ve ÇED sürecinin bir parçası olan “halkı bilgilendirme toplantısı” bu haliyle tamamlanmış olarak kabul edilerek proje devam eder.

kemal

yazılıda ne var bilmiyorum. adamlar malatyanın en güzel yeri olan karagözde taş ocağı kurdu. yazılıya kadar gitmişlerse adamlara bir de teşekkür etmek gerekir bence

malatyalıyım

YORUM YAPMAN İÇİN ÖNCE ORAYA GİDİP NASIL BİR YER OLDUĞUNU GÖRMEN LAZIM.
BEN ORALARI ÇOK İYİ BİLİYORUM
DOĞA GÜZELLİĞİ SEBZE VE ÜZÜM ORADA ÇOK KALİTELİ YETİŞİR.
ARAPGİR ÜZÜMÜNÜN NİYE MEŞHUR OLDUĞUNU ŞİMDİ ANLAYABİLDİNMİ?

Ali

Bir sürü insan orda çalışacak evine ekmek götürecek hangi faydalı işe destek verdiniz ki ülkenin kaynakları çıkarılmak zorunda gerekirse yasa ile şimdiki madencilik yöntemleri çevreye uyumlu sonrada işsizlik diye ortaya düşmeyin ben bu konuda batı illerine hayranım üstüne yardımcı bile oluyorlar

Sussam olmuyor, susmasam olmaz

ÇED toplantısını yaptırmamak ÇED dosyasının işini daha da kolaylaştırır dosya hiçbir geri bildirim almadan direk onaya doğru yol alır, maalesef bunu vatandaşımız bilmiyor

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Galatasaray 26 18 3 5 52 19 33 57
Beşiktaş 25 17 3 5 56 26 30 54
Fenerbahçe 25 16 3 6 47 27 20 51
Trabzonspor 25 14 6 5 32 24 8 48
Hatayspor 26 13 6 7 46 31 15 45
Alanyaspor 26 12 6 8 40 26 14 42
Gaziantep FK 26 10 10 6 37 29 8 40
Fatih Karagümrük 26 11 7 8 41 34 7 40
Antalyaspor 26 7 13 6 24 29 -5 34
Göztepe 25 8 8 9 35 31 4 32
Sivasspor 25 7 11 7 28 29 -1 32
Konyaspor 25 8 7 10 32 30 2 31
Yeni Malatyaspor 26 7 10 9 33 35 -2 31
Kasımpaşa 25 8 5 12 29 40 -11 29
Çaykur Rizespor 26 6 10 10 30 42 -12 28
Kayserispor 25 6 7 12 17 30 -13 25
Başakşehir FK 26 6 7 13 28 44 -16 25
BB Erzurumspor 26 6 7 13 24 41 -17 25
Denizlispor 26 5 6 15 23 46 -23 21
Gençlerbirliği 25 5 6 14 21 46 -25 21
MKE Ankaragücü 25 5 5 15 28 44 -16 20

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...