Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Malatya Fayı 7.4’lük Deprem Üretecek Kapasitede”

Gündem

01-08-2020 tarihinde yayınlandı.

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

“UZUN ZAMANDIR ENERJİ BİRİKTİRİYOR..” Türkiye’nin önde gelen bilim insanlarından Prof.Dr. Naci Görür, Cuma sabahı Malatya- Hekimhan- Yeşilpınar merkezli olarak meydana gelen depremin ardından, ciddi uyarılarda bulundu.

AFAD’dan alınan bilgiye göre Malatya’nın Hekimhan ilçesinde Cuma sabahı saat 08:33’te yerin 6.99 kilometre derinliğinde 3.9 büyüklüğünde bir deprem oldu. Depremin ardından açıklamada bulunan Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, “Arkadaşlar Malatya, Yeşilpınar Hekimhan’da olan 3,8’lik küçük deprem Deprem Malatya Fayı üzerinde oldu, DAF ile ilgili değil. Bu fay da uzun zamandır enerji biriktiriyor” uyarısını yaptı.

Görür, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada da “Arkadaşlar, bazı izleyicilerim Malatya Fayı hakkında bilgi istiyorlar. Bu fay son zamanlarda Munzur Üniversitesi öğretim üyesi Taylan Sancar vd tarafından ayrıntılı oarak çalışılmaktadır. 2018 J Seismol. Yayınlarına göre Malatya Fayı 7.4 büyüklüğüne varabilecek deprem üretebilecek kapasitededir. Bu hesaplamayı yapanlar bu fayın son 10 bin sene içerisinde üretmiş olduğu 4 deprem verisine dayanarak yapmışlardır.” dedi.

medyaradar.com- malatyahaber.com

nacigörür1

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
29 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
cem

Meksika’da 7.4 şiddetindeki depremden 2 kişi öldü

Ahmet

Cem merhaba şimdi Meksika daki evler sağlam yapılıyor ve can mal kaybı az oluyor bu birçok devlette böyle Japonya da daha sağlam evler var deprem hissedilmiyor

Metalx

Kardeşim celikhan tarafına bişe diyemem. Ama malatyada yeni fay hattı için yorumlara inanmam.4 tane yzman birbirinden farklı konuşuyolar.dikkat edin ne zaman bir deprem olsa yada bir yerde küçük çapta sık sık değrem olsa. Hocalar ya tutarsa diye yorum yapıyorlar.boş beleş şeyler

Emrah

Malatya merkezdeki binaların yüzde 80 ni 40-50 yıllık binalar.Ama hiçbiri güya depremde zarar görmemiş.
Malatya merkezde kentsel dönüşüm olmadığı sürece Allah korusun 6 şiddetindeki bir depremde bile yerle bir olacağını bilmemek ahmaklıktir.Bende bu binalardan birinde yaşıyorum Allah’a emanet hayatımız kendimden gectim çocuklarımı ,eşimi düşünuyorum birşey olmasın diye..

adil

kale ilcesinde depremde evim agir hasar gordu.tv den hukumet yetkilileri o an bizleri umutlandirdilar.fakat deprem icin yapilan cok katli binalari evlerimizi yok sayarak satmak istiyorlar.paramiz olsaydi zaten zamaninda eski evlerimizi yikar kendimiz yapardik.anlayacaginiz tv den ve yetkililerden duydugunuz haberlerin kahir kismi asparagas

Ali

Jeoloji mühendisleri asker ve polis oldu. Deprem kimin umurunda..

Emre

Keşke bir de zaman aralığı belirtseymiş İstanbul için en geç 30 yıl deniyor Malatya için tahmini ne kadar sürede bu deprem ihtimali ?

Ali Kaya

Bilmin dediği Allahın dediğidir. Bilim ilerledikçe yaratıcının şaşmaz düzeni bir disiplin içinde tanımlanır. Allah diyor ki, dünya canlıdır, genleşme ve daralmalar sırasında yer yüzü hareket eder. Öyle ise sağlam zemine, sağlam evler yapınız. Müteahhitlik denen profesyonel hırsızlık çetelerini ıslah ediniz. Bilim adamlarından faydalanarak şehirleşme hayatınızı tanzim ediniz. Diğer kavimlerden, misal japonlardan feyz alınız. Deprem öldürmez, yaptığınız dandik evler öldürür. Ve deprem çalarak inşaa edilen tüm yapıları yok eder. Size akıl izan verdim hiç düşünmez misiniz diyor. Allah, 1 milyon kayısı vs. ağacı keserek Karakavak!, Tecde, Çilesiz gibi bahçeleri yok edip ”imar rantı” denen çakal hastalığı ile şehirleşirken bir kesimi zengin bir kesimi fakirleştirirseniz o yapılar yıkılır diyor. Eşyanın tabiatına uymazsanız doğanın kimyasıını bozarsınız diyor…

sacit toper

ağaçları, tarım arazilerini katledip yüsgeg bina tikmeye devam…çok moderen olduk caaanım.

Cavit44

Hiç bir hazırlık yok hocam bizde biliyoruz deprem bölgesindeyiz toplanma alanı barınma şartları heran olacakmış gibi davranması lazım yetkililerin de
Nerdee 15 kata devam durmayın

Cavit44

Hocam söylemene gerek yok bukadar haksızlık varken
Herşey bekleniyor yeşilyurtta bi toplanma alanı
Yok adam ssk binası alanını makam binası yapıyor
Lüks otoparklı olacakmış artık herşey çok yakın belediyenin heryerde binası var ama yeşilyurtta toplanma
Alanları yok malesef

mehmet

Malatya Fayı, Çelikhan -Gölbaşı Fayı, Gölbaşı -Türkoğlu Fayı gelecekte bir gün deprem üretecek. Bundan kaçış yok. Tedbir alalım.

ziya

Aynen bu hocaya şarlatan diyecek kadar cahiller var aramızda.Ayrıca bir sürü de hocaya akıl verecek deprem alimi varmış Malatya da haberimiz yok.

DELİDİR

Kusura bakma hoca bilimsel olarak diyorsan sıra İstanbul’da Malatya da en son büyük deprem bundan otuz beş kırk yıl önce oldu fayların doluluk oranı İstanbul fay hattı daha yoğun , iş olsun adım olsun deyip milleti korkutmasın alemi yok, tedbir bizden takdir Allah’ın .

Hk

Bu deprem eğer olursa malatya haritadan silinir rabbim cocuklarımızı esirgesin hic Bi önlem toplanma yeri vs vs hic bişey yokdur avane gbi yine arabalarda sabahlarız

muhammed

Malatya da yüksek binalar betonarmeler artık moda oldu karakavak,çilesiz,tecde de ağaçlar katledildi.24 Ocak Elazığ-Malatya depreminden sonra Değerli yeşilyurt belediyesinin aldığı önlem veya tedbir ise Yeşilyurt ilçesinde artık binalar 12 kat ile sınırlandırarak aklımızla dalga geçti.Biz artık müteahhit ruhlu bir belediyecilik zihniyetinin geldiği son nokta.yazımın kaynağı linktedir.
https://malatyahaber.com/haber/binalara-12-kat-siniri-getirildi/

KOVID44

Deprem öldurmez…15 katli bina icin 2 metre derinliginde temel kazilirsa ölünür….1 yilda yapilmasi gereken bina 1 ayda yapilirsa ölürnür….normali 4 kat olmasi gereken yere 10kat dikersen ölünür……saglam beton ve demiri yeterli miktarda kullanmazsan ölünur……

ahmet

yönetmelikte 5 katlı bina için en az 80 cm lik temel eşilmesi gerekir..15 katlı için 2.4 metre yeterli..betonun kalitesi demirin kullanma oranı ve kesiti önemli ..5 katlı bina için 10 ton demir kullanırsanız yıkılır , yıkılmasa da hasar görür!

Ahmet

Aslında şov yapmıyor bildiği kadarını söylüyor. Bilim adamları kahin değil sonuçta. Malatya fayı üzerinde 1900′ lerden önce ne şiddette bir deprem olduğuna dair pek veri yok. 1900′ yıllardan sonra şiddetli bir deprem olmamış. Asıl tartışılması gereken, şiddetli bir deprem yaşadık, ortada yapılan bişey varmı yok. Sadece ağır hasarlı binalar yıkıldı. Kentsel dönüşüme yönelik bişeyler yapılıyor mu yok,binaların dayanıklılık testi yapılıyor mu yok. Geriye kalan sadece kuru laf.!!

Halk

Allah’ın dediği olur zaten inancımız bir burda lakin bu adamlar senelerce boşuna kafa patlatmıyor malatya da o kadar çürük çatlak bina var ki hiç bir önlemİn alındığını sanmıyorum . Deprem öldürmez çürük bina öldürür . İnşallah böyle bir felakette başımıza gelmez

mlt44

söyleyeceklerini keşke yetkililere rapor etse. adamın insanları germekten başka yaptığı yok biz de biliyoruz enerji birikirse deprem olur.ortaya konuşuyor deprem olunca da ben demiştim diyip şov yapıyor bu mu bilim adamı???

Kemal

Hoca herkesin bildiği deprem fayları dışında Hekimhandaki depremin uzun bir zamandan beri enerjisini biriktiren bu yerel fayı harekete geçirebileceğini söylüyor.Bunun neresi kahinlik? Prof.Naci Görür, Geçen Ekim 2019 da Elazığ sivrice de yakın bir tarihde deprem olacağını bir kaç programda bağıra bağıra söyledi.Ne oldu 24.01.2020 de o korkunç depremi yaşadık. Bilim insanları senin benim gibi işkembeden konuşamaz.Bunu ısbatlıyacakları verilere göre konuşurlar.Jeofizik denen bir bilim var.Elde veriler ve bilgiler var.Bu verilere dayanarak yorum yapılır.Geçenlerde İstanbul depremi konusunda uyarmıştı.Ben de korkuyorum çünkü bende burada yaşıyorum diyerek bir gerçeği dile getirmişti…Herşeyi Allah bilir.Ancak Yaratan İnsanlara akıl vermiş.Yaşadığımız çağda insanlar marsa araç gönderirken biz bu tehlikeleri yaşayan bir coğrafyada henüz evlerimizi depreme göre dizayn etmeyi beceremedik.

mlt44

önce bir üslubuna dikkat et sonra yorum yap!!! hoca ne ya ?

Malatyanın yerlisi

Allahın dediği olur

Vatandaş

Allah’ın dediği zaten olur. Adam burada bilimsel konuşuyor. Olacak demiyor olabilecek kapasitede diyor. Yorum yazarken mantıklı yazın…

Malatyanın yerlisi

cevap yazarken mantıklı yazın bizde diyoruz konu depremse Allahın dediği olur kaçış yok yazılanı yaşarız diyorum ilime bilime sözüm yok

Has Malatyalı

Ağır hasarlı raporu verilip de sonradan raporu iptal edilen binalar var ya, hah işte onlar yıkılır. Rabbim göstermesin ama deprem olmadan önce depreme önlem almaz bu millet, en büyük örnek İstanbul. Yaptırırlarsa Ekrem bir şeyler yapacak o kadar.

Kernekli

Malatya bu kadar büyük bir deprem riski altındayken acil tedbirler yerine sırf rant uğruna para uğruna 1.dereceden 2.derece deprem bölgesi statüsüne düşürenleri Allaha havale ediyorum!

Yıkamacı

Şu fay enerji biriktiriyor bu fay enerji biriktiriyor her gün çıkıp bir şeyler sallıyor deprem olduktan sonra da ben söylemiştim zaten diyecek

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 4 3 1 0 7 0 7 10
Trabzonspor 4 3 1 0 10 4 6 10
Fenerbahçe 4 3 1 0 6 1 5 10
Konyaspor 4 3 1 0 7 3 4 10
Galatasaray 4 2 2 0 8 5 3 8
Hatayspor 4 2 1 1 9 3 6 7
Fatih Karagümrük 4 2 1 1 7 3 4 7
Kayserispor 4 2 1 1 4 4 0 7
Altay 4 2 0 2 8 6 2 6
Yeni Malatyaspor 4 2 0 2 4 8 -4 6
Alanyaspor 4 2 0 2 3 9 -6 6
Göztepe 4 1 2 1 5 5 0 5
Kasımpaşa 4 1 2 1 5 5 0 5
Gaziantep FK 4 1 1 2 4 5 -1 4
Antalyaspor 4 1 1 2 4 7 -3 4
Sivasspor 4 0 2 2 4 6 -2 2
Adana Demirspor 4 0 2 2 2 7 -5 2
Çaykur Rizespor 4 0 1 3 2 8 -6 1
Başakşehir FK 4 0 0 4 2 6 -4 0
Giresunspor 4 0 0 4 0 6 -6 0

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...