Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Malatya İçin Ciddi Bir Stratejik Plana İhtiyaç Var”

Ekonomi

19-10-2019 tarihinde yayınlandı.

“Malatya İçin Ciddi Bir Stratejik Plana İhtiyaç Var”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

AKP Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Öznur Çalık, “Malatya’nın stratejik bir plana ihtiyacı var. Sayın Valimiz ile birlikte yapmış olduğumuz görüşme ile birlikte Fırat Kalkınma Ajansı’mız Malatya’nın stratejik planını çalışıyor.” dedi.

Milletvekili Çalık, beraberindeki heyet ile Fırat Kalkınma Ajansını ziyaret ederek, burada Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu’dan yürütülen ve proje aşamasındaki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Milletvekili Çalık toplantı sonrasında yaptığı değerlendirmede; “Bu sadece Malatya tabiri ile kuru kuru kurban olam, gelip ziyaret edem de geri gidem toplantısı ya da ziyareti değil. Kalkınma ajanslarının kurulmasının temel amacı bölgelerarası farklılıkları ortadan kaldırmak üzere özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizin kalkınmadaki öncelikli bölgeler içerisinde diğer bölgelerle fakı ortadan kaldırma üzere kurulmuş aktif hale getirilmiş birimler. 2009 yılında başlayıp 2010 yılında faaliyete geçen Fırat Kalkınma Ajansı 10 yaşında ve 10 yıldan beri de bölgenin kalkınması için de Malatya, Tunceli, Elazığ, Bingöl illerinin kalkınması için çaba ve çalışma yürütüyorlar. Ajansların kurulması ile birlikte özellikle bölgemizin hangi alanda nasıl değişeceğini yön, yöntem ve planlama konusunda çalışmalarına şahitlik ediyoruz. Malatya’mızda kalkınma ajansımızın yürütmüş olduğu birçok proje Malatya’mız için hayati öneme sahip, bunlar içerisinde özellikle cazibe illeri arasına giren 23 il arasında olan Malatya’nın çok önemli yatırımları bölgemize aldığını biliyoruz.

Öncelikle çok önemsediğim Sayın Lütfü Elvan’ın bakan olduğu dönemde cazibe merkezleri kapsamında ziyaretlerde bulunduğumuz gençlerimiz için girişimcilik merkezi çok önemliydi. Yeni işi öğrenen gençlerimizin, yatırımcılarımızın işi nasıl yapacaklarını anlatan yani neredeyse ticaret onun üstü sanayi, sanayi ticaret ve girişimcilik kısmının girişimciliğini tamamlayacak bir merkez kuruldu. Malatya’nın Türkiye’nin ekonomisine katkıda bulunacaklar. Girişimcilik Merkezleri’ni çok önemsiyorum ve bu vesile ile de Kalkınma Ajansı da güzel bir çalışma yaptı hayata geçirdi, bizlerde gidip ziyaretini yapacağız.” ifadelerini kaydetti.

-Lisanslı depoculuk projesini yakından takip ediyoruz
Lisanslı Depoculuk hakkında açıklamalarda bulunan Çalık şu şekilde konuştu:

“İkinci çok önemsediğim proje Lisanslı Depoculuk ve projeyi Sayın Lütfü Elvan Bakan’a sunduğumuzda kendisinden almış olduğumuz 12 milyon TL destek bizim için çok kıymetliydi. Yine Cazibe Merkezleri, Cazibe İlleri arasında olan Malatya için verilen çok önemli bir destekti. 12 milyon TL’yi biz Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfü Elvan’ın bakanlığı döneminde istemiş ve biz şimdi Malatya’mızın yeni yapılan Lisanslı Depoculuğun 12 milyon TL parası Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank tarafından gönderilmiş vaziyette. Burada TOBB’nin ve TMO’nun ortak şirketi olan İzmir’de Kurulu bulunan LİDAŞ Şirketi’nin vereceği 6 milyon TL destekle Lisanslı depoculuk yatırımımızı gerçekleştireceğiz. Ticaret Borsa Başkanımız projeyi çok yakın takip ediyor ve Kalkınma Ajansımız çok yakın takip ediyor. Bizlerde bu yakın takiplerin Ankara’daki ayağını desteklemeye devam ediyoruz. Daha fazla bütçeye ihtiyacımız var, bununla ilgili Sayın Bakanımızla görüşmelerimizi yaptık, destek alacağız.”

-Model kayısı fabrikası oluşturulacak
Fuar merkezi ve kayısı konusunda yürütülecek çalışmalar hakkında da konuşan Çalık, “Malatya fuarlar şehri olsun ve bu vesileyle de Malatya’daki birçok uluslararası fuarın inşaattan tarıma, birçok alandaki fuarın kitaptan, sanata kadar fuarların olduğu merkezimiz olsun istedik bu vesile ile de Malatya’ya bir fuar merkezi kazandıralım istedik. Kalkınma Ajansımız aracılığıyla Malatya’mıza yaklaşık Ocak ayı gibiydi yaklaşık 8 milyonluk fuarcılık için bütçemizi biz Malatya’mıza aldık ve şimdi yeni bir fuar merkezini Kalkınma Ajansı’mız aracılığıyla Malatya’mıza kazandıracağız Allah nasip ederse. Kayısı için çok önemli Kalkınma Ajansı’nın katkılarından bir tanesi de Malatya model kayısı fabrikası oluşturulacak ve burası da inşallah şimdi fizibilite çalışması yapılıyor. Oluşturulduğunda Malatya için hem üretimden pazarlamaya kadar bütün alanı kapsayacak, Meyvecilik Araştırma Enstitüsü ile yapılacak olan bu çalışma da çok kıymetli ve değerli diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

-Arıtma tesisi için 10 milyon TL kaynak geldi
Milletvekili Çalık, Organize Sanayi Bölgesindeki arıtma konusundaki sıkıntıların çözümü için tesisin kapasitenin arttırılmasına yönelik olarak 10 milyon TL kaynağın Malatya’ya aktarıldığını belirten Çalık, “Uzun zamandır iki üç yıldan beri söylediğim, Malatya’mız için ciddi bir stratejik plana ihtiyacı var ve bu stratejik planı da Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreterimizin bünyesinde bütün ekip arkadaşları birlikte çalışıyorlar. Malatya’nın stratejik bir plana ihtiyacı var. Sayın Valimiz ile birlikte yapmış olduğumuz görüşme ile birlikte Sayın Valimizin vermiş olduğu talimatta Fırat Kalkınma Ajansı’mız Malatya’nın stratejik planını çalışıyor. İkinci çok önemli gördüğüm ama maalesef ağır işlediğini gördüğüm Marka Şehir Malatya Projesini hayata geçirmemiz lazım. Turizminde, gastronomisine, ulusal ve uluslararası tanıtımına kadar sadece kayısı değil, kayısının dışında da Malatya’nın markalaşmasını sağlayacak bir çok ürünümüz olduğunu biliyoruz bu vesile ile Marka Şehir Malatya’yı adına yakışır şekilde hayata geçirmek çok önemli. Kültür Turizm İl Müdürlüğü’müz ile birlikte onların projesi ve Fırat Kalkınma Ajansı’nın destek verdiği bu proje 2020 yılının 8. ayında tahmin ediyorum son bulacak. Bu sebepten dolayı da çok hızlı çalışmanız, bu projeyi hayata geçirmeniz ve Marka Şehir Malatya konusunda bir an önce yerelde, bölgede, ulusal alanda tanımımızı yapmamız gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu ise Milletvekili Öznur Çalık’a teşekkür ederek, “Sayın vekilimize ajansımızın Malatya’da yürütmüş olduğu, yürütmeyi planladığı projelerle ilgili, faaliyetlerle ilgili kendilerine bilgiler arz ettik. Gerçekten sayın vekilimizin de ajanslarla ilgili bölgesel kalkınma ile ilgili, gelişme ile ilgili çok önemli bir bilgi birikimi var. Biz kendilerinden bu konuda da istifa ettik. Bizim için kendilerinin fikirleri de yol gösterici oldu. Bu aşamadan sonra daha önce birlikte bütün ilimizdeki kurumlarla STK’larla çalışıyorken sayın vekilimizin de yine yol göstericiliği ile çalışmaya devam edeceğiz. Çok önemli bir toplantı olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Bülten- malatyahaber.com

alık0

alık1

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
14 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
muharrem

sizin ki kalsın öznur hanım …

MUSTAFA

Hiç bir stratejik planı olmayanların yaklaşık 18 yıldır yönettiği Malatya.
İşte yöneticilikten anlamayanların geldiği son nokta ve gelişemeyen bir şehir.

Halil

20 yıla yakın oldu. Stratejik plan şimdimi aklına geldi. Ya dalga geçmeyin. Gerçi geçin. Ne de olsa her seçimde oy veriyoruz. Yarında hedef 2023 dersiniz. Siz kim strateji kim. Malatyada hiç bir gelişme yok. Yeşili mahvettiniz. Kernek gitti. Kuzey çevre yolu hikaye devam

Yakup

Günaydın 18 senedir bir Stratejik plan hazırlanmadım?

Hasan

Malumun ilamı, demek ki ne stratejimiz ne planımız ne de programımız varmış, yıllar yılı kervan yolda dizilmiş,

ahmet

MALATYANIN DOGUSUNUVDA GORUN ARTIK BIR COPLUGU TASIMADINIZ KOKUDAN OLUYORUZ HERGUN.

KADER

Birdahaki seçimde vekil olursa Öznur hanım kazanırsa stratejik planı düşünebilir sadace icrsata geciremez hızlı tren ne oldu. Kuzey çevre yolu ne oldu şehir hastanesi ne oldu kaysi ne oldu

orhan ince

18 senedir bir staretejik plan hazırlanmadı

Metin

Bu stratejik plan 3 dönendir neden uygulanmadı acaba.Yerini yapıyorsun öznur hanım

Feryat

Çevreyolu noldu. Sabah ve akşamları tamamen tıkanıyor. Tam Bi rezillik. Yav yokmu bu memleketin Bi sahibi. Bi çevreyolu istiyoruz çok bişey değil ya. Elazığ İn iki tane çevreyolu var. Bizimde Bi tane olsun. Ama kim ilgilenecek kim yaptıracak. Allah bu memleketin yardımcısı olsun.

hatırlatıcı

çevre yolu vagon fabrikası esenlik şehir hastanesi

erol

On yıl önce kurulan kalkınma ajansları ;Sayıştay raporunda bekleneni. veremediği ifade edilmektedir. Bundan sonra yapılacak stratejik planla inşallah şehrimize ve bölgemize yararlı projeler hayata geçirilir.

Ferit

Üçüncü dönem bitiyor yenimi başlanacak öznur hanım

Hasan

Stratejik planınız elinizde kayısı sepeti ile misafirlere kayısı ikram etmek..bu şehrin gelişimi sadece kayısı ile sınırlı degil..ciddi sorunları var ve bunları görmezden geliyorsunuz..

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 13 10 3 0 27 11 16 33
Hatayspor 13 8 2 3 23 10 13 26
Konyaspor 13 7 5 1 21 10 11 26
Alanyaspor 14 7 3 4 20 22 -2 24
Fenerbahçe 13 7 2 4 19 16 3 23
Fatih Karagümrük 13 6 4 3 21 16 5 22
Başakşehir FK 14 7 1 6 20 16 4 22
Galatasaray 13 6 3 4 19 17 2 21
Adana Demirspor 14 5 5 4 20 18 2 20
Beşiktaş 14 6 2 6 21 21 0 20
Antalyaspor 14 5 3 6 18 20 -2 18
Altay 14 5 2 7 18 21 -3 17
Giresunspor 14 4 4 6 12 12 0 16
Kayserispor 14 4 4 6 18 22 -4 16
Gaziantep FK 13 4 3 6 14 19 -5 15
Sivasspor 13 2 7 4 16 15 1 13
Yeni Malatyaspor 13 4 0 9 12 23 -11 12
Göztepe 13 2 4 7 12 19 -7 10
Kasımpaşa 14 2 4 8 13 21 -8 10
Çaykur Rizespor 14 3 1 10 12 27 -15 10

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...