Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Malatya İnşallah Gastronomi Kenti Olacaktır”

Gündem

20-12-2019 tarihinde yayınlandı.

“Malatya İnşallah Gastronomi Kenti Olacaktır”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Yeşilyurt Belediyesi ile İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Derneği’nin (İKSAD) ortaklaşa düzenlediği 1.Uluslararası Malatya Gastronomi ve Kültür Kongresi başladı. Kongrede Malatya’nın yöresel yemeklerinin yanı sıra kültürü de ele alınıyor.

Kentteki bir otelde gerçekleştirilen 1.Uluslararası Malatya Gastronomi ve Kültür Kongresi kapsamında Malatya’nın yöresel yemekleri ve tatlıları tanıtıldı.

Kayısı ve kayısı ürünleri ile tatlılarının yanı sıra analıkızlı, ekşili köfte, yaprak sarması, kiraz yaprağı sarması, kaburga dolma, karın bunbar, mercimekli köfte gibi Malatya’nın birçok yöresel yemeğinin sergilendiği 1.Uluslararası Malatya Gastronomi ve Kültür Kongresi’nin açılışı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Kongrenin başkanlığını yürüten Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Talas, ilk defa geniş başlıklarla, 30’dan fazla başlıkla gastronomi kongresini tasarladıklarını ifade etti. 

Talas, gastronomiyle ilgili daha önce kongrelerin yapıldığını anımsatarak, “Dört dörtlük insanların memleketi Malatya’ya bir hizmetimiz olsun diye İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Derneği olarak önerimiz doğrultusunda bu kongre beş aylık bir çalışmanın ürünü olarak tasarlandı” dedi.

Kentte bulunan doğal koşulların ve insan kaynağında ki çeşitliliğin beslenme kültürünü de etkilediğini vurgulayan Talas, “Malatya’da Hayvansal gıda ağırlığı var. Bitkisel gıda için de yardımcı olabilecek fonksiyonda yemeklerimiz bulunmaktadır. Malatya mutfağı zengin bir mutfak olmakla beraber insanlara çok güzel yemekler sunabilecek vaziyettedir” diye konuştu. 

İnsanların bir tek şeyi yemek için bile uçakla her yere gidebildiğini anlatan Talas, “Yeter ki sizin ulaşım ve erişim imkanlarınız yeterli olsun, eleştirilecek bir durum olmasın. Günün her saatinde uygun uçağın olduğu her yere gidebiliyorlar. Gidip kayakta yapabiliyor, yemekte yiyor. Konaklaması gerekirse ki bizim memleketimiz o açıdan iyi on sene öncesinin çok çok ötesindeyiz” dedi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise 1.Uluslararası Malatya Gastronomi ve Kültür Kongresi’ni İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Derneği’yle birlikte düzenlediklerini belirtti.

Çınar, Malatya’nın saklı kalmış olan özellikle gastronomi ve yerel kültürün içerisindeki ürünlerin tanıtımı ve bunların dış dünyaya tanıtımı noktasında kongrenin önemli olduğuna dikkat çekti. 

Çınar, konuşmasında şunları söyledi:

“Yeşilyurt Belediyesi olarak akademik çalışmalara ve şehrimizin gelişmesine katkı sunacak olan her türlü bilimsel faaliyetlere şuana kadar destek verdik, bundan sonrada bu desteğimiz artarak devam edecektir. Bu kongrenin bizim için ayrı bir önemi de bulunmaktadır. Yeşilyurt Belediyesi olarak yaklaşık 3-4 yıldır Yeşilyurt’un doğal güzelliklerine, ilçenin gastronomisine, kültürüne büyük yatırımlar yaparak, emek veriyoruz. Bu kapsamda daha önce açıklamış olduğumuz Beylerderesi Lezzet Vadisi, ardından Lezzet Caddesi, geçen yıl tanıtımını yapmış olduğumuz 44 çeşit kahvaltıyla güne başlama ve gastronomiye yönelik birçok çalışmaya öncülük yaptık. Yeşilyurt’umuzun var olan kültürünü tanıtmaya gayret gösterdik.

Yeşilyurt Belediyesi tarafından, ilçemizin en işlek ve güzel noktalarında kurulan sosyal tesislerimiz bulunmaktadır. Bu tesislerimiz, kaliteli yemekleri ve hizmeti vatandaşlarımıza sunmakta ve beğeni toplamaktadır. Tüm yatırımlarımızın tek amacı var o da; doğal ve tarihi güzellikleriyle, gelenek ve görenekleriyle, yöresel lezzetleriyle her yönüyle farklı özellikleri bünyesinde barındıran, tarihsel bir geçmişe ve kadim medeniyetimize ev sahipliği yapan sahip Malatya’mızın o eşsiz yemeklerinin dünyada hak ettiği değeri görmesidir. Biz istiyoruz ki; bölgemizin verimli topraklarında yetişen yöresel ürünlerden yapılan, her biri ayrı bir tad ve güzelliğe sahip kahvaltılıklarımız, etli ve sulu yemeklerimiz, fırın yemeklerimiz, köftelerimiz, tatlılarımız ve damaklara hitap eden tüm lezzetlerimizin tadına herkes baksın ve bu lezzetlerden istifade etsin. Malatya inşallah bu tür kongreler, yatırımlar ve projelerle gastronomi kenti olacaktır, bizlerde bu aşamada ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. ”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da Malatya’nın insanlık medeniyetinin başladığı Anadolu’yu anayurt yapan destan şehri olduğunu ifade ederek, “Bu en az 10 bin kitabın özetidir. Yazılan ve yazılacak kitapların özeti, ana fikri budur. Dolayısıyla bu şehir eğer insanlık medeniyetinin başladığı yer ise ve Anadolu’yu anayurt yaşan destan şehriyse, burada 12 bin yıllık geçmiş kültür varsa bizim üzerimize sorumluluklar düşüyor. Bu merkez, hakikaten 12 bin yıllık bir geçmişi olan ve bu 12 bin yıl içerisinde değişik uygarlıklar, medeniyetler, kültürleri barındırıyor. Bu medeniyet, uygarlık ve kültürler buraya kalıcı gelenekler, görenekler, inançlar, değerler bırakmıştır. Yöresel mutfağımız tabi ki bu 12 bin yıllık tarihin özetidir” diye konuştu.

Yeşilyurt Belediyesinin kültürel etkinlikler kapsamında ev sahipliği yaptığı, İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Derneğinin katkı sağladığı 1.Uluslararası Malatya Gastronomi ve Kültür Kongresinin açılış törenine; Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, AKP İlçe Başkanı Muhammed Emin Yalçınkaya, AKP İl Kadın Kolları Başkanı Aynur Oğuzhan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman, ESOB Başkanı Şevket Keskin, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.İsmet Yılmaz, İKSAD Yöneticileri, Akademisyenler, Sivil Toplum ve Meslek Örgütlerinin Başkanları, Mahalle Muhtarları, Yerel ve Ulusal Medya Kuruluşlarının Temsilcileri ile Turgut Özal Üniversitesi Turizm Otel İşletmeleri Meslek Yüksek Okulu öğrencileri katıldı.

Malatya Mutfağının eşsiz lezzetlerinden kömbe, tandır kebabı, patlıcan tava, mercimekli köfte, kiraz yaprağı sarması, kağıt kebabı, ekşili köfte, lahana sarması, yaprak sarması, karınbumbar,sıkma köfte, analı kızlı, içköfte, tatlılar, tandır ekmeği, bilik, turşu, kayısı ve kayısı ürünleri özel olarak hazırlanan stantlarda davetlilerin beğenisine sunuldu.

Yeşilyurt Belediyesi ile (İKSAD) İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği 1.Uluslararası Malatya Gastronomi ve Kültür Kongresi 22 Aralık’ta sona erecek.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com- Bülten

gurme1

gurme1a

gurme2 gurme3 gurme4

gurme5

gurme6

gurme7

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
20 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
oktay

malatya büyükşehir belediyesi de bildiğim kadarıyla gastronomi mutfağıyla ilgili çalışmaları var bunu büyükşehir belediyesinin yapması daha uygun olur yeşilyurt veya battalgazi belediyesinin değil. malatya mutfağı tanıtım hakkı ve sorumluluğu malatya büyükşehir belediyesinindir.

Serkan

Size tek diyeceğim. Millet ekmek bulamazken işsizlik başını almış insanlar ev kirası ödeyemediği için intihar etmiş.milletin alım gücü son noktaya dayanmış bir ülkede yaşıyoruz. Ama bu resimdeki halka hizmet için gelmiş olan insanlar nelerle uğraşıyor. Ben şahsen artık oy felan vermiyecem çünkü gereksiz işlerle uğraşanlara oy verilmez

Bedir

Ilçenin ve şehrin her alanı ile ilgilenen Baskan Mehmet Cinar a teşekkür etmek lazım. Adam her türlü alanda koşuşturup biseylerin temelini atmaya çalışıyo.

Fatih

Antep gastronomi üzerinden bu işin çok kaymağını yedi umarım proje tutar çünkü bizim yemeklerimiz kat ve kat daha güzel, güzel ve keşfedilmemiş bir proje çınarı tebrik ederim

MUSTAFA

Gastronomi konusu Malatya için çok önemlidir.
Öyle ki sadece yemeklerini tatmak için İstanbul dan, Ankara dan insanlar Gazi Antep e gitmektedirler.
Ancak bunun için Malatya nın bu konuyu önemsemesi, bir çalışma grubu kurularak sürecin belirlenerek yönetilmesi gerekmektedir.
Bu etkinlikler sürecin bir parçası olabilir ancak yetmez.

Tecdelii

Gastronomiyi nerden ögrendin çinarrr

Said

Sn. Mehmet Çınar, Belediye Meclis üyelerinizi Sivasta bir termal otele göndermişsiniz. Sosyal Medyada paylaşan paylaşana. Siz Allahdan korkmuyor musunuz? Siz beytul mal olan kamunun, tüyü bitmemiş yetimin, size güvenip sizi sehrul emin yapan bu milletin size emanet ettiği imkânları nasıl olur da böyle pervasız bir şekilde kullanırsınız. Ben bin bir kıt kanat geçinen fakat kamuya tek kuruş borcu olmayan bir vatandaş olarak hakkımı helal etmiyorum. Burdan belediyenin veya belediye şirketlerinin yani kamunun imkânları ile termale giden meclis üyelerine sesleniyorum, 300 bin kişiden helâllik alamazsınız. Gelin yol yakınken henüz faturalar kesilmemişken otelden çıkarken kendi hesabınızı kendiniz ödeyin. Benden söylemesi.

Bedir

Parti içinden biri olarak söylüyorum. Sivas a parti teşkilatı götürdü.

Süleyman Kahraman

Parti teşkilatı hangi para ile götürdü. Devletin veya belediyelerin partiye verdikleri para ile mi gittiler? Herkes kendi cebinden mi gitti yoksa?

Yasin

Zaten malatyadaki bu kişilerin kafası ancak yemek yemeye yarar.Gastronomi nedir bundan bihaberler inanın.O insanlar bedava yedikleri için o yemekler onlara tatlı geliyor.Şöyle bi istanbul ankara izmir gibi büyük şehirleri bi gezsinler malatya mutfağı diye bi mutfak varmı insanların kafasında.Kendileri çalıp kendileri oynuyor

Harun

Malatyalılar daha çok ticari ilişki profilindeler. Malatya mutfağı değil Malatyalı iş adamları var kafalarında . Oda senin gibilerin suçu aç belediyemi lokanta açacak oralara onunumu aldılar .

yunus

malatyada bütun gencler issiz gucsuz malatyada niye mi cok olay oluyo milletin isi gucu olmadigi icin ona buna saldiriyo kaybedeck biseyleri yok cunku baskanlar

ahmet

Boş işler

Taner

Millet aç aç başkan millet aç

Harun

Yav ne acı ne . Aç olan yerde kafelermi dolar ,fasfoodlarmi dolar ,marka dukkanlarmi açılır,trafikten sikayetmi edilir ,yeni konutlara şişme okadar yüksek paramı verilir ,hangi açlık ,elektronik urunlermi artar herkesin elinde iopone ,Samsung larnı olur ,hangi açlık çık bir sokağa insanların giyim kusamina bak,gir mağazalara kasa kuyruğu bekle şu aç aç muhabbeti baydı. Git gunduzbeyevaclik göresin o lokanyalarda ,çöpe bak dökülen yemekler ,binlerce atılan çöpe ekmek göresin. Hükümete düşmanım diye bilmiyorsunuz ne saçma yorumlar yazayım diye uğraşmayın. Ekonomi eleştirin,işsizlik eyvallah açlık nedir yavv.

Taner

Beyfendi ben işletme mezunuyum fabrikada iş arıyorum. Kpss puanım 82 atanamadım benimle aynı mezun 70 le atandı bunu bana açıkla. Açıklayamıyorsan da sallama tamam mı

Bilirkişi

Ya arkadaş boş işlerle uğraşmayın fabrika kurun işyeri açın üretim yapın İŞSİZLİGİ bitirin millet aç millet parasız millet huzursuz gastronomiymis mastronimiymis bunlar SONRAKİ işler.

Vatandas

Belediyenin işimi fabrika kurmak ,iş yeri açmak bırakın şu kominist kafaları . Turizm geliştirmek te bir ekmek kapısıdır.

vagon fabrikası

sayın editör bu saçmalığın devlete maliyetini yazabilirmisiniz?yoksa ceblerindenmi verdi bu insanlar!

Malatya li

Tüm illerde yapılıyor inanın burada ki kadar saçma yorumlar yok.birseyi başka birşey ile iliskilendirirken saçma yorumlar yapılıyor. Bunu yaptı şu niye yok,onu yaptı peki bu ne oldu birde he deyin budefa oldu deyin . Yav muhalifsiniz diyehicmi birşey desteklrmez herşey yanlış olurmu yuh olsun.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 15 12 3 0 31 11 20 39
Konyaspor 14 7 5 2 23 13 10 26
Hatayspor 14 8 2 4 23 14 9 26
Fenerbahçe 14 7 3 4 20 17 3 24
Alanyaspor 15 7 3 5 20 23 -3 24
Galatasaray 15 6 5 4 21 19 2 23
Başakşehir FK 14 7 1 6 20 16 4 22
Fatih Karagümrük 15 6 4 5 22 21 1 22
Beşiktaş 15 6 3 6 22 22 0 21
Adana Demirspor 15 5 5 5 20 20 0 20
Sivasspor 15 4 7 4 21 15 6 19
Giresunspor 15 5 4 6 15 13 2 19
Kayserispor 15 5 4 6 20 22 -2 19
Altay 15 5 3 7 20 23 -3 18
Antalyaspor 15 5 3 7 18 22 -4 18
Gaziantep FK 14 5 3 6 17 21 -4 18
Yeni Malatyaspor 14 4 1 9 12 23 -11 13
Göztepe 14 2 5 7 13 20 -7 11
Kasımpaşa 15 2 5 8 14 22 -8 11
Çaykur Rizespor 14 3 1 10 12 27 -15 10

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...