Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

‘Büyükşehir’in Güçlü ve Zayıf Yönleri Neler?’

‘Büyükşehir’in Güçlü ve Zayıf Yönleri Neler?’
 • 24.03.2020

BÜYÜKŞEHİR’İN 2020- 2024 STRATEJİK PLANI YÜRÜRLÜKTE.. Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 2019 yılı Ekim ayı toplantısında görüşülerek kabul edilen Malatya Büyükşehir Belediyesi 2020-2024 dönemi Stratejik Planı yayınlandı ve yürürlüğe girdi.

Malatya’nın tarihsel, coğrafi ve kültürel geçmişinin de özetlendiği Malatya Büyükşehir Belediyesi Stratejik Planı’nda belediyenin 5 yıl içinde yürüteceği çalışmalar, bu çalışmaların hangi kaynak ve araçlarla yapılacağı ve bu çalışmaların amaçları, hedefleri aktarılıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Stratejik Planı’nda öncelikle, Ahmet Çakır ve Hacı Uğur Polat döneminin (2015-2019) Stratejik Planı değerlendirmeye tabi tutuldu.

Stratejik Planı’nda, Ahmet Çakır ve Hacı Uğur Polat dönemi Stratejik Planı’nın, % 40 oranında “Hedef değerlere ulaştığı”, % 13 oranında “Hedef değerleri aştığı”, % 33 oranında “Hedefe kısmen ulaştığı” belirtilerek, bir önceki dönemin Stratejik Planı’nın, toplamda % 86 oranında hedef değerlerine ulaştığı belirtilerek, geçmiş dönemin başarılı olduğuna işaret edildi.

Ancak, aynı Stratejik Planda, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin zayıf yönleri sıralanırken, önceki dönemlerde, “Stratejik Plan ve programa bağlı kalınmaması” şeklinde bir tespite yer verilmesi, çelişki olarak görülüyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin 2020-2024 yılları arasındaki 5 yıllık dönemi şekillendireceği belirtilen Stratejik Plan’ın en dikkat çekici ve ilginç bölümlerini, belediyenin güçlü, zayıf yanlarını, karşı karşıya olduğu tehdit ve potansiyel fırsatları belirten GZFT (Güçlü ve Zayıf Yanlar Fırsat ve Tehditler- SWOT ) Analizi ile, Politik – Ekonomik – Sosyal – Teknolojik – Yasal ve Çevresel Analiz (PESTLE) oluşturuyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin güçlü yanları neler?  

Belediyenin temel çalışma alanlarına ilişkin güçlü ve gelişmeye açık yönler ile, belediyenin çalışma alanlarına yönelik zayıf yönler ve tehditlerin sıralandığı Stratejik Plan – GZFT Analizi’nde, Malatya’nın, dünya markası değeri taşıyan “Kayısı Üretim Merkezi” olması belediyenin güçlü yanlarının başında gösterildi.

Stratejik Planda, Büyükşehir belediyelerinin yetkilerini arttıran 6360 ve 5216 Sayılı kanunların  varlığı, Malatya’nın jeopolitik konumu, belediyenin gelişmiş teknolojik altyapıya sahip olması, finansal kaynak sağlayan ulusal ve uluslararası kurumlarla yürütülen işbirliği, yeniliğe açık, genç, dinamik, yetkin ve tecrübeli personelin varlığı, güçlü yönetim kadrosuna sahip olması, altyapı tesisi, araç, gereç, ekipman ve donanımlara sahip olması, öz kaynaklarının varlığı Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin güçlü yanları olarak gösterildi.

Belediyenin zayıf yönleri: Personele eleştiri

Malatya Büyükşehir Belediyesi Stratejik Planı’nın GZFT Analizi’nde, belediyenin zayıf yönleri sıralanırken, genel olarak belediye personeline yönelik eleştiriler de yer aldı.

Belediye personelinde aidiyet duygusunun düşük olduğu, yine belediye personelinde motivasyon ve ekip ruhunun sağlanamaması, belediye personelinde yanlış alışkanlıklar bulunması, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin zayıf yönleri arasında sayıldı.

Zaman zaman kurum içi iletişim ve koordinasyon eksikliği ve bazı birimlerde hissedilen teknik personel, teknik atölye, araç ve ekipman yetersizliğinin de zayıf yönler arasında sıralandığı Stratejik Planda, merkezi finansman kaynaklarının yetersiliği de bir başka zayıf yön olarak vurgulandı.

Hizmet sınırının büyümesi tehdit olarak gösterildi  

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin 2020-2024 Stratejik Planı GZFT Bölümü’nde, “Tehditler” başlığı altında yer verilen maddelerin başında, “belediyenin hizmet sınırlarının büyümesi” geliyor.

Büyükşehir statüsünden sonra kurumlar arası yetki ve sorumluluk karmaşasının da tehditler arasında sayıldığı Stratejik Plan’da, ilçe belediyeleri ile koordinasyonsuzluk, mevsimlik iç ve dış göçlerin yaşanması, Malatya’nın Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde yer alması, nüfus yoğunluğunun kent geneline dengeli dağılmaması, toplumsal – kültürel erozyon yaşanması, kaynakların bilinçsizce kullanılması, kent bilincinde ve duyarlılığında yaşanan eksiklikler, imar kirliliği ve kentsel dönüşümde yaşanan gecikmeler de diğer tehditler olarak sıralandı.

“Ulusal düzeyde başarı sağlayan iki üniversitenin varlığı fırsattır”

Malatya Büyükşehir Belediyesi Stratejik Planı’nda GZFT – Fırsatlar başlığı altında kent yönetiminde fırsat sunan ve sağlayan bazı unsurlara yer verildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi yönetimine göre, Malatya’da ulusal düzeyde başarı sağlayan iki üniversitenin (İnönü Üniversitesi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi) varlığı belediye ve Malatya kent yönetimi için fırsat olarak nitelendiriliyor.

Karakaya Baraj Gölü, Fırat Kalkınma Ajansı, TKDK ve DAP’ın varlığı, Malatya’da kış turizmini hayata geçirme projelerinin hazırlanması, dünya markası değeri taşıyan marka ve değerlere sahip olmak, Malatya’da 3 Organize Sanayi Bölgesi’nin bulunması da belediye ve kent yönetimi için fırsatlar arasında ifade edildi.

Politik – Ekonomik – Sosyal – Teknolojik – Yasal ve Çevresel Analiz (PESTLE)’indeki Tehditler  

Stratejik Plan’ın Politik – Ekonomik – Sosyal – Teknolojik – Yasal ve Çevresel Analiz (PESTLE) bölümündeki tehdit yönlü tespitleri arasında da birçok tehdit unsuru sıralandı.

Buna göre, deprem riskinin varlığı, “etki yönü ve gerçekleşme olasılığı yüksek olan tehdit” olarak vurgulanırken, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin finansal durumunu göstermesi bakımından önemli olan, “hizmet alına firmalara karşı ödemede yaşanan gecikme ve aksamalar” etki yönü tehdit olan tespit olarak kaydedildi.

Tek merkezli yerleşim yapısı, küresel ısınma nedeniyle iklim değişiklinde yaşanan anormal durumlar, dağınık yerleşim ve eğimli arazi nedeniyle kentin her bölgesine aynı standartlarda hizmet sunulamaması da PEST’te “tehdit yönlü tespitler” olarak yer aldı.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Murat dedi ki:

  Bu methiyeler dizdiginiz eski yöneticilerin aldıkları maaşları, bindikleri araçları, iş verdikleri akrabaları, belediyeyi borç yüküne soktukları harcamaları yazıyorsunuz Ankara’ya gösteriş yapmak için çalıştıklarını yazmiyorsunuz Selahattin başkan iyi veya kötü seversin veya sevmezsin adam gerçekten birşeyler yapmaya çalışıyor ve bize düşen eski yöneticilerin pisliğini temizlerken destek olmak tarafsız bir başkana

 2. Senin için dedi ki:

  “Belediyeci” arkadaş MAşALLAH sıralamışsın nedir bu kin nedir bu öfke adam israfı önlediyse fuzuli yüzlerce aracı gönderdiyse şirket personeli olduğu halde neredeyse bir müdür maaşını alanı engellediyse demekki iyi yolda o kadar borca rağmen yine de hizmette sınır tanımıyor tabiki eksiklikler var ama her şey zamanla iyi olacak

 3. Turan4444 dedi ki:

  Malatya Büyükşehir Belediyemiz yaptığı çalışmalarla hiç zayıf yönü yoktur ve Selahattin Gürkan Başkanımız geldiği günden beri çok güzel projeler yaparak ve uygulayarak güçlendirdi ve zayıf yönlerini giderdi. Bu coronavirüste bile Başkanımız Selahattin Gürkan aldığı tedbirlere ve uygulamalarına baktığımızda Büyükşehir belediyesinin güçlü ve zayıf yönleri olmadığını görebiliriz…

 4. Ali imran dedi ki:

  Burada bakıyorum da özellikle “belediyeci” rumuzlu yorumcu başkan bu şehrin el-eminidir tabiki her şeye hakim olmak zorunda aksama kadar koltuğunda mı otursun bir Malatyanın sorumluluğu üzerinde demekki işine gelmiyor eleştiriyorsun senin görevin nedir bilmiyorum ama anlaşılan işini de yapmıyorsun yorumculuğa başlamışsın

 5. cumali dedi ki:

  başkanım siz iyi niyetlisiniz .ama bu kadro ile olmaz. üstten alta doğru değiştir, .bu vizyon sizi bir yere götürmez, .bu kadrolarda vizyon yok,. yıpranmış insanlar, .biraz dinlensinler,. malatya hizmet bekliyor,. makam arabaları kimseyi evıne götürmesin,, .insanlar zaten sıkıntı bunalımda ,.bu israfı görüp isyan edıyorlar ,, .kardeş tavsiyesi,, .seni seviyoruz .başkan.,,,,kalbin güzel senın.,,,

  1. Hüseyin dedi ki:

   Kadro 50 yaş üstü hep dinamik insanlarla yola devam etmeli

 6. Hasan dedi ki:

  Selo başkanın gelecek 4 yıldaki performansı geçtiğimiz 1 yıl gibi olursa yandık 😡

 7. malatya dedi ki:

  Hal hazırdaki yönetimin başarı sağlayacağı şüphelidir. Battalgazi olsun olsun büyükşehir olsun çalışmaları memnun edici değildir. Halen yollar,kaldırımlar , çevre düzenlemesi bozuk bir arpaboyu ilerleme yok. Personel desen yine aynı düzgün çalışma yok. Yine elde var sıfır malatyaya yazık oluyor. İyiki üniversite varmış onların arkasına sığınıyorlar.

  1. hasan dedi ki:

   Yeşilyurt belediyesi içten çok troll üretiyor unesco’nun sahte ödüllüsü

 8. yasar dedi ki:

  Personelde huzur mu bıraktılar ki aidiyet duygusu oluşsun. Liyakatsız, işbilmez ne kadar adam varsa personelin başına amir oldu. Maaş adaletsizliği dediler garibanın ekmeğiyle oynayıp, kendi adamlarına dolgun dolgun maaş verdiler. Hani şow yaptılar ya belediyenin yanına araçları çekip şimdi o araçları yine kendi adamlarına verip, huzur haklarına da maaşlarına eklediler.

 9. Basri dedi ki:

  Belediyemiz geçmişte bir çok alanda gayet iyiymiş. Bakalım Selahattin bey dönemi nasıl olacak? Geçtiğimiz 1 yıl gibi devam ederse Malatya’mız maalesef üzülerek söylüyorum sadece 5 yıl geride kalmaz, diğer şehirlerin iyi yönetildiği düşünülürse o zaman Malatya 10 yıl geriye gider.

 10. değil mi dedi ki:

  ESKİ KÜÇÜK BELEDİYE SİSTEMİNE DÖNÜLSÜN
  büyükşehir yaramadı bize

 11. Malatyali dedi ki:

  Kalıplaşmış saltanat kurmuş adamlar yönetici olmuş.Malatyali yok hep başka memleketliker taht kurmuş.arastrmasi bedava hem daire başkanları hem şube müdürleri hep yabancı. Bir insan her dönemin adamı olmaz kim gelse ona yanaşıp önlü olunmaz.sonra personel tabi motive olmaz.alttan gelenlerin önü kaapli.personel ile uğraşma devam ediyor.gorevde yükselme yok personele.ama daire baskanina şube müdürüne anlık tapulu kadro var daha ne diyeyim tabi ve tabi ki işe adepte olamaz personel. Selahattin Başkan daha bismillah el atması aynı adam aynı müdür yine devam ediyor.yine söylüyorum bir insan her dönemin admai olmaz

 12. Belediyeci dedi ki:

  Mimardan daha iyi bir mimar, mühendisten daha iyi bir mühemdis, avukattan daha iyi bir hukukcu, doktirdan daha iyi bir doktor ve hatta müftuden daha iyi bir din alimi olduğunu zanneden bir Belediye Baskanı düşünün. Evet hic kimseyi beğenmeyen herkesten daha akıllı, daha zeki olduğunu zanneden bir Başkan. Kimsenin aklına, fikrine ihtiyaç duymayan, kimsenin emeğini takdir etmeyen, kimseye iltifat etmeyen, ailesinden başka hiç kimseye güvenmeyen, herkese şüpheyle yaklaşan bir Belediye Başkanı nasıl güven tesis edebilir. Kültür Daire Başkanlıği personelini toplayıp kültürsüz ler diye hakaret edebilen, koordinasyon toplantılarında kendisiyle 20 yıldır çalışan daire başkanına hakarrt edebilen, Vali Başkanlığindaki koordinasyon toplantısında Valinin, İl Müdürlerinin yanında Genele Sekreter Yardımcısına, Daire Başkanına hakaret edip.rencide edebilen bir Başkan nasıl güven tesis edebilir. Koordinasyon toplantısında beni hem bir insan olarak sevmek bir amir.olarak da saymak zorundasınız, ben vatansever, milliyetçi bir insanım, beni sevmeyenin vatanseverliğinden şüphe ederim diyebilen bir Başkan nasıl güven tesis edebilir. Birilerinin hergün Selahattin Başkana “Gururlanma Başkanım senden büyük Allah var” demesi gerekiyor. Gurur, kibir, kendini beğenmişlik duyguları insandaki bir cok güzelliği yok eder. Mezarlıklar kendini vazgeçilmez sayan insanlarla doludur. Munir Bey Belediyeye geldiği zaman yeni memurduk. Kıyamet sabahına kadar o makamda kalacağinı zannediyordu. Ne oldu? Melih Gökçek ne oldu. Aytaç Durak ne oldu. Başkanım bir gün er veya geç bu makamdan gideceksin. Çarşıya pazara çıktığında selam verecek adam bulamayacaksın benden söylemesi. En başta da her gün sana Padişahım Çok Yaşa diyenler etrafında kaybolup gidecekler. Kavgayı, gerginliği, gereksiz şüpheleri bırak işine bak Başkanım.

  1. Adaletli adam dedi ki:

   İlkokul mezunu olup 17 bin tl maaş alanların maaşını kestiği için mi böyle oldu adaletli bir baskan geldi yanındayız baskanım

   1. Alp dedi ki:

    Bunları sen başkanın yanında çalışan biri olarak söyleme, resmi olarak açıklamasını iste. Hem bu nasıl bir ilkokul mezunuymuş çok konuşuldu ama o kimdir maaşı düşürülmüş mü? Bi açıklama yok.

   2. Erdal dedi ki:

    Adaletli adamın çalışanı bu dediğiniz arkadaşın maaşı 17 bin oldumu yav. Başkan 9 bin diyordu. Sizin her açıklamanız böyleyse geçmez 5 yıl 🤣

   3. Avşar Bey dedi ki:

    Bu kimmiş herkes merak ediyor.Belediye açıklasın veya adaletli adın kadar yüreğinde varsa biliyorsan paylaş..yoksada kimseye çamur atmayın..

    1. Muhammed dedi ki:

     Maaşım düştü öldüm bittim diye yaygara koparanlardan biridir heralde

  2. Malatyalı dedi ki:

   Eski kadro olmasın bu itibarsızlastiran, ve yine o eski kadro olmasın ki maaşı düştüğü ve bağlı bulunduğu dernek vs emrettiği için işini hakkıyla yapmayan!

  3. Hakan dedi ki:

   Belediyeci ismiyle yazıp personeli başkana düşman etme ve bunun üzerinden algı üretmeye çalışma en basit haliyle ahlaki değildir.Herkes işine baksın

  4. Devletçi dedi ki:

   Helal olsun Selahattin Başkana vurduğu yerden ses getiriyor!!!!! Münir Erkalıda böyle bitirdiniz başkanı size yedirmeyiz

  5. Merve dedi ki:

   Öncelikle kültür ler değil kültürler diye yazılır. Malatya’da yasamasam ve hizmetleri görmesem itamlarınızı düşünmezdim değil. Saltanattan inmiş,borç bırakmış,kendi çevresinde ki ilkokul mezunlarını bile müdür sıfatıyla zengin etmiş kendi çizgisi dısında üstten aldığı emirlerle cıkarları koruyan bir baskandan sonra dürüst,adaletli,yardımsever,bilgili bir baskan sizin gibi kisilere fazla gelmiş olabilir. Başkanımız işini yaptığı için sizlerin çıkarlarına uymadı,uymayacak!

  6. Mahmut44 dedi ki:

   Eski kadro olmasın ki maaşı düştüğü zaman işini yapmayan eski kadro olmasınki görev değişikliğinde ben bu işi yapmam diyenler eski kadro olmasınki sürekli herşeyde yaygara çıkaran eski kadro olmasın ki. İtibarsızlığın önüne gecirebilsin ve eski kadro olmasınki herkez adaletli olsun herkez işini yapabilsin.

 13. Kemalettin dedi ki:

  Ahmet Çakır bize hakkını helal etsin. Biz adam gittikten sonra onun yaptıklarını, özellikle dışardan gelenlerin imrendiği bir şehir hale getirdiğini sonradan anlar olduk. İş işten geçti.

 14. Korona dedi ki:

  Gürkan halk otobüsüne bindi mi hiç, ne kadar hijyenik olduğunu biliyor mu,hep laf

 15. Malatyalı dedi ki:

  Personelin aidiyet hissetmemesi çalışanların motivasyonu ve kendi aralarındaki iletişimin zayıf olduğunu bir vatandaş olarak bizde sahada görmekteyiz güçlü ve zayıf yönler büyük ölçüde gerçekçi diyorum büyük şehir yasasında mahalle kavramını anlamış değilim bilenler için iki örnek vereceğim erkenek kapidere karanlık dere oldumu size Doğanşehir in mahallesi ayvalı Darende nin nohutlu poturgenin esenbey akcadagin mahallesi oldumu buraların bir takım hizmetlerini yol mezarlık gibi büyükşehir bir takım hizmetlerini de ilçe belediyeleri yapacak gerçekten alan çok geniş personeli kontrol etmek hizmet götürmek ise çok zor diyorum.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."