Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Malatyasporlular O’nu Hiç de İyi Hatırlamıyor

Kulis

26-10-2019 tarihinde yayınlandı.

Malatyasporlular O’nu Hiç de İyi Hatırlamıyor

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

1989- 1990 SEZONUNDAKİ O MALUM MAÇIN HAKEMİYDİ.. TFF Temsilciler Kurulu’nun yanı sıra Türkiye Faal Futbol Hakem ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) başkanı da olan, eski futbol hakemi, AKP eski milletvekili, Kültür ve Turizm eski bakan yardımcısı Abdurrahman Arıcı (fotoğraftaki), bugünlerde Malatya’yı ziyaret ediyor. Beraberindeki bir heyetle 24 Ekim Perşembe günü Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı ziyaret eden, ancak profesyonel hakem sözleşmesi feshedilen Malatyalı futbol hakemi Suat Arslanboğa’ya sahip çıkmaması nedeniyle TFFGHD’nin Malatya Şubesi ziyareti öncesi 9 sivil toplum kuruluşu tarafından siyah çelenkle protesto edilen Abdurrahman Arıcı’yı, Malatya futbol kamuoyu pek de olumlu olarak hatırlamıyor. 1989- 1990 sezonunun ikinci yarısındaki Malatyaspor- Sarıyer maçının hakemi olan Arıcı, bugün amatör ligde mücadele eden ‘hakiki’ Malatyaspor’un, o zaman adı 1. Lig olan Süper Ligdeki ilk dönemindeki mücadelesi sırasında, 1990 Nisan ayında Malatya’da oynanan maçın son dakikasında Malatyaspor’un mutlak bir golünü iptal ederek galibiyetini engellemiş, o sezon sarı-kırmızılıların ligden düşmesine sebep olan isimlerden biri olarak hatıralarda yeralmıştı.

abdurrahmanarıcıK1 1MALATYASPOR’UN SÜPER LİGDEN ‘İLK’ DÜŞÜRÜLMESİ VE ARICI..
Halen amatör kümede mücadele eden Malatyaspor, 1984-85 ila 89-90 sezonları arası 1. Ligde (bugünkü adıyla Süper Lig) şehrimizi temsil etmişti. 1983-84 sezonu mücadele ettiği 2. Türkiye Ligi (C) grubunu “yenilgisiz” şampiyon tamamlayıp 1. Lige gelen Malatyaspor, ilk iki sezon ancak kümede kalmayı başarmış; 1986-87’de ise ligi averajla Fenerbahçe’nin ardından altıncı sırada tamamlamıştı. 1987-88’de tarihinin en büyük başarısını yaşayarak Galatasaray ve Beşiktaş’ın ardından ligi üçüncü sırada tamamlayan Malatyaspor, bir sonraki sezon ancak orta sıralarda yer alabilmişti. 2. Lig şampiyonluğu ve 1. Ligin ilk iki sezonu Nurettin Soykan, altıncılık-üçüncülük Turan Çevik yönetimleri döneminde gelecek; Nurettin Güven’le “kısa dönem” ama sansasyonel (Brezilya’dan futbolcu transferi) günler yaşanacak; Metin Kaya Çağlayan yönetimiyle son iki sezona girilecekti. Çağlayan’ın ilk sezonu lig ortalarda bitirilmişti.

1989-90 sezonu Malatyaspor için işlerin hiç de yolunda gitmeyeceği bir dönem olacaktı. Bir önceki sezonun ortalarında göreve gelen Alman teknik adam Jurgen Sundermann’la lige başlayan Malatyaspor, beklenen sonuçları alamayınca yoluna altyapı sorumlusu Ümit Turmuş’la devam etmek istemiş, ancak işler yine ters gidince Fethi Demircan’la sözleşme imzalanmıştı.

Sezona başlarken kimse kadrosunda, 1986 Dünya Kupasında Brezilya’nın kalesini koruyan Carlos Roberto Galla, Ünal Karaman (şu an Trabzonspor teknik direktörlüğü yapan Ünal, o dönem Türk futbolunun en gözde oyuncularındandı), Ceyhun Güray, Feyzullah Küçük (Yeni Malatyaspor- Kayserispor maçını yönetecek hakem Zorbay Küçük’ün babası) üst düzey oyuncular barındıran Malatyaspor’un küme düşeceğini pek ihtimal verilmiyordu.

Demircan’ın gelişiyle bir kıpırdanma olmuştu ama ligin sonu yaklaştıkça diğer takımlar da “bir şekilde” kazanıyordu.

İşin ayrı bir boyutu daha vardı. Türkiye Futbol Federasyonu “akla zarar” bir uygulamaya giderek, o sezon ligden 5 takım düşürmeye karar vermişti. Bir sonraki sezon ligdeki takım sayısı 18 değil 16 olacaktı. Gerekçe, günümüzde ancak “ahmaklık” diye tepki verilecek cinstendi ama o dönem ciddi ciddi savunulmuş ve uygulanmıştı: “Türk takımları içeride çok maç oynadığı için Avrupa’da başarılı olamıyor, yorgun düşüyorlar. Bunu önlemek için takım sayısını düşürelim”

Nitekim bir sonraki sezon 16 takımla oynanacaktı ve elbette hiçbir Türk takımı Avrupa kupalarında final-yarı final vb. oynayamayacak, ilk tur veya turlarda elenip evine dönecekti. Zaten 1950lerden beri olan buydu; istisnası Galatasaray’ın 88-89 sezonunda Şampiyon Kulüpler Kupasında (sonradan Şampiyonlar Ligine dönüşen format) yarı final oynamasıydı.

Beşiktaş’ın şampiyon kapattığı sezonda asıl mücadele ligin dibinde yaşanmıştı. Sakaryaspor, Adana Demirspor, Samsunspor ve Altay’ın düşüşleri önceden belli olmuştu. Düşecek son takım son hafta belli olacak ve Malatyaspor 44 puanla lige veda edecekti. Üstelik son hafta şampiyon Beşiktaş’ı sahasında 2-1 yenmesine rağmen. Beşiktaş’ın Malatya’ya şampiyonluğunu ilan ederek gelmesi nispeten bir rahatlık yaratmış, hafta boyunca estirilen “Beşiktaş, Malatyaspor’u yenerek küme düşürecek; böylece iki sezon önce Malatya’da şampiyonluktan edilmesinin intikamını alacak” iddiaları boş çıkmıştı. Ne garip ki, Malatyaspor Haluk Turfan’la golleri bulunca küme düşmeyi ilgilendiren maçların oynandığı diğer statlarda da “patır patır” goller atılmaya başlanmıştı. Adanaspor, İstanbul’da Fenerbahçe ile berabere kalarak puan almış ve bu sürpriz sonuçla düşmekten kurtulmuştu. Birçok Malatyalı Fenerbahçe taraftarı, Adanaspor’u kurtaran bu maçın ardından Fenerbahçe taraftarlığından vazgeçmişti.

6. sıradaki Bursaspor’un 47 puanla ligi tamamladığı göz önüne alınırsa Malatyaspor’un nasıl pisi pisine küme düştüğü daha net anlaşılıyordu. Elbette bu “vahim uygulama” sadece Malatyaspor için geçerli değildi; başka bir kulüp de aynı şekilde düşebilirdi.

Böyle bir ortamda, diğer takımlarla birlikte Malatyaspor can havliyle ligde kalmaya çalışırken 15 Nisan 1990 tarihinde sahasında kritik bir maç oynadı. Bir dönemin flaş ekiplerinden Sarıyer idi Malatyaspor’un rakibi. İlk yarıda Fikret ve Ünal Karaman’ın karşılıklı golleriyle maç 1-1’e gelmişti. Maçın sonlarına doğru Malatyaspor gelişen bir atakta Haluk Turfan’la golü buldu. Pozisyona Sarıyerliler bile itiraz etmezken müsabakayı yöneten Abdurrahman Arıcı, iki elini havada sallayıp koşarak geldi ve golü iptal etti. Maçtan sonra görüşüne başvurulan Haluk Turfan, faul yapmadığını, golün nizami olduğunu söyleyecekti. Akşam televizyondan izlendiğinde de pozisyonun faul olmadığı net bir şekilde görülebiliyordu ama olan olmuş, Malatyaspor hayati bir iki puanı kaybetmişti.

malatyaspor arşiv arıcı1

Görüş Gazetesi, söz konusu maçla ilgili haberi “Sarıyer Karşısında Malatyaspor’un Galibiyet Golünü Hakem Arıcı Saymadı- Malatya’ya Hakem Oyunu:1-1” başlığıyla yayınlamıştı.

Bu maçta ve sonrasında olaylar çıkmış, taraftarlarla polis arasında gerginlikler yaşanmıştı.

“RAPORLUYDU, MALATYA MAÇINA VERİLMEMESİ GEREKİYORDU..”
Maçtan kısa sonra, doktor olan Abdurrahman Arıcı’nın Devlet Hastanesi’nde görevli olduğu Rize’den Malatya’daki basın mensuplarını ve kulüp ilgililerini arayan bir Malatyalı vatandaş, hakem Arıcı’nın, bu maçtan önce sağlık nedenleriyle raporlu olduğunu, MHK’nın yapmaması gereken bir atamayı, raporlu hakemi bu maça atayarak yaptığını, Arıcı’nın hakem atamalarının açıklanmasından hemen sonra raporunu bozdurduğunu, Malatya’daki maçtan sonra yeniden rapor aldığını bildirmiş, Arıcı’nın görevlendirilmesiyle ilgili bu skandal uygulamanın peşine düşülmesini istemişti.

Bu durum dönemin Malatyaspor Başkanı Metin Kaya Çağlayan’a da iletilecek, nedense Çağlayan oralı olmayacaktı. Aynı Çağlayan sonradan Adana Demirspor-Boluspor maçında yaşanan şikeyi kanıtlamak için inanılmaz bir mücadele vermiş, bunu başarmıştı da. Şike tahkim kurulunda, mahkemelerde onaylanmış ama Şenez Erzik Federasyonu kararı onaylamayarak, Nurettin Soykan’ın ikinci başkanlığı döneminde verilen tazminatla meseleyi kapatma cihetine gitmişti.

İlerleyen haftalarda Malatyaspor sahasında, o gün statta olan taraftarların halen travması olan bir Ankaragücü yenilgisi yaşayacak ve son hafta Beşiktaş maçının galibiyetle tamamlanması hiçbir şey ifade etmeyecekti.

malatyahaber.com- Görüş Gazetesi

GÖRSEL: Malatyaspor’un ligden düşürüldüğü 1989- 1990 futbol sezonunun sonundaki puan cetveli. O sezon son 5 takım ligden düşmüştü.

malatyaspor arşiv arıcı1a

 

FOTOĞRAF: Malatyaspor camiasının pek de iyi duygularının olmadığı Abdurrahman Arıcı’nın (eli Gürkan’la birlikte plakette olan), beraberindeki heyetle 24 Ekim 2019 günü Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a yaptığı ziyaretten..

abdurrahmanarıcı2

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
10 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kılıçarslan

Gazetecilik budur,yoksa iktidarın milletvekili olması,basının yandaş olmasını gerektirmez şimdi bu adam hakem olarakmı,yoksa Miletvekili eskisi olarakmı geliyor Malatya ya ……………..

gero

gazetecilik dersi veriyorsunuz. toplumsal hafızayı canlı tuttuğunuz için ayrıca teşekkürler.

fatih

Malatya düşmanı bu adamı onure etmeyin

Ümit

Bir gün Anadolu’dan bir şampiyon daha çıkacak ve bu takım Malatyaspor olacak. İşte o gün biz de şehir olarak Süper lige çıkmış olacağız. Az kaldı.

Geçmişten kalan

Ne derece doğru bilemem ama Ankaragücüne kendi sahamızda bizim o zaman ki bazı futbolcuların manüplasyonu sonucu yenildiğimizde konuşulmuştu, tabi fatura ağır oldu, malatya düşmanı ş.erzik tekrar çıkarmamak için play off dahil her yolu denedi ve sonunda başardı.ayrıca a.gücü-bolu maçı Malatya aleyhine bittiği için zamanın ank.gücü başkanı nurerttin çarmıklı rahmetli özaldan utandığı için başkanlığı bırakmıştı.(22.05.1990; anııılclı istifa etti NKARAGÜCÜ Kulübü Başkanı Nurettin Çarmıklı görevinden istifa etti.İstifa kararını dün bir basın toplantısı düzenleyerek açıklayan Çarmıklı)

Oğuzhan

Selahattin Gürkanın Malatya geçmişini pek iyi bilmediği böylelikle daha iyi anlaşılmış oldu. Bir eleştiridw yazara ‘hakiki malatyaspor’ ne demek oluyor. Yeni malatyasporu neden küçük düşürüyorsunuz beğenmiyorsunuz?

VAİZİN OĞLU

NE YÜZLE GELMİŞ MALATYA’YA? ÜSTELİK ÇOK LAYIKMIŞ GİBİ BİR DE PLAKET VERMİŞLER! YANİ OLAN MALATYAMIZA OLMUŞ YAPANIN DA YANINA KAR KALMIŞ…

Salih

Helal olsun Malatyahaber bizi aydinlattığı için

VAİZİN OĞLU

MALATYA OLARAK HAKLARIMIZI HELAL ETMİYORUZ ABDURRAHMAN EFENDİYE! ÜSTELİK MALATYA’YA ÇOK BÜYÜK BİR HİZMET YAPMIŞ GİBİ SELAHATTİN GÜRKAN DA ONA PLAKET VERİYOR SANKİ ÇOK BÜYÜK BİR BAŞARI ELDE ETMİŞ GİBİ? İNANOĞLU İŞTE BÖYLE NANKÖR OLUYOR VE YAPILAN ONCA KÖTÜLÜKLERİ ÇABUK UNUTUYOR! BU HABERLE BU KÖTÜ ANIMIZI BİR KEZ DAHA GÜNDEME TAŞIDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM…

ali veli

Kulun adaleti varsın yetişmesin Allahın adaleti şaşmaz

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 14 11 3 0 29 11 18 36
Konyaspor 14 7 5 2 23 13 10 26
Hatayspor 14 8 2 4 23 14 9 26
Fenerbahçe 14 7 3 4 20 17 3 24
Alanyaspor 14 7 3 4 20 22 -2 24
Başakşehir FK 14 7 1 6 20 16 4 22
Fatih Karagümrük 14 6 4 4 21 18 3 22
Galatasaray 14 6 4 4 19 17 2 22
Adana Demirspor 14 5 5 4 20 18 2 20
Beşiktaş 14 6 2 6 21 21 0 20
Antalyaspor 14 5 3 6 18 20 -2 18
Gaziantep FK 14 5 3 6 17 21 -4 18
Altay 14 5 2 7 18 21 -3 17
Sivasspor 14 3 7 4 20 15 5 16
Giresunspor 14 4 4 6 12 12 0 16
Kayserispor 14 4 4 6 18 22 -4 16
Yeni Malatyaspor 14 4 1 9 12 23 -11 13
Göztepe 14 2 5 7 13 20 -7 11
Kasımpaşa 14 2 4 8 13 21 -8 10
Çaykur Rizespor 14 3 1 10 12 27 -15 10

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...