Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Malatya’ya İhanet Projelerinden Biri.!”

Gündem

20-10-2020 tarihinde yayınlandı.

“Malatya’ya İhanet Projelerinden Biri.!”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Anıtı’nın bulunduğu bölgeye yapacağını açıkladığı ve birçok okul ve eğitim kurumu binasının yıkılmasını öngören, sadece betondan oluşan meydanı projesini değerlendiren Yeminli Mali Müşavir ve malatyahaber.com yazarı Mustafa Bahadır Altaş, bunu “Malatya’ya ihanet projelerinden biri” olarak niteledi.  Altaş, Malatya’yı yöneten yöneticilerin, saplantı ve egolarından kurtulmaları gerektiğini de vurguladı.

ER TV’de Hülya Kaya’nın hazırlayıp sunduğu programa konuk olan ve gündeme ilişkin soruları cevaplandıran Altaş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın Eskimalatya beldesi Belediye Başkanı iken güzel çalışmalar yaptığını belirterek, “Eskimalatya’da çok güzel işler yapan bir yöneticinin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı olunca 180 derece dönüp Malatya’nın geçmişine ihanet eden projelerle, ‘Malatya’ya hizmet ediyorum’ anlayışına gelmesi üzücüdür” dedi.

Uzun süredir, Malatya’yı yöneten yöneticilerin Malatya’nın geçmişi ile sorunları olduğu izlenimi verdiğini ifade eden Altaş, Malatya’yı yönetenlerin, adeta Malatya’nın geçmişini yok etmek için çaba harcadıklarını söyledi. Altaş, “Garip bir durum yaşıyoruz uzun süredir. Malatya’yı yönetenlerin Malatya’nın geçmişi ile bir sorunu var sanki. O geçmişi yok etmek için çaba harcıyorlar adeta. Eski Belediye Binası’nın yıkımına izin vererek ilk hatayı, ilk yanlışı o gün yaptık zaten. Bugün bu başımıza gelenler, eski Belediye Binası’nın yıkımının engellenmemesinden doğan bir anlayıştan kaynaklanıyor” dedi.

ER TV’de 19 Ekim 2020 Pazartesi günü yayınlanan, Hülya Kaya ile Güne Bakış programında soruları cevaplandıran M. Bahadır Altaş’ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

Yöneticilerin yanlış işlerini eleştirmeliyiz

“Bizler bu şehirde yaşayan insanlar olarak, kadim bir kültüre sahip olan Malatya’nın, geçmişinin yaşatılması ve bu kültürünün geleceğe taşınması konusunda, yapılan ya da yapılacak olan yanlış işlerde, olumsuz işlerde yöneticileri eleştirmeliyiz. Bu eleştirilerimiz, daha iyi bir Malatya içindir.

bahadiraltasHiç kimse, ‘neresi tarih, nesi sanat?’ diye boş sorular sormasın

Meydan meselesi, yaklaşık bir yıldan bu yana dile getiriliyor. Bu konuda malatyahaber.com’da yazı da (linki aşağıda) yazdım. Biliyorsunuz, o bölge Malatya’nın eski kültürünün yaşadığı bir bölge. Yani hiç kimse o bölge için, “Neresi tarihi, nesi sanat?” gibi boş cümleler kurmasın. Her binanın kendine has bir yaşanmışlığı, bir geçmişi, kendine has bir kültürü vardır. Malatya’nın zaten tarihsel sürecine baktığınız zaman, 70-80 yıllık binalar, Malatya kent kültürünün geçmişten bugüne uzayan varlığının sembolleridir.

Dolayısıyla, bizim birçok konuda örnek aldığımız Avrupa’ya baktığımızda, tarihi süreçte bu tür mekânları muhafaza ediyor, restore ediyor ve o haliyle geleceğe taşıyor. Eğer yeni bir ihtiyaç varsa, şehrin yeni alanlarında günün şartlarına uygun olarak modern biçimde inşa ediyorlar.

Üç okul yıkılarak betondan meydan yapılmaz

Şimdi, Malatya’da düzenleneceği belirtilen meydan meselesine geldiğimizde; orda tören alanı yapılacak yerde, yıkılması düşünülen üç okul var. Eğitimin bu kadar önemli olduğu bir dönemde, siz bu şehirdeki okulları yıkarsanız hem eğitime darbe vurmuş olursunuz, hem de bu okullarda eğitim görmüş belli bir yaşın üzerindeki insanların Malatya ile olan bağlarını, okulları ile olan aidiyet duygularını koparırsınız.

Yani kısacası, geçmişi olmayanın geleceği olmaz. Bugün orda yaptığınız her bir olumsuz düzenleme, vurduğunuz her kazma geleceğin kaybedilmesi açısından vurulan bir kazmadır.

İnsanların şehirleri ile aidiyet duygusu yok ediliyor

Bir de göz ardı edilen ama önemli olduğunu düşündüğüm bir husus var: O alanın yapılması için yıkılması öngörülen Hacı Hüseyin Kölük Anadolu Ticaret Lisesi var. O lisenin binası, 1980’li yıllarda Malatyalı bir ailenin Malatya’ya vefa duygusu ile yaptığı okul binası. Siz şimdi kalkar o binayı yıkarsanız, o ailenin adını taşıyan okulu ortadan kaldırırsanız, bundan sonra kimse gelip Malatya’ya okul yapıp Milli Eğitim Bakanlığı’na hibe etmez. Ayrıca, o okul bir protokolle yapıldı; bir projenin karşılığı olarak inşa edildi; hukuki bir çerçevede yapıldı; dolayısıyla okulun yıkılması hukuksuzluk anlamına da gelir. Şayet, okulları yıkıp, yok ederseniz, belki bugün siyasi gücünüz nedeniyle hukuki bir engelle karşılaşmazsınız ama Malatya için, Türkiye için çok kötü bir yol açmış olursunuz.

Malatya’yı yönetenlerin Malatya’nın geçmişi ile bir sorunu var

Garip bir durum yaşıyoruz uzun süredir. Malatya’yı yönetenlerin Malatya’nın geçmişi ile bir sorunu var sanki. O geçmişi yok etmek için çaba harcıyorlar adeta. Eski Belediye Binası’nın yıkımına izin vererek ilk hatayı, ilk yanlışı o gün yaptık zaten. Bugün bu başımıza gelenler, eski Belediye Binası’nın yıkımının engellenmemesinden doğan bir anlayıştan kaynaklanıyor.

Beldeyi yönetirken iyi işler yapan yönetici Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı olunca…

Hem şehri yönetenler hem de sivil toplum örgütleri varlık sebeplerinin farkında değiller. Eskimalatya Beldesi Belediye başkanı iken, Eskimalatya’da çok güzel işler yapan bir yöneticinin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı olunca 180 derece dönüp Malatya’nın geçmişine ihanet eden projelerle, ‘Malatya’ya hizmet ediyorum’ anlayışına gelmesi üzücüdür”.

Altaş’ın daha önce malatyahaber.com’da yayınlanan yazısını okumak için aşağıdaki linki tıklayınız:

Hedef Yine Malatya’nın Hafızası mı?!

malatyahaber.com- ER Tv

meydan kent maket

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
65 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
tuncay

yahu kardeşim eski bld binası ve adını andığınız okul ayrıca milli eğitim müdürlük binası bunların nasıl bir tarihi özelliği nasıl bi mimari özelliği varmış allahtan bu ünlü yazarımızın uluslar arası bilinirliği yok bilmeyen diyecek selçuklu osmanlı mimarisi yerleri yıkıp yeksan etmişler kendisi de söylediğine inanmıyor olacak ki başından kestirip atmış kimse bu bölgede ki yapıların ne gibi tarihi özelliği var diye sormasın demiş arkadaşlar altı otopark üstü meydan arkadaşın biride stadı gündeme getirmiş şehrin ortasında kalmış derme çatma bi stad yıkılmış ta çooook uzağa gitmiş 10 yıla kalmaz sağlı sollu her yer dolar vah bahadır bey vah sana tv proğramında imkan veriyorlar malatyahaber.com da yazı yazıyorsun bu şansını çok daha önemli ve ciddi konularda kullansan daha iyi edersin gerek ilimizde gerek ülkemizde millete faydalı herşeye karşı çıkanlara göz kırpma gibi algıladım bahadır bey zaten burlar tarihi yerler demiyor yorumcuların bir kısmı böyle algılamış vakıflar müdürlüğünde malatyanın tarihi yapıları resmi olarak koruma altında zaten kimse merak etmesin

Hasan

Tuncay bey bahadır bey senin gibi okuma ve anlama özürlüler için aşağıda bir link paylaşmış izle de biraz bilgin artsın ki Bahadır Altaş’ın ne söylemek istediğini anlayasın.

Hasan

Tuncay bey bahadır bey senin gibi okuma ve anlama özürlüler için aşağıda bir link paylaşmış izle de biraz bilgin artsın ki Bahadır Altaş’ın ne söylemek istediğini anlayasın.

tuncay

hasan bey baktımda anlayamadım o mükemmel yüksek kapasiteye sahip algınla sen anladıysan tüm malatyaya yeter, ankaradaki yer ile bahsedilen yeri karşılaştırıyorsunuz ya pes yani, büyükşehir ve merkez ilçe bld.leri millieğitimin eksik gördüğü yerlerde okul yapımı için ayrıca malatyaya yakışan il milli eğitim binası yapılacağını duyurdu. haaa illa ankara ile kıyas yapacaksanız karakavak tecde çilesizin doğası bozulmadan yapsalardı amenna. keşke yeterli imkan ve bütçe olsaydıda eski devlet hastanesinin ordan başlayıp sıtmapınarıda içine alacak şekilde her yeri yenileyip cadde ve sokaklar genişletilse

M.Bahadır ALTAŞ

Benim bu konudaki düşüncelerimi önemseyen tüm Malatyalılara ve Malatya da yaşayan geçmişe duyarlı olan herkese teşekkür ederim.
Doğru tektir o da bir tanedir. Benim bu konudaki haklılığım en güzel örneği bugün Ankara da örnek bir proje ile hayata geçildi. Siyasi aklı ile düşünen ve siyasi aklı normal aklının önüne geçen insanlara aşağıdaki bu linki izlemelerini öneririm.

https://twitter.com/murat_kurum/status/1318920051521654784?s=20

abdulvahap güezgin

söylenenlere bakıyorum da Malatya’nın tek derdinin Malatya’ya ihanet edenlerin el üstünde tutulması olduğunu görüyorum.yazık bir kültür yabancılaşmaya bu kadar yatkın olmamalı, şehre hizmet etmesi gerekenler, hemşehrilerine ve şehrine bu kadar hain olmamalı. yeşilin adının başında bulunduğu Malatya, adı yeşil olan Yeşilyurt’ta yeşili ara ki bulasın!

dogan

Hani çok değil kısa bir süre önce bu haber sitesinde yine bu başkanın bir haberi vardı. Başkan MEB bakanı ile görüşerek Malatya milli eğitime hizmet binası yapacak şeklinde bir haberdi. Şimdi anladınız mı hizmet binası karşılığında istenen yerleri istenen okulları…

Reis

Bahsettiğin mekandaki binaların kullanım ömrü sona ermiş binalardandı bu gün yıkım kararı olmazsa yarın depremden ilk zarar görecek binalardandı. Her tören için o yolu kesmek zorunda kalıyor yetkililer. Çok güzel bir çalışma olur, yeşil alan olarak üstünü değerlendirme. Altında kalan kısmını kapalı otopark olarak değerlendirilirse.

ali kaya

Bahadır beye katılıyorum. Tüm sivil oluşumlar sesini yükseltmelidir
Bizim Akepe gımili takımı “çıplağ heykele gaffayı dahmış”
Orada tören yapmaktan utanıyorlar, çok zorlarına gidiyor. Bizzat ağızlarından kaç kez duymuşumdur.
Çıplak genç ve Atatürk heykeline alternatif
aşağıda bir heykel yapıp etrafını yıkarak yeni tören alanı açmak istiyorlar
Malatya’ya yakışır bir tören alanı yapacaklarmış !?
Hadi oradan sizi gidi zihin fukaraları sizi …

fukara

Ali ne fantazi be:) fazla bilim kurgu filmi izleme bence..

Ali Kaya

Bahtıkaram fukaram degerli hemşehrim sen anlamazsın bu işleri. Anlaman için bu gımıli takımının ciğerini bilmen lazım. Gözlerinden öperim …

Ali Kaya

Değerli fukara hemşehrim bu işlerden anlamadığını düşünüyorum. Anlaman için bir, çok zeki olman lazım, iki gımıli takımının ciğerini bilmen lazım. Yoksa hazmedemezsin. Gözlerinden öperim…

fukara

Ali bende gözlerinden öperim . Karşıdaki siyaseti desteklememek herşeyin kötü olduğu anlamına gelmez. Fazla zeki olmaya gerek yok bu fazla zekilikte paranoya yapıyor ..

Abdulkadir

Eski binaları yıkmayın ki çocuklarımız atalarının ne pis mimariyle ne pis binalarda yaşadıklarını öğrensinler.

muharrem

Yorum böyle olur

Malatyam için

Ben KATILMIYORUM fikrinize !!!!
Malatya daki bahsi geçen okulların ne geçmişi var anlamadım. Eskimiş şeyleri yıllarca saklamanın mantığı yok bence.
Hele de halkın yararına bir proje ise en güzeli biran önce yapmaktır.
Başkan çok iyi çalışıyor. Güzel işler yapıyor. Hı şunu da belirteyim kendisi benim ne akrabam ne tanıdıgım bir kişidir. Allah işini rasgetirsin Bostanbaşı na yeni yollar açmış akıl hayal durur. GELECEĞE yönelik projeler yapmış .

Mustafa Karaca

Hacı Hüseyin Kölük Mezunuyum, o okul, MEB binası, ticaret lisesi Malatya için tarihtir….. binaları yıkacağınıza tören alanını değiştirin, o alanda tören yapmak kanun mu yoksa farz mı?
MEB binası oradan taşınsın ama bina yıkılmasın iyi restarasyonla şehir tarihine kazandırılsın…
Biraz akıl, iştişare, kibiri bırakın halk sizden soğudu…

malatyali

Ne tarihi bildiğin beton demir çimento. Tarihi özellik olarak neyi var. Hangi teknikle yapildida kaç yıl daha ayakta durabilir . Hangi tarih anikarinizdan başka? Ne teknik açıdan ,ne mimari nede yapısal olarak tarihi hiç bir anlamı yok. O civardaki tek tarihi değer Ataturkumuzun evidir. Diğerleri beton yığını.

harun

Dünyanın en ünlü yada turizm londradan,Prag,newyorktan,Moskova,brujden,Paris meydanlar zaten betondur. Şu ağaç,böcek,çiçek muhabbeti ile saçma sacma yorumlar yazıyorsunuz . Meydan bu park ,doğal yaşam alanı yeşil alan değil ki.Beton yığını diyorsunuz şimdi 800 bin insanı dikine binalara sigdiramassaniz enine daha fazla toprak ,daha fazla tarım alanı gitmeyecek mi. Bir binaya sigdirdiginiz insanları elli binaya sigdirinca alan yayılıp tarım alanlarında yerleşim alanı olmayacak mı. Orası insanların sosyal alan yeri değil resmi bayram ,bir resmi yada başka bir tören vs alan oluşturuyorlar. Açın Google amca elinizin altında romadan,Barcelona ya kadar ünlü meydanların inceleyin ne ağacı ..muhalefet olmak bu değil..

Mehmet Ali

Harun bey yazdıklarınızla belli ki biraz absürt olmuşsunuz. Verdiğiniz örneklerle burada yapılmak istenilen tören alanının hiç alakası yok..
Şehir meydanı diye örnek verdiğiniz yerlerle yazdıklarınız ile kendiniz çelişiyorsunuz.
Hazreti Gooogle amcan sana yanlış söylemiş.
Sen hala insanların neyi tartıştığı bile anlamadan aklın sıra millete bilgiçlik taslayıp ahkam kesiyorsun. Eğim bunun için şart o bölge bulunan 3 okul yıkılacak sonradan senin gibi google amcasından eğitim alan insanlara işgüzarlık yapacak güzel dünya ne diyeyim Allah akıl fikir versin

Harun

S.Gürkan ve Çınar a oy verdiğim için çok pişmanım neyse tövbe edelim de 2023 de 1 oyumuz var onu da Akp ye vermek mi tövbeler olsun .

Kadir

Bende aynı durumdayım battalgaziye seçtiğimiz vatandaşta aynı çınar reklam peşinde bizimkide yatıyor uyanamadı halen selahattin gürkan ise yol çalışmalarında poz veriyor Allah aşkına neyaptın sen malatyaya

ahmet

malatyanın canına nasıl okunur adlı çalışma…

Malatya sevdalısı

Yorma kendini Bahadır bey takma kafana bu ili uzun zamandır dar bir kadro yönetiyor fikir alışverişi istişare sadece sözde var sivil toplum kuruluşları yok olmuş memur sendikaları parti parti ayrılmış simdi meslek odaları da ayrılıyor benimde mensubu olduğum sendikanın sürekli hükümeti desteklediğini bazı sendikaların ise hükümet ne yaparsa yapsın karşı çıktıkları bir ulkedeyiz halbuki doğruyu kim yaparsa yanında yer almalı yanlisida kim yaparsa yapsın dim dik karşısında durmalıyız böyle bir memleket özlüyorum ama herhalde görmeden gözümüz açık gidecek.

M.ali

Olan fakir fukaradan alınan vergilere oluyor yine fakir eziliyor akp yanlış adamlarla yurudukce ezilen hep fakir olacak biri kanal boyuna kaldırım taşı yapıyor biri söküyor hele sen vekillere bak sen şu gidişata bak yazıklar olsun

Ahmet Tarık

Başkan bey daha geçenler kermes meydanı beton diye eleştirmişti,yeniden projelendireceklermiş.Anlamıyorum beton olan yerleri yeşil yapacağım diyor,yeşil olan yerleri beton.Neyse … yazık

Süleyman

Proje diye hazırladıkları görsele bakın 🙂 ne kadar güzel , ne kadar estetik.Beton yığını mis gibi!

Mehmet

Neden sürekli yıkıyorsunuz ? Çocukken oyun oynadığımız sokaklar caddeler bir bir değişiyor.Bırakın biraz anılarımızı yaşayalım bırakın biraz eskileri yâd edelim.Çocuklarımıza anlatacağımız anıların yaşandığı her yer bir bir yıkılıyor.
Meydanın oraya yapılması farz değilse ! Yeni bir meydan oluşturun,varolanı yıkıp yerine meydan yapmak çok mantıksız.Hiç mi Avrupa’ya gitmediniz ? 100 yıl önce ki Fotoğraflarda ki gibi duruyor herşey.

Züleyha

Kernekde aynı beton yığını yaptılar tecdeyi yeşilliği bitirdiler

Liderim

Evet doğru betonlaşma var. Yalnız bir konudada yanlışlık var orada şuan. 3 okul değil 1okul,halkeğitim salonu, meb arge birimi ve izci evi var. Diğer okul çamurlu Anadolu lisesine taşındı.

Has Malatyalı

Tabii trafik sıkışıklığı ve otopark sorununa potansiyel bir çözüm vadeden meydan haberine sevinmiştim ama bunlar da yerinde eleştiriler. Bence daha fazla görüş alınarak gerekirse projede değişiklikler yaparak sosyolojik değerlerin de korunacağı alternatif çözümler geliştirilebilir. Toplumsal mutabakat da çok önemli nihayetinde. Merakla bekliyoruz ne tür gelişmeler olacak…

Mehmet can

Saçmalık resmen yemin ederim böyle boş birşey görmedim kim bunu yaptırmak istiyorsa bi çeksin gitsin kötü yönetilen bir kent var 20 yıldır içler acısı halde yönetiliyoruz

Malatyahmet

Bakiyorum da artik Selahattin baskani elestirdigimiz hic bir mesaj onaylanmiyor . Malatyahaberi de kaybettik basimiz sagolsun

MİMAR KADİR

S.Gürkan yöneticilik zaafiyeti ortaya koymakta, bir tane adamaklılı proje ya da hizmet yok. Fakat Bahadır bey yazdıklarınıza katılmak mümkün değil. Anlaşılan siz İskandinav ülkeleri ya da orta Avrupa’daki bazı ülkelerin ta Ortaçağ’dan kalan eserleri koruyarak günümüze taşıması olayından etkilenmişsiniz. Fakat olay sizin düşündüğünüz gibi değil. Bir kere yapı kent hafızası için önemli ya da kıymetli yapı değeri taşımaz. O yapının malzemesi, şehrin bulunduğu noktası, sağlamlığı, önemi vs. gibi faktörlere dikkat edilmeli. Bir diğer madde ve en önemlisi ise depremsellik. Yukarıda bahsettiğim ülkelerin depremselliklerine bakın lütfen.. Yer şekilleri yaşlı ve gelişimini tamamlamış.. Malatya ise deprem kuşağında olduğunu henüz yaşadığımız ocak depremiyle hatırlattı. Yani bahsettiğiniz okulu bugün siz yıkmaz iseniz yarın küçük bir depremde Allah korusun öğrencilerin başına yıkılma riski var. Buranın meydan yapılması bana göre Malatya’ya yapılacak büyük bir iyilik olur. Zira yol, meydan, park gibi unsurlar çağdaş şehirlerin olmaz ise olmazlarıdır.

Ali

Mimar Kadir bey gerçekten mimar mısınız yoksa çakmasımızın belli değil. Bahadır beyin söylediklerini anlamadan laf ola beri gele diye yorum yapmışsınız. bence söyleişi satır satır okunun hatta çıktısını alın altını da çizin ki hafızanıza yer etsin. senin söylediğin konuyu adam açık açık belirtmiş zaten diyor ki….

Yani hiç kimse o bölge için, “Neresi tarihi, nesi sanat?” gibi boş cümleler kurmasın. Her binanın kendine has bir yaşanmışlığı, bir geçmişi, kendine has bir kültürü vardır. Malatya’nın zaten tarihsel sürecine baktığınız zaman, 70-80 yıllık binalar, Malatya kent kültürünün geçmişten bugüne uzayan varlığının sembolleridir.

Zibetra

İşin en güzel ve en can alıcı cümlesini kurmuş Mustafa Bahadır Altaş; “Malatya’yı yönetenlerin Malatya’nın geçmişi ile bir sorunu var..”

füzuli deki akasya ağacı

Malatya merkezde tarih i yapı olamaz çünki yok

Hasan

Sen varsın ya yetmez mi?

bayram

bence malatya ya böyle bir meydan lazım güzel olur biraz yeşili bol olursa daha güzel olur. ihanet kelimesi biraz ağır olmuş

Malatyali

Ya bunlar nasil adam nasil belediyecilik yapiyorlar iste bunlarin yuzunden Cumhurbaskanimizi sevmeyenlerin ekmegine yag suruyorlar bunlarin basarisizliklari hep Erdogana mal ediliyor aldiginiz parada 1 kutus hakkim varsa haram olsun size….eski stafin yerine yapmayi akil edemiyorlarmi bu meydani ?????

erkan

Her şeye karşı çıkan zihniyet yine karşı çıkmış.Kardeşim eski belediye binası yıkıldı kötümü oldu orası bir meydan oldu.Buradaki eski binalarda yıkılsın ne var bunda ne hafızasından bahsediyorsunuz Malatya için büyük bir meydan çok iyi olur.Eğer hafızamız kayboluyor diyorsanız o zaman kentsel dönüşümde yapmayın o eski evlerinde hafızası var.

Nihat

Eğer bahsi geçen yerdeki binalar yıkılacaksa; yıkılan binalar değil koskoca bir mazi ve anılarımız yıkılmış olacak. Zira Milli Eğitim binası bir çoğumuzun okuduğu ve yanlış bilmiyorsam rahmetli Özal’ın da okuduğu okuldur. Proje güzel ancak yer seçimi, biz ve bizden önceki nesiller için son derece üzüntü vericidir. Hürriyet parkı, Gazi ilkokulu, Atatürk evi, eski öğretmen evi ve daha birçok yerin ne olacağı ise meçhul. Umarım anılarımız yıkılmaz ve yok olmaz. Saygıdeğer yöneticilerimizden ricam projenin başka bir yere kaydırılmasıdır. Hürriyet parkı bile başlı başına Malatya’nın geçmiş hafızası iken burada bu meydanı yapmak şehre bir şey kazandırmayacağı, bilakis kaybettireceği kanısındayım.

Doğan bey

Bence akla,mantığa ve bilimsel düşünmeye uymayan bir proje.Amac oradaki Atatürk evine göz dikme olmasın.Stadin yeri olabilir.sanat okuluna doğru biraz genişletme olabilir.

Furkan

Şu Belediyede projenin başında kim varsa işten anlamayan biri ki böyle işler yapılıyor

cemal

Bence o resme büyük bir otopark olarak bakmak ta gerekiyor. Şehirde araç trafiğinden adım atılamaz hale gelmiş. O nokta şehrin merkezi sayılır. Akpınar’a, eski şire pazarına veya kışla caddesine yolu düşen binlerce insan ve onlarca turist var. Araç bırakacak doğru dürüst bir otopark sayısı çok az. Yani projeyi sadece bir tören alanı olarak görmemek gerekir. Ancak okul yıkmayı da asla ve asla kabul etmiyorum.

nedim

seçimden önce ortak akıldan,istişareden ve birlikte yönetmekten bahsedenler seçildikten sonra kendi meclislerini bile dinlemeden tek başına adeta kral gibi ben ne dersem o olur mantığıyla hareket ederler. bu dün de böyle idi bugün de…. bu yönetim tarzına dur diyecek mekanizmalar yok mu. kent konseyi, odalar, sivil toplum kuruluşları ve de muhlefet partileri ne iş yaparlar. eger böyle bır proje varsa ve de onaylanmış ıse uygulamaya başlanmadan idarı mahkemelere durdurma ve ıptal başvurasu yapılmalıdır.

hasan balcı

iyi yönetilemiyoruz,hatta yönetilmiyoruz.

Bek

Eskimalatya belediye binasında yıkıldı.yerinde şimdi stabilize cakilvar etrafı kaldırım taşı.dukkanlarda konteyner e taşındı.

ankara06

Evet tartışılr doğruluğu yanlışlığı..Fakat ben şu konuya dikkat ediyorum.Malatya da bir yer yıkılırken hemen olumsuz şey yazanların ortak fikri tarihi yer olması sebebiyle karşı çıkıyorlar.Keşke bu sebepten ötürü olsaydı tebrik etmek gerekirdi.Ne yazık ki çoğu orda okumuş,yaşamış,aşık olmuş vs.vs sebeplerden karşı çıkıyor.Yani sizin bu güzel anılarınız yok olacak diye de kusura bakmayın birşey yapılmayacak mı?Saygılar sunuyorum

Mehmet

Evet yapılmayacak ! Toplum olarak yaşadığımız , anılarımız olan mekanlar tabi ki yıkılmayacak,yıkılmamalı.Tarih kadar önemlidir insanların geçmişi.İlla birşeyler yapılacaksa yeni yerleşim yerlerine yapsınlar.Biraz vicdanlı olun ! Vallahi billahi kendi memleketimizde yabancı oluyoruz.Paradan puldan herşeyden önemli geçmişimiz.

Cengiz

Ne geçmişinden bahsediyorsunuz.Siz anılarınızla Hayel ederek yaşayın.Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yapardı.Ticaret lisesinin ne özelliği var.?Ben 70’li yıllarda Atatürk lisesinde okudum.Parkı genişletmek için yıktılar.Ne oldu bizim anılarımızı silip götürdü mü?Tarihi özelliği,mimari yapısı kamuoyunca kabul görmüş eserler korunsun.Ancak yıkılacak yerlerin özelliği yok.Yok efendim tarihi hafızaymış,bu türlü şeylere takılırsak hep eskiyle Yaşar ,yeniliklerle tanışamayız.Sn Bahadır bey çok nostaljik takılıyor sanırım.

ankara06

Mehmet bey sanırım çok etkili yerlerde biri gibisiniz.O nedir yapılmayacak ne demek…Ayrıca vicdanimi sorgulayacak bir yerde değilsiniz.Kendiniz adına konuşun..Tekrar ediyorum sizin anılarınız yok olacak diye de birşey yapılmayacak mi?O okulun ne gibi bir tarihi geçmişi var merek ediyorum sizin anilariniz disinda.. Saygılar..

murtaza

onun yerine temelli pasajı yer altına alınsın..
pasaj içi ; cezmi kartayın gece hali gibi..
aile pasajdan geçemiyor.
şehrin meydanı tinerci dolmuş…

Bünyamin

O meydanın beton olmasının nedeni altında otoparkın olması. Sakaryada da bu tarz büyük bir meydan var altı otopark. Resmi törenler ve mitingler orda yapılıyor. Herkes ağaç ağaç diyor. Altı otopark olan yerin üstüne ağaç dikemezsin. İnsanımız ne yazık ki her konuda uzman kesiliyor.

Ramazan Kara

Bahadır bey iyi bir konuya parmak bastı.Stadyum acil bir şekilde yıkıldı.Yerine merkeze uzak bir yere o kadar büyük bir harcama ile stad yapıldı.Stada ulaşmak ve maç dönüşü büyük bir işkence oldu.Stad doluluk oranı çok az.yakıt masrafı vs.Halbuki daha düşük bir maliyetle eski stad güçlendirilse ve onarımı yapılsa daha iyi olurdu.Eski devlet hastahanesi yıklıdı o bölge için ihtiyaç olduğu görülünce tekrar talepler doğrultusunda yenıden hastahane inşaatına başlandı.Baştan bunlar düşünülse böyle boşuna ikinci bir masraflar olmazdı.Planlama hatası var.

malatyalı

mimariyle alakası olmayan kaba saba yapılmış bu okullar acilen yıkılmalıdır.gazi ve atatürk evi taş mimari onlar kalacaktır.sorun yerine nasıl bir düzenleme yapılacak bunun için ulusal bir yarışma düzenlenebilir.çünkü belediye mimarları muhtemelen kapasiteleri kaldırmaz.ticari işletmelerin olmadığı bir düzenleme her zaman iyidir.

ismail

Milli Eğitim Müdürlüğü kadar aciz bir kurum varmıdır acaba, bulunduğu bölgedeki biri okul 3 ayrı binasını siyasetin kucağına atıp köyde verilecek bir arazinin üzerine hizmet binası yaptırıyor. Ya kardeşim ben yaptım oldu ile adına hizmet denilen bu talanı nasıl onaylarsın ? Eski Malatyaya yaptırdığın Milli Eğitim Binası ile verdiğin arazi ve binaların değerini hangi matematik ile yaptınız? tabi işin birde manevi boyutları Allah ıslah etsin ne diyelim.

delibattalgazi

Yıkın yıkın hatta ve hatta MALATYA ismiide yıkın yerine de saçmalardan seçmeler sözlüğünden bir isim uydurursunuz artık. Yav bu şehirin hiç mi eski nostaljik bir ortamı olmamalı, bu ne densizlik. Arkadaş şehri yönetenlere zaten hiç ulaşamadıkta tamam. Bu şehrin hiçmi ileri geleni kalmadı, bu kadar mı sahipsiziz yazıklar olsun biz Malatyalıyız diyenlere.

Ömer

Herkes kendi uzmanlık alanı ile görüş bildirirse daha sağlıklı ve doğru bilgiler verilmiş olur. Şimdi ticaret lisesi bu haliyle güzel mi? Bir çay ocağı ve 3-5 müdavimi. Ticaret lisesinin sivas caddesine bakan kısımda bir kaç araç park etmiş ve hacı hüseyin kölük Atl nin girişi ne kadar hoş bir görüntü veriyor. Peki İl Müdürlüğü binası gacur gucur ediyor koridorlarda yürüdükçe yarı ahşap bir bina ne kadar şık bir görüntü. Beyefendi de okullar yıkılıp tekrardan yapılmayacağı gibi bir algı var. Üzülmesin elbette bu okullar aynı isimlerle trafik yönünden öğrenci güvenliği yönünden daha nezih ve güzel yerlere yapılır. İlimizde ve başkanda ahde vefa vardır ve Malatyalı ailenin Malatya ya yapmış olduğu okulun aynı isimle yapılacağından kimsenin endişesi olmasın.

Riyaziye 44

Arkadaşlar boşuna kendimizi yoruyoruz .Bir laf vardır “Ne verirsen elinle o gider seninle”.Seçim zamanı bu makamları yönetecek kişileri seçmezsek ondan sonrada eleştirmeye hakkımız yok sanırım.Ben kişiye değil Reise oy veriyorum diyenler 81 tane Reis yokki.Reis hangi bir şehrin sorunlarıyla ilgilensin.Ha birde unutuyoruz sözkonusu proje belkide alternatif bir helikopter pist alanı olabilir mİ ?Acaba!

Battalgazi44

Allah rızası için böyle bir hata yapılmasın. Madem halka çok önem veriyorlar, gerekirse halka sorulsun, referanduma gidilsin,Tören için o bölge beton yığınına dönüştürülmesin. Milli eğitim müdürlüğü, ticaret liseleri yıkılıp yeşil alan yapılacaksa eyvallah yapsınlar ama beton yığını yapılacaksa asla. Törenler Hürriyet parkı veya kapalı çarşı üzerinde yapılabilir. Haramdır, israftır, günahtır.

öneri

Malatya sevdalısı Mustafa Bahadır Bey tebrikler…
At gözlüğü takmayıp, Geniş açıdan bakınca doğruları böyle görüyorsunuz.
Sn. yöneticiler
Eski belediye binasını yıkınca ne oldu? ne kadar meydan kazandınız? Yakın tarihi yıkınca ne kazanacaksınız?, ne kaybedeceksiniz? denediğiniz ve gördüğünüz gibi iki yanlış bir doğru etmiyor. Hala ders almadınız mı?
oturup onun dengesini kurun.
Daha geniş açıdan bakıp şurası-burası olsun diye tarif etmiyoruz. Esas yönetici sizsiniz. Yanlışta ısrar edeceğinize doğruyu bulun. Malatya’mızı kısır döngüden ve daralmışlıktan kurtarın.

Akif

Proje Malatya halkına sunulup, öncelikle fikir alınmalı.. ve tartışmaya açılmalı.

MALATYA LININ FIKRI COK ONEMLI

yavuz

Stadı yıkarken insanların fikirlerini aldıkları gibi mi?

Mehmet

Tekel fabrikasını yıkarken fikrimizi aldılar sonuçta 🙂 bizde dedik ki Avm yapın.Ne olurdu ? Orası büyük bir park ve kütüphane olsaydı . Gerçi Asrın Lideri Selahattin Başkan eskiyi eleştiriyor ama kendisi de tekeli yıkıp muhtemelen betonlaştıracaktı orayı.Aman ağaç ekmeyin hiç!

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 10 7 3 0 20 9 11 24
Hatayspor 10 6 2 2 19 8 11 20
Alanyaspor 10 6 2 2 16 15 1 20
Fenerbahçe 10 6 1 3 14 11 3 19
Fatih Karagümrük 10 5 3 2 16 12 4 18
Beşiktaş 9 5 2 2 18 11 7 17
Konyaspor 10 4 5 1 14 9 5 17
Galatasaray 9 5 2 2 14 12 2 17
Altay 10 5 0 5 16 16 0 15
Adana Demirspor 10 3 4 3 15 15 0 13
Başakşehir FK 10 4 0 6 13 13 0 12
Gaziantep FK 10 3 3 4 12 14 -2 12
Yeni Malatyaspor 10 4 0 6 11 17 -6 12
Sivasspor 10 2 5 3 14 12 2 11
Kayserispor 10 3 2 5 13 17 -4 11
Giresunspor 10 2 3 5 6 10 -4 9
Antalyaspor 10 2 3 5 11 16 -5 9
Göztepe 10 2 2 6 9 14 -5 8
Kasımpaşa 10 1 3 6 10 16 -6 6
Çaykur Rizespor 10 1 1 8 8 22 -14 4

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...