Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Memiş Doğan’ın Ardından…

Gündem

24-12-2019 tarihinde yayınlandı.

Memiş Doğan’ın Ardından…

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Malatya’nın, Türkiye’nin 40 yıllık siyasî tarihine gün gün hâkimdi.

Muhammed Hakan TANRIÖVER
[email protected]

Memiş Doğan’ı, Bir dönem Malatya Belediye Başkanlığı ve Malatya Milletvekilliği yapan, Avukat H. Cemâl Akın’ın Malatya Valiliği arkasındaki, üstü Demokrat Parti Malatya İl Başkanlığı, altı avukatlık bürosu olan mekânda tanıdım.

Cemâl Akın’la olan dostluklarından etkilenmiştim. Sahici, samimi ve kadim derinliğin değerliliğini hiç bir zaman yitirmeyen, yıpratmayan bir dostlukları vardı.

Bir yandan, hukukçu kimliğinin yanı sıra aktif politika yoluyla memlekete hizmet etme gayretinde olan Cemâl Akın, diğer yandan, siyasal kültür, siyasal tarih, yerel kültür ve yerel siyasal- toplumsal dinamikler bağlamındaki güçlü birikimi ile Cemâl Akın’a her daim destek vermiş Memiş Doğan… Birbirlerine sevgi ve saygıyla bağlıydılar.

Memiş Doğan ile her sohbete daldığımızda, hayatının aldığı istikamete inanmış, acılarını kabûllenmiş, şikayetsiz ve mes’elesiz, bir hikmet heykeli karşısında olduğumu hissederdim.

Merhumla, 1996 yılından Hakk’a yürüdüğü günlere değin irtibatımız hiç kopmadı. Uzun geceler, çay eşliğinde demlenen memleket merkezli tartışma ve sohbetlerimizde, zaman hızla akıp gider, Türkiye’nin siyasî geçmişi ve geleceği hakkında tartışarak sabaha varırdı.

Malatya’nın, dolayısı ile Türkiye’nin 40 yıllık siyasî tarihine gün gün hâkimdi. Olayları tahlili, geleceğe ilişkin öngörüleri şaşırtıcı derecede isabetliydi.

Allah vergisi zekası, olaylar arasında ilişki kurma yeteneği ve güçlü bilgi birikimi, hem çevresindeki insanlar hem de Malatya için bir kazanımdı.

Dostlarına karşı vefalıydı. Dostlarını, tanıdıklarını, hukuku olan insanları, özellikle cenazelerde, zor ve sıkıntılı günlerinde hiç yalnız bırakmaz, usûl ve esas ne ise, manevi ya da maddi, gereğini derhal yapardı.

Diğerkâm olması yönüyle, duası sadece kendisi için değil; tüm dostları ve arkadaşları içindi. Hayat karşısında alacaklı olmayı hiç gönül edinmemişti.

İnsanla mukavelesi tek taraflı idi. Çok uzun yıllara dayanan dostlarının, sosyal statüsü, mevkiî ve makamı değişse bile onlara karşı doğru bildiğini söyler, dostluğa sadakatini gösterirdi. Onun rahmet-i Rahmana kavuşması nedeniyle, ruhundaki bu asil duygunun artık yokluğunun yaratacağı boşluğu, yakın dostları ilerleyen günlerde daha çok anlayacaktır.

Taraftı… İslamî değer ve düşünceden, maneviyattan yana taraftı. Bu meselelerde gençliğinin ilk yıllarından beri aksiyon aldığını, millî-manevi şuuru uyandıracak kültürel, sosyal faaliyetleri organize ettiğini, tâ lise çağlarından bu yana, bu yönde faaliyetlerini sürdürdüğünü Dt. Hasan Hacıevliyagil’den dinlemiştim.

Bürokrasi ve siyaset çevrelerinde geniş, kıskanılacak bir muhiti vardı. Sarsılmaz arkadaşlıklar ve sayısız, değerli ve anlamlı hatıralar biriktirmişti…

Toplumun ve siyasi yelpazenin hemen her kesiminden insanlarla iletişimine ve sağlam diyaloglarına şahitlik ettim.

Gözlemlediğim kadarıyla, insanların farklı siyasi düşünce ve tutumları onun için diyalogda zenginlik anlamına geliyordu; kendisinden farklı düşünenler için ön yargı duyguları değil, memleket meseleleri için ortak hakikate intikal eden iyilikte buluşmak vardı.

Öğrencilik yıllarından itibaren kendisini tanıyanlar, seyyar arabalarla başladığı kitapçılık, yayıncılık serüveni eşliğindeki fikir ve hizmetlerinin, içinden çıktığı ve katkı verdiği siyasi düşünceden farklı siyaset ve fikir hareketlerinin temsilcileriyle köprü kurmasına hizmet ettiğini anlattılar.

Bunu, toplum barışına hizmet olarak telakki ediyorum.

Çok istememe rağmen, Memiş Doğan ağabeyin cenaze namazına katılamadım. Ancak katılanlarca bana anlatılanlar; cenaze namazı ve taziyesindeki insan profilinin muhtelifliği ve kitleselliği, Memiş Doğan’ın Gök Kubbede hakikaten Hoş Bir Sada bıraktığını da gösterdi bize.

Geriye bıraktığı en büyük miras da, beraberinde götürdüğü servet de bana göre bu Hoş Sada’dır.

Memiş Doğanla yaşanmış hatıraları, dostluğa sadakâtini bu gün yâd etmek hem “güzel” hem de zor bir şey…

Bu arkadaşlıkların ve hatıraların ömrü ne kadar sürer? En unutulmaz hatıralar ve bunların tesirleri kaç sene yaşayabilir? Zor bir soru, zor bir imtihan hepimiz için…

“İnsan, insanın kıymetini bilemiyor. Onu ancak Allah bilebilir” diyen Ayhan Yücel’e katılmamak mümkün mü?

Memiş Doğan’ın bütün kardeşlerini ve oğlunu tanıdım, ailesinin hâmisiydi… Kardeşleri Şahin ve Niyazi Doğan ile uzun yıllara dayanan dostluğumuz var.

Malatya ve Türkiye siyasetine yön veren insanlarla aynı dairedeydi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Selahattin Gürkan ile iyi arkadaş, iyi dosttular.

Selahattin Gürkan’ın da Memiş Doğan’ın vefatına çok üzüldüğünü biliyorum; onun yokluğunu şimdiden hissetmeye başladığına inanıyorum.

Taziyesinde, kadim dostu Cemâl Akın’la birlikte olduk. Saatlerce oturduk, ayrılamadık taziye yerinden.

Birbirimize söyleyemedik ama Malatya’ya her gelişimde saatlerce süren “üç”lü sohbetimizde olduğu gibi, hep, “acaba gelir mi?” diye bekledik, Memiş Doğan’ı , gelmeyeceğini bile bile…

“Artık ben de akran yetimiyim” diyerek Memiş Doğan’ın hayatındaki boşluğunu ifade ediyordu Cemâl Amca.

Akran yetimi olmak…

Ne kadar hüzün verici…

Memiş Doğan’ı karşılıksız emekleri, cömertliği, fedâkarlığı, kadirşinaslığı, mütevazı hâli, sert mizacının altındaki duygusallığı, itimat telkin eden tavırları, kendini dostlarına ayna sadakâtiyle gösteren hâli ile hatırlayacağız.

Allah rahmet eylesin, sevenleri ile Cennet’te buluşsun, İnşâllah…

memişdoğan

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
26 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Nihat Doğan

Allah gani gani rahmet eylesin.Mekanı cennettir inşallah.Ağabeyimin yeri doldurulamaz.Eksikliğini hissediyorum ve yaşıyorum.

Hasan ŞEN

Kıymetli komşumun kabri nur, mekânı cennet olsun.

nusret erdoğan

çok uzun sürmez hepimiz yanına geleceğiz nur göllerin de uyu

a. şamil aslan

tanıdığım kısa sürede büyük saygı duyduğum çok değerli bir ağabeydi.
dostluğu ve dostlarıyla olan bağı övgüye laik bir insanın eksikliği anlaşılan hiçbir zaman hiçbir dostunda dolmayacak.onu tanıyan arkadaşlarıyla ne zaman karşılaşsam ve konuşsam özlemlerini ifade ediyorlar.onların neden üzüldüğünü anlıyorum ama ben onlardan farklı olarak en çok öyle bir insanın fikirlerinden daha fazla istifade edemeyeceğim için ayrı bir keder içindeyim.
ailesine ve tüm dostlarına bu vesile ile tekrar başsağlığı dilerim.
mekanı cennet olsun…

Erdal Uslu

Kaleminize sağlık, eksiği var fazlası yok. Yad ettiğiniz ve hatırasını diri tuttuğunuz için Allah sizden razı olsun. Ayrıca değerli dostum olan, merhum Memiş Doğan’a yüce yaratıcı, Ulu Tanrı rahmetiyle muamele etsin.

Tevabil Keskin

Sevgili dayım bana kitap okuma savcısını aşılamak için bir akşam kendisi bana kitap okumanın güzel yanlarını bana ne kadar faydalı olacağını anlattı. Hoş sohbetimizin sonun da bana kitaplar hediye etti.

Ben bu gün kitap okumayı seviyorsam sevgili dayım sayesindedir..

Bu yazıyı kaleme alan değerli Hakan Beye teşekkürlerimi sunuyorum
Mekanın cennet olsun.

Zeynep Banu Keskin

Sevgili Hakan Bey yazınızı okurken Dayım ile ilgili en net hatıralarımdan biri derhatır etti aklımda , bir akşam dışarıdan gelmiş olan babamın elime bir çanta dolusu kitabı uzatışı ve ardından ,dayın bunların hepsini dikkatlice okumanı ,üzerine düşünmeni ve bitirdiğinde birlikte konuşacağınızı söyledi demesiyle bir anda çok şaşırmıştım çünkü daha önce sevginin bu denli güzel ifade edilişine rastlamamıştım .Okudum o kitapları bazılarını anlamakta zorluk çektim acaba yarıda mı bıraksam dedim ama sonra anlamadığım yerleri dayıma sorar o da bana anlatır dedim aylar geçti yıllar eklendi biz o kitapların kritiğini yapamadık .Ansızın gelen haberi bizlere ulaştı ve dönüp baktım kitaplığıma kitaplar orada yerli yerinde , aldım birini elime not düşmüşüm oraya Ekim 2015 diye … Aylardan yine bir Ekim sabahı bana bıraktığı o değerli kitaplar gibi ailemize ve onu tanıyanlara nasıl bir insan ahsen-i takvim gayesine ulaşabilir yaşamıyla sergileyerek , aramızdan usulca çekip gitti… Dayıma ve gayesine layık olabilmek duasıyla .

Şahin Doğan

Hakan bey kardeşim Memiş Doğan’nın ardından yazınız her satırı çok içten, çok yalın ve aynı zamanda kısa bir yazıda Memiş Doğan gibi portreyi harika özetlemişsiniz..
Fakat “üç”lü sohbetimize acaba gelir mi diye bekledik Memiş Doğan’ı gelmeyeceğini bile bile cümlesi beni öylesine etkiledki gözyaşlarıma hakim olamadım doğrusu. Eline ve yüreğine sağlık. Ayrıca Malatyahaber.com ve İsmet Yalvaç’ a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Hüseyin Çulha

Memiş abimi çok güzel ANLATMIŞSINIZ Hakan Bey yüreğinize SAĞLIK. Çözüm üreten ileri görüşlü ilham aldığım Güzel bir dost güzel ABİMDİ.ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANI CENNET OLSUN İNŞALLAH.

Bülent Arıkan

Allah mekanını Cennet eylesin nur içinde yatsın İnşallah

Kılıçarslan

Sağ olun sayın Malatya Haber böylesi güzel Malatya değerlerini anlatıyorsunuz,çok teşekkürler,Allah Rahmet Eylesin…………….

Yunus Emre Uyan

Büyüklerimizinde söylediği gibi Memiş Amca Malatya için bir değerdi.Herkesin ama herkesi her işine menfaatsiz olarak koşardı.Biz razıydık Allah’ta razı olsun.Mekanı cennet olsun inşaAllah…

Doğan Doğan

Dokunduğu pek çok kişiye yol gösterici olduğunu söylemek bile gereksiz ancak şahsının benim hayatımda bambaşka bir yeri vardı. Onunla uzun vakit geçirebilen ailesi ve gerçek dostları çok şanslılar, Allah ona ve biz geride kalanlara merhameti ile muamele etsin.

Mehmet Yıldırım

Allah cc mekanını cennet eylesin. İyi bir dost,iyi bir abi, örnek bir şahsiyetti.Bütün sevenlerine sabırlar niyaz ediyorum.

Muhammed keskin

Değerli dayım aydın ve mümtaz bir şahsiyetti . Malatya’nın fikir ve düşünce yaşamına renklilik katmış bir kişiliktir.
Kendisine Allah’tan rahmet dilerim
Yazıyı kaleme alan değerli abimize teşekkür ederim

Fatma Dönmez

Kıymetli abimin hayatını çok güzel kaleme almışsınız.Başta siz Muhammed Hakan Tanrıöver’e ve malatyahaber’e teşekkür ederiz. Her zaman yaşantısıyla herkese örnek olan abim mekanın cennet olsun..

İhsan akın

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah. Gerçekten parçaları birleştiren, Zeki bir insan, güzel bir abi ve dosttu, Hakan bey çok güzel bir yazı olmuş elinize yüreğinize sağlık.

YAKUP GÜLER

Allah gani gani rahmet eylesin onu bir cümle ile özetle deseler şunu yazardım…” O imkansızı başaran olmazı mümkün kılan bir insandı…”

Tuba DOĞAN AÇAR

Bir ders daha verdi babam bize doğru insanlarla doğru zamanlar… Muhammed Hakan TANRIÖVER e ve Malatya haber.com a çok teşekkür ediyorum.

Ali toy

Allah cc rahmet etsin unutulmaz

YILDIRIM ŞATIROĞLU

Çok sevıp saygı duyduğum,son zamanlarında genelde beraber oldugum,hayat dersı aldıgım,yasam dersı ve yardımı aldıgım,ölümünü halen kabullenemedıgım güzel ınsan Allahım mekanını cennet eylesin inşallah.

Ramazan Özdemir

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun iyi bir dosttur gönül adamıydı Ben çok şey öğrendim kendisinden

HALİT URTUMUR

Allah Rahmet Eylesin.Güzel İnsandı.

Nizamettin Opanoğlu

Ağzınıza,kaleminize yüreğinize sağlık.Tam da Memiş Doğan’ı anlatmışsınız.Allah Rahmet eylesin,mekanı cennet olsun İnşaallah.Bütün sevenlerinin başı sağolsun.

Rauf MANSUR

Nizamettin Başkan nasılsın ben MANSUR bu vefat eden kardeşimiz Malatya İmam Hatipte Okuyan Mehmet Doğanın abizi Memiş Doğan değilmi selam ve dua ile 302 numaralı NİZAMETTİN kardeşim

Hakan OĞUZTÜRK

Rabbim merhameti ile ile muamele etsin.Tum sevenlerine sabırlar temenni ederim…

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 15 12 3 0 31 11 20 39
Konyaspor 14 7 5 2 23 13 10 26
Hatayspor 14 8 2 4 23 14 9 26
Fenerbahçe 14 7 3 4 20 17 3 24
Alanyaspor 15 7 3 5 20 23 -3 24
Galatasaray 15 6 5 4 21 19 2 23
Başakşehir FK 14 7 1 6 20 16 4 22
Fatih Karagümrük 14 6 4 4 21 18 3 22
Beşiktaş 15 6 3 6 22 22 0 21
Adana Demirspor 15 5 5 5 20 20 0 20
Sivasspor 15 4 7 4 21 15 6 19
Antalyaspor 14 5 3 6 18 20 -2 18
Altay 15 5 3 7 20 23 -3 18
Gaziantep FK 14 5 3 6 17 21 -4 18
Giresunspor 14 4 4 6 12 12 0 16
Kayserispor 14 4 4 6 18 22 -4 16
Yeni Malatyaspor 14 4 1 9 12 23 -11 13
Göztepe 14 2 5 7 13 20 -7 11
Kasımpaşa 15 2 5 8 14 22 -8 11
Çaykur Rizespor 14 3 1 10 12 27 -15 10

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...