Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

MTÜ’nün Bol Sıfırlı YÖK Karnesi

Gündem

05-01-2021 tarihinde yayınlandı.

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerin faaliyetlerinin, “şeffaflık ve hesap verebilirlik” ilkelerin doğrultusunda yönetilmesi amacıyla 2018 yılında başlattığı ve üniversitelerin başarı ya da başarısızlık karnesi olarak değerlendirilen uygulama çerçevesinde, üniversitelerin “İzleme ve Değerlendirme Raporu”nu yayımladı.

YÖK’ün 2019 yılını içeren söz konusu çalışması kapsamında, İnönü Üniversitesi’nin ikiye bölünmesi sonucunda yaklaşık 2,5 yıl önce yeni bir üniversite olarak kurulan Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin  İzleme ve Değerlendirme Raporu da yayımlandı. Raporda, Turgut Özal Üniversitesi’nin bilimsel yayın, AR-GE, patent alma, sanayi ve endüstri ile işbirliği gibi alanlarda ya sıfır veya çok düşük puan aldığı görüldü.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin YÖK tarafından hazırlanan İzleme ve Değerlendirme Raporu’ndaki yaklaşık 70 başarı ölçütünün 30’unun karşısındaki sayı ya da oran 0 (sıfır) olarak gösterilirken, üniversitenin dünya ve Türkiye üniversiteleri içindeki sıralamalarını gösteren 7 kriterin karşılığı da boş bırakıldı.

Öğretim elemanı başına düşen Uluslararası Yayın sayısı: 0,336

Üniversitelerin en önemli başarı göstergesi olarak değerlendirilen Uluslararası ve Ulusal Hakemli Yayınlarda, “öğretim elemanı başına düşen bilimsel yayın sayısı” ise Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde 0,4’ün altında gerçekleşti.

YÖK Raporu’nun Araştırma – Geliştirme – Proje ve Yayın kategorisindeki verilere göre, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde, ‘SCI, SCI-Expanded, SSCI ve AHCI endeksli dergilerde yayımlanmış öğretim elemanı başına düşen yayın sayısı’, 0,336 olarak gerçekleşirken, ‘Ulusal hakemli dergilerde yayımlanmış öğretim elemanı başına düşen yayın sayısı’, 0, 067 olarak karşılık buldu.

Programlarının doluluk oranı % 89 olan Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin karnesindeki en yüksek sayı, 40 ile sosyal sorumluluk projeleri oldu.

Üniversite bütçesinden bilimsel yayınlara ayrılan para miktarının % 0, 077 olarak belirlendiği YÖK Raporu’nda, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin öğrenci başına harcadığı paranın 7 bin 836 TL olduğu belirtildi.

YÖK’ün Malatya Turgut Özal Üniversitesi İzleme ve Değerlendirme Raporu’nda yer alan bazı kriterler ve sayı / oran karşılıkları şöyle:

Ar-Ge’ye harcanan bütçe oranı: % 1

Ar-Ge’ye harcanan yatırım bütçesi oranı: % 3

Bilimsel Yayın alımının bütçeye oranı: 0, 077

Başvurulan patent, faydalı model veya tasarım sayısı: 0

SCI, SCI-Expanded, SSCI ve AHCI endeksli dergilerde yayımlanmış öğretim elemanı başına düşen yayın sayısı: 0,336

Ulusal hakemli dergilerde yayımlanmış öğretim elemanı başına düşen yayın sayısı: 0, 067

Endüstri ile ortak yürütülen proje sayısı: 0

Üniversiteye kazandırılan bağış miktarı: 0

Uluslararası sempozyum, kongre veya sanatsal sergi sayısı: 0

Üniversite kütüphanesinde öğrenci başına düşen basılı kitap sayısı: 6,88

YÖK, TÜBA, TÜBİTAK bilim, teşvik ve sanat ödülleri sayısı. 0

TÜBİTAK tarafından verilen ulusal ve uluslararası araştırma bursu sayısı: 1

Üniversitenin THE’ya göre dünya sıralaması: (Sıralama yok)

Üniversitenin THE’ya göre ulusal sıralaması: (Sıralama yok)

Üniversitenin QS’e göre dünya sıralaması: (Sıralama yok)

Ar-Ge, inovasyon ve ürün geliştirme kapsamında sunulan hizmet sayısı: 0

Üniversitedeki yabancı uyruklu öğrenci sayısı: 5

Üniversitenin yaptığı sosyal sorumluluk projesi sayısı: 40

5 Üniversite öğretim elemanlarının aldığı uluslararası fonlara dayalı proje sayısı: 1

Sürekli Eğitim Merkezi ve Dil Merkezi tarafından verilen sertifika sayısı: 20

Üniversite laboratuvarlarında Ar-Ge, inovasyon ve ürün geliştirme kapsamında sunulan hizmetlerden elde edilen gelir: 0

Kamu Personel Seçme Sınavlarında (KPSS) ilk %5’lik dilime giren program sayısı: 0

ALES ilk %5’lik dilime giren program sayısı: 0

Programların genel doluluk oranı: % 89,9

Erişilebilen ders bilgi paketi oranı: 0

Üniversitenin sağladığı eğitim burslarından faydalanan öğrenci oranı: % 8.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

mtu rektorluk

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
45 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
inönü

bak haksızlık etmeyin geldiği ilk aylarda ingiltereye gidip bilim adına burada ne varsa getireceğim dünyanın ilk dezenfektanını yapan sonrasında ilk aşure günü düzenleyen inönüden önce camisini tamamlayıp dünya sıralamasına giren bol bol kariyer günü yapıp ne dediği anlaşılmayan kişilere öğrencilere masal anlatan ve asfalt ihtiyacını kafasında düşünürken bile aynı anda serdirme şampiyonu bir üniversiteyi bir kaç gereksiz istatistiğe ezdirmeyiz. :)))))))))))

Ali Ekber Kayacı

Vay be malatya turgut özal üniversitesi Rektörü Aysun hoca için bu kadar boş bir algı oluşturmuş sunuz ki yazık üzülüyorum Malatya değer katan Malatya için çırpınan Malatya için neler daha verebilir neler sunabilir Ama siz ne yapıyorsunuz yerden yere vurmaya çalışıyorsunuz sizin neler yaptığınızı Neden bunu yaptığınızı elbet Malatya’da yaşayanlar çok iyi biliyordur yazık Ne demişler Herkes kendine yakışanı yapar Siz de Malatya haber olarak kendinize yakışanı yapıyorsunuz.

Kadro Bulamayan Referansız Doçent

Asıl sana yazık! Biraz eğitimli olsaydın , Rektörlerin başarılarının akademik başarı ile ölçüldüğünü anlardın. Ama anlamanızı beklemiyorum. Umarım Savunduğunuz Rektör pardon milletvekili kardeşi, Sizede bir torpil yapar. Eeee. O kadar körü körüne savunuyorsunuz.

Türkiye Sevdalısı

Hiçbir kriter ve liyakat esas alınmadan yapılan atamaların şehrimize ve ülkemize neler kaybettirdiğinin fotoğrafı olmuş bu durum aslında.Bşz zaten bu rektör ve ekibinden birşey beklemiyorduk.YÖK tescillemiş oldu işte.

VATANDAŞ

Keşke söyleselerdi uluslar arası dergilere kendileri için makale yollardım. Sonuçta Malatya nın Üniversitesi.

Malatyali

Malatya ya hayirli olsun.boyle devam ederlerse daha çok basari beklerler.

SIFIRSAL AKADEMİ

Sıfırı ve sıfırları küçümsemeyelim arkadaşlar. Sıfır olmasa matematik olmaz, sıfır olmazsa digital elektronik hesaplamalari yazılımlar olmaz. Sıfırın yuvarlaklığının bile bir anlamı var: Hint felsefesine göre, sıfırın yuvarlaklığı yaşam döngüsüne işaret eder ve ölümsüzlük kıvrımı olarak anlanmlandırılır. Sıfır olmasa matematik olmaz, matematik olmazsa bilim olmaz, sıfır olmasa teknoloji olmaz… Kısacası SIFIR ve SIFIRLAR önemlidir arkadaşlar. Küçümsemeyelim. MTÜ doğru yolda yani… Sıfırın bol, yolun açık olsun MTÜ…

KEREM

Benim bildiğim kadarıyla, Malatya haber yıllardır Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne, varlığı yeni olmasa bile resmi kuruluşu yeni olduğu için, gelişmesi için büyük destek verdi bugüne kadar. Şimdi, üniversitelerin üst kuruluşu YÖK’ün MTÜ hakkındaki karnesini haber yaptı diye, Rektörünün eğitim düzeyi okur yazar seviyesinde olanların bazı sitelerinde yazdığı ya da yazdırdığı yazılarla malatya habere zırva cümlelerle cevap vermeye kalkışması tam bir acizlik.

Arif

Liyakat olmayınca ancak bu kadar olur, yazıkki bu milletin paraları böyle heba oluyor. Allah bu milletin Yardimcisi olsun.

Süleyman

Eş,dost,ahbap, herkese mavi boncuk yönetimiyle anca bu karne çıkar

Ali

Üniversitenin faaliyeti olarak yansıttığı birilerinin ikametinden oturup arkasına dijital fon yerleştirerek üniversiteden yapıldığı görüntüsü verdiği internet etkinlikleri dahil mi acaba bu faaliyetlere???

hacı

başarılarının devamını diler ,tebrik ederim,

Cahit

Vah vah vah MTÜ’ye ve Malatya’ya. Rektörü malum medyalarında ellerine tutuşturulmuş ortak metinle savunanlara bakıyorum da, çok yazık olmuş bu üniversiteye.

Meryem

Otur çocuğum ‘sıfır’ (0)

Tuğçe

Üniversite’yi Ankaradan yönetirseniz sonuç bu olur.
Şu geçen 2 yıl içerisinde toplam 1 ay Malatya da kalmış bir rektörden bahsediyoruz. İnönünün rektörü Ankaradan üniversiteyi yönetse acımasızca eleştiririz. Bu rektörün ne özelliği var. Onun için karnesi 0.
Onun ablası var. Bir 4 yıl daha rektörlük yapar. Bizde izamanki gibi izleriz.

bozkurt

Maalesef lise düzeyinde egitim veren üniversiteler açılıyor. Siyasilerin yakınlarıa mevki oluşturmak üzere açılan üniversitelerden ne beklenir. Bugün birçok üniversite bilim kuruluşu olmaktan çok uzaktalar. Üniversitelerin birçoğu gençleri ve aileleri 4-5 yıl oyalama merkezlerine dönüştü. Tüm kurumlar gibi üniversitelerde yozlaştı. Öğretim üyesi alım ilanlarına bakıldığında durumun vehameti çok net görülmekte

Ankaralı

Nedendir bilmiyorum ama Malatya’nın bir takım yazarları Malatya’nın değerlerini linç etme gayreti içerisindeler şöyle ki; kaleme aldıkları konularda o kadar acımasızlar ki şaş kalıyorum.
Yazarların gaye ve hedeflerinin Malatya’yı kalkındırmak mı? Yoksa Malatya’nın değerli Rektörünü linç etmek mi?
Ele alınan konu; MTÜ’nün Bol Sıfırlı YÖK Karnesi
Karne değerlendirmesi olarak belirlenen kriterler yeni kurulan ve henüz emekleme evresinde olan bir üniversite için yapılması acımasızlıktır.
Yazar, Rektörün karnesini değerlendirmek istiyorsa kriter; Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu Bölgesinde bir ilk olan ikinci Tıp Fakültesinin açılması hikayesini kriter olarak ele almalı, karalama değil takdir ile desteklemeli diye düşünüyorum. Aranızdaki bir yabancı olarak.

mustafa44

Yorumunuz için tebrik ediyorum sizi. Daha iki yıldır kurulmuş yeni bir üniversiteden bu kadar acımasız eleştirilerle bahsetmek kesinlikle haksızlıktan öteye geçemez. Ayrıca bu haksız yaklaşım aynı zamanda Malatyamıza ve Turgut Özal Üniversitesine daha çok zarar vermektedir.

ATAKAN

Ankaralısın ama Ankara’da yerleşik bir Devlet kurumunun (YÖK) Ankara’da açıkladığı ve başlığını bizzat bu Devlet kurumunun “YÖK ÜNİVERSİTELERİN 2019 YILININ KARNELERİNİ AÇIKLADI” şeklinde düzenlediği bir raporu, aynen olduğu gibi, yani rapordaki blgi ve sayısal verileri olduğu gibi aktararak objektif gazetecilik yapan haberin yazarını suçlamanız, “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak”la bile açıklanamaz. Gazetecinin mesleği YÖK’ün açıkladığı raporu çarpıtmadan yazmaktır, kamuoyuna ulaştırmaktır. Üniversite Rektörü’nün görevi de bakan eşlerini ağırlamaktan vakit bulup, arada bir bilim üretmek yolunda faaliyet göstermektir. Okuyucunun görevi de okuduğu haberi iyi niyetle değerlendirmektir.

Malatyalı

Aramızdaki yabancıysan, hariçten gazel okuma, okuyorsan bir menfaatin var orada,
Linç eden varsa bol sıfırları veren yök’tür,
Değerlendirme raporunu olduğu gibi yayınlamak, yorum yapmamanın neresi linç oluyor, eksiklikleri nasıl giderilir mücadelesi vereceğine, hemen savunmaya ve iftira atmaya çalışıyorsunuz, yazık sizlere.

Eymn44

Koltuklar hep şahıslar tarafından doldurulduğu için. Bilim kalmadı artık..

D. Şomlu

Bu nasıl “Malatya Haber”? Ancak Malatyayı, Malatyaya yatırım yapan Ak Partiyi ve Malatyayı seven Reis Recep Tayyip Erdoğan’ı kötülüyorsunuz. Sanki herkes işini düzgün yapıyor da bir üniversiteler kaldı.

Has Malatyalı

Haber de yapmasın değil mi kimse? Devletin Sayıştay’ı usulsüzlük yakalar, tepki gösterirsiniz. YÖM üniversite puanını düşük açıklar, tepki gösterirsiniz. Partililer mutlu olsun diye kabile devleti mi olalım, süte karadır diyen olsa alkış mı tutalım?

Efsane Malatyaspor 1966

Başarılarının devamını dileriz.Tabela asma ile üniversite olunmuyor

Vedat

Birşeyde 40 puan almışlar. Oda sosyal etkinlik olarak reklam tanıtım amaçlı ve bir yerlere göz kırpmaya yönelik rektör ablamızın kısır partileri, yemek yarışmaları, vb etkinlikler. Akademik bilimsel yayın gelişme icat onlar sıfır. Boğaziçi üniversitesinin öğrencileri şurda olacaktı ki ah neyse .yine olan malatyaya oluyor

kaysı çekirdeği

Demek ki Kayısı Çekirdeği YÖK’de işe yaramamış :))))

YILDIRIM

Geçmiş olsun. Diğer döneme artık.

Emrah

Tabelası varya yeter. İçine bakan kim. Inönü üniversitesi’nin de farklı olduğunu düşünmüyorum…

Roberto Carlos

Ne bekleniyordu? Kayisi kremi yaparak nobele oynayacaklari mi umuyordunuz?
O kadar cok sey var ki soylenecek…

Rıza

Bu veriler 2018 yılında yapılan değerlendirmenin sonuçları, yani İnönü üniversitesinden devir alındığı halin raporu, yazar neden araştırmadan haber yapıyor burada amaç ne??? 4 yılı doldurmaya üniversitelerin değerlendirmeye tabi olmadığını bilmeyen bir haberci, neden atlıyor burada asıl amaç ne??? henüz değerlendirmeye girmemiş ve hızlı büyüyen, gelişen ve kısa sürede bir çok değerli işe imza atan bir üniversiteyi hedef almaktaki amaç ne???

Bünyamin

Azıcıkta yalan söylemeyin yahu. 2018 de 3 ayda 40 tane sosyal projemi yaptınız. Burası kurulurken 8 tane myo ve 2 tane fakülte kadrosu ile hazırdı.
İşi gücü bırakmış gün ve hafta kutlaması yapıyorsunuz. Artık ilkokullarda bile yapılmayan önemli gün ve haftaların programları bilimsel çalışma diye yutturuluyor.

ahmet

Rektör hanım akademik ve idari personellerle uğraşmaktan fırsat bulamamış anlaşılan.

kenan taş

bu ara nemalanamıyorsunuz sanırım musluklar kesilmiş haha.

Raif

Sırf birilerini Rektör yapmak, koltuk sağlamak adına yapılan çalışmalar maalesef sonuç vermiyor. Ülkemiz ve Malatya mız adına utanç verici bir durum 85 milyonun parasını birilerinin keyfi için heba etmek büyük bir vebaldir. Bu işe alet olanlar bu vebalden kurtulamazlar. Liyakatsiz insanlar ancak tabela ile uğraşırlar bilim üretmek Ülke ekonomisine ve bilme katkılarını beklemek beyhudedir. Gerçekler ortadadır tüm dünya görüyor.

Has Malatyalı

Bilimsel yayın alımının bütçeye oranı ON BİNDE 7
Öğretim elemanı başına muteber dergilerdeki yayın oranı BİNDE 3
Öğretim elemanı başına düşen yayın sayısı ON BİNDE

Sorarlarsa üniversite dersiniz. Neyse, inşallah düzelir ama bu kafayla zor anlaşılan.

Omur

Daha yeni bir üniversite bir bebekten koşmayı bekleyemezsiniz zamanla başarılara imza alacaklarına inanıyorum iyiki açılmış kafanızı kumdan kaldırın etraftaki bir çok büyük şehirde 2 veya 3 üniversite var zamanla gelişip başarılar dan başarılara koşacaktır

Malatya’yı çok seven Dr.

Acele ediyorsunuz karar vermek için. Daha kurulalı 2 yılı biraz olmuş bir üniversitenin ne yapmasını bekliyorsunuz. Yeni Doğan bir bebeğin koşup maraton kazanmasını mı? Biraz sabır ve iyi temenni… 2.Üniversite çok az ile nasip olmuştur ve bu şans Malatya için çok kıymetlidir. Bu üniversitenin kurucu rektörü emin olun ve ön yargısız bakın vizyoner bir rektördür. Sabırla göreceksiniz ki Malatya Turgut Özal Üniversitesi ; rektörümüz tarafından günün yeni gereklerine göre tasarlanmış gelişim stratejisi ile başarılı olacaktır. Daha kurulalı 2 yıl olmadan bünyesine 2.Tıp Fakültesini katmış Türkiye’de başka üniversite yoktur. Tıp Fakültelerinin çarpan etkisi çok olur kısa sürede başarı ivmesinin yükseldiğini ,farklı branşlarda ülkenin ilkleri olan yeni hizmet alanlarının devreye alındığını hep birlikte göreceğiz. Yeter ki milli zaafımız olan haset ve fesat tuzağına düşüp kendi kendimizi aşağılara çekmeyelim. Rektörümüz iyi niyetiyle çok çabalıyor el insaf biraz iyi niyet ve sabır. Turgut Özal ismine layık en reformist üniversitelerden biri olacaktır aceleyle hüküm vermeyin…

Bünyamin Koc

Eleştirmek ne zamandan beri milli zaaf oldu birader. Millete millik dersi verenler önce kendi yakın çevresine baksınlar, o yakın çevrelerinin yakın zamana kadar kimlerle kol kala el ele gezdiğine baksınlar…

Benim şahsi merakım tıp fakültesi için hoca ve laboratuvar imkanı yeterli mi?

TUGAY

Kardeşim ne yeni üniversitesi ya.. Daha önce burası İnönü Üniversitesi değil miydi? Bütün meslek yüksek okulları yok muydu? Binaları yok muydu.. Hepsi vardı. Zadece üniversite ikiye bölündü.

“Turgut Özal ismine layık…”
Malatya’da şeker pancarı ve tütünü ben yok ettim zaten. Şeker kamışı olan ülke ile virjinya tütünü yeter bize…
Kayısıyı da biraz parlattım o zaman, o da yeter size…
Eğitim varsın sıfır olsun…

MUSTAFA

Bütçe maaşlara gitmiş anlaşılan. İcraattan çok laf üretilmiş. Daha üniversite yeni. Ancak hızlı yoparlanmalı. Yoksa tabela üniversitesinden öteye geçemez.

Üniversiteli

Maşallah, çok çalışmışlar, çok yorulmuşlar. Ellerine, beyinlerine sağlık. Bu durumda Rektör Aysun Hanıma, Malatya adına teşekkür ve tebriklerimizi sunmamız gerekiyor sanırsam.

Ankaralı

Malatya için gece gündüz demeden özveri ile çalışan Hocanız Takdiri hak ediyor.

Doğrucu Davut

Burada gerçekten bir bol 0 var evet size Kim bu bilgileri vermişse eksik bilgi vermiş Ama şu da bir gerçektir ki hiçbir köpek hiçbir kedi yediği kaba pislemez çok teşekkür ediyoruz Bu yaptığınız haberden dolayı Ama şunu Unutmayın ki hiçbir zaman Malatya Turgut Özal Üniversitesin den nemalanamayacak sınız

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 37 25 6 6 85 38 47 81
Fenerbahçe 37 23 7 7 67 37 30 76
Galatasaray 37 23 6 8 70 33 37 75
Trabzonspor 37 17 13 7 45 34 11 64
Sivasspor 37 14 16 7 50 41 9 58
Alanyaspor 38 16 9 13 55 42 13 57
Hatayspor 37 16 9 12 60 51 9 57
Gaziantep FK 37 14 12 11 54 46 8 54
Göztepe 37 13 12 12 55 51 4 51
Fatih Karagümrük 37 13 12 12 52 49 3 51
Konyaspor 37 11 12 14 47 47 0 45
Çaykur Rizespor 37 11 12 14 48 59 -11 45
Antalyaspor 38 9 16 13 40 53 -13 43
Başakşehir FK 37 11 10 16 41 55 -14 43
Yeni Malatyaspor 37 9 14 14 43 49 -6 41
Kasımpaşa 37 10 10 17 42 54 -12 40
Kayserispor 37 9 12 16 34 50 -16 39
MKE Ankaragücü 37 10 8 19 44 59 -15 38
BB Erzurumspor 38 9 10 19 41 65 -24 37
Gençlerbirliği 37 9 8 20 37 66 -29 35
Denizlispor 37 6 10 21 36 67 -31 28

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...