Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Önceliğimiz Battalgazi’nin İmar Sorununu Çözmek”

Gündem

19-11-2019 tarihinde yayınlandı.

“Önceliğimiz Battalgazi’nin İmar Sorununu Çözmek”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder  mahalle sakinleri ile bir araya gelmeye devam ediyor. Geleneksel hale gelen ilk toplantı Orduzu Mahallesi’nde yapıldı.

Toplantıya AKP Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ve AKP Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci ile birlikte çok sayıda Mahalle sakini katılırken, düzenlenen toplantıda Orduzu Mahallesinin sorunlarının yanı sıra, yapılan ve planlanan yatırımlar da ele alındı.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder Orduzu Mahallesinde vatandaşlar ile bir araya geldi. Seçimlerin üzerinden yaklaşık 8 ay geçmesi ile birlikte sürekli vatandaşla bir araya gelerek Battalgazi bölgesinde yaşayan vatandaşların taleplerini alan başkan Güder, sorunların ortak akılla çözülmesi gerektiğinin altını çizdi. Gelinen süreçte bölgenin en önemli sorunun imarsızlık olduğunu belirten Güder, bu sorunun çözülmesi ile birlikte çevre yolunun altı diye tabir edilen yerlerin bir çok sorununun kendiliğinden çözüleceğine işaret etti.

Toplantıda konuşan AKP İlçe Başkanı Basri Kahveci,                “Bundan sonra da mahallelerimizde siz değerli dostlarla bir araya geleceğiz.  Buradaki sorunları problemleri birebir vekillerimize ve diğer yetkililere aktaracağız. Tabi biz sadece bu işleri seçimlere doğru değil de bundan sonrada inşallah böyle seçim olmadan rahat konuşabileceğimiz, tartışabileceğimiz ve istişare edeceğimiz ortamları hep birlikte oluşturacağız. Hamd olsun 8 aylık bu süreçte Osman Başkanın bu bölgede  çok güzel ve etkili hizmetlerini görmeye başladık. Orduzu’nun, Hanımınçiftliği’nin ve bu bölgelerin problemlerini biliyoruz. Daha önce olduğu gibi belediyelerimiz inşallah bundan sonrada milletin menfaati olacağı işlerde hep birlikte el birliği ile buradaki sorunları çözmeye çalışacağız. Bugünde bu ortamı hazırlayan aziz kardeşime teşekkür ediyorum” dedi.

Orduzu ve Hanımınçiftliği’nin en önemli sorununun imar olduğunu ifade eden Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Orduzu ile ilgili karar alacaksak buranın halkı ile istişare edeceğiz. Bu bağlamda da çalışmalarımızı başlattık. Sürekli STK’larla, meslek örgütleri ile de bir araya geliyoruz. Battalgazi’ye neler yapabiliriz çabası içerisindeyiz. Meclis üyelerimizle de ayda en az 2 kez bir araya geliyoruz ve istişarelerde bulunuyoruz. Orduzu’da mahalle halkımızla da bir araya gelelim istedik, sorunlar nelerdir konuşmak istedik.”ifadelerini kullandı.

“BÖLGENİN EN BÜYÜK SORUNUNU ÇÖZÜYORUZ”

Başkan Güder, “Göreve geldiğimizde en büyük sorun imar sorunuydu. Bununla ilgili göreve geldiğimiz ilk günlerde başkan yardımcımızı görevlendirdik ve dedik ki ‘Orduzu ile ilgili imarı bir haritaya dökün.’ Arkadaşlarımız da 3-4 ay gibi kısa sürede bu çalışmayı yaptılar. Çalışmayı Büyükşehir Belediyemize sunduk ve büyükşehir de yapacağı çalışmalar sonucunda bizlere geri gönderecek ve bizler de uygulamaya geçireceğiz. Bir ay askıda kalmıştı. Orduzu ve Hanımınçiftliğinde toplam 38 itiraz vardı. İtirazlardan bazılarını sonuca bağladık. Geriye kalan diğer itirazları da kısa sürede sonuca bağlayacağız ve haritamızı önümüze alıp Orduzu ve Hanımınçiftliği’ndeki imar sorununu sonuca bağlayacağız. Ciddi sorunlardan biri buydu ve bunu da çözüme kavuşturacağız. Çevreyolunun alt kısmında bulunan mahallelerde gençlerin oturacağı, dinleneceği, sohbet edebileceği ve ders çalışabileceği bir mekânımız eksikti. 2 tane belediyeye ait binamız vardı. Orduzu’da bulunan yapı 1960’larda yapılan bina ve depreme dayanıklı olmadığı için yıkım kararı aldık. Parası hazır ve yıkıma başlayacağız ve buraya gençlerin oturabileceği, kadınların kurs görebileceği bir mekan yapacağız ve Orduzu’ya kazandıracağız. Hanımınçiftliği’ndeki belediye binamız ise artık son aşamaya geldi.” şeklinde konuştu.

“YEŞİLİ KORUDUK, MÜLK SAHİPLERİNİN MÜLKLERİNİN DEĞERLENMESİNİ SAĞLADIK”

Başkan Osman Güder, “Bu bölgede yoğunluk 2’ydi, 2014’te büyükşehir olunca bu oran 1.2’ye çekildi. 2 yoğunluk oraya zulüm etmek, orayı katletmek anlamına geliyor. 1.2 de bura için sıkıntılı. 2 – 3 ay önce arkadaşlarımızdan çalışma yapılmasını istedik. Çevre Şehircilik Bakanlığı ile görüştük. Sayın vekillerimiz ile birlikte 1.2’nin az olduğunu ve 1.5’e çıkarılması gerektiğini söyledik. Alt yapısını hazırlardık. Daha sonra Yeşilyurt ve Büyükşehir ile çalıştık ve 1.5’e getirmiş olduk. Bu oranla hem yeşili katletmeyeceğiz hem de mülk sahiplerinin mülklerinin değerlenmesini sağlamış olacacağız. Bu çalışma da bitmiş oldu. İmar alanının tamamlanmasıyla bazı alanları da belediyeye kazandıracağız ve sosyal alanların yani herkesin istifade edebileceği, okul, park, cami gibi alanların yapılabileceği noktalar belirleyeceğiz. Şunu da üzülerek ifade edeyim. Bu bölgeye halı saha yüzme havuzu ve basketbol sahası gibi spor alanları kazandıracağız ama biz bunları Orduzu, Hanımınçiftliği’ne kazandırmak istememize rağmen uygun bir alan bulamadık. Belediyemize sosyal tesislerin  yapılabileceği 1 metrelik bir alan bırakılmamış. Arkadaşlarımız çok dikkatli çalışma yapmasına rağmen bunu üzülerek ve altını çizerek söylüyorum ki yer bulunamadı. Yüzme havuzunu Göztepe Mahallesi’ne, halı sahalardan bir tanesini Uçbağlar Mahallesi’ne diğerini de TOKİ’ye yapacağız. Diğer spor alanlarını da farklı mahallere yapacağız. Biz bu gölgelerin kalkınması için ön ayak olacağız. Çevreyolunun alt kısmına itina göstermeliyiz.” Dedi.

“ÇEVREYOLU ÇALIŞMALARI KENDİRLİ’DEN DE BAŞLADI”

Çevreyolu çalışması ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ile görüştüklerinin bilgisini de mahalle halkı ile paylaşan Başkan Güder, “Hafta sonu milletvekillerimiz ile Ulaştırma Bakanımızla görüştük. Çevreyolunun Battalgazi ilçesi için önemli olduğunu ifade ettik. Akçadağ bölgesinde çalışmalar başlamıştı ama Battalgazi bölgesinde henüz bir çalışma yoktu. Yaptığımız görüşmeler neticesinde, Samanköy Kendirli’de çevreyolu çalışmalarına başladılar, buraya doğru yapıyorlar. Müteahhit firma ile görüştük. Bir şantiye Sivas tarafına bir şantiye de Elazığ kısmına kurulacak. Beklentimiz 2021’de çevreyolunun açılması. Kuşak yolu ile birlikte bu bölgenin kalkınmasını sağlayacağız. Bu bölgenin sıkıntılarını iyi biliyoruz. Bölgenin kalkınması için çaba göstereceğiz. Milletvekillerimiz de ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar. 5 yılın sonunda bu bölgeyi layık olduğu yere taşımak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“BÜTÇEMİZ OLMAMASINA RAĞMEN ALİ BABA MEZARLIĞINA İMAM GÖREVLENDİRDİK”

Bir diğer sorunun da mezarlık sorunu olduğunu dile getiren Başkan Güder, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Görev olarak mezarlıkları işletmek Büyükşehir Belediyesinde. Bize bununla ilgili bütçe ayrılmıyor. Ali Baba Mezarlığına bir imam görevlendirdik ve diğer mezarlıklara da bu arkadaşımızın numarasını bıraktık ve arkadaşımız bütün işlemlere yetişmeye çalışacak. Vatandaşı mağdur etmeme adına uğraşıyoruz. Teklifimiz de şudur; ya mezarlıklar ilçe belediyelere devredilsin ya da her taraf büyükşehir belediyesine bağlansın. Kayıtların tutulması lazım ve bu kayıtları tutamıyoruz.

Toplantıda kapanış konuşmasını yapan AKP Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı ise,”Orduzu Malatya’mızın en merkezi mahallerinden biri. Malatya merkeze 4 km uzaklıkta tam bir merkez olacak güzel bir beldemiz burası. Burası göç alan bir bölge olmasına rağmen şükürler olsun vatandaşlarımız uyum içerisinde yaşıyor. Öncelikle ben belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Sadece masa başında değil, bir fiil alana inerek beldelerimizin sorunlarını orada çözmek yerine kendi yerlerine gidip, kendi mahallesinde oturup birebir sizleri dinleyerek, bu sorunları dinleyerek çözüm üretmeye çalışmasından dolayı  çok teşekkür ediyorum. Kısa bir süre oldu zaten belediye seçimlerimiz biliyorsunuz altı yedi ay süre oldu. Başkanımız bu bölgenin yabancısı değil bu bölgenin insanı. Aynı zamanda da teşkilatta görev yaptığı için bu bölgenin tamamını çok iyi bilen bir arkadaşımız. Osman Başkanın burada belediye başkanı olması gerçekten bizim için bir kazanım. Az önce buranın beklentileri ile ilgili söylemlerini dinledim hakikaten çok güzel şeyler. Buraların geliştirilebilmesi, kıymetlendirilmesi, değerlenebilmesi için buranın gerçek değerine ulaşabilmesi için de buranın bir an önce imar planın yapılması gerekiyor. Bu bölgelerde Orduzu gibi Hanımınçiftliği gibi bölgelerde bu imar planının bir an önce bitirilmesi gerekiyor ki buralara yeni imar yolları açılsın, sosyal imkanlar sağlanabilsin. Bizler milletvekilleri olarak  belediye başkanlarımızın emrindeyiz. Onların getirmiş oldukları her türlü projeyi  mutlaka kendileri ile beraber ilgili Bakanlıklara gidip iletiyoruz. İlgili bakanlıklardan desteklerini istiyoruz. Cumhurbaşkanımızın da Malatya’ya bakış açısını hepiniz biliyorsunuz. Malatya her zaman Cumhurbaşkanımızın arkasında sapasağlam durmuş bir kent. Özellikle bu bölgeler yüzde seksen doksan gibi Cumhurbaşkanımıza destek veren bölgeler. Bizim için bu bölgeler çok kıymetlidir.”dedi.

Bülten- malatyahaber.com

güder toplantı1

güder toplantı2

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Malatyaliiii

Bostanbasinin oralar çoğu eski dönemlerden bir baskanin abisinin çöplük dedigimiz yerlere simdi paha bicilemiyor 🙂

bekir

Battalgazi belediyesi konut yapsın çevre yolunun altına geliştirmek için hanımın çiftliyi belediyesinide mevcut olan sağlık ocağına versin

malatyalı

çevre yolu altı ,ne yapılsa olmaz oranın sosyo kültürel yapısı nesiller boyu hep altta kaldı.bu saatte sonra da göç toplanma yeri.durumu düzelten çevre yolunun üstüne çıkıyor.çoğrafik yapı olarak gelişmeye müsait değil.battalgazi bölgesi malatyanın geri kalmışlığını temsil etmeye devam edecektir.

Mert

Lafla peynir gemisi yürümüyor 20 senede ne yaptınız çevre yolunun alt tarafına hep fahri kayahan bostan başı oda sizin kendi arazileriniz kendi rantiniz için yapotiniz

Mustafa

Taștepe hidayet șehit fevzi mahalleleri merkezin dibinde mültecilerle iyice bir garip oldu..ne olacak bu mahalleler sayın bașkan????

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 15 12 3 0 31 11 20 39
Konyaspor 14 7 5 2 23 13 10 26
Hatayspor 14 8 2 4 23 14 9 26
Fenerbahçe 14 7 3 4 20 17 3 24
Alanyaspor 15 7 3 5 20 23 -3 24
Galatasaray 15 6 5 4 21 19 2 23
Başakşehir FK 14 7 1 6 20 16 4 22
Fatih Karagümrük 14 6 4 4 21 18 3 22
Beşiktaş 15 6 3 6 22 22 0 21
Adana Demirspor 15 5 5 5 20 20 0 20
Sivasspor 15 4 7 4 21 15 6 19
Antalyaspor 14 5 3 6 18 20 -2 18
Altay 15 5 3 7 20 23 -3 18
Gaziantep FK 14 5 3 6 17 21 -4 18
Giresunspor 14 4 4 6 12 12 0 16
Kayserispor 14 4 4 6 18 22 -4 16
Yeni Malatyaspor 14 4 1 9 12 23 -11 13
Göztepe 14 2 5 7 13 20 -7 11
Kasımpaşa 15 2 5 8 14 22 -8 11
Çaykur Rizespor 14 3 1 10 12 27 -15 10

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...