Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

Sahip Değişti, İhlalli Binaya Onay Çıktı!

Sahip Değişti, İhlalli Binaya Onay Çıktı!
 • 13.03.2020

MECLİSİN ZAMANI FARKLI GÖSTEREN SAATLERİ!.. Büyükşehir Belediye Meclisi, imar planına aykırı olarak yapılan inşaata, Yeşilyurt Belediyesinin “ihlalleri giderme koşuluyla” olur verdiği kararı kabul ederek ruhsata aykırı yapılan binaya ruhsat verilmesinin önünü açtı.

İlk sahibi tarafından 2005 yılında inşaat ruhsatı alarak projesine aykırı olarak temel, su basmanı ve 1 kat yapıldıktan sonra 7-8 yıl duran inşaat, 2015 yılında el değiştirince ihlalli haliyle yapımına tekrar başlandı. Yeşilyurt Belediyesince farkedilen inşaat mühürlendi. Mühürlenmesine rağmen ihlalli haliyle inşaat devam etti ve tamamlandı. Tamamlanan inşaatın ruhsatlandırılması için Yeşilyurt Belediyesine yapılan başvuru “İhlallerin giderilmesi” şartı ile kabul edildi. Büyükşehir Belediye Meclisi de Yeşilyurt Belediye Meclisinin aldığı kararı kabul ederek aykırı binanı yasal hale gelmesinin kapısını araladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, başka bir programından dolayı meclis toplantısına Başkanlık etmesi için yerini Başkan Vekili Selim Pilten’e bıraktı.

Başkan Gürkan,  ayrılmadan önce, toplantının Malatya için hayırlı ve uğurlu olmasını dileyerek, ‘Corona virüsünün memleketimizi teğet geçmesini temenni ettiğini’ dile getirdi.

Mecliste karara bağlanan maddeler şöyle:

Yasal kesintiler amacı dışında değerlendirilmemeli
Darende İlçe merkezini kapsayan 520 hektarlık alan için hazırlanan 1.5000 ölçekli ilave+revizyon imar planı maddesi görüşülürken, geçmişte Malatya Belediyesince imar uygulamalarında yapılan yasal kesitiler, amacı dışında değerlendirildiği yönünde çok şikayetler olduğunu belirten Başkan Gürkan, ” DOP Kesintilerinin amacı dışında kullanılmasına komisyonlarımız dikkat ediyor mu?” sorusunu yöneltti. Soruyu İmar Komisyonu üyesi Süleyman Bayram; ” Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından 2040 yılı projeksyonu öngörülerek 24-25 bin nüfusun yaşayabileceği bir revizyon planı hazırlandı. Dediğiniz husulara da azmai dikket ediliyor” ifadeleriyle yanıtladı.

Sahip değişti, ihalli binaya onay çıktı
Yeşilyurt Belediyesi tarafından ruhsata aykırı yapıldığı gerekçesiyle mühürlenen ama buna rağmen yapımı tamamlanan mühürlü binaya da imar değişikliğiyle onay çıktı. Su basmanı, bodrumu tamamen planlara aykırı olarak yapılan Karakavak Mahallesi 4980 ada 1 nolu parsel için uygulama imar planı değişikliği maddesi kabul edildi.

Madde üzerine söz alan CHP Meclis Grubu sözcüsü Günnur Tabel, “Su basmanı, yan bahçe ve arka bahçe çekme mesafeleri gibi tüm imalatlar plana aykırı. Bu değişikliği kabul edersek plana -projeye ne gerek var. Aykırılığa prim vermiş olmayacak mıyız?” diyerek maddenin reddedilmesi gerektiğini ifade etti.

Tabel’in itirazını İmar Komisyonu üyesi Ahmet Şahin, “2005 yılında ruhsat alınmış ve projesine aykırı olarak su basmanı ve 1 kat tamamlanmış ve 2015 yılına kadar öyle kalmış. 2015 yılında el değiştirmiş ve ihlalli haliyle inşaat devam etmiş. Projeye aykırı olduğu gerekçesiyle Yeşilyurt Belediyesince yapı tatil zaptı tutulmuş (mühürlenmiş). Yapı tatil zaptına (mühürlenmesine) rağmen inşaat tamamlanmış. Tamamlanan inşaat için yapı sahipleri binayı ruhsatlandırmak için Yeşilyurt Belediyesine müracaat etmiş. Söz konusu yapının ruhsat süresi dolması ve ruhsat alabilmesi için ihlallerin giderilmesi şartıyla Yeşilyurt Belediyesi de söz konusu tadilatı onayladı.” ifadeleriyle yanıtladı.

Madde CHP’lilerin red oyuna karşılık, AKP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi.

Kuzey Kuşak yolu güzergahının devamını sağlama amacıyla Topsöğüt Mahallesi’nin 13 hektarlık alanı kapsayan 1.5000’lik ravizyon nazım imar planının kabul edilmesi, MAŞTİ arkasında yer alan bir parsele değalgaz tesis alanı fonksiyonu verilmesi, Battalgazi ve Yeşilyurt İlçe Belediye Meclislerinde kabul edilen Hmaks=serbest olan yapılaşmaları yükseklik 36.50 metre (12 kat) ile sınırlayan uygulama imar planı değişikliği kabul edildi

Geometrik düzenleme yapılacak diye
İstasyon Virajında bulunan Dede Korkut Sosyal Tesisi’nin de bulunduğu alanda geometrik düzenleme yapılması amacıyla 1.5000’lik ve 1.1000’lik planda değişiklik yapılması, Battalgazi İlçe sınırları içinden geçecek olan enerji nakil hatlarının plana işlenmesi kabul edildi.

Mevcut planda ayrık nizam 3 kat olan Gündüzbey’de 4960 nolu parselin bitişik nizama dönüşmesi talebi oy birliği ile reddedildi.

İşyerlerinin gürültü ölçüm talepleri ile otoparkların ruhsat başvurularında tekrar gürültü ölçüm taleplerine dair ücret tarifesi hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu raporu uygun görülerek, kabul edildi.

Mülkiyeti Ziraat Bankasına ait olan Eski Belediye Binası yanındaki 7 dönümlük alanın, mülkiyeti Büyükşehire ait olan eski Tekel Lojmanlarının bulunduğu alanın (Doğa Cadde AVM yanı) takası oy birliği ile kabul edildi.

Büyükşehir Belediye Başkanına borçlanma yetkisi
Büyükşehrin ihtiyaç halinde kullanılması amacıyla Belediye Başkanı Gürkan’a borçlanma yetkisinin verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

Kamulaştırma ve arsa alımı için
Arsa alımı ve kamulaştırma giderleri için Fen İşleri Dairesi Başkanlığının “Hizmet Tesisleri” kaleminden İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığına ödenek aktarılması da oy birliği ile kabul edildi.

Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden MEGSAŞ’ın Genel Kurulunda Belediyeyi temsilen Genel Sekreter Yardımcısı İsmail Nacar’ın yetkilendirilmesi maddesi kabul edildikten ve Nisan Ayı toplantısının 8 Nisan Çarşamba günü yapılması kararlaştırıldıktan sonra bileşim sona erdi.

MECLİSİN ZAMANI FARKLI GÖSTEREN SAATLERİ!

Öte yandan, Malatya’nın yerel yönetiminde en üst organ olan Büyükşehir Belediye Meclisi’nin başkanlık divanının arkasında bulunan ve sebebi bilinmeyen bir şekilde 2 adet olan saatlerin, son toplantıda birbirinden yaklaşık 10 dakika farklı zamanı göstermesi dikkatleri çekerken, bu durumun farkedilip düzeltilmemesi de, “İşte Malatya da bu kadar özensiz ve dikkatsiz bir bakış açısıyla yönetiliyor” eleştirilerine yolaçtı.

malatyahaber.com- Bülten

FOTO: Önce Gürkan’ın sonra Pilten’in başkanlık ettiği meclisin başkanlık divanının arkasındaki farklı zamanı gösteren saatler

Etiketler:

Yorumlar
 1. Epremeli dedi ki:

  Dedem bize “yavrum aman ha yalan atmayın, bir yalan atarsanız onu örtmek icin 40 yalan daha atmak zorunda kalırsınız ama nafile, yalancının mumu yatsıya kadar yanar ” derdi. Selattin Baskanı yanilttilar. Adam çikıp 2 milyar yakin borç var dedi. Ayni adamlar baksana Buyuksehir Meclisine yazdikları yazıda Belediyenim gerçek.borcunu yazmıslar. Yatsi olmadan gercek ortaya çıktı. Sen doğru ol, dürüst ol Allah seninledir. Ahmet Çakır açiklama yaptı, borcumuz 800 milyon dedi ama o günün taşkalasında kim duydu. Doğru duvar bel verse de yıkılmazmış. Adam doğruymuşki, Selahattin Baskanin burokratları Ahmet Çakıri akladılar. Neymiş borc 2 milyar degil 707 milyonmuş. Belekim Allah bizi affeder, Çakırda hakkini helal eder.

 2. Hakkı bey dedi ki:

  Oradaki bina için belediye imar yönetmenliğine Sadık bir belediye olduğunu göstermiş ve sağ Salim bir şekilde işi çözmüş ve belediyenin Emin ellerde olduğunu göstermiş ve imar ekibide gelen Emre uygun hareket etmiştir.
  Tebrikler belediyemiz, tebrikler işadamlarımız

 3. Encümen dedi ki:

  En son yapılan Büyükşehir Meclis Toplantımızda bize sunulan rapora göre; Büyüksehir Belediyemizin borçlanma limiti 847 milyon 753 bin 206 TL. Selahattin Başkana verilen borçlanma yetkisi 140 Milyon 310 bin 23 TL, Büyükşehir Belediyemizin HALİHAZIRDAKİ Borç yükü 707 milyon 443 bin 183 TL dir. Ben dahil birimiz çıkıp diyemedik ki Başkanım hani borç 1 milyar 850 milyondu. Neymiş parti disipliniymiş. Zaten Mecliste AK Partinin muhalifi var ama Selahatyin Baskanin muhalifi yok. Evet çok açık bir şekilde Büyükşehir Belediyesi resmi belgeyle Selahattin Başkanın daha önce açıkladığı borç rakamını yalanladı.- Ahmet Çakırın günahını almışız. Selahattin Baskan bunun hesabını vermeli.Belediye Meclisini takip eden değerli basın mensupları ekrana yansıtılan bu rakamlari gördü.

 4. Ates44 dedi ki:

  Onlarca kişi vardır ruhsat alamayan kanun herkes içindir ama bizde birileri için kanun çıkartılır azınlık faydalanıyorsa yeterlidir çünkü çogunluk için çalışmaz kurumlar işte buyüzden bu memleketten olmaz adaletin olmadıgı yerde kimse huzur beklemesin

 5. bilal dedi ki:

  Borçlanma sınırını gerçekleşen bütçe belirler, şimdi benim tahminime göre geçmişteki gerçekleşen bütçe 500 milyon civarıdır eğer böyleyse maksimum yaklaşık 900 milyona kadar toplam borçlanma olur. Çakır’ın açıklamasına göre 801 milyon borç vardı, 1 yıldır mutlaka ödenen borçlar vardır, (Bakmayın siz Selahattin beyin 450 milyon borç ödedim demesine, bu imkansız) benim tahminim gerçek borç 700 küsüre düşmüştür mecliste borçlanma yetkisinin üstünde bir rakama yetki veremez, aradaki fark da yaklaşık 150 milyondur, bu civarda borçlanma yetkisi verilmiştir. Eğer böyleyse yaniçalakalem hesabım doğru ise Selahattin Gürkan 1 milyar 800 milyonluk borç açıklaması ile tüm Malatya’yı gerçek olmayan bilgi vermiştir. İşin tuhafı bunlar mutlaka Meclis gündeminde basına ve üyelere dağıtılmıştır, herşey açık ve nettir. Haber yapılırsa veya belediye açıklama yaparsa 😉

 6. Ne kadar borçlanacak? dedi ki:

  Mecliste ne kadar borçlanma yetkisi verilmiş başkana? Hiç bir açıklama yok! Benim tuhafıma gitti. Normalde kimse bunu konuşmasa haber yapmasa bile Malatya Haber yapardı.

 7. Rıza baba dedi ki:

  31 Mart öncesinde böyle haberler göremiyorduk bu sitede Başkan ile ilgili çoğu haber negatif yapılıyor bence neden acaba

 8. Malatyali dedi ki:

  YIKIN o binayı…

 9. Remzi uğraş dedi ki:

  Adam o binayı aldıktan sonra extra 2 kat çıktı diye biliyorum belediye acaba ne kadar BAĞIŞ aldı

 10. Erol dedi ki:

  O aile alınca yapı hemen belediye tarafından kabul edilmiş. Devir zenginlerin devri. Belediyede onlara çalışıyor.

 11. Gezgin dedi ki:

  Arkadaslar yorumumu cok uzatmayacam sadece saat farkina deginecem onuda bildigim icin aradaki saat farki bizim birtarafi dogu battal gazi belediyesi birtarafi yesilyurt belediyesi saat farki var nasil cevre yolu alti ve ustu nasil battalgaxi ipe fahri kayhan yskinca arasindaki fark gibi😁

 12. Has Malatyalı dedi ki:

  Değerli dostlar, ben de urada görüş bildiren çoğunuz gibi Selahattinzedeyim. Seçimlerden önce büyük umut ve inançla destekledim, oy verdim, oy verdirttim. Seçimden sonra gerçekten de buradaki bir arkadaşın da ifade ettiği gibi, “Yağmurdan kaçarken doluya tutulduk.”. Belediyeyi liyakatsizlikten kurtaralım istedik, gelenler gidenleri aratır oldu. Selahattin başkanın düştüğü bu duruma bakınca “balon” dememiz gerekiyor. Biz ne umduk ne bulduk… 3 yıl daha katlanıp yol vereceğiz artık buna.

 13. kul dedi ki:

  sahibi değişti ihlali onaya cıktı diyorsunuz.yeşilyurt sınırları içerisinde kalan Karakavak Mahallesi 4980 ada 1 nolu parsel için https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ adrsinden baktığınızda burası bir yıldır faaliyet gösteren bir işletme. binanın ruhsatı YOKSA İŞ YERİ AÇMA RUHSATINI KİM VERDİ????

 14. erol dedi ki:

  Fakir-Fukaranın arsasını, bahçesini şuyulandırma adı altında ya kırpa kırpa kuşa çevirirsiniz, yada alır şehrin başka bir köşesine atarsınız oda olmasa okul bahçesine ortak edersiniz. Hiç bir şey yapmasanız imara aykırılık uydurur yapılmasını engellersiniz. Haberdeki binanın temeli atılmış, birkaç kat çıkılmış, şimdi ne değişti de imar izni çıktı.Sahibinden başka. Gidin Tecde ,Barguzu ,Bostanbaşı taraflarına halkla bir röportaj yapın , Arazilerin ilk sahiplerinin ne haksızlıklara uğradıklarını görün

 15. Malatya Sever dedi ki:

  Selim pilten ve selahattin başkan stad önüne ancak büyükşehir zabıtası gönderir milletin ekmeği ile oynarlar

 16. ÇİLESİZ dedi ki:

  Sayın Baskanım, ekibinizle ilgili eleştirilere katılıyorum. Ama dikkatli olun. Bu süreci fırsata dönüstürmek isteyen, tek maharetleri yalakalık olan, seçimden önce sizinle dalga geçen, sizi karalayan ama her seçim döneminde muktedirlere müstear isimle yağcılık yaptığı gibi size de yağcılık yapan, 7-8 köşe yazısıyla köşe kapmak isteyen, görev verilmeyince gardı düşüp yazılarını bırakan, Hangi Musa’nın HARUN’u olduğunu kendisinin de bilmediği, bu millet, bu memleket ve bu devlet için hiç bir zaman elini taşın altına koymamış zavallıyı, yanınıza yaklaştırmayın. Aman dikkat. Yeşilçamın efsanesi Sener Şen’in Ziya karakteri gibi attığı palavralara itibar etmeyin.

 17. Miraç dedi ki:

  Malatya’da her dönem işini gördüren bir ailenin ruhsatsız usulsüz yerini ruhsatlandırmışlar.
  Kim iktidar olursa olsun bu ailenin işleri her dönem görülüyor.
  Hep bunlar kazanır.
  Selo başkanda bu aileye biat etmiş.

 18. Fırsatçı Esenlik dedi ki:

  Başkan esenlik marketi biz milletin olarak biliyorduk meğerse öyle değilmiş, maalesef o da fırsatçılık yapıp milleti kazıklıyor. Bugün kolonya aldım üzerinde barkod falan yok, 400 mlg’ı 16,90 litresi 42,5’a geliyor. Ayıptır, yazıktır, günahtır…

 19. Hüzün dedi ki:

  Başkanım size oy vermeye giderken 23 Nisan kutlamalarına giden çocuklar kadar şendik. Evimizde, mahallemizde adeta bir karnaval havası vardı. 1yıl geçti, güvendiğimiz dağlara kar yağdı. Sizi savuna savuna artık bitap düştük. Artık savunacağımız bir tarafınız kalmadı. Gariban Esenlik personelinden en az 200 kişiyi isten çıkmaya zorladınız. Milletin mesaisini kestiniz, memurun yemeğini, sosyal dengesini kestiniz. Insan Kaynaklarına sorun kac personelinizin maaşında haciz var. 5 bin 500 kişilik Büyükşehir ailesine meydan okuyorsunuz. Bunların aileleri var, komşuları var, hısım akrabaları var. Aleyhinize çıkan her haberin, her yorumun arkasında milleti ihanetle suçladınız. Bir defa olsun ya acaba bir yerlerde hata mı ediyoruz demediniz. İnsana, emeğe saygı duymuyorsunuz. Herkesi sindirmeye çalışıyorsunuz. 23 Nisan Neşemizden eser kalmadı, 10 Kasım Hüznü çöktü Malatyaya. Nerden bilelim yağmurdan kaçarken doluya tutulacağımızı. Ama kendimiz ettik kendimiz bulduk.Ne diyelim çekecek çilemiz varmış. Gelin yol yakınken hayatı kendinize de bize de zindan etmeyi bırakın. Zaten depremdir, coronadır huzurumuz yok, paronayak duk. Derdimize derman olmuyorsanız bari bir dertte siz açmayın.

 20. İsmail dedi ki:

  Ahhh Başkanım ahhhh. Bu saat sıradan bir olay değil. Saat kaç deseniz, kaçı duymak istiyorsanız onu söyleyecek adamlarla dolu etrafınız. Adın ne deseniz kimliğime bir bakıp geleyim diyecek, peki soyisminiz ne deseniz Başkanım bir daha bakmam lazım diyecek adamlar yanında oturuyor. Valla bu şehir size rekor bir oy verdi, ekibinizi kendiniz kurdunuz biz kurmadık. Ekibiniz düşman başına. Siz Ankaraya gidince ohhh beee 3 gün kafamız rahat diyen Daire Başkanlarıyla mı bu şehri yöneteceksiniz.

  1. Ahmet dedi ki:

   Genelge çıktı bu akşam 60 yaşın üstündekilere 12 gün tatil çoğu daire başkanı gelmez 12 gün 🙂

 21. yusuf dedi ki:

  Yav başkanım virüstü falan herkesin morali çok bozuk şöyle güzel bir açıklama yapta neşemiz yerine gelsin.
  Mesela; daha önce kar yağdığında karı sevmeyen rahmeti sevmez demiştin, 2 milyonluk işi 20 bine yaptım demiştin, 800 milyonluk borcu 1 milyar 800 milyon açıklamıştın, kasaya 450 milyon gitmemiştir 450 milyon borç ödedim dedin vs. vs… sende malzeme çok başkan😅

 22. Rafet dedi ki:

  Selahattin Başkan mühür kimdeyse Süleyman odur, mühür bende Seyman da benim diyor. Değerli Başkanım ihlâlli binaya ruhtsatsız veriyorsanız, bir inşaat için aylarca o kapı senin bu kapı benim diyip kırk kapıya kırk değnek çalıp bizi memurlarınız karşısında niye rencide ediyorsunuz. Suçumuz son imzaya kadar inşaata kazma vurmamamız mı? Suçumuz her işi kitabına uygun yapmak mıdır. Bu şehir sizin özel mülkiyetiniz değil. Bu şehirde doğmamış çocuklarımızın hakkı var. Kanunsuzluğa kılıf bulamazsıniz. Kanun sana ayrı bana ayrı olmaz. Sahip değişince kanunda mı değişiyor. Al gülüm ver gülümle bu şehri yönetemezsiniz. Siz bu şehrin sahibi değilsiniz, Mansur Yavaşın dediği gibi bu şehrin sakinlerine hizmet eden, maaşla çalısan bir kamu görevlisisiniz, bir emanetcisiniz. Har vurup.harman savuramazsınız. Ha bi de şunu söyleyeyim kanuna uydurabilirsiniz, minareye kılıf da dikebilirsiniz ama bunu vicdanlara anlatamazsınız. Alev Alatlının dediği gibi yasal olur ama ahlâki olmaz. Tanrınin yeryüzündeki gölgesi zannıyla hareket etmeyi bırakın. Dediğim dedik, çaldığım düdük diyerek belki bir beldeyi yönetebilirsiniz ama Büyükşehiri yönetemezsiniz ve de maalesef yönetemiyorsunuz. Ortak akıl diyorsunuz sonra milletin aklıyla dalga geçiyorsunuz. Sn. Başkanım, bu şehir sizin tapulu malınız değil, bizim de değil, hepimizin ve geleceğimizin.

 23. Mehmet dedi ki:

  Belediyenin neyi düzgünkü saati düzgün ola 🤣

 24. Kemal dedi ki:

  Baskanım arkadaki saati bile düzeltmemişler eskimiş ve eski dönemin adamlarıyla çalışma sen başarılı adamsın kendini yıpratma seni çok seviyoruz sevgili baskanım

 25. Ah le Malatya dedi ki:

  Borçlanma yetkisini ne için alıyor? Bu parayı nereye kullanacak? Açıklama yok mu? Hani borçlanmadan bir sürü borç ödemişti? Ah le Malatya vah le Malatya! Kandır dur bizi başkan

 26. Ergün dedi ki:

  Daha geçenlerde belediye başkanımız hava atıyordu borçlanmadık diyordu. Şimdi yetki istiyor, hayırdır? Hatta büyük bir abartı ile (her ne kadar millet inanmasada) 450 milyon borç ödedim dedi. Ben şahsen zaten ilk borç açıkladığında büyük bir yanlışlık olduğunu düşünüyordum, fazla söyledi, şimdide millete hoş gözükmek için borç ödedi edası ile fazla fazla rakam açıklayıp duruyor. Ama nedense Başkan güven kaybetti kimse inanmıyor.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."