Final

Fuat


Şevket

Opel Combo
Malatya Haber -

Salgında Malatya’da Son Durum.. ‘MOR’ Alarm!

Salgında Malatya’da Son Durum.. ‘MOR’ Alarm!
 • 06.07.2020

HASTA VE VEFAT SAYISI KAÇA ÇIKTI?. Koronavirüs salgını sürecinde Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü tarih olan 11 Mart’tan bu yana Malatya’da bugüne değin 800 civarında kişinin virüse yakalandığı, 21 kişinin de bu hastalıktan dolayı vefat ettiği öğrenildi.

Normalleşme sürecinin başladığı Haziran ayının ilk haftasına kadar, Türkiye’de salgının iyi yönetildiği iller arasında gösterilen Malatya’da, son günlerde vatandaşların pandemiden korunma kurallarına yeterince uymaması nedeniyle hızlı bir artış gösterdiği, bu nedenle son bir haftanın verilerine göre, günlük ortalama 40 civarında vaka tespit edilmeye başlandığı belirtiliyor.

350 aktif vaka var

Edinilen bilgilere göre, 11 Mart 2020’den bugüne kadar tespit edilen 800 civarındaki koronavirüs (Covid-19) hastasının 450’si tedavi edilerek sağlığına kavuşturulurken, 350 vakanın ise halen aktif durumunu koruduğu ifade ediliyor.

Malatya’da koronavirüs sürecinde vefat eden toplam kişi sayısının ise 21 olduğu öğrenildi.

Son günlerde hızlı bir artış yaşanıyor

Sağlık Müdürlüğü’nün verilerine göre son bir haftadır günlük ortalama 40’a yakın vaka tespit ediliyor.

Uzmanlar, vaka sayısındaki hızlı artışın, kontrollü sosyal hayatta, vatandaşların maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına yeteri kadar uymaması nedeniyle meydana geldiği vurgulanıyor.

Pandemi hastaneleri statüsündeki Turgut Özal Tıp Merkezi ve Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde, koronavirüse yakalanmış hastaların tedavilerine de devam ediliyor. Hastanelerdeki vakalardan 3’ünün yoğun bakımda, 2’sinin ise entübe durumda olduğu bildirildi.

Yeni vakalar 50 yaş altında görülüyor

Sağlık Müdürlüğü verilerine göre, son günlerde artan vakaların yüzde 70’i, 50 yaş altı kişilerde, yani orta yaş grubunda görülüyor.

Gençler arasında  virüs testi pozitif çıkanların da azımsanmayacak düzeyde olduğu belirtilirken, herhangi bir hastalık belirtisi taşımayan gizli taşıyıcı konumundaki gençlerin özellikle ailelerindeki yaşlıların sağlığını düşünerek mutlaka sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına özen göstermeleri istendi.

Pandeminin bitmediğini, virüsün yayılmaya devam ettiğini vurgulayan uzmanlar, “ Salgın bitmedi, tedbirlere mutlaka uyulmalıdır” uyarısında bulundu.

Vali Aydın Baruş ve Sağlık Müdürü Bentli, tehlikeye dikkat çekmişti

Malatya Valisi Aydın Baruş ve Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli de son günlerde sıklıkla vatandaşları, salgının bitmediğine ve pandemiden korunma kurallarına mutlak biçimde uyulması gerektiğine yönelik açıklamalar yapıyor.

Malatya Valisi Aydın Baruş, twitter hesabından hafta içinde yaptığı açıklamada, “İimizde son günlerde Covid-19 günlük vaka sayısında önemli artış var. Temizlik-maske-mesafe kurallarına uymak çok önemli. Kurallara riayet kendimize olduğu kadar yakınlarımıza ve diğer insanlara duyduğumuz saygının göstergesidir” ifadelerine yer vermişti.

Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli ise, son zamanlarda bir gün içerisinde 20-30 vaka görülmeye başlandığını vurgulayarak, özellikle gençlerin kurallara uymasını istemişti.

Gençlere hitap eden Prof. Dr. Recep Bentli, “Genç kardeşlerim Korona virüs salgınında bana bir şey olmaz demeyin. Genç vatandaşlarımızın da hasta olduğunu ve hastanede yattığını görüyoruz. Salgındaki en riskli grup olan yaşlılarımızı korumak için lütfen kurallara daha fazla uyun. Anne, babalarınız ve tüm yaşlılarımızın sağlığı bize olduğu kadar sizlere de emanet. Yaşlılarımızı seviyor; sağlıklarını önemsiyoruz. Unutmayalım, maske, temizlik ve mesafe mücadelemizdeki üç altın kuralımız” şeklindeki sözleri ile gençleri, Covid-19’a karşı tedbirli olmaları için uyarmıştı.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Mor Menekşe dedi ki:

  Malatya merkezde sosyal mesafe ye hiç dikkat edilmiyor maske yi düzgün takanların sayısı çok az…neden para cezası uygulanmıyor. ..polis gördüğü halde ceza yazmıyor …insanlar özellikle erkekler yerlere tükürüyor. .balgamlarini yerlere atıyorlar ..belediye buna bir çözüm bulsun. ..caddede yürümekten tiksiniyorum. …iğrenç birşey. ..yerler hep balgam dan geçilmiyor. ..ne pis insanlar var …tabiki virüs artar. ….sokakta yürümeyi bilmiyorlar

 2. Vatandaş dedi ki:

  Kayısıya gelenlerin sorumluluğu da orada işçi çalıştıranlarındır. Eğer işveren çalışanlarına düzgün tedbir qlmazsa kusura bakmayın ama kayısı ellerinde patlar. Virüslü kayısı diye kimse kuru kayısı ve ürünlerini yemez. Adam gibi tedbir alınsın. Belediye sefer sayısını azaltıp yolcuları sıkış tepiş bindiriyor. Minibüsler de aynı şekilde. Sürekli dezenfekte de edilmezken biz mi elimize dezenfektan alıp temizleyelim? Millet apartman bahçelerinde çocuklarını geçen yaz olduğu gibi oynatıyor çay partisi yapıyor. Belediye il sağlık acil görevini yapsın. Denetimler artırılsın

 3. Vatandaş dedi ki:

  Özel hastaneler neden test yapmıyor? Tamam ücretsiz olması iyi birşey ama covid şüphesi olan insanı direk pandemi hastanesine test kabinlerinin olmadığı yere testi uygulamak için hastaların içine sokmak nasıl bir mantık? Sonuç negatif gelmesine zatürre olmasına rağmen hastaneden bu virüsü kapacak insanlar. Bırakın parası olan özelde testini tedavisini olsun

 4. Mehmet dedi ki:

  Kır düğün salonları tehlike saçıyor,orda güvende hissedip kopuyolar,aynı gün iki düğüne gittim merkezdeki salonda her şeye azami dikkat ediliyor sadece gelin ve damadın oynamasına izin verdiler,kır düğününde oynamayanı dövüler resmenn,otobüsler acayip hastalık yayılıyosa toplu yaşımadan dır

 5. Malatyalim44 dedi ki:

  Millet düğün yapsın,halay çeksin,gelsin vakalar,ondan sonra Malatya’da şu kadar vaka oldu, şu kadar ölen oldu,kimse kusura bakmasın tam anlamıyla koruma alınmasıntan sonra vaka da çok olur, ölen de çok olur, Allah yâr ve yardımcımız olsun.

 6. erol dedi ki:

  Malatya Büyükşehir Belediyesi , yolcu taşıma politikasını gözden geçirmelidir. Salgınla birlikte otobüs seferlerinin sayılarında kısıtlamaya gittiler. Normalleşmenin yaşandığı şu günlerde , hala otobüs seferlerinde kısıtlamalar devam ediyor. İnsanlar gidecekleri yere üst üste gidiyor. Gerek valilik, gerekse Büyükşehir yetkilileri bunları görmüyor mu? halkın şikayetlerine bakan ve çözen bir mevki makam sahibi yok mu? Toplu taşıma araçlarına kalsa bile virüslü insan sayısı artacaktır.

  1. Zafer dedi ki:

   Çilesiz maşti hattını niye kaldirdiniz?İnsanlar çarşıya gitmeden,paşaköşkü ve hasanbeyden garaja gidiyordu.En lüzumlu hattı.

 7. Porgalı dedi ki:

  Otobüs trambüs zaten çok kalabalık. Bir düğünler eklenince bu rakamlar az bile.

 8. AYDIN dedi ki:

  Mesafe yok.Kural yok.Maske takılmıyor.Denetim yok.Gitmiş adam maskesini terzide diktiriyor..Atmıyor.Eczaneden bir tane almıyor.

 9. Yılmaz dedi ki:

  Devlet yetkilileri düğün salonlarını denetlesin durum çok ama çok vahim. Sayın Valim düğün salonlarında hiçbir tedbir ve kural yok

 10. Ahmet dedi ki:

  Urfa Adıyaman Türkiye’nin dört bir yanından kayısıya işçi geliyor Hastalık Malatya’da kesin artacak

 11. Mehmet Zeki dedi ki:

  Salgın kimsenin umurunda değil bu gidişle hastalığın bitmesi hayal olacak.

 12. bayram dedi ki:

  Dün bir düğün vardı aman ALLAHIM idareci oyun en fazla 15 kişi olsun diyor alanda 45 kişi vallahi hemen kaçıp gittim vallahi yazıklar olsun krona yatağına düştüklerinde anlarlar

 13. Türkay dedi ki:

  Ben malatyaya erzincandan geldim ve soka uğradım. Maskeli kişi sayısı çok az hemde merkezde ya kollarında ya çene altında yada hiç yok. Yazık çok yazik

  1. Tarar dedi ki:

   Makaradaki vakalar toplu taşıma araçlarında yayılıyor…

 14. Malatyalı memoli dedi ki:

  Kirveler kendinize dikkat edin yoksa maazallah Korona olursunuz. Maske+Mesafe+Temizlik tamam mı Kirveler.

 15. Uğur dedi ki:

  Kaysi yedinmi vuris yaklaşmıyor o yüzden hemşerilerim sağlam

  1. Yeni Malatyalı dedi ki:

   senin gibi geri düşünceliler yüzünden virüs çogalıyor… mor alarmdan bahsediliyor sen dalgamı geçiyorsun

 16. Malatya sevdalısı dedi ki:

  O gün evden çıktım bir düğüne gidecektim tranbus durağına gittim maskem olmadığını fark ettim sürücü ne kadar ısrar etti isem beni bindirmedi tabiki ben üzüldüm ama böyle sürücülere teşekkür etmek lazım ben bu işi kontrol eden kamu görevlilerinden rica ediyorum kurallara uymayanlara kanunlara göre ne gerikiyorsa uygulayınız bu işin şakası yoktur.ozellikle minibüsler tıklım tıklım yolcu taşıyor düğünlerde hiç kurala uyulmuyur çarşı pazar aynı şekilde sayın valimiz ve pandemi kurulumuzun kurallara uymayanlara müsade etmemesini ve gerekli mueyyedileri uygulamasini talep ediyoruz.

 17. Covid dedi ki:

  Daha bugün paşaköşkünde bir düğün salonunda salonunda maskesiz yan yana mesafesiz halay çekiyorlardı.sosyal mesafe Malatya merkezde çarşıda zaten ‘0’ artması doğal degil mi ?

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."