Final

Fuat


Lab


Malatya Haber -

“Sayın Vali, Deprem Sadece AKP’lileri Vurmuyor!”

“Sayın Vali, Deprem Sadece AKP’lileri Vurmuyor!”
 • 23.11.2020

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, AKP İl Başkanının da katıldığı Valilikteki deprem değerlendirme toplantısına tepki gösterdi ve “Sayın vali , bu deprem sadece AKP’lileri vurmuyor. CHP’lileri, MHP’lileri vuruyor. Türk’ü de vuruyor, Kürt’ü de vuruyor. Deprem ayırmıyor, ama Malatya valisi toplantı yaparken ayrımcılık yapıyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Ağbaba, Pütürge Merkezi ile Örmeli, Bakımlı, Çengelli, Tosunlu, Ormaniçi, Pazarcık, Balpınarı ve Çayköy Mahallelerini, Doğanyol merkezi ve Gökçe Mahallesi’ni ziyaret etti. Ağbaba ve beraberindekiler ziyaretleri esnasında 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen ve üzerinden 10 ay geçen Elazığ Sivrice merkezli depremin yaralarının halen sarılmadığını söyleyen depremzedelerin haklı taleplerini dinlediler.

“VATANDAŞ ÖLMÜŞ KİMSENİN UMURUNDA DEĞİL”

Pütürge Çayköy Mahallesi sakinleri, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’ya özetle; “Hayvan beslemek için yaylalarda kerpiç evler yaptık. Elektriği, suyu olmayan evler. Bu evler olduğu için biz hak sahibi olamıyoruz. Köyün içindeki evimiz ağır hasarlı olmasına rağmen ‘aynı ilçede başka eviniz var’ diyerek bizi mağdur ediyorlar. Yıkık evlerde oturmak zorunda kalıyoruz. 20 yıl önce yıkılmış ev  tapuda halen görüldüğü için hak sahibi olamayanlar var. Ağır hasarlı evde oturmayanlar Malatya’da kiralık ev tutup oturmaya başladılar. Haftada bir gelip hayvanların yemlerini verip gidiyoruz. Sadece bizim değil hayvanların bile psikolojileri bozuldu. Evlerinde derin çatlaklar olup gidecek yeri olmayanlar mecburen o evlerde oturmaya devam ediyorlar. Mahallelerde ev yapma işini TOKİ’ye vermişler, gelip bakıyorlar, ‘bizim iş makinelerimiz buraya girmez’ deyip gidiyorlar. Burası kırsal bir bölge. Madem yapmayacaksınız neden işi alıyorsunuz o zaman?100 Yıllık ağaçlarımızı kesip evin yerini hazırladık, ama çivi çakılmış değil. Vatandaş ölmüş kimsenin umurunda değil.” şeklinde konuştular.

“BU KIŞ GÜNÜ İNSANLARI MAĞDUR ETMEYİN”

 “Deprem olduğu günden itibaren bölgenin sorunlarını dinliyor, gündeme getiriyor, çözümü için çaba gösteriyoruz” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “ Amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek. Sorunları çözmek. Bazı mesafeler kat edildi. Ancak bölgede TOKİ’den kaynaklı sorunlar yaşanıyor. ‘Mikser girmez, kepçe girmez’ diyip işten kaçılıyor. Amaç daha kolay olan toplu konut yapmak. Bir gerçeğimiz var, Pütürge ve Doğanyol düz bir alandaki yerleşim yerleri değil. Dağlık bölge. TOKİ yer beğenmediği için insanlara ev yapmıyor. Düz arazide ev yapayım diyor. Yetkililere sesleniyoruz, yapacaksanız gelin evleri yapın, halkı mağdur etmeyin. Bahane üretmeyin. Oyalamayın. Bu kış günü insanları mağdur etmeyin. 10 ayda 10 evden 1’i teslim edilmiş. Böyle bir pasifliği, tembelliği kabul edemeyiz. ”ifadelerini kullandı.

“DEPREMZEDELERİ ASLA YALNIZ BIRAKMADIK”

Ağbaba konuşmasının devamında “Ben Malatya Milletvekiliyim. Tüm Malatya’nın hakkını hukukunu savunmak benim boynumun borcu .Pütürge’den Doğanyol’dan aldığımız oy belli. Ama biz oy verseniz de vermeseniz de sizlerin sesi soluğu olmak için çalışıyorum. Depremden sonra defalarca bu bölgeye geldim. Gücümüz yettiği kadar elimizden ne geldiyse destek verdik. Aşevleri, konteynırlar, çadırlar, giyim, gıda paketleri ile destek sunduk. Depremzedeleri hiçbir gün yalnız bırakmadık.”

“VALİ VALİLİĞİNİ, SİYASETÇİ SİYASETÇİLİĞİNİ YAPACAK”

Geçtiğimiz  günlerde Malatya Valiliği’nde yapılan ‘deprem değerlendirme toplantısı’ ile ilgili de konuşan CHP Milletvekili Veli Ağbaba; “Deprem sonrası günlerce mahalle mahalle, hatta ev ev dolaştık. İnsanların ihtiyaçlarının neler olduğunu, bölgeyi dolaşan biri olarak dile getirdik. Ona bile farklı bir şekilde yaklaştılar. Devlet hepimizin. Hükümetler değişir ama devlet bakidir. Devleti korumamız gerekir. Çayköy’de devlet denilince akla Pütürge Kaymakamlığı, Malatya Valiliği geliyor. Malatya Valisinin de devleti koruması lazım. Deprem toplantısı yapıyor. Kimlerle? AKP Milletvekili, İl başkanıyla. Başka siyasi parti yok mu? Hadi bizi çağırmıyorsun, Cumhur ittifakının milletvekili, il başkanını çağır. Sayın vali , bu deprem sadece AKP’lileri vurmuyor. CHP’lileri, MHP’lileri vuruyor. Türk’ü de vuruyor, Kürt’ü de vuruyor. Deprem ayırmıyor, ama Malatya valisi toplantı yaparken ayrımcılık yapıyor. Prensip olarak devletin yöneticileriyle polemiğe girmekten kaçınıyorum. Ama gözümüzün içine sokar gibi bir siyasi gibi, il başkanı gibi davranmasını da kabul etmiyorum. Devletin çivileriyle oynamayın. Vali bey gelip geçici. Devlet kalıcıdır. Valiliğin de devletin de itibarını sarsmaya kimsenin hakkı yok. Vali valiliğini yapacak, siyasetçi siyasetçiliğini yapacak” dedi.

BAKKAL VE TEKEL BAYİLERİYLE TOPLANTI..

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya‘da bakkallar ve tekel bayisi esnafıyla bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

Ağbaba, partisinin Malatya İl Başkanlığında bakkallar ve tekel bayisi esnafıyla yaptığı görüşmede, küçük esnafın Kovid-19 pandemisi  nedeniyle çalışamadığı için sıkıntı yaşadığını belirtti.

Türkiye’de yaklaşık 155 bin tekel bayisi, 900 bin küçük esnafın bulunduğunu dile getiren Ağbaba, birçok kişinin çıkarılan genelgeler nedeniyle mağdur olduğunu savundu.

Genelgelere uymayanlara ceza yazıldığını ifade eden Ağbaba, şöyle konuştu:

“Bu esnaf sadece alkol satmıyor, meyve, sebze, gıda satıyor ama sadece bir rafında alkol olduğu için akşam saat 20.00’de kapanıyor. Medyada bugün beni hedef göstermişler. (Veli Ağbaba tekel bayilere sahip çıkıyor) demişler. Evet, Veli Ağbaba tekel bayilerine, küçük esnafa sahip çıkıyor. Veli Ağbaba kime sahip çıkılması gerekiyorsa ona çıkar. Ben partimin esnaftan sorumlu genel başkan yardımcısıyım. Tekel bayisi bu memleketin evladı değil mi? Tekel bayisi bu memlekete vergi vermiyor mu? Tekel bayisi ahlaksızlık, hırsızlık, namussuzluk mu yapıyor? Tekel bayisi esnafı bu devletin verdiği ruhsatlar çerçevesinde namusluca evine ekmek götürmeye çalışıyor.”

Ağbaba, daha sonra esnafın sorunlarını dinleyerek sorularını yanıtladı.

Bülten- malatyahaber.com- AA

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Misafir dedi ki:

  Artık bir şekilde bir yetkili de depremzedelerin sesini duysun hadi köyü gormuyorsunuz anladık el insaf merkezde malatyanin tam ortasında millet bahçesinin ordaki yıkık birahane binaları da mi görmüyorsunuz

 2. Mahmut dedi ki:

  Burada, her kesimle olduğu gibi tekel bayileri ile toplantı yaptı diye Veli Beye sallayan haciler… Hükümetin en sadık adamı, hükümetin milletin parasıyla kamu bankasından kredi verip basın patronu yaptığı, milli piyango, toto loto işlerini de verdiği Yıldırım Demirören işleri büyütmüş, internette de kumara başlamış. 7’den 70’e, çoluk çocuk herkese kumar oynatacak. Kumarı evlere sokuyor. Ne diyorsunuz bu işlere? Çapınızı aşıyor mu bu işler? Bakkal, bayi işleri mi ancak eleştiri kapasiteniz? Bir arkadaşın yazdığı gibi Merkez Bankası’nın uçup giden 120 milyar doları niye sizin tasanız değil? Partinizin şu yeniden fişeklenen AB sevgisi için sözünüz yok mu? Aklınız yetmiyor mu bu çaptaki işlere? Trollluk tanımınızda sadece muhalefete sallamak mı var? Memleketin dev gibi sorunlarından size ne mi?

 3. Fatih dedi ki:

  Sayın vekilim siz tekel bayileriyle ilgilenin yeter

  1. Mehmet Ali dedi ki:

   Tekel bayilerinin sattığı ürünlerden gelen vergilerle maaş almayın o zaman

  2. ali dedi ki:

   cinayetten hüküm giymiş mafya reislerinin muhalefet liderine tehditlerine ülke siyasetine yön vermesine gık diyemeyenlerle, hatta destek verenlerle ilgili konuşamayanlar burada bülbül olmuş maşallah! Burada muhalefete şımarıkça car car edenler, hiç değilse şu dövizi düşük tutacağız diye merkez bankasının 120 milyar dolarını satanlar ve bunu kime sattıkları da belli olmayanlarla ilgili bir sözünüz lafınız varmı

  3. Ülkü KOÇAK dedi ki:

   Fatih bey ,

   Zinayı suç olmaktan çıkartan iktidarın uygulamalarından memnunsunuz demek.

   Eeee faiz de haram değil !

   Hayırlı olsun.

 4. AKAB dedi ki:

  Veli Ağbaba tekel bayileriyle toplantıya gitmiş aklı deprem toplantısında kalmış…şaka gibi

  1. Ali Koç dedi ki:

   Akab sizin gibileri de tanıyoruz A toplantı yapıp da B konuştuğunu….

 5. MUHAMMED dedi ki:

  Sizden olmaz olmaz olmaz..

  1. Hasan dedi ki:

   Çok doğru söylüyorsunuz bu AKP den hiç bir şey olmaz
   Dün Pütürge ve Doğanyol’a gittim rezillik diz boyu depremzedelere ev yapacağız diye devletin milyarları yandaş müthaitlere nasıl aktarıldığını gördüm yazıktır günahtır.
   BU CHP bu AKP den hesap soramıyor
   Allah yakın zamanda hesabıanı sorar inşallah

  2. MUSTAFA dedi ki:

   Ne yazık ki sizden de olmadı, olmuyor.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."