Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Sultansuyu İçin Her Şey Kurgulandığı Gibi!. ‘Yıkılacak’

Gündem

29-01-21 06:51

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Geçtiğimiz yıl meydana gelen Elazığ- Sivrice merkezli depremden 10 ay sonra, daha önce gündeme gelmemişken özel bir şirkete siparişle hazırlatılan raporla, ‘ağır hasarlı’ olduğu iddiasıyla yıkımına karar verilen, ancak herhangi bir çatlak, izi olmayan Sultansuyu Tarım İşletmesi’nin, tarih ve kültürel miras niteliğindeki binalarına ilişkin çelişkili durumların  tarafından gündeme taşınmasından sonra, konuyu bir soru önergesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı’na soran Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’ya cevap veren Bakanlık, özel şirket tarafından hazırlanan raporu savunarak, yıkımın 2021 yılı içinde gerçekleştirileceğini açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli imzalı yazıda yıkımın yapılacağına yönelik kesin bir vurgu yapılıyor.

Oysa, Yeni Malatya Gazetesi ve malatyahaber.com’un yıkım projesindeki çelişkileri ortaya çıkaran haberleri sonrası Malatya’ya gelen Sivas Kültür Varlıkları Koruma Kurulu, kesin bir rapor hazırlanıncaya kadar yıkıma izin verilemeyeceğini bildirmiş, bu bilgi MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın sorularına verdiği cevapta, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’de görevli bir profesör ve Çevre ve Şehircilik Malatya İl Müdürlüğü’nün de yıkımı onayladığı belirtilmesine karşılık, verilen yazılı cevapta, söz konusu profesör ve müdürlüğün yaptığı tek işin, özel şirketin hazırladığı raporu incelemek ve  siparişle hazırlanan bu raporun  onaylanması olduğu belirtildi.

Günlerce sözde ‘ağır hasarlı’ binalarda konaklayan ODTÜ Öğretim Üyesi ‘yıkılsın’ demiş

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Malatya’ya gelen bir öğretim üyesinin, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte, günlerce ‘ağır hasarlı’ olduğu ve acilen yıkılması gerektiği savunulan binalarda konaklamasına rağmen, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli imzası ile CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’ya verilen cevapta ODTÜ Öğretim Üyesi’nin binaların yıkılması gerektiğine yönelik ilk raporu tekrar eden bir rapor verdiği belirtildi.

ODTÜ’den gelen öğretim üyesine, MHP Milletvekili Mehmet Fendoğlu’na da yapıldığı gibi, depremden çok  önce ‘sağlam olmadığı’ için boşaltılıp yıkılmasına karar verilen harap binaların, depremden hasar gören binalar olarak gösterildiği öne sürülmüştü.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, de siparişle hazırlanan raporu tekrar eden bir rapor hazırlamış

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yazısında, Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün de özel şirket tarafından siparişle hazırlanan raporu inceleyerek binaların riskli çıktığını hesapladığı belirtildi.

Deprem sonrası yıkımına karar verilen okulların yıkım ihaleleri ile ilgili olarak Yargı makamlarına intikal eden birçok usulsüzlük ve yasa dışılık iddialarıyla gündeme gelen ve halen bu nedenlerle soruşturma altında olan Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün, Sultansuyu Harası’nın tarihi binaları ile ilgili olarak daha önce, özel bir firmaya hazırlatılan inceleme raporu nesmi kurumla ilgili olduğu için onayladığı bilgisi edinilmişti.

Bakanlığın Sultansuyu Harası yıkımına yönelik verdiği cevapta şu hususlar belirtildi:

“Yapılan deprem analizlerinde binaların röleve projeleri hazırlanmış, betonlardan karot alınarak dayanımları ölçülmüştür.  (…) Yaptırılan deprem analizlerini teyit etmek amacıyla, Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden danışmanlık hizmeti alınarak, hazırlanan raporların incelenmesi istenmiştir. ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Sultansuyu Tarım İşletmesi’nde binaları yerinde incelemiş hazırladıkları raporda; hesapların doğru olduğunu, güçlendirmenin zorlukları göz önünde bulundurularak yıkılıp yeniden yapılmasının doğru bir yaklaşım olacağını belirtmişlerdir. Diğer taraftan yaptırılan performans analizlerinin teyit edilmesi amacıyla Malatya ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün uzmanları tarafından raporlar incelenmiş, inceleme sonrası hazırladıkları raporda; yapılan hesaplamalara göre yapıların riskli çıktığı belirtilmiştir”.

Kuzey Çevre Yolu’na 10 milyon, “Sultansuyu Yıkımı” için de 10 milyon TL ödenek ayırdılar

Bu arada, geçtiğimiz günlerde yayımlanan 2021 yılı Yatırım Programı’nda, Kuzey Çevre Yolu’nun 2021 yılı ödeneği 10 milyon TL olarak açıklanırken, iki yılda tamamlanması planlanan Sultansuyu Harası’nın tarihi binalarının yıkımı ve yapımı için 2021’de 10 milyon TL ödenek ayrıldığı, ikinci yıl için de 10 milyon TL’lik harcamanın ön görüldüğü bilgisi yeralmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Elazığlı ikinci Bakan Yardımcısı olarak Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcılığı’na atanan TİGEM Eski Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece’nin, Sultansuyu Harası’nın tarihi dokusunu oluşturan binalarını yıkmak için özel bir çaba gösterdiği, Işıkgece’nin, “Malatyalılar beni tanımıyor, bu yıkım ya olacak ya olacak” dediği ileri sürülmüştü.

Yıkımın amacı 20 milyon TL harcayıp, “Sultansuyu zarar ediyor, özelleştirilmeli” propagandası yapmak mı?

Toplam 20 milyon TL maliyetli yıkım ve yapım projesinin asıl amacının, Sultansuyu Harası’nın arazisinin parça parça özelleştirme adı altında satılmasının yolunu açmak olduğu iddia ediliyor.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

FOTO: Sultansuyu’ndaki ‘hasarsız’ olmalarına rağmen ‘ağır hasarlı’ raporu verilerek yıktırılacak olan binalarından 2’si

sultansuyuharasi

sultansuyuharasi2

FOTO: Depremden aylar sonra ‘ani bir kararla’ yaptırılan incelemenin ardından ‘ağır hasarlı’ gerekçesiyle yıktırılmasına karar verilen sağlam binalar yerine, depremden çok önce sağlam olmadığı için boşaltılıp yıkılmasına karar verilmiş olan bu binalar MHP Milletvekili ve incelemeye gelen profesöre gösterilmişti.. Fotoğrafta,  hara yetkililerince MHP Milletvekili Fendoğlu’na, sanki depremde hasar görmüş gibi gösterilen binalar..

fendoglu sultansuyu2

fendoglu sultansuyu1

fendoglu sultansuyu3

Subscribe
Bildir
guest
16 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
MUSTAFA

Sahipsiz Malatya,
Birilerinin elinde oyuncak olmuş Malatya,
Meçhule giden dümensiz bir gemi Malatya,
Allah sonunu hayıretsin Malatya.

TALAT

Bu binaların yıkılmasını isteyenler kendilerine yol kenarına 4 lü konteynir villa yapmış oturuyorlar yazıklar olsunki sizleri buraya müdür atamışlar bir gecmişinize baksınlar hangi işletmierde idarecilik yapmısınız hangileri özelleşmiş suç sizde deeğil sizi buraya gönderenlerde suç. 1865 den bugüne kadar faliyetine devam eden Cumhurriyertin ilanı ile yeni tesis ve binalar yapılan bu kuruma 2021 yılında sahip çıkamayanlar utansın Tekel fabrikası satıldı o saat hala gözlerimizin önüde yok oldu gitti sümer bank satıldı o güzelim sosyal tesisleri yok oldu gitti filimlere romanlara konu olan cezavi yııkıldı anısı yok edildi lütfen yapmayın bari sultansuyu harasında bir kaç binayı restore ederek gecmişine saygı duyun bugünlere bırakanlara bugüne kadar orda çalışanlara bir saygınız olsun burda olmasa bile öbür dünyada bunun hesabı sorulur

AKÇADAĞLI

Ercan bey Sultansuyundaki ağır hasarlı binaların yıkılmasına karar verimiş yenisinin yapılması da kimseyi rahatsız etmez isterizki bir ana önce inşaata başlanıp insanların daha uygun koşullarda çalışmalarına başlamaları.Bu günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisinin gündeminde Hayvan Hakları var.Duyarlı Sultansuyu Tigem idarecilerinin 1930 ve 1940 larda yapılan Havalanı yanındaki arazide 500 e yakın büyük baş Süt sığırlarının hangi şartlarda yaşadıklarını gören ben insanım diyenleri vijdanları ile baş başa bırakıyoruz.yine sultansuyundaki binaların tamamına yakını 1930 ve 1940 yıllarında yapılan Tavla ve Ahırlar mevcut burda barınan hayvanlarınki can değilmi neden sadece jojman misafir hane ve idare binasında deprem testi yapılmış halbuki burda çalışanların maaaşları bu hayvancılık sektörünün gelirleri ile karşılanıyor Gönül arzu ederki bir an önce sultansuyundaki 1930 ve 1940 lı yıllarda yapılan bu tavlalarında bir an önce depreme dayanaklılık testleri yapılsın toplamada 10 a yakın bu binalarda test yapılmaması kamuoyundaki kuşku ve eleştirileri haklı gösteriyor Ercan beyin dediği gibi olası bir depremde bu hayvanların barındığı tavla ve ahırda yaşayan hayvanların sorumlusu kim olacak elbet deki mevcut idareciler ve buna seyirci kalan İktidar partisi vekillerin DOST ACI SÖYLER AMA DOĞRU SÖYLER.

malatyalı

çevre yolu dururken 2 katlı binaları yıkmak için 10 milyon vermeleri garabet bir durum.deprem olur bu binalar yıkılırda can kaybı olursa.malatya genel olarak ne durumda olur.merkezde 7 katlı ayakta bina kalmaz.vekillerimiz bu seneryoya göre konuşsunlar.merkezi komple kaldırmamız lazım..yapılan yanlış olmuş izahı budur..

pasa44

İşin en trajikomik yanı da Sultansuyu’nun yıkımı ile Kuzey Çevre yoluna gönderilen ödeneğin aynı olması!!!!!

Ercan

Çürük raporu verilmiş binaların yıkılıp yerine yenisinin yapılmasına kurgu demek nasıl bir anlayış.deprem riski yüksek olan bu şehirde Allah korusun olacak bir depremde oluşacak bir kaybın hesabını kim verecek. KEŞKE BÜTÜN RİSKLİ BINALAR YIKILIP YENİSİ YAPILSA.

Hakan

20 milyon TL harcansın ve işletme zarar ediyor imajı yaratılsın diye sağlam, üzerinde bir kalem çizgisi kalınlığında çizik bile bulunmayan binalar bunlar. Parayla müteahhit firmaya çürük raporu hazırlatılmış, ODTÜ elemanı da zahmet edip yeni inceleme yapacağına sipariş raporu doğrudur diye tasdik etmiş. Çürük olduğunu nerden çıkardınız? Madem çürük, ODTÜ elemanları neden 1 hafta orda yatıp kalkmış?

Ercan

İnsanların bu çürük binalar için bu kadar kafa yoracağini düşünmüyorum.isteseler hemen özelleştirler. Ancak.özellestirilecek yere bu kadar yatırım yapmazlar.
Akçadağlinin dediği gibi çürük binaları neden yıkıp yenisini yapıyorlar diyeceğinize,çürük olan hayvan barınaklarının yenilenmesinide talep edelim.

Ahmet

10.000.000.ödenek kuzey çevreyle için ayrilmicş LÜTFET MISLER

44malatya

Yandaslara arpalik cikacak

Battalgazi44

Malatyamızın özeti ve aynası gibi bir haber olmuş. Yeni bir yatırım beklerken bölge müdürlükleri ve şehir hastanesi gibi elimizden giden bir hizmet daha. Neyimiz doğru yapıldı ki bu da doğru olsun? Geçerken şehadet getirdiğimiz Turgut Özal Viyadüğü, şimdiden dökülmeye başlayan yeni Devlet Hastanesi, yıllardır masal gibi anlatılan Kuzey çevre yolu, yamalı bohçaya dönen hava alanı, yıllardır bitmeyen Sivas yolu, Boğaziçi köprüsünü aratmayan mevcut çevre ve şehir içi yolları, yap boza dönen Kernek Parkı gibi. Elazığ’a kuzey ve güney çevre yolu yapıldı, bölge müdürlükleri oraya gitti, şehir hastanesi oraya gitti. Malatya’dan daha az oy alıp daha çok hizmet alan şehirleri gördükçe kahroluyoruz. Yazık Malatya bunu hakketmiyor.

Hasan

Bizim bina bundan kötü halde ama oturun diyorlar..bu hükümetin yaptığı doğru bi iş yok..Antalya limanı nereye satıldı?

MUSTAFA

Malatya ya hipodrom dahil içinde tüm atlı sporların yapılabildiği bir “ATLI SPORLAR MERKEZİ” mutlaka kazandırılmalıdır. Yarış atı yetiştiren Türkye nin üç ilinden biri olan Malatya nın hakkıdır. Bu tesis Malatya ya büyük bir artı değer kazandıracaktır. Lütfen destek olun.

Suat

Daha önce siz yazmıştınız ama bu haberde hatırlatmayı unutmuşsunuz komediyi.. Harada inceleme yapan MHP milletvekilini, ağır hasarlı olduğu öne sürülen binada ağırlayıp toplantı yaptırmışlardı. Nasıl ağır hasarlıysa, o milletvekili niye soramadıysa, bura ağır hasarlıysa bizi niye buraya topladınız diye. Ama herşey başlıkta gizli sanki. Evet tepeden tırnağa KURGULANMIŞ bir iş. Bu binalarla önce hara ve Malatya hafızasını yoket. Sonra da böl parçala yut.

Ferhat

Yine çevre ve şehircilik yine şaibe

Malatyalı44

Birileri bişey deniyor yine

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Galatasaray 26 18 3 5 52 19 33 57
Beşiktaş 25 17 3 5 56 26 30 54
Fenerbahçe 26 17 3 6 48 27 21 54
Trabzonspor 26 14 6 6 32 25 7 48
Hatayspor 26 13 6 7 46 31 15 45
Alanyaspor 26 12 6 8 40 26 14 42
Gaziantep FK 26 10 10 6 37 29 8 40
Fatih Karagümrük 26 11 7 8 41 34 7 40
Göztepe 26 9 8 9 36 31 5 35
Antalyaspor 26 7 13 6 24 29 -5 34
Sivasspor 25 7 11 7 28 29 -1 32
Konyaspor 25 8 7 10 32 30 2 31
Yeni Malatyaspor 26 7 10 9 33 35 -2 31
Kasımpaşa 26 8 5 13 29 41 -12 29
Çaykur Rizespor 26 6 10 10 30 42 -12 28
Kayserispor 25 6 7 12 17 30 -13 25
Başakşehir FK 26 6 7 13 28 44 -16 25
BB Erzurumspor 26 6 7 13 24 41 -17 25
Denizlispor 26 5 6 15 23 46 -23 21
Gençlerbirliği 25 5 6 14 21 46 -25 21
MKE Ankaragücü 25 5 5 15 28 44 -16 20

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...