Miram

Final

Fuat


Serdar doktor

Lab


Malatya Haber -

‘Bu Bahaneyle Malatya’daki Tüm Yapıların Yıkılması Gerekir!’

‘Bu Bahaneyle Malatya’daki Tüm Yapıların Yıkılması Gerekir!’
 • 21.10.2020

SULTANSUYU’NDA 9 AY SONRA FARKEDİLEN (!) DEPREM AĞIR HASARLI BAHANELİ YIKIM GİRİŞİMİNE TEPKİ.. 40 bin üyeli MATHAP’dan Sultansuyu’ndaki binaların yıkılmak istenmesine tepki geldi

Malatya Tarım ve Hayvancılık Platformu (MATHAP) Başkanı İhsan Akın, Türkiye’nin stratejik öneme sahip tarımsal üretim alanlarını barındıran ve dünyaca ünlü safkan Arap atlarını yetiştirmenin yanı sıra, hayvan yetiştiriciliği yapan Sultansuyu Harası’na ait kültürel miras niteliğindeki binaların, özel bir şirkete hazırlattırılan deprem raporu bahane edilerek yıkılmasını asla kabul etmeyeceklerini, yıkımı engellemek için demokratik tüm haklarını kullanacaklarını söyledi.

Sultansuyu Harası’nın tarihi taş yapılarının, özel bir şirkete hazırlatılan deprem raporuna dayanılarak yapılacak yıkım sonrası, yaklaşık 15 milyon TL harcanarak yeni binaların yapılacağını öğrendiklerini belirten İhsan Akın, “Depremin üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen bugüne kadar kamuoyunda yer almaması manidar olup alelacele yıkım kararı alınması zihinlerde soru işareti bırakmıştır.

Jandarma Sultansuyu Harası önünde açıklama yapmasını engelledi

Yaklaşık 40 bin üyesi olan MATHAP Başkanı İhsan Akın, Sultansuyu Harası’ndaki binaların yıkılmasına yönelik itirazlarını açıklamak üzere, Malatya Tarım Platformu yöneticileri ile birlikte Sultansuyu Tarım İşletmesi önüne giden İhsan Akın’ın burada açıklama yapmasına, ‘Pandemi tedbirleri’ gerekçesiyle jandarma tarafından izin verilmedi.

Jandarma yetkilisi ile bir süre görüşen ve pandemi kurallarına uyarak basın açıklaması yapacaklarını ve demokratik haklarını kullanacaklarını belirten İhsan Akın’a, jandarma yetkilisi, açıklama yapmasına izin vermedi.

Bu görüşmeden sonra MATHAP binasına dönen İhsan Akın, açıklamasını burada yaptı.

“Bir süre önce restore edilen, iki katlı ve yatay mimari eseri yapılar için yıkım kararı alınmasını, sipariş özel şirket raporuyla yıkılmasını kabul etmiyoruz”

Bu güne kadar yetiştirdiği ünlü atlarla sadece Türkiye’nin değil dünyanın da dikkatlerini çeken yaklaşık iki asırlık tarihi yapıların, bir süre önce restore edilmesine rağmen, yıkım kararı alınmasına hiçbir anlam veremediklerini vurgulayan İhsan Akın, “ Bu güne kadar yetiştirdiği ünlü atlarla sadece Türkiye’nin değil dünyanın da dikkatlerini çeken yaklaşık iki asırlık tarihi yapılar için, bir süre önce restore edilmesine rağmen, yıkım kararı alınmasına hiçbir anlam veremiyoruz. İki katlı yatay mimari örneği olan gayet sağlam yapılardan oluşan bu binaların özel anlaşmalı bir şirkete siparişle depreme dayanıksızdır raporu tutturularak, yıkım kararı alınmasını uygun bulmuyor ve kabul etmiyoruz” dedi.

“Depremin üzerinden yaklaşık 1 yıl geçmesine rağmen, yıkım kararının bugünlerde alınması manidardır”

24 Ocak depreminin üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen, Sultansuyu Harası yapılarının depremden zarar gördüğüne dair bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılmadığını hatırlatan İhsan Akın, şöyle konuştu:

 “Sultansuyu Harası binalarının depremden zarar gördüğüne ilişkin son günlere kadar herhangi bir bilginin yer almaması manidar olup alelacele yıkım kararı alınması zihinlerde soru işareti bırakmıştır. Bu bağlamda eğer haradaki binalar dayanıksız olduğundan dolayı yıkımı gerçekleştirilecekse, bu demektir ki Malatya’daki tüm yatay binalarda yıkım kararı alınması anlamına gelir”.

Bu tesislerde görevli olan çok sayıda personelin Sultansuyu Harası yerleşkesinde ikamet ettiğini belirten Akın, “Yıkım gerçekleştiği takdirde bir çocuk gibi bakım, yemleme, sağlık ihtiyacı olan atların bakımı nasıl yapılacaktır? Bu ihtiyacı karşılayan çalışanların, ikamet yeri merkez ya da başka bir yer olduğunda, ulaşım ve zaman kaybı olacağı için buraya gelip hayvanların anlık ihtiyaç ve bakımını nasıl karşılayacaklar?” sorularını gündeme getirdi.

“Sultansuyu Harası zarar ettirilerek kapatılmak mı isteniyor?”

Bu bakıcılara herhangi bir konut yapmadan tesis ve konutlara yönelik acil yıkım kararı alınması ve bununla ilgili yaklaşık 15 milyon TL civarında israf yoluna gidilmesinin, ve ekonomik sıkıntıların yaşandığı bu dönemde milyonların israf edilecek olmasının kendilerini derinden üzdüğünü vurgulayan Akın, “Sultansuyu masraf çıkartılıp zarar ettirilerek kapatılmak mı isteniyor?” dedi.

“Tarihi ve kültürel yapının yıkılmasına gönlümüz razı değil”

Geçmişte Sultansuyu Harası işletmesi üzerinde birçok sıkıntı yaşanmış olup kapatılma, kapattırılma riski ile karşı karşıya geldiğine dikkat çeken Malatya Tarım Platformu Başkanı İhsan Akın, açıklamasında şu hususlara vurgu yaptı:

“Bu anlamda böyle tarihi bir işletmenin,  elden gideceği endişesini de taşımaktayız. Üretimin altın değerinde olduğu bu günlerde daha fazla üretime dayalı yatırım yapmamız gerekmektedir. Bu bağlamda idareci kişiler geçici olup kurumun devamlılığı esastır anlayışıyla, her gelen kişinin ayrı bir yol izleyip tarihi, kültürel ve kurumsal yapının bozulmasına gönlümüz kesinlikle razı değildir. Ayrıca bu konuyu Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Üniversitelerin ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin  incelemelerini bekliyoruz. Tarım Platformu olarak konunun da her zaman takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz”.

 Öznur Çalık’a teşekkür

MATHAP Başkanı İhsan Akın, konuşmasının sonunda Sultansuyu’ndaki yıkım konusunun milletvekillerince takip edilmesi gerektiğini de ifade ederek, AKP Milletvekili Öznur Çalık’a teşekkür etti. Akın, “Malatya’mızın her konudaki sorunlarını yakından takip eden ve bu konuda da bize desteklerini esirgemeyen Milletvekilimiz Öznur Çalık hanımefendiye huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Abuzer yiğit dedi ki:

  Ahmet efendi millet uzaya gidiyor sen daha yerinde say koyun keçi birlik başkanı İhsan bey ayrıca Platform başkanı millet İhsan akın denince zaten birlik başkanı olarakta biliyor o yüzden ikisini birden kullanıyor yorum yapıyorsun olaylara haberlere az hakim ol ordan yazmakla olmuyor

 2. Bekir dedi ki:

  Gaz ile çalışan Malatya halkı, köle olmaya mahkûm

 3. Ahmet dedi ki:

  Depreme dayanıksız binanın yıkılıp yerine yeni bina yapılması ile keçi koyun birliğinin ne ilgisi var ? Neyin basın açıklamasını yapıyorsunuz? Kamuoyundan uzak mı kaldınız ?

  1. Mahmut dedi ki:

   Boş beleş bir yorum daha. Bu adam meseleyi anlamadığı gibi okuduğunuda anlayamıyor ve ne yazık bunun farkında değil bir de cahil cesaretiyle yorum yapıyor.Be adam hiçbirşeyden meselelerden haberin yoksa okuduğunu anla. Orada konu edilen Sultansuyu Tarım İşletmesi ve senin keçi koyun birliği diye çarpıttığın kuruluşun başı yani Malatya TARIM ve Hayvancılık Platforumu başkanı. Bari bunu okuda anla. TARIM işletmesiyle ilgili konuya TARIM Platforumu başkanı olarak tepki gösteriyor.Allah verede bunu anlayabilesin.

   1. Ahmet dedi ki:

    Tarım işletmesiyle ilgili ne sorun var ? Sadece binanın yenisi yapılacak, tarım işletmesi işlemeye devam ediyor. Bunun için mimarlar odası vs açıklama yapsın. Herkes iş alanını bilmeli , Konuşmak için konuşmayın!

 4. eskimalatyalı dedi ki:

  bir proje varsa bakanlığa bakanlıktan c.başkanı onay imzasıyla onaylanır m.vekili koltuğu kaybetmemek için itiraz etmez malatyada kamunun beton binalarından başka ne kaldıki Allah’ınıza kurban malatyalılar atı alan karahan körpüsünü geçmiş

 5. Şahin dedi ki:

  art niyetle burayı boşaltmak için yapıyorlarsa bunlar vatan haini

 6. Sehitfevzili dedi ki:

  Bu şehit fevzi mahallesi neden hic haber olmuyor binlerce insan yasiyor burda.kimse sesimizi duymuyor sehrin tam merkezi fakir fukaranin evlerine döküyorlar su kış ayinda cikarmaya calisiyorlar evlerin haklarini vermiyorlar ve hic bir aciklama yapmiyorlar bu yağma da ne oluyor.yediniz yediniz yeter artik bizedemi gözü dikdiniz.Rabbim hakkinizdan gelsin.

 7. AZİZ YİĞİT dedi ki:

  siyasi polemik yapmaya gerek yok,sulta suyu malatya için marka değer sadece açıklama yapmakla olmaz.vekiller ile bire bir görüşmeli,bu iş stk’ların işi tso,esob,kayısı borsası vs

 8. Çiftçi dedi ki:

  Acilen birlik kooparatif oda gibi sivil toplum örgütleri kapatılmalı diye düşünüyorum.

  1. Eray dedi ki:

   Hayırdır beyefendi sizde mi rantçısınız. Bu ülkede doğruları söyleyen bi bu kurumlar ve baskanları kaldı sağolsunlar

 9. mlt44 dedi ki:

  Malatyamız için gelir getirici unsurların böyle bir takım dayatmalarla kapatılması veya başka bir şeye dönüştürülmesi elbetteki bizi üzecektir. Ulusal basına Başkan demeç verip olayın ciddiyeti ve öngörülerini anlatması gerekiyor..

 10. ali dedi ki:

  müteahhid hazır bekli abi

 11. yavuz44 dedi ki:

  Malatya’ya herşey müstehak Akp zihniyetine oy verilirse olacağı bu

  1. Mekay44 dedi ki:

   Yavuz ozaman git baska yerde Sende herseye muhalefet oluyon

 12. Murat dedi ki:

  ŞAŞIRDINIZ MI YA? Yeşilyurt belediye binası da ağır hasarlı olduğundan ve elzem şekilde belediye binası ihtiyacı olduğundan ihalesi davet usulu yapılmamış mıydı? hala o binada personel çalışıyor nasıl ağır hasarlı? o yüzden şaşırmayın arkadaşlar niye şaşırıyorsunuz

 13. MUSTAFA dedi ki:

  Bence harayı yıksınlar Tigemi de Elazığa taşısınlar.
  Zaten yarış hipodromunu da Elazığa yaptılar.
  Gerek yok Malatya da hara ya, Tigem e.
  Malatya için fazla bütün bunlar.
  Biz de kendimizi büyükşehir zannediyoruz.
  Malatya milletvekilleri meclise dilekçe versinler. Büyükşehir hakkı Malatya dan alınıp Elazığa verilsin diye.
  Bizde kurtulalım hizmet istemekten.
  Hem milletvekilleri de rahatlar. Kimse onlardan bir şey istemez.

 14. Ferdi dedi ki:

  Acaba hangi beton santralini kurtarmak istiyorlar.

 15. TÜTÜNCÜ dedi ki:

  idda ederek söylüyorum eğer bir gün önce bir kişi çıkıp deseydiki bu binalar çatlak hasarlı devlet niye yıkıp yenisini yapmıyo deseydi varan 1 hazır olun….. şu an yıkılmasın diye feryat edenler sıkıdurun…. evettt bu devket nerede niye burayı görmüyorlar bu binaları yıkıp yenisini yapmıyorlar olmaz böyle şey 1 sene oldu halen yıkmadılar yoksa biz yıkacağız gerekirse biz yaparız diye feryat figan felaket tellallığı yapacaklardı the end….

 16. Sule dedi ki:

  Güçlendirme de mi yapılamıyor bu binalara.En azından ilkbaharda yedek prefabrik bişeyler yapılırdı şimdiye kadar.Malatya biter orada elden giderse aniden nereden çıktı bu iş.Yapıcı çözümler olmalı bu konuda mutlaka…

 17. Ali Kaya dedi ki:

  3. Mevcut iktidarda olan arkadaşlarımızın yapacağı iş, bu işletmeyi gerekiyorsa revizyona tabi tutmaları bir, yetmez ikincisi onlarca evet onlarca Sultansuyu benzeri, Atatürk Orman Çiftliği benzeri, tarımı, hayvancılığı ve tarıma dayalı sanayii teşekküllerinine rehberlik yapacak merkezleri harekete.geçirneleridir.Kuru kuruya bir eleştiri yapmak değil niyetim. Eldekinden olma korkusu.. Allahın lütfu olan verimli Malatya ovasında, çiftçisine, sanayicisine ve gittikçe yok olan bilumum üreten dinamiklerine rehberlik yapacak kurumlar ve planlar oluşturulmalıdır. Salt küresel gıda üreticilerine pazar olmamaktır. Çok ciddi bir neseledir. Gelecek dünya senaryolarında su ve sulanabilir ovalar en stratejik alanlar olacak ve medeniyetler su ve toprak temelli
  savaşta olacaklar diye bilimsel görüşlere kulak verilmelidir .Hadi bunlar defikodu olsun. Ve fakat “daha ciddi tarım stratejilerine ihtiyacımız var…Malatya tarımı, hayvancılığı , (hatta başta kayısı ūretimi) bilimsel verilere göre potansiyelinin çok çok altında .. Daha iyisini yapabiliriz..
  .

 18. Aksaçlı dedi ki:

  Bende Malatyalı olarak bu konuya üzülmedim değil takip ederim Malatya haberlerini son gelişmeleri ancak konular dile gelmez ise kimsenin bişeyden haberi olmaz sultan suyu harası bi Başkan tarafından dile geliyor basına yansıyor sonra biz görüyoruz şimdi size bi soru Platform adı altında kurulmuş bişey bizi habere götürüyor diğer taraftan ne vekiller ne başka birileri sessiz kalmayı tercih ediyorlar Ya vicdan meselesi bu hiçmi Malatyada başka kimseler yok yine Allah razı olsunki o Başkan ve Platform üyelerinden uyumadıklarını göstermişler Malatyaya helal olsun diyorum çünkü memleket hepimizin

 19. dogan dedi ki:

  Sıra haraya mı geldi. Sırada hangi yer var. Hepsi planlı ele geçirme politikası uyanık ol Malatya uyanık ol Malatya lı

 20. Ali Kaya dedi ki:

  2. Ūlkede yüzlerce örneğini gördūğümüz bu talan yamyamlığına kamuoyu doymuş durumda. Önce kupon arazilerini tespit eden ve sonra ilgili arazinin peşkeş çekilmesi için kulis yapan rant baronlarından bahsediliyor. Ki doğrudur, Sümer,Tekel ve Şeker fabrikası arazilerinin başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmemiştir. Benzer filmun ve fırıldağın Sultansuyu işletme arazisi için olacağı kanaati yaygındır. Şu gün şu saat olmuş yetkililerden bir açıklama gelmemiştir. Çünkü tas kayıptır, değirmen yıkılmıştır..

 21. Ali Kaya dedi ki:

  1. Malatyada son bir kaç yıldır korkmadan gazetecilik yapan ender gazetecilerden olan Güler Hazar hanımı haberlerinden dolayı kalpten kutluyorum….TİGEM Sultansuyu ,1865 yılında, “Sultansuyu Çiftlikatu Hümayun” adı ile kurulmuş tarihi bir işletmedir. Sadece “safkan arap atı” yetiştiriciliği yapılmaz,…İşletmede; sertifikalı tohum üretimi amacıyla; arpa, yulaf, fiğ, ayçiçeği ve hayvancılığın ihtiyacı olan kaba yem ile meyve üretimi olarak kayısı üretimleri yapılmaktadır. İşletmede üretilen ve dağıtımı yapılan sertifikalı tohum çeşitleri; Altıkat, Tarm 92 arpa ve Kahraman yulaf tohumu çeşitleridir. Ve ayrıca bölgeye adapte olmuş, ”esmer ırkı sığır” yetiştiriciliği faaliyeti yapılmaktadır.
  2012 yılında hizmete açılan en ileri teknolojilerle donatılmış Boğa Sperması Üretim Merkezinde ise “üstün vasıflı boğa sperma” satışı gerçekleştirilmektedir.İşletmede 176 kişi istihdam edilmektedir. Gerek işletmede çalışan tanıklar gerekse işletmedeki mevcut tarihi binayı bilenler depremin ciddi bir etki yapmadığını, işletmenin zararda olmadığını sadece işletmede revizyon gerektiren bir takım ihtiyaç ve taleplere hükunetin ilgisiz kaldığını ve işletmenin kapatılması yönünde duyum aldıklarını söylüyorlar. Bu durum bir tarafa iki katlı tarihi binanın yıkılıp 15 milyon bedelle ihale edileceği haberleri şüpheleri arttırmaktadır. Burası kapatılacak ve çok kıymetli arazisi peşkeş çekilip talan edilecek diye tereddütler var.

 22. 44malatya dedi ki:

  Ramaz arkadas vekiler malatyanin sorunlari ile
  Ilgilenmezler malatya ankara arasinda yolculuk
  Yaparlar

 23. Mihenk44 dedi ki:

  Sultansuyu Harası binaların yıkımına dair rapor hazırlayan, hazırlattıran ve bu raporu eline alıp hadi yıkalım diyen eşhasın kendileri ve atalarından çiftlik disiplinine uygun çevreyle barışık -bırakın yasayı, yönetmeliği, raporu- bina, inşaat ve imar TERBİYESİ ne uygun böyle kıymetli bir kulübe yapmışlar mı merak ederim. Bu güzelim binaları yıkmak şöyle dursun, yıkmayı düşünmek bile su katılmamış VANDALLIK tır. Kuzey Irak ve Suriye’de Işıt terör örgütünün yaktığı, yıktığı talan ettiği kütüphane, mabet, müze ve tarihi eserleri hatırlatıyorum. Sizin modern bir ülkede halkın seçtiği ya da devletin memurları olarak onlardan bir farkınız olsun. Sultasıuyu Harası ismi, işletmesi ve ürettikleri Malatyamızın tarihte biriktirip boynuna astığı altın bir gerdanlıktır. Hiçkimse işgüzarlık yapmasın, bu kurumu ve tesislerini mevcut haliyle dünden bu güne tevarüs ettiğimiz bir kazanım ve geleceğe taşımamız gereken mukaddrs bir emanet olarak görmek ve öyle değerlendirmek zorundayız.
  Slogan tabiiiki “Teeey… Teeeey!… Teeeey!… Şen olasın… şen olasın… Malatya!…”

 24. Malatya sevdalısı dedi ki:

  Sultansuyundaki idari bina ve Misafirhane Mimari,tarihi özeliği bir tarafa bırakılıp en azında gerek Cumhuriyetimizin ve gerekse Malatyamızın en önemli bir kadim kurumu olan haranın anısınada olsa bu binaların yıkılmadan güçlendirilerek korunması gerekir şehre damgasını vuran bu yapıları yıkarak Kültür ve şehrin şöhretine bir şeyler katılmış olmaz aksine şehrin şöhretine zarar verir. Mekanlarında insanlae üzerinde bir hakkı vardır bu hakkın takipcisi olmak her malatyalıya düşen bir görevdir Sultansuyu harasının hatırına hatır şinas olmak mecburiyetindeyiz bu sebebple kadir şinas olan duyarlı insanların bu konunun takipcisi olmalıdır

 25. mlx dedi ki:

  Memlekette tarım bitmiş,hayvancılık kan ağlıyor,girdiler almış başını gidiyor,ihsan başkan şov yapıyor.kardeşim binalar çürükse yarın olası bir depremde can kaybı olsa bu sorumluluğu alacakmısın.kimin amiri kimin müdürü sanıyorsun kendini.bina sağlam değilse yıkılır yenisi yapılır.devletin tesisi.tasarruf devlettedir.ister yıkar ister yapar.kaldı ki hara da o kadar yeni yatırım yapıldı.

 26. Ekrem Karadoğan dedi ki:

  Sayın milletvekilleri bunu görmüyormu meydanlarda ahkam kesenlerin sesi niye çıkmıyor mallatyanın çıkarlarını savunan tek yetkili tarım platform başkanı ihsan beymi yetkılileri göreve çağırıyoruz bu işletmeyi yıktırmayız

 27. Hasan Fethi ilhan dedi ki:

  Malatya mızın en gözde işletmesının kapatılmasına izin vermeyeceğiz tarım platform başkanı ihsan beyin haklı savunmasının yanındayız diğer sıyasilerin sesi nıye çıkmıyor kime burayı peşkeş çekiyor lar tarım platform başkanı yalnızdeğil canla başla destekçisiyiz

 28. Ramazan dedi ki:

  Ercan bey ona bakarsanız Türkiye bir deprem ülkesi. Hangi şehrin depreme hazırlık konusunda B, C, D planları var? Hasar görmemiş, çatlamamış bina neden yıkılıyor? Güzel soru sormuşsunuz. Malatya’da deprem olursa ne olacak. Ben size söyleyim. Malatya yıkılacak biz de altındakalacağız. Peki Sultansuyu için deprem hassasiyeti taşıyanlar aynı hassasiyeti Malatya merkez için neden taşımıyorlar? Oradaki binalar çürükse Malatya’nın tamamı çürük ve yıkılması lazım.

 29. Banazili dedi ki:

  Satamadıkları ne kaldi yakinda kalan 1/2 şeyide sattilar mi el elde baş başta ondan sonra ne olacak cok merak ediyorum gerçi bunlara ne olacak hepsi yükünü tuttu 9 nesillerine yetecek mal yaptilar olan garibana bizim cocuklarimiza olacak Rabbim uzun omur versin reis ölsün parti de kalmaz simdiden birbirlerine düştüler birkac yila kalmaz biterler ama dediğim gibi olan yine garibana olacak .

 30. Ercan dedi ki:

  Binalar sağlam değilmiş yıkılıp yenisi yaptirilacak konu neden saptiriliyor.
  Allah korusun deprem riski yüksek olan Malatyada bir deprem olur bir olumsuzluk olursa ne olacak.

 31. Türkiye sevdalısı dedi ki:

  Bir orası kaldı birde şeker fabrikası oralarida satın gitsin cumhuriyetin ilk yillari savaştan çıkılmış bez bile uretemiyioruz okuma yazma oranı yüzde Dörtler de Osmanlı imparatorluğundan kalan borçlar var Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları öncelikle eğitimde sanayide ve tarımda büyük atılımlar yapıyorlar işte o günlerden kalma kuruluşları özelleştirme adı altında yok ediyoruz zaten fazla bir şey kalmamıştı son devlet kuruluslarida gidiyor Gerekçeye bakıyoruz zarar ediyor deniliyor şimdi düşünelim piyasada en pahalı çayı ve en fazla çayı devletin fabrikası satıyor özel çay fabrikaları kâr ediyor devletinki zarar ediyor bende devletim kazansın diye inanın hep devletimin çayını alıyorum ama kimse bu çay fabrikası neden zara ediyor diye sormuyor.

 32. Lütfü dedi ki:

  Malatya’nın her derdi bitti şimdi hara zamanı geldi sultan suyu harası bizim çocukluktan gelme güzel bi hatıra yeridir birileri bişeyler kazacak diye yapılırmı bu malatyamıza bunu dile kim getirdiyse Allah işini rast getirsin dokunmayın artık yeter

 33. Hakikat44 dedi ki:

  Malatya bu mantıkla bir adım gitmez, milli eğitim yıkılmasın, stad yıkılmasın, ticaret lisesi yıkılmasın, çarşının tamamı 40 50 yıllık binalar, hiçbirine karışmasınlar memleketi antika müzesi yapsınlar, biri der ben oradan mezunum öteki der kaç yıl bu binada oturdum,kimse kusura bakmasın atatürk evi hariç hepsi yıkılmalı , deprem gerçeği pandemi gibi hayatın içinde

 34. malatyalı dedi ki:

  Akçadağlılar nerede Akçadağlılar? Ellerinde bir Sultansuyu kaldı. Oda giderse armut ağacının gölgesinde boş boş çay içerler artık…

 35. Burak dedi ki:

  Tarım platformu baskanı ihsan bey sizi tebrik ediyorum. Belki çoğumuzun haberi yoktu bundan tabi ki de haklı olarak malatyamız için önemli bi yer olan sultansuyu haramızda böyle şeylere sizlerin yaratmış olduğu farkındalık ile engel olacağız Allah işinizi rast getirsin

 36. Ramazan dedi ki:

  Eğer bir özelleştirme veya kapatma fikri varsa bu Malatyaya ihanettir. Milletvekillerini göreve davet ediyorum.

 37. Malatyali dedi ki:

  Acilen sıvas kültür varlıklarını koruma bölge kuruluna başvurulup bu taş binaların tescil edilmesi gerekir.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."