Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Terör Örgütleri Eylem Yapamaz Noktaya Geldi”

Gündem

19-12-2019 tarihinde yayınlandı.

“Terör Örgütleri Eylem Yapamaz Noktaya Geldi”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

İçişleri Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil, son 3 yılda terörle mücadelede önemli mesafeler katettiklerini, terör örgütlerinin eylem yapamaz noktaya geldiğini belirtti.

Erdil, İçişleri Bakanlığının İzleme ve Değerlendirme Sistemi Projesi (İZDES) çalışma programı kapsamında geldiği Malatya‘da Vali Aydın Baruş’u ziyaret etti.

Kentteki kurum müdürleriyle valilik toplantı salonunda bir araya gelen Erdil, toplantının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İZDES kapsamında tüm illeri 9’ar kişilik heyetlerle ziyaret ettiklerini, önümüzdeki hafta sonunda 81 ilin tamamına gitmiş olacaklarını ifade etti.

Türkiye’nin, uzun süredir terörle mücadelede büyük çaba gösterdiğini ve büyük bedeller ödediğini anlatan Erdil, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz 3 yılda özellikle terörle mücadelede önemli mesafeler katettik. Terör örgütlerinin bölgedeki eylem kapasitesi büyük ölçüde etkisiz hale getirildi. Artık PKK, DEAŞ ve diğer terör örgütleri çok şükür eylem yapamaz noktaya geldi. Burada İçişleri Bakanlığı yüksek bir kapasite ortaya koydu. Daha çok Doğu ve Güneydoğu’daki ilgili riskli alanlarda, terör örgütünün konuşlandığı alanlarda bir operasyon kapasitesi oluşturuldu. Bu operasyonlarda geçtiğimiz 3 yılda, içeride ve dışarıda 7 bin civarında terörist etkisiz hale getirildi. Bugün kolluk kuvvetlerimiz, yüksek bir kapasiteyle, boşluksuz, bütün alana hakim. Yine geçtiğimiz 3 yıl içerisinde yapılan çalışmalarda 1115 terörist, 500’ü ikna edilerek kolluk kuvvetlerine teslim oldu.”

20191219 2 39918549 50489526 Web– “Operasyonlar, aynı hız ve kararlılıkla sürdürülecek”

Bölücü terör örgütünün büyük ölçüde çökertildiğini ifade eden Erdil, şöyle devam etti:

“Yaklaşık 500 civarında teröristin olduğunu ön görüyoruz. Teröre katılma sayısı da bu yıl 115 civarında. Bu, geçen 40 yıl içerisinde en alt rakamdır. Artık terör örgütü psikolojik bir dağılma ve çözülme sürecinde. Terörle mücadelede kritik bir noktadayız, yeni bir evreye geçiyoruz. Ancak bu operasyonlar topyekun terörü etkisiz hale getirinceye kadar devam edecektir, aynı hız ve kararlılıkla sürdürülecektir. Bunun yanında daha önce de sürdürdüğümüz idari tedbirler, teknik düzenlemeler, teröre müzahir alanları, terörle işbirliği içerisindeki alanları etkisiz hale getirmek ve onları ilgili hukuk çerçevesinde kontrol alma konusundaki çalışmalarımız da hızla devam ediyor. Bu devam edecek çünkü terörü ve bugüne kadar maalesef yetkinliğini, kapasitesini, eylem gücünü artıran hem finansal kaynaklar hem de yetkinlik ve erk kazandırma noktasında yerel yönetimler olarak tanzim edilmiş bunları aslında bir suç alanı haline getirilmiş. Şiddet uygulayarak, korku salarak, siyasal şiddet uygulayarak ele geçirdikleri yerel yönetimleri bir suç alanı olarak kullanmalarına artık devlet müsaade etmeyecek. Kararlı bir şekilde bu istikametteki çalışmalarda sürdürülecek.”

– “Göç, kontrol altında”

Erdil, düzensiz göçle mücadele kapsamındaki çalışmalardan da bahsederek, geri gönderme merkezlerinin yoğun şekilde çalıştığına işaret etti.

Türkiye’ye Suriye’den yaklaşık 3,6 milyon göçmenin geldiğini, uluslararası koruma statüsündeki göçmenlere yönelik de uyum çalışmalarının sürdürüldüğünü dile getiren Erdil, “Bunların iş gücüne katılmaları, barınma, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim konusundaki hizmetleri Türkiye büyük bir titizlikle takip ediyor, bir disiplin içerisinde sürdürüyor.” dedi.

– “Trafik güvenliği uluslararası standartlara yakın bir noktaya geldi”

Trafik güvenliğine ilişkin çalışmaların da üretilen yeni projelerle tüm hızıyla devam ettiğini aktaran Erdil, “Trafik güvenliğine ilişkin istatistiklerde de önemli ölçüde iyileşmeler oldu. Ölümlü trafik kazalarında yüzde 26 iyileşme oldu. 2018 ve 2019 rakamları karşılaştırıldığında ölümlerde yüzde 29 civarında, yaralamalı, hasarlı kazalarda yüzde 10 civarında iyileşme oldu. Trafik güvenliği Türkiye’nin önemli bir sorunu, büyük ölçüde bugün uluslararası standartlara yakın bir noktaya geldi.” ifadelerini kullandı.

Erdil, uyuşturucuyla mücadeleyi de büyük ölçüde kontrol altına aldıklarını anlatarak, Türkiye’de bir yılda ele geçirilen uyuşturucu miktarının Avrupa’nın bütün ülkelerinin iki katını bulduğunu sözlerine ekledi.

Vali Baruş’dan bilgilendirme

Vali Aydın Baruş da kentte yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Baruş şunları söyledi:

“İçişleri Bakanlığımız tarafından yürütülen İzleme değerlendirme projesi kapsamında Sayın İçişleri Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil ve heyetini ilimizde ağırlıyoruz. Bu proje kapsamında ilimizde çalışma ziyareti gerçekleştiriliyor ve biraz önce de ilimizdeki İçişleri Bakanlığına bağlı tüm birim amirleriyle önemli bir değerlendirme toplantısı yaptık.

Bu proje kapsamında yapılacak değerlendirmede İçişleri Bakanlığının taşra teşkilatlarında yani illerdeki hizmetlerinin daha kaliteli ve verimli bir şekilde sunulması, bu hizmetlere yönelik vatandaş memnuniyetinin arttırılması bir de katılımcı yönetim anlayışının her kademede hâkim kılınması konuları üzerinde duruldu. Bu kapsamda  2019 yılında İçişleri bakanlığımıza bağlı idareler kapsamında verilen hizmetler ile ilgili kısaca bir bilgi vermek istiyorum. 2019 yılında nüfus ve vatandaşlık işleri olarak İl Nüfus Vatandaşlık Müdürlüğümüzü, Battalgazi ve Yeşilyurt İlçe Nüfus Müdürlüklerimizi Matim İş Merkezinde yapılan tadilat neticesinde toplam 2270 metrekare alana sahip 4 katta yeni bir mekâna taşıdık. Şu anda vatandaşlarımız rahat bir ortamda nüfus, pasaport ve ehliyet hizmetlerini alıyorlar. Nüfus ve vatandaşlık işlem sayıları bakımından 2019 yılında gerçekleştirilen işlemlerde 2019 yılı başından bugüne kadar verilen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı sayısı 162 bin 748,  41 bin 962 yeni sürücü belgesi, 10 bin 645 de pasaport düzenlenmiş.

Yeni yapılan binasına taşınan 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve İl Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi ile şu anda 3 birimimiz çok rahat bir ortamda faaliyetlerine başladı.

Göç ile ilgili konularda Geri Gönderme Merkezimiz var.  İlimizde yakalanan düzensiz göçmenlerin barındırıldığı 350 kapasiteli şu an 270 yabancının kaldığı Geri Gönderme Merkezimiz mevcut. 350 kapasiteli yeni Geri Gönderme Merkezi inşaatı halen devam ediyor. Bir de acil ihtiyaçlar için mevcut 2000 kapasiteli Geçici Geri Gönderme Merkezimiz var. Şu anda da orada 657 yabancı mevcudu var.

Diğer taraftan emniyet hizmetlerimizin, güvenlik hizmetlerimizin elverişli ortamda teknik imkânları kullanarak verilmesine önem veriyoruz. Bu kapsamda ilimizde 287 noktada hizmet vermekte olan KGYS kameraları sayılarının yeni yapacak çalışmalarla birlikte arttırılmasını planlıyoruz. Kurulma çalışması devam eden 1564 KGYS kamerası var. Bunlar da tamamladıktan sonra ilimize suçlara yönelik, suçluları yakalamaya yönelik çok önemli avantajlar elde edeceğiz. Bir de bakanlığımızın çok önem verdiği bir konu vatandaş memnuniyeti; hizmetlerde vatandaşlarımızın dilek, sorun, şikâyetlerini tek bir masa etrafında Açık Kapı uygulaması kapsamında alınması. 2018 yılından başlayan bu uygulama ile bugüne kadar Malatya ilinde 4416 başvurumuz var, olumlu neticelenen 2793,  olumsuz neticelenen 1505 işlemi devam eden 122 başvurunuz var.

Yine Valiliğimizce 2019 yılı içerisinde tüm ilçelerimizi ziyaret ettik. Buralarda Büyükşehir Belediyesinin ilgili kuruluşları, Kamu Kurumlarının İl Müdürleri, mahalle muhtarları, ilçe yöneticileri, ilçe belediye başkanlarının buluşmasını sağlıyoruz. Buradan mahallelerimizin, muhtarlarımızın sorunlarını dinliyoruz ve yerinde çözüm imkanı buluyoruz. Yine bu ziyaretlerimizde eğitim toplantıları gerçekleştiriyoruz, ilçelerdeki okul müdürleri, okul aile birliği başkanlarının katılımıyla okullarımızdaki herhangi bir sorunlarının olup olmadığı yönündeki düşüncelerini ve fikirlerini alıyoruz. Çözüm noktasında kendilerine katkı sağlıyoruz. İlçede devam eden yatırımları yerinde inceliyor, esnaf ziyaretleri gerçekleştiriyoruz.

Önem verdiğimiz konulardan birisi de muhtarlarımızın ziyaret edilmesi. Bugüne kadar 2019 yılında 51 mahalle muhtarı tarafımdan ziyaret edildi. Özellikle İl Emniyet Müdürü ve güvenlikten sorumlu amirlerimizle birlikte muhtarları ziyaret ediyoruz. Huzur ve güvenliğimiz en önem verdiğimiz konu bu anlamda da bu muhtar ziyaretlerimizde çok önemli kazanımlar elde ediyoruz. Gerek mahalle hakkında bilgi sahibi olunmasında gerekse çözüm noktasında bu kazanımlar bizim için memnuniyet verici oluyor.

Yine okullarımıza ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Haftada iki okulumuz olmak üzere 2019 yılında şu ana kadar 18 okulumuzu ziyaret ettik. Burada da öğretmen toplantıları, sınıf ziyaretleri gerçekleştirerek okulların sorunları noktasında önemli tespitler gerçekleştirdik. İlimizin eğitimine nasıl daha fazla katkı sağlayabiliriz bunu amaçlıyoruz.

Haftalık olarak halk günü toplantıları düzenliyoruz. Burada vatandaşlarımızın birebir sorunlarını ilk elden iletmesi yönünde uygulamamız var. 2019 yılında 44 toplantı düzenleyerek 1549 vatandaşımızla direkt görüşme gerçekleştirdik.

İzdes projesi kapsamında yapılan ziyaretinizin gerek vatandaşa yönelik uygulamalar, gerek katılımcı yönetim anlayışının benimsenmesi, gerekse İçişleri Bakanlığımıza bağlı birimlerinin verdiği hizmetlerin etkin ve verimli hale getirilmesinin bize çok önemli kazanımlar sağlayacağına inanıyorum.”

Toplantı sonrası Bakan Yardımcısı Erdil, Vali Baruş ile beraber 2016 yılı Ağustos ayında Elazığ Emniyet Müdürlüğüne düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan Malatyalı polis memuru Yusuf Kenan Mutlu’nun eşi Nahide Mutlu’yu evlerinde ziyaret etti.

Malatya’daki programı kapsamında Sivil Toplum Kuruluşları ile Valilik Toplantı Salonunda İZDES Değerlendirme Toplantısı düzenleyen İçişleri Bakan Yardımcısı Erdil son olarak şehir merkezinde esnaf ziyaretlerinde bulunarak esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti.

AA- Bülten- malatyahaber.com

20191219 2 39918549 50489525 Web

20191219 2 39918549 50489527 Web

bakan yardımcısı1

bakan yardımcısı2

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
MUSTAFA

Keşke dediğiniz gibi olsa.
O zaman şehit haberleri niçin bitmiyor?

MELEK

Ayağınıza sağlık çok mutlu olduk hoşgeldiniz en çokta yanınıza milletvekili almadiginiza sevindik

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 13 10 3 0 27 11 16 33
Hatayspor 13 8 2 3 23 10 13 26
Konyaspor 13 7 5 1 21 10 11 26
Alanyaspor 14 7 3 4 20 22 -2 24
Fenerbahçe 13 7 2 4 19 16 3 23
Fatih Karagümrük 13 6 4 3 21 16 5 22
Başakşehir FK 14 7 1 6 20 16 4 22
Galatasaray 13 6 3 4 19 17 2 21
Adana Demirspor 14 5 5 4 20 18 2 20
Beşiktaş 14 6 2 6 21 21 0 20
Antalyaspor 14 5 3 6 18 20 -2 18
Altay 14 5 2 7 18 21 -3 17
Giresunspor 14 4 4 6 12 12 0 16
Kayserispor 14 4 4 6 18 22 -4 16
Gaziantep FK 13 4 3 6 14 19 -5 15
Sivasspor 13 2 7 4 16 15 1 13
Yeni Malatyaspor 13 4 0 9 12 23 -11 12
Göztepe 13 2 4 7 12 19 -7 10
Kasımpaşa 14 2 4 8 13 21 -8 10
Çaykur Rizespor 14 3 1 10 12 27 -15 10

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...