SON DAKİKA

Trump Anketçileri Hedef Aldı

PAYLAŞ

ABD'nin mevcut Başkanı Donald Trump seçimlerde hile yapıldığı yönündeki iddialarını sürdürerek bu kez anketçilere yüklendi.

ABD'nin mevcut Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 3 Kasım'da yapılan ve resmi olmayan sonuçlara göre Demokratların adayı Joe Biden'ın kazandığı seçime yönelik yeni bir değerlendirme yaptı. Trump bu kez anketçileri hedef alarak, "Yalancı anketçiler ABC ve Washington Post seçimden önce beni Wisconsin'de Biden'ın 17 puan gerisinde gösterdi ve muhtemel bir yasa dışı baskı anketi üretti. Ancak gerçek şu ki seçim gününde yarışta taraflar çok yakındı ve şimdi bu eyaleti kazanmaya hazırlanıyoruz. Böyle birçok içler açısı örnek var" ifadelerini kullandı.

Trump, bazı medya kuruluşlarının Al Schmidt isimli bir Cumhuriyetçiyi kullanarak Pensilvanya eyaletine bağlı Philadelphia kentindeki seçimlerde usulsüzlük olmadığını kanıtlamaya çalıştığını iddia etti. "Schmidt dağlar kadar hile ve sahtekarlığı görmeyi reddediyor" diyen Trump, "Kazanan biziz" ifadelerini kullandı.

ALASKA'DA KAZANDI

ABD'de başkanlık seçimlerinde oy sayımının devam ettiği eyaletlerden Alaska'yı Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump kazandı.

ABD’de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerinde bazı eyaletlerde oy sayımı devam ediyor. Alaska'da bugün oy sayımı sona ererken, son sonuçlara göre Cumhuriyetçilerin adayı Donald eyaletteki oyların yüzde 56.9'unu topladı. Alaska'da rakibi Joe Biden'ı geride bırakan Trump, 3 delegeyi hanesine yazdırmış oldu. Trump toplam delege sayısını 217'ye yükseltirken, Demokratların adayı Joe Biden'ın ise hanesinde halihazırda 290 delege bulunuyor. Kongre seçimlerinde de Alaska eyaletindeki 1 senato koltuğunu Cumhuriyetçi aday Dan Sullivan kazandı. 100 sandalyeli Senato'da Cumhuriyetçiler 49, Demokratlar 48 sandalye elde etti.

Toplam 42 delegesi olan Kuzey Carolina, Arizona ve Georgia eyaletlerinde de sonuçlar henüz net değil. ABD'de başkanlık seçimlerinde 538 delegenin yarıdan bir fazlası olan 270 delegeye ulaşan aday, başkanlık koltuğuna oturuyor.

Washington, iha

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız