Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Turizm Potansiyelini Hareketlendirecek Bir Yatırım”

Gündem

30-12-2019 tarihinde yayınlandı.

“Turizm Potansiyelini Hareketlendirecek Bir Yatırım”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

AKP Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Yeşilyurt Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan Tarihi Yeşilyurt Konaklarındaki çalışmaları yerinde inceledi. Milletvekili Çakır, ecdat yadigârı tarihi eserlerin gelecek kuşaklara taşınmasının kentin tarihsel ruhunun muhafaza edilmesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Yeşilyurt’un eski yerleşim yerlerinden olup, doğal ve tarihi güzellikleriyle farklı bir atmosfere sahip Çırmıhtı Hıroğlu Mahallesinde ki Lezzet Caddesi’nde bulunan Tarihi Yeşilyurt Konakları başta olmak üzere ilçenin farklı bölgelerindeki tarihi eserlerin korunması ve muhafaza edilmesine yönelik sürdürülen hizmetler hakkında AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır’a geniş kapsamlı bilgiler paylaştı.

“YEŞİLYURT’UMUZUN GİZLİ KALMIŞ ZENGİNLİKLERİNİ ÖN PLANA ÇIKARTACAĞIZ”

Yeşilyurt’ta ki tarihi eserlerin gelecek kuşaklara taşınması adına ciddi yatırımlar yaptıklarını ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Malatya’mızın ve Yeşilyurt’umuzun tarihsel kimliğini korumak, muhafaza etmek ve gelecek kuşaklara taşınmasını sağlamak adına tarihsel niteliklere sahip cami, köprü, konak ve çeşme gibi mekânların restorasyonlarına büyük önem veriyoruz. Bu tür tarihi alanları aslına uygun olarak restore ederek iç ve dış turizme kazandırmayı hedefliyoruz. Doğal ve tarihi zenginliklerinin yanı sıra yöresel yemekleri, kahvaltılıklarıyla birlikte misafirperver ve güler yüzlü insanlarımızın refah içerisinde yaşadığı, yılın her mevsiminde yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan Çırmıhtı’mızın tarihsel ruhunun korunmasına özen gösteriyoruz.

Hıroğlu mahallemiz Lezzet Caddesinde yer alan Tarihi Yeşilyurt Konaklarını Butik Otel, Kent Belleği, Gastronomi Müzesi, Yeşilyurt Mutfak Sanatları, yöresel ürünlerin hem tanıtımı hem de satışının yapıldığı mekânlar ve Millet Kıraathanesine dönüşümünü sağlamak adına çalışmalarımız tüm hızıyla sürmektedir. Burada 13 adet tarihi evimizi kamulaştırdık, kuruldan gerekli izinleri aldıktan sonra aslına uygun olarak restorasyonuna hız verdik. Tarihi Konaklarımızı farklı bir bakış açısı ve yapısal dönüşümle yeniden hizmete sunduğumuzda bu bölgemiz turizmde cazibe merkezi hüviyetine kavuşacaktır.Semt Konaklarımızda hünerli bayanlarımızın yaptıkları el emeği göz nuru eserleri buralarda tanıtımını yapacağız. Bölgemize özgü, damaklarda farklı lezzetler bırakan yöresel ürünlerimizi bu konaklarımız aracılığıyla daha geniş kesimlere ulaştırmış olacağız.

Konaklarımızı sadece müze olarak değil içerisinde gündelik hayatın hızlı yaşandığı canlı konaklar olarak yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunacağız. Gezginler, gurmeler ve turistler buraya akın ederek, bölgemizin eşsiz güzelliklerini, kadim medeniyetini ve tarihimizi yakından görme fırsatına ulaşacaklar. Yeşilyurt’umuzun gizli kalmış tüm zenginlikleri bu tür yatırımlarla ön plana çıkacaktır. Büyük önem verdiğimiz kentsel tasarım projemiz kapsamında eski Yeşilyurt Belediye Binamızı Tekstil Müzesine dönüştüreceğiz. Yeşilyurt’umuzun tarihsel ruhu, örf, adet, gelenek ve göreneklerini daha fazla kesime ulaştırmak adına restorasyon çalışmalarımıza ayrı bir önem vermekteyiz. Belediye hizmetlerimize gösterdiği ilgi ve desteklerinden dolayı Milletvekilimiz Sayın Ahmet Çakır’a ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.”diye konuştu.

“TARİHSEL VE KÜLTÜREL DEĞERLERİN YAŞATILMASI BÖLGEMİZİ HAREKETLENDİRECEK”

Yeşilyurt Belediyesinin tarihsel yapıların korunması noktasında hassas ve duyarlı bir yaklaşım sergilediğini dile getiren AKP Malatya Milletvekili Ahmet Çakır ise, “ Doğal ve tarihi güzelliklerini içerisinde barındıran Çırmıhtı’mızın bu zenginliklerinin korunması önemlidir. Yeşilyurt Belediyemiz tarafından satın alındıktan sonra restore edilen tarihi konaklarımızın aslına uygun olarak restore edilmesi çok değerli ve anlamlıdır. Yeşilyurt Belediye Başkanımız Mehmet Çınar ve ekibini, ilçemizin dokusunu korumak adına ortaya koyduğu hassas ve duyarlı çalışmalardan dolayı tebrik ediyorum. Tarihi Konaklarımızın farklı fonksiyonel alanlara dönüştürülerek turizme kazandırılacak olmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Kendi içerisinde farklı değerler barındıran, kültürel ve tarihi hayatımızda özel bir konumda olan tarihi binalarımızı Yeşilyurt’a yakışır şekilde düzenlemek tarihsel kimliğin muhafaza edilmesi adına önem taşımaktadır. Yeşilyurt’umuzun farklı değere sahip yöresel yemeklerinin tanıtımı ve satışının yapılacağı mekânların olması bu bölgeye farklı değerler kazandıracaktır. Yeşilyurt’un var olan kültürünü ve değerlerini bu tür hizmetlerle yaşatmak ve gelecek nesillere taşınmasını sağlamak bölgemizin turizm potansiyelinin hareketlenmesine neden olacaktır. Belediyelerimizin bu tür hizmetlere öncelik tanıması, kültürel anlamda kalıcı işler yapmaları şehirlerimizin gelişimi açısından önem taşıyor. Burada emeği geçen herkesi en kalbi duygularımla tebrik ediyorum ve kutluyorum.” diye konuştu.

Bülten

nar çakır1

nar çakır2

nar çakır3

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hasan

Turizm i siz bitirdiniz..eskiden sırt çantaları ile dolaşan yabancı turistler vardı Malatya da..çok şükür geldiniz bitirdiniz.. yerli turist fayda getirmez ki neyi turistik olacak??elimizde Aslantepe gibi bu yer varken ve bunu değerlendirmek yerine bu binayı restore et içine bu lokanta yap turist çek..sayın çakır sayın vekiller sayın belediye başkanlarım yıllar önce bu sehir yabancı turist çekerken ki anlattığım internet in bile olmadığı dönemler sinde neden bir turist bile göremiyoruz..

Ya adalet

Benım anlamadıgım yagmur yagıyor sayın çakır bey in ve mehmet çınar bey in ŞEMSİYELERiNİ neden başkası tutuyor nedir bu kibir eliniz yokmu yazık degıl mı siz yürürken arkanızdan gelen insanın sizin kafanıza bir tane bereket damlası düşmesin diyen çabalayan adama…aynısını size yaptırsalar aynısını eşinize cocugunuza yaptırsalar !!!! Empati kurun…

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...