SON DAKİKA

Barzani'nin Türkiye İle 50 Yıllık Petrol Anlaşması Açıklaması

Barzani'nin Türkiye İle 50 Yıllık Petrol Anlaşması Açıklaması
PAYLAŞ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, "Türkiye ile 50 yılık anlaşmamız, Türkiye’ye petrol satmak değil Türkiye toprakları üzerinde petrol ihraç etmek anlaşmasıdır" dedi.

IKBY Bakanlar Kurulu toplantısı ardından basın toplantısı düzenleyen IKBY Başbakanı Mesrur Barzani, son dönemde Irak basınında eleştirilen IKBY’nin Türkiye ile yaptığı 50 yılık petrol anlaşması hakkında açıklama yaptı. Türkiye ile 50 yılık uzun vadeli petrol anlaşması haberlerini yalanlayan Barzani “Türkiye ile 50 yılık anlaşmamız, Türkiye’ye petrol satmak değil Türkiye toprakları üzerinde petrol ihraç etmek anlaşmasıdır ve bu sözleşme Irak anayasasının IKBY’ye tanıdığı yetkiler uyarınca yapıldı” ifadelerini kullandı.

Son haftadır memurların maaşlarının ödenmemesi nedeniyle yaşanan ekonomik kriz yüzünden meydana gelen protesto gösterilerine ilişkin açıklama yapan IKBY Başbakanı, adını açıklamadığı bazı tarafları protestoları istismar etmek ve yolundan saptırmakla suçladı.

Başkalarının haklarını ihlal etmediği sürece, IKBY vatandaşlarının görüşlerini özgürce ifade edebilmeleri için barışçıl gösterilerini destekledikleri söyleyen Barzani “Protesto gösterilerini yolundan ve amacından saptırmak isteyen bazı taraflarını bunu kullandılar ve protestolar şiddet ve sabotaja dönüştü. Bu olayları gerçeklerden uzak olduğu gibi IKBY halkının çıkarına hizmet etmiyor” şeklinde konuştu.

IKBY’nin Bağdat ile petrol gelirini paylaşmak konusunda yaşadığı anlaşmazlıklar nedeniyle Bağdat yönetimi IKBY memurlarının maaşlarını göndermiyor.

Bölgede yaşanan ekonomik kriz nedeniyle özellikle Süleymaniye vilayetinde yaklaşık bir haftadır yaşanan protesto gösterilerinde iktidardaki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Değişim Hareketi (Goran) Kürdistan İslami Partisi ve İslami Cemaati partilerinin binaları protestocular tarafından basılarak ateşe verildi.

Protestocularla güvenlik güçleri arasında çıkan şiddet olaylarında 7 kişi hayatını kaybetti 15 kişi de yaralandı.

Erbil, iha

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız