"Üretimde Verimliliğin Arttığı Bir Yıl Oldu"

PAYLAŞ

Vali Aydın Baruş, pancar işleme ve şeker üretimini sürdüren Şeker Fabrikası'na giderek incelemelerde bulundu.

Üretimi yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak amacıyla Şeker Fabrikasını ziyaret eden Vali Baruş’u Fabrika Müdürü Suat Altun, fabrika yetkilileri ve fabrika çalışanları karşıladı.

Şeker üretiminin gerçekleştirildiği tüm aşamaları yerinde görerek incelemelerde bulunan Vali Baruş’a, Müdür Altun üretimin her bölümünde bilgiler verdi. Pancarın üreticiden alınıp fabrika sahasına girişine, kantarlarla tartılarak nakil araçlarından boşaltılmasına ve fabrika depolama alanına alınmasına, depodan yıkanarak fabrika içerisine alınmasına, doğranarak haşlanmasından kireçlenmesine, rafine edilmesinden buharlaştırılarak lapa haline getirilmesine ve daha sonrada kurutularak kristal hale getirilmesine kadar geçen aşamadaki işlemler hakkında bilgiler verdi.

01 Eylül 2020 tarihinde başlayan Kampanyanın 01 Şubat 2021 tarihinde biteceğini belirten Fabrika Müdürü Altun, “Bu yıl 7 il, 90 köyde, 1550 çiftçi tarafından 90.400 Dekar alana pancar ekimi yapıldığını bu güne kadar 500.000 ton pancar tesellüm edildiğini bunun 350.000 tonunun işlenerek 42.500 ton şeker elde edildiğini. Toplamda ise 620.000 ton pancar işlenerek 65.000 ton şeker üretileceğini.  Yan ürün olarak da 22.000 ton melas ile 150.000 ton yaş küspe elde edileceğini ifade ederek bu yıl üretimde verimliliğin arttığı bir yıl olmuştur” dedi.

Vali Baruş, incelemelerinin ve almış olduğu bilgiler doğrultusunda kampanya döneminin başarılı geçmiş olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek Müdür Altun ve onun nezdinde tüm fabrika çalışanlarına ve üreticilere teşekkür etti.

Bülten- malatyahaber.com

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız

2 yorum yapılmış

 • şekerci (1 yıl önce)
  Şeker fabrikasının çalışmaları takdire şayan, kendi görüntüsünü baya bi düzeltti boya cila yaparak tertemiz oldu. Ancak devlet hastanesinin etrafı da dahil olmak üzere küsbe stoğu nedir anlam veremedik. Geçen yıl gördük delinen yırtılan torbalardan çıkan kokuları buralarda üreyen sinek ve diğer böcekleri. Neden bu kadar stok yapılıyorda kısa sürede ellerinden çıkarmıyorlar..
  0
  0
  Yanıtla
 • 44malatya (1 yıl önce)
  Ulkemiz tarim ulkes i kaldirin kotalari herkes Istedigi urunleri yetsdirsin disardan saman Mercimek nohut fasulye patates et ital etmesin Ulkemiz yeterki ciftciye destek versin
  0
  0
  Yanıtla