"Vatandaşlara Kira Bedeli Ödenecek"

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Riskli Bölge ilan edilen Şehit Fevzi Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmalarında son düzlüğe girildi. Dönüşümün başlayacağı mahallede ikamet eden vatandaşların mağduriyet yaşamaması için AKP MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın başkanlığında geniş kapsamlı bir toplantı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıya Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Çevre Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan, AKP İl Başkanı İhsan Koca ve AKP Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci bir araya gelerek, vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamaması için atılacak adımları masaya yatırdı.

24 Ocak’ta yaşanan Elazığ depreminden en fazla etkilenen ilçelerin başında Battalgazi ilçesi göze çarptı. Battalgazi ilçesinde depremden en fazla etkilenen mahallelerin başında ise Şehit Fevzi Mahallesi yer aldı. Yaşanacak olan olası bir depreme direnemeyecek Şehit Fevzi Mahallesi’nde 110 dönüm alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla riskli bölge ilan edilmişti. Riskli yapıların yer aldığı mahallede yapılacak olan kentsel dönüşüm çalışması kısa süre içinde başlayacak.

Milletvekili Çalık başkanlığında düzenlenen toplantının ardından Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, mahallede bir çalışma ofisi kuracak. Kentsel dönüşüm ile alakalı merak edilen her şeyi vatandaşlar o bürodan öğrenebilecek.

“BU SÜREÇTE VATANDAŞLARIMIZ MAĞDUR EDİLMEYECEK”

Battalgazi Belediyesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantı sonunda konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Bugün ki gündemimiz Battalgazi ilçemizde yer alan Şehit Fevzi Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmalarını konuşmak için bir araya geldik. Vatandaşlarımızdan yıllardır Şehit Fevzi ve Taştepe mahallemizden çevre yolunun altındaki yerlerle alakalı sürekli şikayetler alıyorduk. 24 Ocak’ta bildiğiniz üzere Elazığ merkezli bir deprem yaşadık. Bu depremde özellikle gece kondu olarak tabir ettiğimiz bölgelerde hasarların daha çok olduğu tespitleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz tarafından yapılmış oldu. Ağır hasar gören mahallelerimizin başında ise Şehit Fevzi mahallemiz geliyordu. Olası bir deprem sonunda ağır sonuçların çıkmaması için bu alanda kentsel dönüşümün başlanması için Belediye ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü olarak gerekli girişimleri yaptık. Sayın vekillerimizin de desteği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın nezdinde yapmış olduğumuz girişimler neticesinde Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu alanı riskli alan ilan etti. Yapacağımız kentsel dönüşüm çalışması ile Allah göstermesin bir sonraki depremde oluşabilecek sıkıntıların önüne geçmiş olacağız. Bu süreçte her zaman şunu ifade ettik. Bu süreçte vatandaşlarımız mağdur edilmeyecek. Yerel yöneticiler ve siyasetçiler olarak bu süreçte her daim vatandaşlarımızın yanında duracağız. Devlet her zaman babadır. Devletin şefkat eli vatandaşının yanındadır. Kentsel dönüşümün ardından insanlar keşke daha önce buralarda bu çalışmalar yapılsaydı diyecekler. Bugünden itibaren Çevre Şehircilik Müdürlüğümüzün bürosu Şehit Fevzi Mahallesi’ndeki muhtarlık binasında açılacaktır. Bizde Battalgazi Belediyesi olarak sürekli vatandaşlarımız istişare içindeyiz, olmaya da devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“BU BÖLGE AĞIR HASARLI EVLERİN YOĞUN OLDUĞU BÖLGE”

Toplantıya başkanlık eden AKP MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise şunları söyledi:

“Bugün Battalgazi Belediyemizde bir toplantı yaptık. Toplantı yapmamızın en önemli sebebi Ocak ayında yaşadığımız deprem ve sonrasındaki kalıcı konutların yapımı. Kalıcı konutların inşaatı TOKİ tarafından ihaleye çıktı ve yapımına başlandı. Battalgazi’de Gelincik tepesinde, Kalede ve Pütürge’de bu konutların yapımı sürüyor. Bu deprem sonrasında Battalgazi ilçesinde bulunan Şehit Fevzi Mahallesi’nde 110 dönüm riskli alan ilan edildi. Özellikle Malatya’mızın dile getirdiği Çevre yolu altına hizmet götürmüyorsunuz? denilen bir yerde, deprem sonrası çok önemli bir kararın alınmasına vesile olundu. Ben bu kararın alınmasına vesile olan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ve ekibine teşekkürlerimi iletiyorum. Bu bölge ağır hasarlı evlerin olduğu bölge. Cumhurbaşkanımız tarafından riskli alan ilan edildi. Depremin etkisi ile birlikte ağır hasar gören evlerimiz ile birlikte oradaki evlerimizin yeniden yapımına başlanacak. Özellikle Şehit Fevzi Mahallesi’nde 440 civarında evimiz bu değişim ve dönüşümden yararlanmış olacak. Bununla ilgili bütün kurumlarımızın bugüne kadar yapmış olduğu çalışmaları, eksik kalan çalışmaları ve ağır kalan çalışmaları masaya yatırdık. Bu vesile ile ilgili bütün kuruluşlarla görüşmelerimizi tamamladık” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞLARA KİRA BEDELLERİ ÖDENECEK”

Vatandaşların alacakları kira bedellerine de değinen Milletvekili Çalık, “Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum. GEDAŞ Şirketi Şehit Fevzi Mahallesi’nde bulunan muhtarlık binasına bir çalışma ofisi kuracak. Vatandaşlarımız kafasındaki soruları başka kurumlara giderek cevap aramayacak. Çevre Şehircilik Bakanlığımızın aracılığıyla o bölgede yapılacak dönüşümün bilgilerini, vatandaşlarımız o ofisten öğrenecek. Vatandaşlarımızın arsalarını, evlerini, bahçelerini ve varsa ağaçlarını dahil olmak üzere değerlendirme kuruluşumuz olan GEDAŞ değerlendirmelerini yapacak. Hepsinin rakamlarını belirleyecek ve Bakanlığımız nezdinde sonuçlandırılacak. Vatandaşlarımızla birlikte uyum içerisinde bir süreç yönetilecek. Depremden önce hangi fiyata satılıyorsa, şimdide o fiyattan değerlendirmeleri yapılacak. Vatandaşlarımızın üzülmesini ve mağdur olmalarını istemiyoruz. Konunun yakın takipçisi olacağız. Tahliye işlerini hızlıca yapmamız gerekiyor. Şehit Fevzi’nin yeniden inşası için vatandaşlarımızın biran önce bölgeyi boşaltması gerekiyor. Vatandaşlarımız evlerini boşalttıktan hemen sonra, vatandaşlarımıza kira bedelleri ödenecek. Aylık Bin TL kira bedeli ödenecek. Vatandaşlarımız isterse 5 aylık peşin alınabilecek. Şehit Fevzi Mahallemizde riskli alan ilan edilen vatandaşlarımızın tamamı kira bedeli alacak. Bir konuya daha açıklık getirmek istiyorum. Evleri ağır hasarlı olan ve AFAD’tan aldıkları 11 bin TL kira yardımı alan vatandaşlarımızı da görüşmeye tabi tutacağız. Kiraya çıktıkları andan itibaren 11 ayı doldurduktan sonra o vatandaşlarımızda kira yardımı alacaklar. Ağır hasarlı ve hak sahibi olan vatandaşlarımızın evleri 2 yıl ödemesiz, 0 faizle 18 yıl vade ile ev sahibi olacaklar. Hak sahibi olmayan vatandaşlarımıza da sosyal konut üzerinden evlerini vereceğiz. TOKİ’nin vereceği fiyatı bizler Cumhurbaşkanımıza götüreceğiz. İndirim talep edeceğiz. Vatandaşlarımızın her zaman yanında olacağız. Şehit Fevzi Mahalle’mizdeki kentsel dönüşüm ile birlikte çevreyolu altındaki diğer mahallelerimiz için model olacağını düşünüyorum. Burası bir başlangıç. Derme deresinin ıslahı olursa Şehit Fevzi Mahallesi bir Fahri Kayahan gibi değer kazanacak. Şehit Fevzi rol model olacak” dedi.

Bülten- malatyahaber.com

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız

7 yorum yapılmış

 • erhan (1 yıl önce)
  sayın çalık 4 ay oldu pandemi sosyal destek olarak 1000 tl verilecek denildi hani nerde halen sürec devam ediyor diye yazıyor bazıları 2. defa aldı bu nasıl oluyor anlatında anlayalım
  0
  0
  Yanıtla
 • Gecenin piri (1 yıl önce)
  Şehit Fevzi yı nasıl elde edecekler onun derdindeler, vatandaş onlar için sağılacak koyun...
  0
  0
  Yanıtla
 • ahmet koc (1 yıl önce)
  korona yayma cemiyeti üyeleri gibiler.
  0
  0
  Yanıtla
 • Rıfat (1 yıl önce)
  Bir giresun kadar kıymet vermiyorsunuz bunu kabul edin. Bugün mahalleli muhtarliga geldi muhatap yok. Bodoslama iş yapiyorsunuz. Oldu bittiye getiriyorsunuz.
  0
  0
  Yanıtla
 • Suat yildirim (1 yıl önce)
  Sayin buyuklerimiz basta yanlış bir is yapildi yanlisa halen devam ediyorsunuz.pandemi dönemi bir yil erteleyin.60 tane yikilacak evleri yikin suan yeterli.söylenen sozlerin hic biri bu günkü yasanan olaylardan önce degisti.osman bey iki kat varsa iki aile yararlanacak dedi kayitlarda tek kat gecilmis.dün belediyeye geldik bizimle muhattap degilsiniz biz firmaya verdik yani sattik gidin onlarla muhattap olun denildi.kış geldi kiralik ev yok okullar acilacak zorunlu olmadikca evden cikmayin deniliyor camilerden anos ediliyor cikin bina bina gezin ev bulun deniliyor yuzde 80 oy verdik ya size suc bizim.turkiyenin en fakir semti burasi bunu goz onunde tutun dedik sizler baslamadan kuvvet kollariyla evinizden zorla atilacaksiniz diye kagit gönderdiniz.yanlis yanlis yine yanlis.
  0
  0
  Yanıtla
 • Suat yildirim (1 yıl önce)Suat yildirim isimli kullanıcı yorumuna
  Kanunlarda riskli bolge ilan edilmişse haklarimiz cok fazla.1 kira yardimi 2 evini tasimada kiraciya 3500 ev sahiplerine 5500 tasima parasi verilir.3 emlaktan metre kare fiyati alinir yuzde 20 sini devlet ekler metre karesi fahrikayahan gibi olacak denilmis ya metresi 2500 lira olabilir.4 riskli bolge ilan edildiginde devletin yapilacak dairede yuzde 40 indirimi olur.
  0
  0
  Yanıtla
 • Aziz (1 yıl önce)
  "TOKİ nin vereceği fiyatı Cumhurbaşkanımıza götüreceğiz,indirim talep edeceğiz" diyorsunuz. Sayın Vekilim bunu yalnız Şehit Fevzi için değil, Malatya da TOKİ nin yapacağı tüm binalar için talep edin.Giresuna verilen hibeleri sayın Başkanımıza hatırlatın. Malatya lıyı, Elazığ lıyıda sevindirin
  0
  0
  Yanıtla