Miram

Final

Fuat


Serdar doktor
Malatya Haber -

Yeni Kömürhan Köprüsü’nde İki Yaka Birleşti

Yeni Kömürhan Köprüsü’nde İki Yaka Birleşti
 • 19.09.2020

SON SEGMENT DE GECE MONTE EDİLDİ.. Elazığ- Malatya arasında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Orta Anadolu ve Akdeniz’i birbirine bağlayan yollar üzerinde stratejik konumda bulunan, 660 metre uzunluğundaki Yeni Kömürhan Köprüsü’nün iki yakası, Cuma’yı Cumartesi’ne bağlayan gece 6 metre uzunluğundaki son çelik segmentin montajı ile birleşti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünce, mevcut eski köprünün bulunduğu noktada kesintiye uğrayan Elazığ-Malatya illeri arasındaki kesimin bölünmüş yol bütünlüğünün sağlanması, yol standartlarının iyileştirilerek daha konforlu ve güvenli bir ulaşımın tesis edilmesi amacıyla 2014’te Karakaya Baraj Gölü üzerinde yapımına başlanan “Yeni Kömürhan Köprüsü Bağlantı Tüneli ve Yolu Yapım Projesi”nde fiziki gerçekleşme yüzde 99’a ulaştı.

– Zaman ve akaryakıttan tasarruf sağlayacak

Proje tamamlandığında mevcut yol yaklaşık 1 kilometre kısalarak yüksek geometrik standartlı ve konforlu ulaşım temin edilecek. Böylece zaman ve akaryakıttan tasarruf edilerek, ekonomiye katkı sağlanacak.

Ayrıca mevcut güzergahtaki virajlı yollar devre dışı bırakılarak, trafik güvenliği daha da arttırılmış olacak.

Doğu-Batı aksında 16 il için geçiş noktası olarak lojistik açıdan önemli bir yere sahip Yeni Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli, hızlı ve güvenli trafik akışı imkanı ile turizm ve ticaret merkezlerine ulaşımda kolaylık sağlayarak, bölgenin ve ülkenin sosyoekonomik gelişimine de katkıda bulunacak.

– Köprünün iki yakası son segmentin montajı ile birleşti

Tamamı yerli teknoloji, yerli mühendislik ve iş gücüyle yapılan gergin eğik askılı tipte, 660 metre uzunluğunda ve 23 metre genişliğindeki modern köprünün orta açıklığını oluşturan 48 ton ve 344 ton arasında değişen 25 (380 metre) çelik segmentten 6 metrelik son segmentin de montajı yapıldı. Böylece köprünün her iki yakası birleşmiş oldu. Kaynak işlemlerinin 15 gün süreceği belirtildi.

Ters-y tipi kule olarak tek pilon ve orta açıklığı 380 metre olması özelliğiyle dünyada kendi alanında 4. sırada yer alan gergin eğik kablolu Yeni Kömürhan Köprüsü’nün 42 kablo imalatı da tamamlandı.

Köprünün, çelik imalatlarının tamamlanmasını takiben çelik imalatların dış etkilere ve korozyona karşı dayanımını artırmak amacıyla 2,5 milimetre kalınlığında izolasyon sağlayan tabakanın serilmesi işlemi başlayacak.

Proje bünyesinde bulunan, her biri 2 bin 400 metreden oluşan toplam 4 bin 800 metrelik çift tüp Kömürhan Tüneli’nin ise nihai beton kaplaması dahil tamamlandı.

– İmalatında 7 bin ton çelik kullanıldı

Kömürhan Köprüsü Bağlantı Tüneli ve Yolu Yapım Projesi’nin tamamlanmasıyla 1 milyon 750 bin metreküp toprak, 180 bin metreküp beton, 6 bin ton demir, 6 bin 650 ton çelik imalatı, 920 ton gergin eğik kablo, 210 ton art germe çelik, 120 bin ton plentmiks temel ile 73 bin ton asfalt işi gerçekleştirilmiş olacak.

İmalatında 7 bin ton çelik kullanılan köprüde, çelik imalatların montajlarının yapılabilmesi için kullanılan kaynak boyu yaklaşık 450 kilometre, çelik segmentlerin kule bağlantısını sağlayan kablo uzunluğu ise 853 kilometre.

Yeni Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli’nin, bağlantı yolları ve ikincil işlerinin tamamlanması ile bu yıl sonunda hizmete açılması hedefleniyor.

Elazığ, AA

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Efsane Malatyaspor 1966 dedi ki:

  Emeği geçen herkese teşekkürler yola giden masraf boşa gitmez.Yalnız benim tek anlamadığım o kadar mühendislik harikası diye nitelendirilen Beylerderesi Viyadüğünün iki tarafı birbirine eşit değil,ki bu yol daha çok kullanılıyor ( doğu batı, kuzey güney, kuzey batı, kuzey güneydoğu ve bu istikametlerin ters yönü)

 2. Salih Karacan dedi ki:

  Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Büyük bir hizmet ve eser gerçekten. Beğenmeyenler bi zahmet eski köprüyü ve yolu kullanmaya devam etsinler, burda boş yapmasınlar.

 3. Murat dedi ki:

  Bu yolu yılda 2 kez kullanan biri olarak ,sene sonunda kullanıma açılacak olmasına çok sevindim.Bu işin Malatyası,Elazığı olmaz.Allah göstermesin Edirneli bir vatandaş hayatında 1 kez bu yoldan(virajlı,tek yön…) geçmeyi planlarken kaza yapsa…Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 4. Birisi dedi ki:

  1 km olayi bence yanlis anlasilmis. Cunku o kopru direk tünele baglaniyor sonra 2.bir tünele daha giriş var çıkışta. Ve ordaki yol cok virajı ve zaman kaybı. Eski köprü ise ihtiyacı karşılamıyor tek serit gidiş geliş. O yoldan geçerken ne kadar gerekli olduğunu anlayacaksınız muhalefet edenler

 5. Kovid 44 dedi ki:

  Acaba birleşen uçlar gerçekten tam olarak birlesebildimi🙂

 6. Ramazan dedi ki:

  İlk Defa yapılan bir güzel bir işe bahane bulunulmadan birisi çıkıp Allah razı olsun dedi. Ne mutlu. Köprü malatya mıza da Elazığımızada ve Ülkemizede hayırlı olsun.

 7. Malatyalı dedi ki:

  Malatya ile ilgisi olmayan fuzuli israf bu köprü, kaç malatyalı bu köprüyü kullanıyor

  1. Cafanalı dedi ki:

   Köprünün önünde bekle geçen araçlara bak kaç tane malatya plakalı Malatyalı kullanıyor şunu bilin Elazığda çalışan yaşayan binlerce malatyalı var hayırlı olsun demek yeterdi biz diyelim kullananlara hayırlı yolculuklar kazasız belasız

 8. Çavuşoğlu dedi ki:

  Ülke icin vatan için Türkiye için yok öyle senin şehrin benim şehrim

 9. vatandaş dedi ki:

  Köprü Malatyalıların ha, hemen gaggoşlar sahiplenmesin 🙂
  Rabbim hayırlı uğurlu etsin inşallah hem zamandan hem yakıttan tasarruf edilecek hem de kaza riski azalacak yapanlardan Allah razı olsun

  1. Ramazan dedi ki:

   İlk Defa yapılan bir güzel bir işe bahane bulunulmadan birisi çıkıp Allah razı olsun dedi. Ne mutlu. Köprü malatya mıza da Elazığımızada ve Ülkemizede hayırlı olsun.

 10. Hamsi dedi ki:

  Malatya için değil doğu illeri için yapıldı. Sadece bize yarasaydı yapılmazdı.

 11. Halil Gü. dedi ki:

  Sadece eleştirmek, kötülemek ya da yorum yapmak için yorum yapıyorsunuz. Bir km için niye yapılmışmış. Orada, eski köprünün olduğu yerde, yol tek şeride düşüyor, ayrıca karşıya geçtiğinizde, bir kaç km keskin virajlı bir bölüm var, tehlikeli ve sık kaza olan bir alan. Bu köprü ile, kesintisiz ve daha güvenli bir bölünmüş yol olacak. Tek şeritli yollarda, önünüze bir ağır vasıta çıkınca anlıyorsunuz bölünmüş yolun kıymetini. Allah devletimize zeval vermesin.

 12. Arif yurtsever dedi ki:

  Dibine kadar israf,insanlar borçtan,açıktan,işsizlikten kırılıyor.Tamamen birilerine kamunun parasını aktarmanin başka yönü.

  1. adil dedi ki:

   Tabı Evının önünden geçseydi alkıslayacaktın. Kullanmadığın bır yol olduğu çok belli

  2. Nk dedi ki:

   Durumu bilmeden, köprünün ve tünelin yapıldığı bölge ile en küçük bir bilgiye sahip olmadan tamamen karalama yapmaya yönelik bir yorum. Yorum için yorulmak gerekir ama o zahmete ne hacet. Otur klavyenin başına saç hikmetleri… Köprü ve tünelin yapıldığı yer doğu ile batıyı birbirine bağlayan ana yoldaki en sıkıntılı yer. Çünkü yılın dört mevsimi heyelan riskinin olduğu bir bölge. Hatta bir defasında dağ aktı yola Allah’tan o esnada trafik akışı yoktu da faciaya dönüşmedi. Bu sebeple yapıldı köprü ve tünel. Olabilecek facialara mani olmak için yani. Çıkarın at gözlüklerini ve görmeye çalışın bir defa da Allah için…

  3. Zeynep dedi ki:

   Nasıl bi saçmalık o köprü yapılırken kaç kişi evine ekmek götürdü biraz olumlu olun lütfen altı boş yorumlar başka bişey değil..

 13. Şerif Dereli dedi ki:

  1km bilmem ne diyen arkadaşlar eski köprünün üzerinden geçtinizmi yakın zaman da ne halde oldu kaç senelik olduğu ve kaç şerit olduğu hakkında bilginiz varmı? 34yıllık tek gidiş tek geliş bir köprü. Yatırım yapılıyor yeni köprü virajları kazaları hava şartlarından ulaşımın en az etkilenmesi için yapılan bunca işe bile bir beğenmezük tavrı yakışmıyor. Yapsa da suç yapmasa da! Verieln emeğe biraz saygınız olsun lütfen

 14. Cahit dedi ki:

  Bu bir km kısaltma için masraf yapılana kadar beylerderesi Viyadüğü yıkılıp yeniden yapılması yahut yanına alternatif geçit yapılması daha iyi olurdu bence beyler deresi çok sıkıntılı

 15. Fahri dedi ki:

  “Segment” de nedir? Bölüm deyin, parça deyin, kısım deyin.

 16. Babuğtu dedi ki:

  Ak Parti yapar…

 17. Mehmet.44 dedi ki:

  Sadece 1km kısaltmak ve 1 dakikadan az zaman kazanmak için yapılmamıştır umarım bu köprü.

  1. Gurbet dedi ki:

   aynen öyle

  2. Kaysıcı dedi ki:

   Yok kardeşim gerçekten çok fazla virajlı yollardan kurtulmuş oluruz

 18. Esat dedi ki:

  Bizim de köprümüz var ama her sabah kapalı , organize sanayiye gitmek işkence

 19. Bektas dedi ki:

  Bu bölge sehirlesmeli
  Eğlence alanları sosyal tesisler konut projeleri ve sahil yürüyüş alanları yani hem malatyaya hem el-aziz yarayacak bir turizm bölgesi inşaa edilmeli.

  1. Umut dedi ki:

   Her iki şehir içinde iyi olur

 20. gürhan yılmaz dedi ki:

  rabbim hayırlı etsin inşallah kazasız belasız yolculuk nasip eylesin
  doğuyu batıya bağlayan bir önemli köprü ve yol

 21. Tekin Bilgili dedi ki:

  Emeği geçenlerin ellerine sağlık,darısı Beylerdèresi köprüsüne inşallah..

 22. pasa44 dedi ki:

  1 km yol kısaltmak için bunca masrafa ne gerek vardı? Keşke onun yerine Malatyamızın ihtiyacı olan şehir hastanesi, yüksek hızlı tren, sivil hava alanı gibi bir yatırım yapılsaydı. yazık.

  1. Nk dedi ki:

   Mesele 1 dakika meselesi değil Malatya Paşası. Anlaşılan bilmiyorsunuz bölgeyi ama bilgi sahibi olmadan yorum sahibi olmanın dayanılmaz cazibesine kapılmışsınız. Köprünün bağlandığı tünelin yapılma sebebi, arazinin engebeli olması sebebiyle heyelanların yaşandığı bir bölge olması. Hatta bir defasında aktı koca kayalar yola da Allah’tan o sırada trafik akışı yoktu. Bir hizmeti de çamur atmadan, önemini küçültmeye çalışmadan takdir etmeyi bir defa olsun deneyin. Bir şey olmayacak göreceksiniz…

  2. Gurbet dedi ki:

   ayrica bu malatya ya hizmetmi ki düşündürücü

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."