Final

Fuat


Serdar doktor
Malatya Haber -

YMS’nin Borcu 11 Milyondan 60 Milyona Çıktı!

YMS’nin Borcu 11 Milyondan 60 Milyona Çıktı!
 • 06.08.2020

Üç sezondur Süper Lig’de mücadele eden ve her defasında ‘borçsuz’ ya da ‘Süper Lig’de en az borcu olan takım’ olarak lanse edilen Yeni Malatyaspor, bu sezonu 60 milyon TL borçla kapattı. Sarı siyahlı takımın 25 Mayıs 2019’da yapılan son yıllık olağan mali genel kurul toplantısında kulübün borcu 11 milyon 500 bin TL olarak açıklanmıştı.

4 Ağustos’ta Malatya’da bir otelde gazetecilerle bir araya gelen Yeni Malatyaspor Kulübü Başkanı Adil Gevrek, kulübün borcuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Gevrek, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Tabi ki bu sene, farklı bir sene oldu. Şuan belki mali kongre yapamıyoruz. Ama bugün baktığınızda 58-60 milyon borç var. Bunların hepsi kuruşu kuruluna mali kongrede açıklanacak. 18-20 milyon bu sene sadece kurdan fark etti. Bugün sadece bizde değil başka takımlarda da böyle. Euro 6,2 iken bugün 8’in üzerinde. ‘Paralar nerede?’ deniliyor ya 20 milyon burada fark ediyor” ifadelerini kullanmıştı.

Bu sene koronavirüs (kovid-19) salgını nedeniyle takımın yıllık olağan mali genel kurul toplantısı gerçekleştirilemedi. Sarı siyahlı takımın son yıllık olağan mali genel kurul toplantısı 25 Mayıs 2019’da yapılırken, bu toplantıda da kulübün borcunun 11 milyon 500 bin TL olduğu kaydedildi.

Başkan Gevrek, 25 Mayıs 2019’da gerçekleştirilen yıllık olağan mali genel kurul toplantısında kulübün borcuna ilişkin şu açıklamayı yapmıştı:

“Geçen yılki olağan mali kongrede borcu 26 milyon TL olarak açıklamıştık. 3 milyon TL alacağımız vardı ve geçen seneyi 23 milyon TL borçla devrettik. Sportif anlamda başarılı önemli ama ekonomi anlamında da bizim mutlaka başarılı olmamız lazım çünkü Malatya şehri olarak biz bunun acısını hep birlikte yaşadık. Eski Malatyaspor’umuz nerelerden nerelere gitti. Bunun tek sebebi ekonomi anlamında yaşanan sıkıntılar. Bu sene ekonomi anlamında biz hedef koyduk, ‘ne olursa olsun borcu, mevcut olan borcun altına düşüreceğiz’ dedik. Çok şükür bugün ki tabloya baktığımızda ligde beşinci sıradayız ama benim önemsediğim bugün ki mali tablodur. Bana göre burada en büyük başarı budur. Bugün ki tabloya baktığımız zaman 11 milyon 500 bin TL borcumuz var. Anadolu takımlarına baktığınız zaman kendi gelirlerimizle geçinmemiz maalesef çok zor. Bugün senin sadece gelirin TFF’den yayın geliri, bunu da hele hele beşinci sıraya oynayan bir takım için bu parayla geçinmek çok zor. Üretip satarsanız kulüp para kazanır. Üretip satan bir kulüp olmadık ama alıp satan bir kulüp olduk. Geçen sene 3 futbolcu kardeşimizi sattık, toplam 4 milyon 250 bin Euro bonservis geliri oldu.”

Geçen sene gerçekleştirilen yıllık olağan mali genel kurul toplantısında, kulübün 2018-2019 sezonu gelir ve gider tablosu 146 milyon TL, 2019-2020 sezonunun tahmini bütçesi ise 150 milyon TL olarak açıklanmıştı.

Bu sezon özellikle tüm dünyayı saran koronavirüs salgını bütün spor kulüplerini etkilerken, Yeni Malatyaspor’da bundan payını aldı. Sarı siyahlı kulüp, pandemi sonrası ligin yeniden başlamasıyla birlikte ekonomik anlamda büyük bir sıkıntıyla uğraştı. Malatya temsilcisi, belediyelerin desteğiyle acil borçlarının bir kısmını öderken, bazı futbolcuların alacaklarının ödenmesi için ise kulübe ait araçları satmıştı.

Kulüp başkanı Adil Gevrek, araç satışlarıyla ilgili “Maalesef bir kısım futbolcunun karaktersiz grubuna denk geldik. Pandemi sürecinde yaşanan zorluklar ve ihtar çeken futbolcular oldu. Bifouma ve birkaç futbolcunun parasını ödemek için kulüp araçlarını sattık” ifadelerini kullanmıştı.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi

Etiketler:

Yorumlar
 1. Mehmet can dedi ki:

  Adil gevrek olduğu sürece bu camia maçlara gitmez digitürk almaz bu kadar basit bu yönetime güvenip kimse 5 kuruş verip sponsorluk yapmaz Adil gevrek istifa

 2. Selçuk Mert dedi ki:

  Sadece Remi Walterin fesh etmesinin bize maliyeti tam 15 milyon TL. Dosya FIFA da.

 3. Hüseyin dedi ki:

  Bu kadar çok futbol uleması olan bir şehir varmı acaba,her kafadan ayrı ses,hepside olumsuz,karamsar.Yandik ,bittik kul olduk edebiyatı,bu lüzumsuz enerjilerini, geçmişi bırakıp önlerine bakmakta kullananlar daha iyi birer Malatya’li ve Malatyasporlu olacaklar.

 4. Zeynel B. dedi ki:

  Biraz sabır . Bomba transferler yolda. Dört yabancı iki yerli ile anlaşıldı. Haftabaşı aksilik olmaz ise imza töreni var. Takım düşmez içinizi rahat tutun. Adil bey artık sütten ağzı yandı yoğurdu üfleyerek yiyor misali…
  Toplamda 10 futbolcu ile anlaşılmış olacak. Yönetimde revizyon var. Gizlilik içinde yürütülüyor. İlk beşi zorlayacak buna emin olun. Haber kaynağı sağlam. TARAFTAR OLARAK bizler artık tam destek olmalıyız.

  1. Çarmuzulu dedi ki:

   Kokmuş etten yemek olmaz. Boşuna hallere kapılıp daha çok üzülmeye gerek yok.

  2. yıldırım dedi ki:

   yawww heee heeee.. adil gevrekte. hikmet karamanın maşallahları varrr ne ilk beşi kardeş şampiyonluk şampiyonluk olmazsa 2.ci bitirip direk şampiyonlar ligi.. adil gevrek ve hikmet karaman gibi kişileri kime nasip olurki

  3. metin dedi ki:

   doğru diyorsun ikinci yarı son beşi zorlarız.

  4. mustafa44 dedi ki:

   Adil bey önce bu sezon satılan futbolculardan elde edilen gelirin nereye gittiğini şeffaflıkla açıklasın. Dürüstçe hesap versin ki güven tazelemiş olsun…

  5. AKEM dedi ki:

   Size inanıyorum zeynel B.kardesim Adil Gevrege değil

  6. Hasan dedi ki:

   Sayın gevrek borç euro alacağınız Türk lirası mı? Daha dün Çin e kac milyon euro ya futbolcu sattınız? Bonservis bedeli ödeyip kaç futbolcu aldınız?2 yıldır takım stopersiz top oynuyor..

  7. Murat dedi ki:

   Zeynel abı aynı yazdığın gibi bizim mahlede Arif abide söyledi. İnşalla yalan çıkmaz. Er tv dede söylediler. Adil abi söyledi fatih abide resul dayının arkadaşıymış oda söylemiş.

  8. Mehmet can dedi ki:

   Bir Adil Gevrek Trolü daha bir bitmediniz arkadaşş siz bence Malatyalı olamazsınız kulübe en büyük zararı veren sizlersiniz

 5. Kral44 dedi ki:

  60 milyon 2 futbolcu parasıydıda jahoviç gılerme aleksiç bifuma 4 futbolcu gitti borç 3 kat arttı.Kimse bana masal anlatmasın.İyi yönetiseydi başarılı olurdu.Adam akıllı futbolcumuz kalmadı 2 tane futbolcu parası ya borcumuz hangi 2 futbolcuyu satsak 60 milyon eder hesap ortada.Kardeşim ben artık maçlara gelmeyecem.

  1. Cengiz dedi ki:

   Çok iyi olur

   1. Ziya dedi ki:

    Ben ve 3 kişi daha artık maçlara girmeyeceğiz.

  2. Taraftar dedi ki:

   17 maçta kaç galibiyeti var. Kur farkına bakın. Adil gevrek çok hatalı. Twiter den twitt atmayla aday olunmaz. Adayın olmadığı yerde başka bir çare varmı 40 yıldır tribündeyim deplasmanlardayım.

 6. yandaş dedi ki:

  eldeki bütün oyuncuları sat nerede çöp varsa al
  üstüne 50 milyon borcun artsın
  eldeki çöplerinde parasını verme
  bu para nerede Gevrek

 7. BABA dedi ki:

  Geçen sene malı kongreden sonra iki galibiyet ve lig 5. Olması sebebiyle 8 milyon TL yani 13 milyon geldi, borç hiç yoktu .alexic 3.8e milyon Euro ya satıldı, Suudi kulübü bunu konfirme etti. 2 mln Euro buhar oldu. Doğru insan şeffaf olur, ne kaça alındığı belli, ne kaç maaş alacakları belli. Adil başkan olursa, kulüp şampiyon da olsa kıymeti yok. Azu ve Boutaib de 500 er yüzbin Euro gitti.

 8. Malatya44 dedi ki:

  Adil GEVREK İstifamı ediyor ? Adil efendi istifa ettiği gün mevlit okutalım.

 9. Taraftar dedi ki:

  Bir tane destek olan yok klavye başında atıp tutan çok. Borcu az olan 5-6 klüpten biriyiz 60 milyon 2 futbolcu parası süper lig takımı yönetiyor mahalle takımı değil klüpten nemalananlar kaçınca adam tek kaldı vuran vurana. Bir babayiğit çıkıpta demedi 440 bin forma kampanyası yapalım 100 tl den para veren yok küfür eden çok. Adil gevreğin hatası çok ama ikinci başkanı belediye başkan yrd. Omüdahale edeydi. Şavata bıraktı çakır bıraktı güder para yok dedi. Adil gevrek yinede delikanlıymışki kaçmadı yoksa sizinde takımınızında diyebilirdi. Aday varmı yok adam diyor gelsin aday olsun bırakam diyor tık yok. Klavye başında sallayan sallayana

  1. Neco dedi ki:

   Sen taraftarmısın senin gibi taraftar olmaz olsun o kadar para ne olmuş

   1. Furkan dedi ki:

    Admin benim yorumlarımı yayınlamıyorsun burda… Küfür yok bir şey yok. Bu zevat hemşerisine hakaret ediyor. Yorumunu silmiyorsun. Uyuma admin uyuma!..

   2. Taraftar dedi ki:

    40 yıldır trübündeyim neco. Ben adil gevreğin avukatı değilim çok hatalı. yazıyı iyi oku bir tane aday yok.yılbaşında 10.000 tl aldığın dolar veya atın borcu şu an 17 bin oldu. Türkiye şartlarına bir bak. Twiter veya facebooktan adaylık olmaz gelir şehrin ileri gelenleriyle görüşürsün

   3. Cengiz dedi ki:

    Senin verdiğin paralar uçmuş gitmiş!!!

    1. Ziya dedi ki:

     Evet .O paralar taraftarın, milletin parasıydı.Aksini ıspat edemediler. O paraların nereye gittiği hakkındaki yorumuna katılıyorum.Paralar uçamadığına göre Uçurulmuş oluyor.

     1. Cengiz dedi ki:

      Ben kulübün içini dışını iyi bilmiyorum.Muhasebecisi değilim.Ancak mesleğim gereği iyi kötü hesaplama yapabiliyorum.Geçen yoldan 20 milyon civarında borç vardı 20 milyona yakın kur farkı 18 milyon civarında futbolcu ,kamp,prim,teknik heyet,alt yapı idari ve diğer personel giderleri .Bu yol yayıncı kuruluşun eksik ödemesi nedeniyle borç normal.Bifiuma ve UEFA dan gelecek paralar bocu sanıyorum 25- 30 milyon civarına düşürecek.Süper lif için abartılı borç değil.

  2. Mehmet can dedi ki:

   Bu kadar yolsuzluk kokusu olan yeri herkes suçlar sahi paralar nerde uçtu gitti kayboldu sayın Vali ne zaman kulübe maliye müfettişlerini yollayacakk

 10. Seyff dedi ki:

  Çok garip bir memleketiz. Bonservis verip 1 tane futbolcu almamışsın, tek kiralık giulherme, o kadar futbolcu satmışsın, maç kazanmışsın ama borç çıkıyor 60 milyon liracık.
  Helal olsun diyorum. Başka da söze gerek yok.

  1. İstanbuldan Malatya ya dedi ki:

   Kır farkı durmadan artıyor sayın başkan şimdi noolacak….
   Bu yorumları okur birileri size aktarır sizde bir açıklama daha yaparsınız sanırım.
   Nezaketi bozmadan yazalım bir Malatyalıya yakışır şekilde
   Küme düşme kalktı demeç üstüne demeç valla iyi böyle
   Sayın başkan en dipten başlayın bu kulübe aracını kiraya veren çalışanlarınızdan… bu kulüp kimsenin babasının malı değil siz temizliğe aklıyla hareket ettiğiniz kişilerden başlayın bence emek veren personele saygımız sonsuz ama yan gel yat senede 1. 2 ev al tam prim al takım da küme düşünce tribünlerde ağla sana da yazık Malatyalılar da timsah gözyaşları rant gözyaşları temiz dürüst (sizin deyiminizle), olabilirsiniz eğer bişeyler net açıklamazsanız bunlara kimse inanmaz.
   Köklü bir değişime tabandan başlayın bakın nasıl olacak
   Bir kulüp çalışanı tam prim manejer müdür vs kim olursa çift maaş alıyorsa ve ezilip yükü çeken masör malzeme i çaycı ahçı vs vs içini çekerek buna boyun büküp bakıyorsa bu işte ah vardır ve ah alan da iflah olmaz sayın başkanım bu takımdan olmaz
   Yoksa seneye sonumuz yine aynı.
   Siz kalır yada gidersiniz bu hiç önemli değil ki bence gidin ama kulüp yapısını değiştirmeden kim gelirse gelsin olmaz yapıyı düzeltmeden olmaz tek başımıza sizle de olmaz benden söylemesi sonra sende mi brütüs der kalırsınız…

 11. Lafçı dedi ki:

  Boşverin borcu falan güzel günler yakındır sanırım içime doğuyor.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."