Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

‘Yolu 1 Km. Kısalttı, Tasarruf Sağlayacak’

Gündem

14-12-2020 tarihinde yayınlandı.

‘Yolu 1 Km. Kısalttı, Tasarruf Sağlayacak’

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ulaşım yatırımları arasında yer alan Malatya ve Elazığ dahil bölgedeki 16 il için geçiş noktası konumundaki yapımı tamamlanan Yeni Kömürhan Köprüsü açılış için gün sayıyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Orta Anadolu ve Akdeniz bölgelerini birbirine bağlayan yollar üzerinde stratejik konumda bulunan 660 metre uzunluğundaki Yeni Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli’nin yapımı tamamlandı önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek açılışı için son çalışmalar yapılıyor.

AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Karayolları Genel Müdürlüğünce Malatya-Elazığ illeri arasındaki kesimin bölünmüş yol bütünlüğünün sağlanması, daha konforlu ve güvenli bir ulaşımın temin edilmesi amacıyla 2014’te Karakaya Baraj Gölü üzerindeki yapımına başlanan “Yeni Kömürhan Köprüsü Bağlantı Tüneli ve Yolu Yapım Projesi”nde sona gelindiğini ve önümüzdeki günlerde açılışının gerçekleştirileceğini söyledi.

Dünyada kendi alanında 4. sırada yer alıyor
Milletvekili Çalık, 660 metre uzunluğunda ve 23 metre genişliğindeki modern Yeni Kömürhan Köprüsü’nün tamamı yerli teknoloji, yerli mühendislik ve iş gücüyle yapıldığını, ters-y tipi kule olarak tek pilon ve orta açıklığı 380 metre olması özelliğiyle dünyada kendi alanında 4. sırada yer aldığını ifade etti.

‘Zaman ve akaryakıttan tasarruf sağlayacak’
Çalık, “Yeni Kömürhan Köprüsü Bağlantı Tüneli ve Yolu”nun açılışıyla birlikte mevcut yolun yaklaşık 1 kilometre kısalarak zaman ve akaryakıttan tasarruf edilerek ekonomiye katkı sağlanacağını, hızlı ve güvenli trafik akışı imkanı ile turizm ve ticaret merkezlerine ulaşımda kolaylık sağlanacağını ifade etti.

Çalık, proje kapsamında bir adet 2 bin 400 metre uzunluğunda çift tüp tünel, bir adet 660 metre gergin eğik kablolu köprü ve bir adet 123 metre uzunluğunda betonarme köprünün bulunduğunu dile getirerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na teşekkür etti.

Bülten

bakan komurhankopru2

komurhan calik1

komurhan yeni1

komurhan yeni2

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
45 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Malatya elazığ

Valla ne olursa olsun tek istediğim şu yolun bitmesi

Mert

Emeği geçenlere teşekkür ederiz. Bir Badkilli olarak demiryolu köprüsünün karayolu araçlarının geçidine uygun hale getirilmesi elzem. Desteklerinizi bekleriz Sn Vekilim

Özer

Bir yatırım yapıldı Bunu habere bakıp da 1 km için değer mi şeklinde düşünmek çok hatalı. Elazığ yolunu çok sık özel aracı ile kullananlar Yeni Köprü ve Tunel ile daha emniyetli bir yolculuk yapacak. hemen çıkıştaki virajlardan kurtulacak en önemli nedenlerden biri ise Heyelan riski olmayacak. Kaç kez o yollar taş ve kayalarla ulaşıma kısa süreli kapandı. veya tek şeride düştü. Emeği geçenlere teşekkürler. Hayırlı olsun.

Ali

Özer efendi
Malatya çevre yolu mu öncelikli bu yol mı

Ülkenin ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiği bu zamanda 1 katrilyon para neden betona gömüldü.Mütehaitler zengin edildi.

Ülkenin parası çok olsa değil 1 köprü 1 tünel baştan başa viyadük olsun isteriz.

Özer

Ali efendi
Ben yatırıma bakarım içinde asla art niyet aramam. Her yatırımı eleştirme derdinde olmak bir şey kazandırmaz. Tam tersi ülkemiz için yapılan her hizmet uzun inceleme ve fizibilite çalışmaları ile yapılır. Gelelim çevre yoluna.. Şöyle bir çıkın çevre yolu ile ilgili çalışmaları görürsünüz. Elbetteki şu anda çevre yoluna şiddetle ihtiyaç var. Her Malatyalı acil olarak bunu ister.
Ben en az çevre yolu kadar önemli başka bir şey söyleyeyim. HIZLI TREN. Malatyamıza bu yakışır. İnşaallah bir an önce çalışmalar başlar. Malatya ya hızlı tren için bu kadar masrafa ne gerek var şu ekonomik sorunlarda diyenler de çıkacak. Ancak hızlı tren Malatya için olmazsa olmaz.

Ali

Özer Efendi sanırım rant yazacakken art diye bir yazım hatası yapmışsın

Ben yatırıma bakarım içinde asla rant niyet aramam
Öncelikli olan geriye bırakılıp önceliksiz olan yapılıyorsa burda ART niyette vardır o niyette RANT dır.

Özer

Ali efendi.
Türkçem ve akademik eğitimim iyidir. Yazımda hata yok siz yanlış okumuşsunuz. Ayrıca yazdığınız için cevapladım. Ben şahıslara cevap değil yorumumu yaparım. iyi günler.

Ali

Toplamda 2 km uzunluğunda olan yolu
1 km kısaltmak için 660 metrelik tünel yapmak nasıl bir başarıdır.

Mısto

Ali efendi. Eleştirin yerinde. Ancak muhalefet olmak için muhalefet yaptığında aşikar. Devleti sev sevme. Ancak saygı duymak zorundasın. Elazığ tarafında virajlarda yaşananları görmediğin için atıp tutman kolay. Hele bir kez aracına bir kaya düşseydi, o zaman ilk sen bağırırdın neden yapılmıyor diye. Kendine pay çıkaracaksan oradan değil, yeni yapılan kanalizasyondan çıkar. Çünkü her yaptığın yorumda atmaya çalıştığın şey belli. Hadi sus ki kolay gelebilsin sana

aytalam

Malatyamızın acil bir şekilde çevreyoluna ihtiyacı var bunun bir an önce yapılması gerekiyor . Çevre yolu malatyaya elzem bir ihtiyaçtır.

salih

bari köprü lazımdı falan diyeydiniz. 1 km için tünel yapacağınıza 1 km lik kısmı ıslah etseydiniz yeterliydi, 10 15 milyonla çözeceğiniz işi 300 milyona mal etmek doğru bir yatırım değil. o parayı çevreyoluna aktarsaydınız 1 değil 10 köprü parasını zaten amorti etmiştiniz. mutlaka eskisinden iyi oldu ama sırf daha iyi oldu diye bu iş iyidir diye birşey yoktur. o tünel ülkenin yıllık bütçesi 3-5 tirilyon liraya geldiği zaman yapılacak bir iştir.

Murat

Bir yıl içerisinde o yolu kullanan araçların toplam yakıt tasarrufu ne kadar bilir misiniz? Şu anki tarife ile 5.518.800 TL yakıt tasarrufu sağlanacak. Bu sadece 1 yıl için, Peki sorarım sizlere bu köprüden geçerek yakıt tasarrufu edecekler, bu köprüyü yapan ve vesile olan herkese nasıl bir yaklaşımda bulunacaklar. Acaba şöyle diyebilirler mi? Şehir hastanelerine nasıl gereksiz dedilerse, Bu köprü de gereksizdi, neden bu kadar para gömüldü? DERLER Mİ? derler derler, Onlar bir defa o kayığa binmişler ya derler…VeSSelam…

muharrem

öznur hanım ağzına sağlık …

Malatyam için

Öznur Hanım kusura bakmayın ama ACİL çevreyolu bize lazım MALATYAMIZA bu lazım değil.Şehir doğuya değil BATIya gelişiyor. Benim memleketimin kanayan yarası YILLARDIR yılan hikayesine dönen KUZEY ÇEVRE YOLUDUR. Malatyamızı birebir ilgilendiren ve herkesin hemen her platformda konuştuğu MALATYAMIZIN trafiğini rahatlatacak ve bir türlü bitmek bilmeyen ÇEVREYOLUMUZUN tamamlanmasını rica ediyorum.

Tuğrul

Beyler deresi viyadüğünu yaptınız onu düzeltin sık sık kazalar oluyor. Ayrıca buna alternatif bir yolda gereklidir.

Derebeyi

7 senede yapıldı Karadeniz de olsa 1 sene de biterdi bu yol bu şehir sahipsiz

Nurettin

Şu yorumları okuyorum da ne saçma sapan yazılar var. Devlet vatandaşın can ve mal güvenliği için çalışıyor bunlar çokmuş bu kadar masrafa ihtiyaç varmı kimi zengin etti vs boş şeyler. RTE size altın tepsiyle hizmet sunsa yine yaranamaz.

Malatyam için

Ne alaka şimdi !
Eğri oturup doğru konuşacaksın.Eleştirini yapacak hatta BÜYÜK EKSİKLİKLERİ yazacaksın. Öznur Hanım Malatyamıza gerçekten büyük hizmetler vermiştir. KUZEY ÇEVREYOLU istenirse 1-2 yıl içinde biterdi AMA ÖZNUR hanım tek kalıyor bence.

Zibetra

Yorumunuz gözlerimi yaşarttı! Kimse “yapılmasın” falan demiyor, “birilerine rant kapısı olmasın, geçilmeyen yol ve köprüden vatandaştan para alınmasın!” diyor. Can ve mal güvenliği diyorsun ama Malatya firmsına ait bir otobüs kötü yapılan yeni yol yüzünden kaza yaptı, ölen ve yaralılar oldu bu kazada.

Turgay

Herşeye olumsuz yaklaşmak zorundamisiniz?
Ne olursa olsun memleket için bir çivi çekeni taktir etmek,bir an önce de kuzey çevre yolumuza kavuşmak üzere basta öznur hanım olmak üzere tüm siyasetçilerimizi desteklememiz gerekir

Malatyasız

Hizmeti, yatırımı devlet yapar, siyasetçiler değil. Onlar da önünde fotoğraf çektirir. Siz haberciler de fotoğrafını yayınlamak için can atarsınız.

Omer

Evimizin eletirigi kesik sayın vekil bir oy veren olarak sizi hakkimi helal etmiyorum ayrıca aksa fırat eletirikre fayizci ve sayın baskanın 3 ay erteleme maddesini kaydede almadan erkeleme diye bisey yok bakanlik yazi yazmaliymia bi zahmet onu yazin şu tefeci şirkete sayin vekilll

Hasan

Değerli okuyucular işin aslını bilmiyorlar. Şuan kullanılmakta olan köprü ömrünü tamamlamıştır. Yeni köprü yapılması zorunludur. Yeni köprüyle birlikte yeni bağlantı yolu yapılması da son derece yerinde bir karardır.Mevcut yol oldukça tehlikeli olmakla birlikte heyelan tehlikesi de mevcuttur.Yapılan yolun hiç biri boşuna değildir. Yeter ki hakkını vererek yapılsın.

Murat

Hasan bey çok haklısınız o yolu haftanın dört günü kullanan biri olarak heyelan kazasını beş altı defa atlattım yolun kısalması mevzusu asla değil.

mehmet sinan

Burada haber metnini yazan arkadaşın ard niyet demeyelim, eksikliği var. Birinci olarak.orada toplam yol uzunluğu 1 km olabilir ancak eski yolun içerdiği keskin virajlar ve virajların önün kapalı olması transit ve hızlı geçişleri engelliyordu. Geçişler transit yapılınca zamandan ve yakıttan kazanç sağlanacaktır. İkincisi kışın yağışlı havalarda keskin virajlar ve yolun eğimi yüksek kaza riski oluşturuyor. Hatta çoğunlukla irili ufaklı maddi ve can kaybının yaşandığı kazalar meydana geliyordu. Bu yeni köprü ve tünelle bunun önüne geçilmiş oldu. Üçüncüsü doğuya geçişlerde kilit önemde olan kömürhan köprüsü’ne alternatif oluşturuldu. Uzun yıllardır hizmet veren eski köprünün hem yenilenmiş hem de yedeği olmuş oldu. Eski köprünün dilatasyon derzlerinin bakım zamanları büyük probleme neden oluyordu. Bakım zamanlarında feribotla Elazığ minibüsleri yolcuları karşıya geçiriyor oradan ikinci bir minibüs yolcuları gideceği merkeze ulaştırıyordu.

Hulisi

Ikinci resme bakınca onca masrafı Öznur Çalık yaptı zannettim..

ata oğlu

yani şimdi ben aracımla 25 kuruş kar ve 3 dakika zaman kazanayım diye mi trilyonlarca para harcandı evet baya mantıklı bu beyinle devam edin siz bir yere kadar……

Necatin

O köprü sana özel yapılmadı kendini bukadar önemseme

vatandaş

hele kafaya bak bir de diğerlerini küçümsüyor 25 kuruşmuş hesaba bak hesaba allah akıl fikir vere

Baba 44

2014 yılında yapınca başlanmş yıl 2020 tam 6 yılda bir km kısalacak diye dünyanın parası harcanmstr keşke orta harcan para başka birşey için kulanlsaydi bir km icn bir km yol icn 6 yıl emeğe yazkk bir virajlı kism var oda zaten 5 dakikada bityordu neyse hayrli olsun vatana millete.

Nermin

Yazıklar olsun, ne diyeyim. Yine bir yandaş zengin edilmiştir. 1 km için yapılan masrafa bak.

Vlkn44

Ne diyeyim köprüden geçmek nasip olmasın size…

pasa44

Güya Doğunun en büyük şehriyiz ama çevre yolumuz bile yok, mevcut çevre yolu şehir içi yol oldu. Bostanbaşından merkeze gelmek tam bir zulüm. Ben böyle rezil yol görmedim, trafiği kilitleyen onlarca trafik ışığı mı dersin, aniden renk değiştiren trafik ışıklarına yakalanmamak için yola son sürat giren dengesizler mi dersin Allah aşkına ışıklara saniye koyun da kazaların önüne geçilsin. trafik istasyon kavşağında tıkanıyor. Allah rızası için oraya köprülü kavşak mı, alt geçit mi , üst geçit mi, kelebek kavşak mı bir şey yapın. İktidara yüzde yetmiş destek veren bir şehiriz. Acilen hafif raylı sistem, sivil hava alanı, yüksek hızlı tren, şehir hastanesi yapılmalı bu şehre.

Secret_of_Petra

Doğunun en büyük şehrimi? ??? buna çok güldüm.

Spartaküs

İyi güzel söylüyorsunda bu dediklerini kim yapacak iktidar partisi zaten her seçimde yüzde yetmiş oyunu alıyor birşey yapmasına gerek yok malatyalıda halinden memnun bende olsam bende bu şehre hiçbir şey yapmam zaten oyu çantada keklik

Ömer

Kömürhan köprüsünü malatya için yapılmış bir yatırım mı? Yoksa bölge için yapılmış bir yatırım mı? Karayolları bölge müdürlüğü tarafından yapımı kontrol ediliyorsa ve bölge müdürlüğü elazığ da ise malatya ile ne alakası var. Türküsünde bile kömürhan köprüsü Harput a bakar diyor. Site sadece bülten sitesi oldu.

abdulvahap

öyle sanıyorumki bu köprüyle tünele harcanan para yeni parayla 1 milyar civar olduğu kanısındayım bu kadar büyük paraya yapılan bu yatırım sadece 1 km lik yolu kısaltmak içinmiydi yazı çok yazık bu karayolları bölge müdürlüğü elazığdaki tüm yolları en alasıyla bitirmiş hiç bir yerinde dublesiz yol kalmamış artık acil bir ihtiyaç olmamasına rağmen fantazi yapmaya başlamış sayın milletvekili hazır oralara gitmişken elazığın bağlantı yollarına ilçelerinin yollarına çevre yoluna bakaydında malatyayla karşılaştıraydın görürdün karayolları bölge müdürünün ne kadar ayrımcılık yaptığını yeter artık bize hikaye okumayı bırak vallahi bıktık sizden

KAPTAN44

Aynen katılıyorum Elazığ’ın çevre yolu bizden kat be kata daha iyi. Üstelik adamlar Elazığ’a girmeden Bingöl, Tunceli ve Diyarbakır yollarını ayırmışlar. Yani bu yatırım da öncekiler gibi Elazığ’a yapıldı, ve onlara yaradı. Malatya’ya doğrudan bir katkısı yok. Bunun yerine hızlı tren veya şehir hastanesi yapılsaydı daha iyi olurdu.

Melik Sefa

Kardeşim yok yok nerdee yapsalar barii Elazığ a şimdi Kuzey Çevre Yolu yapıyorlar bir de şehirlerini çevre yollarıyla çembere alıyorlar bitmek üzere hatta Şehir Hastanesi desen o da Elazığ da zannetmiyorum ki Malatyamıza yapsınlar Hızlı tren desen yine onlar da nasiplenecek Malatya Elazığ Diyarbakır hattıyla hayırlısı olsun ne diyelim

Gurbet

Sadece 1km kısaltacak merak ettim bende acaba harcanan para yakıttan nekadar zamanda amorti edecek.Ben o yolu iyi bilirim binlerce kez gitmiş 9 yil boyinca hergun gidip geldim.Bence aciliyeti yoktu hadi köpru neysede tünellere hiç gerek yoktu.Bakın Arapgirden çıkın malatyaya gelin.Yola bir bakin yol kebana yani elazığ tarafina dogru yapilmis sanki arapgir elazığın ilcesi.kmlerce sonra arguvan tarafina yani malatya istikametine dönüs vermısler.Yaziklar olsun ilcemizin yolunu bile elazıgâ dogru yapmişlar.Ayrıca gidin bakin arapgir keman yolu standardina bakin birde arapgir elazig yolu standardina bakin arada dagler kadar fark var .

berk

hani söz verdiğiniz baskil battalgazi arasına demiryolunun üzerine yapılacak köprü basilliler derneği toplantı yaptı o gün bütün millet vekilleri şeref namus sözü verdiler 10 yıl geçti hep boş vaatler bir dahaki seçimde protesto edeceğiz sandığa gitmeyeceğiz yeter bitsin bu feribot işkencesi

vatan.

Cumhurbaşkanı açmamışmıydı köprüyü ?, neyse bir daha açar. seneye bir daha açar.

Omer

Evimizin eletirigi kesik sayın vekil bir oy veren olarak sizi hakkimi helal etmiyorum ayrıca aksa fırat eletirikre fayizci ve sayın baskanın 3 ay erteleme maddesini kaydede almadan erkeleme diye bisey yok bakanlik yazi yazmaliymia bi zahmet onu yazin şu şirkete sayin vekilll

Kenan

Keşke bu köprü ve tünel yerine iki şehir arasına tarım yada hayvancılık ile ilgili bir fabrika yapılsaydı.O fabrikada da o yörenin insanları çalışıp istihdam ve üretim yapılsaydı. O fabrikadan kazanılan parayla da bu köprü yapılsaydı.Daha anlamlı olurdu…
Ne diyelim yine de hayırlı olsun.

Osman

Yeni köprüyle yol 1 kilometre kısalarak zaman ve yakınttan tasarruf saglanacamış !!!!!

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 9 6 3 0 19 9 10 21
Hatayspor 9 6 1 2 18 7 11 19
Fenerbahçe 9 6 1 2 13 9 4 19
Beşiktaş 9 5 2 2 18 11 7 17
Fatih Karagümrük 9 5 2 2 15 11 4 17
Galatasaray 9 5 2 2 14 12 2 17
Alanyaspor 9 5 2 2 14 14 0 17
Altay 9 5 0 4 15 14 1 15
Konyaspor 9 3 5 1 12 9 3 14
Adana Demirspor 9 3 3 3 14 14 0 12
Kayserispor 9 3 2 4 13 15 -2 11
Gaziantep FK 9 3 2 4 11 13 -2 11
Sivasspor 9 2 4 3 13 11 2 10
Başakşehir FK 9 3 0 6 11 12 -1 9
Antalyaspor 9 2 3 4 10 14 -4 9
Yeni Malatyaspor 9 3 0 6 9 16 -7 9
Göztepe 9 2 2 5 9 13 -4 8
Giresunspor 9 2 2 5 5 9 -4 8
Kasımpaşa 9 1 3 5 9 14 -5 6
Çaykur Rizespor 9 0 1 8 6 21 -15 1

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...