Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“10 Maddelik Malatya Sorunları Listesi Oluşturmuştum”

“10 Maddelik Malatya Sorunları Listesi Oluşturmuştum”
 • 02.11.2019

AKP Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Öznur Çalık, “Zaferleri ekonomi de de devam ettirmek istiyoruz.  Barış Pınarı Hareketindeki bu zaferin en önemli etkenlerinden bir tanesi ekonomi de ki güçlü duruşumuzdur. Eğer ekonomi de güçlü durmamış olsaydık, Türkiye’yi bir Suriye yapmak istiyorlardı” dedi.

Milletvekili Çalık, beraberinde TSO Başkanı Oğuzhan Sadıkoğlu ile birlikte Malatya 1. ve 2. Organize Sanayi Bölgelerindeki yatırımcılarla bir araya gelerek çalışmalar hakkında bilgi verip, istişarelerde bulundu.

Milletvekili Çalık, “Malatya’da sanayiyi ayağa kaldıralım istiyorum, sanayi şehri hedefimiz konusunda eksiklerimiz olduğunu düşünüyorum. Bu konuda yapılması gereken hadise bizim bundan sonraki yol haritamızı belirlesin istiyorum. Organize Sanayi Bölgesindeki kamulaştırmamızla ilgili hem Cumhurbaşkanımıza, hem Hazine ve Maliye Bakanımıza, hem de Bilim Sanayi Bakanımıza taleplerimizi ilettik. Şimdi en önemli birinci sorunumuz olarak görünen vatandaşı da etkileyen arıtma tesisi sorunumuzu 1. Organize Sanayi Bölgesinde ki arıtma tesisi  ve yeni kuracağımız organize sanayideki arıtma tesisi  konusunu çözmek üzere girişimlerimizi tamamlamak üzereyiz. Bilim ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ı Malatya’ya davet ettik ve nasip olursa 9 Kasım’da Malatya’da olacaklar.”  ifadelerini kaydetti.

-“YENİ YATIRIMCILARA İHTİYACIMIZ VAR”

Ekonominin güçlü olmasının uluslararası ilişkilerde çok önemli bir etken olduğunu söyleyen Çalık şu şekilde konuştu; “Yeni yatırımcılara ihtiyacımız var. Özellikle Barış Pınarı Harekatı masada ve sahada Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kazandık ve kazanmaya devam edeceğiz.  Bu zaferleri ekonomi de de devam ettirmek istiyoruz. Barış Pınarı Hareketindeki bu zaferin en önemli etkenlerinden bir tanesi ekonomi de ki güçlü duruşumuzdur. Eğer ekonomi de güçlü durmamış olsaydık, Türkiye’yi bir Suriye yapmak istiyorlardı ve dünyaya bir kez daha Türkiye’yi dağılmış bir Türkiye olarak göstermek istiyorlardı.”

-“DAHA FAZLA YATIRIMCIYI MALATYA’YA NASIL DAVET EDECEĞİZ”

Milletvekili Çalık, “Hazine ve Maliye Bakanı Bakanımız Sayın Berat Albayrak ile Ankara’dan birlikte geldik ve 10 maddelik bir Malatya sorunları listesi oluşturmuştum, bu listenin birinci maddesi Organize Sanayi’nin kamulaştırılmasıydı. Ziraat Bankası Genel Müdürümüz, Halk Bankası Genel Müdürümüzle birlikte bütün organlar Malatya’daydı. Hazine ve Maliye Bakanı Bakanımız Sayın Berat Albayrak ile sonrasında Adıyaman’a birlikte geçtiğimizde de Ziraat Bankası Genel Müdürümüzü talimatlandırdı. Kamulaştırmamızla ilgili ‘Malatya 1. Organize Sanayi bölgemizin tüm eksiklerini tamamlayalım ve bu konu da çalışın’ talimatını verdi. Bu bizim için çok önemli bir adım. İkincisi Bilim ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ile konuştuk ve Bakanımızın 9 Kasım’da Malatya’ya gelişiyle birlikte kamulaştırmayı Organize Sanayi Bölgemizden başlayarak devam etmek istiyoruz, arıtmayı çözmek istiyoruz, kapıda bekleyen yatırımcılarımızı da bekletmek istemiyoruz. Bundan sonra daha fazla yatırımcıyı Malatya’ya nasıl davet edeceğiz.  Bunun için Ticaret ve Sanayi Odası, Kalkınma Ajansımız, Büyükşehir Belediyemiz, Yeşilyurt Belediyemiz tüm belediyelerimizle birlikte masada bulunması gereken tüm aktörlerimizle birlikte sanayimizi hep birlikte ayağa kaldıralım istiyoruz. Malatya’mız şuan da dış ticaret hacmi yaklaşık 390 milyon dolar, ihracatımız 340 milyon dolar ve işgücüne katılma oranımız Doğu Anadolu bölgesinde en yüksek oranda. İşsizlik oranı Türkiye ortalamasının çok altına, yüzde 8 işsizlik oranı var.” şeklinde konuştu.

Malatya’da üretim merkezi olan şirketlerin İstanbul’daki merkezlerini Malatya’ya getirmeleri konusunda girişimlerde bulunacaklarını ifade eden Çalık şu şekilde konuştu:

“Gerçekleştirdiğimiz 340 milyon dolar ihracatın yaklaşık 260 milyon doları kuru kayısı ihracatını  oluşturuyor. Toprak Mahsulleri Ofisinin kayısıyı alması yönünde taleplerimiz de inşallah cevap bulacak ve 2023 hedeflerini 1 milyar dolar olarak koyuyoruz.   Özellikle şirket merkezlerinin İstanbul’da olduğu yatırımcılarımıza bu konuda Malatya merkezi haline getirmelerini arzu ediyoruz. Burada büyük firmalarımız var.  Birçok firmamızın İstanbul merkezli firmalarımızın da Malatya’nın hem vergi gelirlerini arttırmaları açısından, hem ihracat rakamlarını arttırması açısından, İstanbul’daki merkezlerini buraya çekmelerini arzu edeceğiz.”

Bülten- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. malatyalı dedi ki:

  Malatyamınız ve en büyük sıkıntılarından biride devlet kurumlarına atanan amirlerin LİYAKATSIZ olması, bu atamalarda siyasiler çok büyük mebal altına girmektedirler hakkımızı helal etmiyoruz. Teknisyenler, Mimarların Mühendislerin başına AMİR oluyor yazık bu ülkeye lütfen emeğe saygılı olun, bu toprağın altıda var.

 2. fatih dedi ki:

  Uçuş yok uçuş. Fahiş fiyatlara uçuyoruz sayın vekil. Büyükşehire bu uçak sayısı resmen hakarettir.Sefer az biletler uçuk.Ne yani Trabzonamı yerleşelim..

 3. aksaçlı340644 dedi ki:

  Kaysı Birliği kuracaktı o masalmış

 4. Metin dedi ki:

  Sen git başka bişey istemiyoruz.Yeter artık bırak birazda başkaları bişeyler anlatsında bizde dinleyelim.

 5. MUSTAFA dedi ki:

  Hangi temel sorunu çözdünüz ki?
  Yeter artık Malatya ya yük olmayın.
  Yerinizi hedefleri olan vizyon sahibi insanlara bırakın.
  Çok denendiniz ancak Malatya nın temel sorunlarını çözemediniz.

 6. Ömer dedi ki:

  Yol işi ne oldu hanı yeni çevre yolu
  Osb iyi tamam nasıl gidip geliyor bu millet osb ye senin haberin var mı. Bir gün tebdili kiyafét benim aracıma bin ki göresin . Öyle eskortlarla kavşak kapatarak gitmeye benzemiyor. Halk ın içine inin. Yoksa halk sizi indirecek

 7. Devran dedi ki:

  Artik nedense bu vaatler cok basit ve inandirici gelmiyo aslinda degisim sart malatyanin acilen değişime ihtiyaci var

 8. kara dedi ki:

  issizlige cozum bulun onbinlerce genc bekar issiz iskur a basvuru yapiosun dönüş olmuyo işkura önce bi işi ögretin

 9. mehmet dedi ki:

  Sayın vekil fazla büyük vaatleri bırakın BASİT BİR GRİP AŞISINI bulamıyoruz bunu çözün yeter başka bir şey istemiyoruz mevcudu koruyalım yeter.

 10. bek dedi ki:

  2010 işsiz sayısı 20000 2019 işsiz sayısı 52 bin

 11. Baha dedi ki:

  Sayın milletvekilim o kadar İL İL GEZDİNİZ GÖRDÜNÜZ MALATYA BENCE BUNLARI HAKETMİYOR DAHA GÜZEL DAHA İYİ YERLERE GELEBİLMELİDİR
  İŞ KONUSUNDA MALATYA HALKI ÇOK DARALMIŞTIR
  BİR SONRAKİ SEÇİMDE AK PARTİ ADINA MALATYA ZOR KAZANIR
  ÇÜNKÜ HALK ARTIK UYANDI SİZİN ANLATTIĞINIZ HİKAYE GELİYOR İNANMIYOR ARTIK
  ARTIK UYANMA VE DİRİLİŞ VAKTİDİR
  HER ŞEY MALATYA İÇİN TÜRKİYEMİZ İÇİNDİR

 12. Tuncay dedi ki:

  1-) OSB kurulmadan önce arıtma tesisi yapılmalıydı.
  2-) Organize sanayinde arsa alıp hicbir faaliyette bulunmayanlar var,
  Yatırım amaçlı kiraya vermek için alanlar var, sanayi ile hicbir alakası yok bu kişilerin tesbit edilip arsaların alınıp gerçek yatırımcıya vermek gerekir.
  3-) Arsa tahsis edilirken ornegin gıda üreten firmaları yan yana, kimyasal madde üreten firmaları yanyana, makine uretenleri yanyana vermek gerekiyor, şu anda bir düzen yok, meselâ dışarıda bulgur kurutan bir fabrikanın hemen yanında toz çıkaran başka bir tesis var.
  Bu düzensizlik OSB yöneticilerinin iş bilmezliği ve sorumsuzlulugudur.
  4-) OSB sahasında hicbir sosyal tesis ve ihtiyaç duyulan kurumlar yok.Ornegin bankamatik, banka şubesi,OSB danışma, yemek yerleri,market, ve sanayinin ihtiyacı olan hırdavatçı,otomasyoncu,elektrikçi gibi, tabı bunlar içinde küçük işyerleri yapmak gerekir.
  5-) Her iki OSB ‘nın yöneticileri mutlaka değişmeli, yıllardır aynı kişiler, isletme körlüğüne yakalanmislar, işleri ile uğraşmak yerine siyaset ile uğraşıyorlar, iş bilen idealist bir yönetici getirilmeli.
  6-) OSB içindeki yeşil alanları kendi arsası gibi çeviren fabrikalar var, bunları da almak,düzeltmek gerekir. Özellikle 2. OSB sanayinde, araştırın görürsünüz.
  7-)OSB bölgelerinin etrafı açık, giriş ve çıkışlarda güvenlik yok,kamera yok, hırsızlar cirit atıyor
  😎 Ornegin OSB içinde iş-kur un bir ofisi olsa güzel olmazmi, işkur un şehir içince ne işi var?
  9-) Kosgeb e de bir el atmak lazım, çiftlik gibi, isine gelene destek var, gelmeyene bahane üretiliyor, geçmişte verdiğimiz Ar Ge projesini komisyona bile sokmadan kaybettiler, işi zamanında gelmeyen, çok izin kullanan personeller var.
  10-) OSB de ulaşım sorunu var, servisler dışında ulaşım yok gibi, birgün araçsız gitmeye çalışın anlarsınız
  11-) OSB lerde denetim yok, yöneticiler büyük firmaların dışında kim nerde ne üretiyor bilmezler, ziyaret etmezler
  Bu yazdıklarımı da ekleyin listenize, sahipsiz,bakımsız,olanaksız, başı boş bir OSB ‘ye neden insanlar gelsin üretim yapsın ki

 13. 44malatya dedi ki:

  Malatyada 52000 binkayitli issiz insan var
  Akp vekileri malatyada yatirim dan kalkinma dan
  Soz.ediyorlar artik halk bu tur sozlere.inanmiyor.

 14. malatyalı dedi ki:

  hükümetin incire ve fındığa verdiği önem ve destek ile daha çok emek harcanan kaysıya verdiği değeri görün, üç beş tüccarın eline bırakılan kaysı resmen yerlerde sürünüyor, üretici doğru dürüst para kazanamıyor, tmo neden destek verip üreticinin emeğini değerlendirmez?

 15. ahmetefe dedi ki:

  Bende oluşturayım. Peki bu sorunun çözümü mü? Ya artık boş lafları bırakın bu işleri bırakın. Millet eski millet degil. Artık interner sayesinde anlık herşeyden haberimiz oluyor.

 16. Bir dost . dedi ki:

  Niçin kuzey çevre yolunda ısrar edildi.

 17. Halil dedi ki:

  20 yıldır hep aynı hikaye. 20 yıldır yenimi aklına geldi malatyanın sorunları. Betonlaşmadan başka ne yapıldı malatyaya. Yeşil bırakmadınız. Trafik felç. Kuzey hikaye. TRAMBÜS le devam.

 18. murat dedi ki:

  Yılan hikayesine döndü… CEVRE YOLU.. Iyi anlaşılsın diye tekrar yazıyorum..
  CEVREEEEEEE YOLUUUUUUUUUUUUUUUUU..

 19. Barış dedi ki:

  Her sene yeni bir umut yeni bir beklenti ama malatya’da iki tane yol kac senedir devam ediyo suyun bol oldugu kentlerden biriyiz ama en pahali suyu kullaniyoruz daha bunun gibi kac tane var

 20. Malatya dedi ki:

  En büyük sorun sensin listenin başına kendi adını yaz .

  1. Hasan dedi ki:

   Aynen katılıyorum sana

 21. esenlik dedi ki:

  sahi vagon fabrikası ne oldu?

 22. Bülent dedi ki:

  15 sene vekillik yaptın.şimdimi aklınıza geldi malatya’nın sorunları.Artık bu masallara inanmıyoruz

 23. bulgurlu dedi ki:

  En büyük sorun doğu tarafının üvey evlat gibi görülüp hiç hizmet yapılmaması şu universitenin karşı koylerinin sorunlarına bir çözüm bulun Allah aşkına. yani napalim hizmet yapmaniz için el açıp yalvaralimmi?

 24. Gazi dedi ki:

  Öznur hanım hikaye okuyup durma malatya halkı artık size inanmiyor akşam saatlerinde beylerderesinden malatya yönüne doğru gelsinde trafiği görsün hani çevre yolu hemen yapılıyordu…

 25. Feryat dedi ki:

  Hikaye hikaye çooook dinledik. Elazığ bizden iyi durumda her haliyle. Elazığ İn iki çevreyolu var bizim hiç yok. Bu gidişle olmayacakta. Belki 2_3 yıl sonra iktidar değişirse 2025 te çevreyolumuz olabilir yani bu şehrin herşeyi Allah a kalmış. O nun için Öznur Hanıma hiçbir zaman inanmadık. İnanmayacazda.

 26. Halo dayı dedi ki:

  İnsanları ayakta tutan umutlar.malatyayı ayakta tutan zannedersem yıllardır süren bu umutlar.hayaller.ya bu hayaller olmasaydı neler olurdu.bi çevreyolunu bitiremeyen umut şehri malatya.dünyada eşi benzeri olmayan viyadükler.kapanan bölge müdürlükleri .geçip giden zaman ve umutlar hayaller vs.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."