Miram

Final

Fuat


Serdar doktor
Malatya Haber -

“300 Bin Metrekarenin Üzerinde Yeni Yeşil Alan Kazandırdık”

“300 Bin Metrekarenin Üzerinde Yeni Yeşil Alan Kazandırdık”
 • 17.09.2020

Büyükşehir Belediyesi tarafından Malatya’daki yeşil alan ve parklarda bakım, onarım ve peyzaj çalışmaları ile yeni park ve yeşil alan oluşturma çalışmaları sürdürülüyor.

Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanı Berkan Samanlıoğlu, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı olarak Malatya genelinde toplam 2 milyon 271 bin metrekare alanda hizmet verdiklerini belirterek, “Park ve Bahçeler Daire Başkanlığımız 32 park, 33 sosyal tesis ve refüjler olmak üzere 65 noktada toplam 2 milyon 271 bin metrekare alanda hizmet vermektedir.

Sayın Başkanımız Selahattin Gürkan’ın vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda yeni yeşil alanlar, yeni parklar ve yeni dinlenme alanları kazandırmak için çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.  300 bin metrekare alanın üzerinde yeni bir yeşil alanı Malatya’mıza kazandırdık, aktif olarak hayata geçirdik. Malatya’nın yeşil alanına yüzde 16 yeşil alan ilave ettik.

Beydağı İnderesi Tabiat Parkı I. Etabını çevre düzenleme çalışmalarıyla birlikte tamamladık. Sümer Park 50 dönümlük 1. Etap düzenleme çalışmaları ile İnönü Bölge Parkını baştan sona yeniledik. Tecde Kayalık Bölgesinde 30 dönümlük alanı çocuk ve dinlenme parkı olarak insanlarımızın hizmetine sunduk. Tandoğan, Melekbaba mahallelerinde ve benzeri alanlarda yeni park yerleri yaptık” dedi.

Malatya’nın 13 ilçesine dokunmaya çalıştıklarını belirten Samanlıoğlu, “Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı olarak çalışmalarımız ve dokunuşlarımız devam edecek. İlçelerimizin merkezleri ve meydan düzenlemeleri yapılıyor . Bunun örneğini Doğanşehir ve Doğanyol Meydanında sağladık. Yazıhan ilçemizde meydan düzenleme çalışmasını başlattık” şeklinde konuştu.

Bülten

Etiketler: / / /

Yorumlar
 1. Rıza DÜZOVA dedi ki:

  Çilesiz Mahallesinde Yeşilyurt’a kadar her tarafa 10-15 katlı binalar dikmeye izin verdiniz. Var olan yeşil alanları yok ettiniz.Halen betonlaşma devam ediyor. Şimdi sayıları şişirip şu kadar yeşil alan yaptık diye, milletin aklıyla alay ediyorsunuz. Yok ettiğiniz yeşil alanları da ölçün biçin açıklayın. Bu millet hakkını size helal etmeyecek.

 2. selim dedi ki:

  Yeşil alan yaptık diye buralarda reklam yapaçağınıza yılardır halkın kullandığı kapılık mesire alanını kapatıp malatya belediyesi persolenine aittir deyip halkı almayacaksın tabi burda şu önemli bitane belediye çalışan işçisi de oraya gidemez ne kadar müdür ensesi kalın varsa ordadır siz ançak kendinize yaparsınız tabi bu konuyu daha detaylı olarak iç işleri bakanlığına yazdım var olan yeşil alanları elimizden mesire yerlerini elimizden almayın var olan parkları göreve gelince aylarca bakımsız bırakıp kurutun sonra iki ağaç dikip biraz çim ekin yeşil alan yaptık diye sevinin siz halkı aptalmı sandınız siz kendinizi kandırırsınız ançak her şey resimleri ve dökümanlarıyla bakanlığa gönderdim mesire alanı olan kapılıktan ne istediniz nerdeyse çumhuriyetle yaşıt olan dsi bağlı fakat halka açık olan bir yeri kapatıp kapısınada bu alan büyük şehir personeline aittir yazmak nedir utanmadan birde cık yeşil alan yaptık de malatya sadece fahrikayahan tecde ve bostan başından ibaret değil

 3. Halit dedi ki:

  Bakın eğer bu haber Selahattin
  Başkanımızın önüne gitseydi buğday, arpa, nohut, karpuz, kavun.tarlalarını, bostanları vb hepsini kamu özel sektör işbirligi ile yeşil alana kazandırdık diyip en az milyon m2 lerle durumu haberleştirirdi. İnanmayan gitsin ölçsün derdi. İşin yok gidip Yazihan, Arguvan Ovalarını mı ölçeceğiz.

 4. Gürbüz dedi ki:

  Gercekten bu Büyükşehir bürokratlarıni anlamak mümkün değil. Koca Daire Müdürü çıkmış 300 bin m2 yeni yeşil alan kazandırdık diyor. Sonra Malatyanın yesil alanıni %16 artırdik diyor. Koca Malatyadaki Yeşil alanın toplamı 1875 dönüm mü? Sadece Çakır döneminde yapılan Inderesi parkı 900 dönüm değilmi? Sadece Orduzu Pınarbaşı 500 dönümden fazla. Google baktim öyle diyor. Bir hesap dahi yapamayanlara Malatya emanet edildi. Edenlerden biri de benim. Kendime kızıyorum, kimseye değil. Belediye adına konuşuyorsunuz, biraz dikkatli olun. Özel sektörde biz patronlara böyle bir rapor götursek, patron hesap kitap bilmiyorsunuz, bizi batırırsınız der ve bizi kapının önüne kor.

 5. Bekir dedi ki:

  Rıfat Bey napsın müdürler, ellerine tutuşturulan evrakları okuyorlar. Adamlar çim ekmeyi yeni yesil alan olarak kazandırdık diye sunuyorlar. Ben Daire Başkanını suçlamıyorum, adamin alanı değil, adam parktan da bahçeden de yesil alandan da ağaçtan da böcekten de anlamıyor. Adanın alanı imar, kentsel dönüşüm. Cerçi döneminden beri tanırım. Adamı anlamadığı bir birime vererek adama da Malatayaya da yazık ettiler.

 6. Oğuz Çırak dedi ki:

  Herkesin spor ,piknik yapabildiği,1000 lerce dönüm büyüklüğünde.şehrin göbeğindeki yeni sanayi bölgesine yapılacak bir park daha doğru bir orman ve göl ile şehrimiz hem nefes alacaktır hemde kimlik kazanacaktır bakınız Central park newyork…..

 7. ali dedi ki:

  Geçenlerde eski askeri hastane bölgesinden geçtim,ağaçların çoğu kurumuş.Yazık günah değil mi ? o ağaçlar onlarca yılda o hale geldi ve susuzluktan,bakımsızlıktan kurumuş.Siz elinizde mevcut olanı korumuyorsunuz ki yenilerini yetiştiresiniz.Yazık çok yazıkk….

 8. Rıfat dedi ki:

  Yine aynı talihsiz cumle: baskanın verdiği talimatla…..
  Benim anlamadığım acaba siz akıl edemiyor musunuz kendi işinizi yapmayı yoksa reklam kısmına başkanı sıkıştırmak için mi bu söz! !!

 9. Tecdeli dedi ki:

  Başkan 300 dönüm desene , 300 000 metrekare diyince millet üfff mü diyecek,bende diyorum ki siyasette 300 dönüm ,100 dönüm demek.. Selahattin başkan geçenler de konuşmasında bin km yol yaptık dedi ,ben sadece güldüm, mikrofonda konuşunca karşıda kileri ne gibi görünüyor diye düşündüm ..50 metrelik yola bağlanan mıhlıdut yolu yapılmamış ,1000 km yoldan bahsediliyor.

 10. Cevat çobanlı dedi ki:

  Malatyanın her yeri yeşildi , şimdi ağaç bulamıyorum Adıyaman Urfa gibi yaptınız memleketi

 11. Malatyalı dedi ki:

  Küçük küçük yeşil alanlardan ziyade şehrin içine koca bir yeşil alan olmalı. 1000 lerce dönüm büyüklüğünde. Herkesin spor ,piknik yapabildiği. Burası ya yüzakı caddesi ile bostanbaşı arasındaki henüz imara açılmamış alan veya eski sanayi alanının kaldırılıp oradan şehir mezarlığı arkasındaki alana kadar tüm vadi park olmalı… Malatyanın böyle bir parka kesinlikle ihtiyacı var.

 12. Akıllı olun dedi ki:

  Beyler deresinden başlayıp gunduzbey pinarbasina kadar yapılacak olan projede ne kadar yeşil alanın kaybolacaginida yazarmisin lütfen.yazik çok yazık.

 13. Aslan dedi ki:

  Emeği geçenlere teşekkürler. Yeniden yapmak kadar korumakta önemli malesef yapılanları iyi koruamıyoruz. Parklarda ve yol boyu yeşil alanlarda bakim ve özelliklede ilaçlama tam yapılmıyor. Oya ağaçları şehrin her yerinde yaprak bitinden kurumak üzere aramama rağmen ilgilenilmiyor. Birde gece bazı parklara köpek sürülerinden girilemiyor. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri bunun koordinasyonunu iyi yapamıyor. Birbirlerine yönlendiriyorlar. Inşallah bu sorunlar çözülür.

 14. pasa44 dedi ki:

  şehrin içinde ve parklarda susuzluktan kuruyan ağaçlar var, yazıktır,günahtır. vebali büyüktür. belediye işini yapsın.

 15. otsu bitkiler ve çim ekimi ile değilde, şehre yakın bölgelerde okullar ile koordineli olarak ağaç ikimi yapılarak, hem rekreasyon amaçlı kullanım sağlanabilir hem de fidanlar öğrenciler ile toprakla buluşturularak bilinç kazandırma etkiliniği sağlanabilirdi. bütün belediyeler kent içerisinde refüj ve kavşak çalışmaları ya da kent estetiği olarak belirli noktalara otsu bitkiler dikerek yeşil alan yaptığını söyler ancak soğuk mevsimlerde yapılanların hiçbir anlamı kalmaz.

 16. Kenan dedi ki:

  Mükemmel bir tespit olmuş,
  Beydağı’nın dağlarını yeşillendirmeyen hiçbir belediye,valilik bence konuşmamalı,oralar yeşillenirse Avrupa’daki bir şehir görüntüsü olur,hastalıklar olmaz.Çünkü insanlar temiz hava alır,toz olmaz.Çıplak dağ görüntüsü olmaz,keşke bunu anlayacak idareciler olsa

 17. Müneccime dedi ki:

  Başkanımız haklıdıııırr başkanımıza laf yooooohhh. Aklımız başkanımızın aklıdıııır o ne yapacağını eyi biliiiiirrr…

  1. Mehmet Turhan Benli dedi ki:

   Ayıp değil mi niye dalga geçiyorsun.Durduk yere kul hakkına giriyorsun.

 18. Yılmaz dedi ki:

  Düzeltme : 300 degil 300 bin m2 olarak düzelttim.yorumumu

  Berkan Bey bu nasılbir açıklama. Siz Fahri Kayahan Bölgesinde Ahme Çakır döneminde yapılan geniş orta refüje çim ektiniz sonra kalkıp 300 bin m2 yeni yeşil alan kazandırdık diyorsunuz. Orası önceki dönemde hazırlanmisti. Toprağı bile serilmişti, mevcut alana çim serio 3 tane bank atmak yeni yeşil alan kazandırmak mı oluyor, Siz Orduzu Pınarbaşında kurumuş yüzlerce ağacın hesabını verin kamuoyuna. Hürriyet Parkında kurutulan ağaçlara ne demeli. Kavşaklardaki otları biçemiyorsunuz güzel kardeşim.Park Bahçeler konusunda bu dönem hiç, ama hiç iyi degiliz. Insallah bu yorumları okuyanınız vardır.

 19. Yılmaz dedi ki:

  Berkan Bey bu nasılbir açıklama. Siz Fahri Kayahan Bölgesinde Ahme Çakır döneminde yapılan geniş orta refüje çim ektiniz sonra kalkıp 300 m2 yeni yeşil alan kazandırdık diyorsunuz. Orası önceki dönemde hazırlanmisti. Toprağı bile serilmişti, mevcut alana çim serio 3 tane bank atmak yeni yeşil alan kazandırmak mı oluyor, Siz Orduzu Pınarbaşında kurumuş yüzlerce ağacın hesabını verin kamuoyuna. Hürriyet Parkında kurutulan ağaçlara ne demeli. Kavşaklardaki otları biçemiyorsunuz güzel kardeşim.Park Bahçeler konusunda bu dönem hiç, ama hiç iyi degiliz. Insallah bu yorumları okuyanınız vardır.

 20. ahmet koc dedi ki:

  Ayıp, gerçekten çok ayıp. Malatyalının aklıyla resmen dalga geçiliyor.
  Yeni bir yeşil alan mı kazandırıldı? HAYIR
  Şehir merkezinde yeni bir ağaçlandırma sahasımı yapıldı? HAYIR
  Şehir Merkezinde imar planı düzenlenerek yeşil alanlar mı ayrılarak hemen ağaçlandırıldı? HAYIR.
  Peki ne yapıldı?
  ESKİ mevcut parklar ve bahçelere YENİ ÇİMLER ekildi?
  Başka ne yapıldı?
  ESKİ kavşakların virajlarına ÇİM VE ÇİÇEK ekildi
  Peki başka başka neler yapıldı?
  ESKİ parklarda, yolların rejülerinde, caddelerin kavşaklarında yeşil alan ve parklarda bakım, onarım yapılmış.
  AYIP DEĞİLMİ?
  GÜNAH DEĞİL Mİ?
  YEŞİL ALAN MI YAPMAK İSTİYORSUN.
  Askeri hastane alanını adliye binası yapacağına orayı kent ormanı yapaydın. Bırak yapmayı, oradaki ağaçlara bir damla su verdinizmi büyükşehir olarak??
  SELAHATTİN BAŞKAN VE EKİBİ ŞİMDİ ŞEHİR MERKEZİNDEKİ 100 YILLIK ÇINARLARI BUDAYIP, SONRADA AĞAÇ DİKTİK DERLERSE HİÇ ŞAŞIRMAYIN. ÇÜNKÜ SAYIN BAŞKANIN KENDİSİ VE EKİBİ SİYASETEN ŞUANDA BU NOKTADA BULUNUYOR. ÇOK YAZIK.

  1. Kenan dedi ki:

   Mükemmel bir tespit olmuş,
   Beydağı’nın dağlarını yeşillendirmeyen hiçbir belediye,valilik bence konuşmamalı,oralar yeşillenirse Avrupa’daki bir şehir görüntüsü olur,hastalıklar olmaz.Çünkü insanlar temiz hava alır,toz olmaz.Çıplak dağ görüntüsü olmaz,keşke bunu anlayacak idareciler olsa

  2. Vedat dedi ki:

   Ahmet beyi tebrik ederim. Kitabın ortasından bir tespit olmuş. Bu sözlerin üstüne başka söze gere yok.

 21. Cevat çobanlı dedi ki:

  Evler caddeler görünsün diye ağaçların boylarını kısaltmaktan vazgeçin bırakın her yer ağaç olsun, yeşil demek çimenlik demek değil yanlış anlamışsınız

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."