Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Adayın Bilmesi Gerekenler…

Adayın Bilmesi Gerekenler…
  • 26.12.2015

ADAYIN SEÇİM KAMPANYASINDA ÖN PLANA ÇIKMASI

Seçim Kampanyası boyunca seçmenlere hitap eden tek bir aday olmayacağından, aday, rakiplerine göre farklılıklarını ön plana çıkartmalıdır. Diğer adaylar arasından sıyrılarak seçim maratonunu en önde tamamlamaktır. Bu başarılı adayın kişisel özellikleri, problemlere yaklaşımı partisinin yapısı, ideolojisi şeklinde olabilir. Seçim sürecinde dominant etmen olacak olan, finali getirecek olan ise adayın imajıdır. Yani aday kendisine öyle bir imaj yüklemelidir ki diğer adaylardan çok kolay şekilde ayrılmalıdır.

KAMPANYANIN PLANLANMASI

Adayın, Seçim Kampanyasını planlarken belli bir konu üzerine odaklanması gerekmektedir. Böylelikle seçmenin gözünde o konunun sahiplenildiği, imajı verilir. Bu konuyu belirlerken seçmen tercihleri, istekleri dikkate alınmalıdır. Çünkü kampanya, seçmene yönelik yapılacaktır. Konu belirlendiğinde hedef kitle de kendiliğinden belirginleşmiş olacaktır. Aynı konuyu belirleyen rakip adaylara karşı konuyu seçmenlerin anlayacağı şekilde işlemek gerekiyor. İlk aşama hazırlık aşamasıdır.

KAMPANYANIN GELİŞTİRİLMESİ

Strateji , belirlenen hedeflere ulaşmak için çizilen yolu ifade eder. Seçim kampanyasındaki en önemli hedef, seçim yarışından başarıyla ayrılmaktır. Bu nedenle Seçim Kampanyası stratejisi, belirlenen hedefler doğrultusunda ve araştırmaların ışığında kampanya temasının tespit edilmesiyle ilgili süreçleri içerir. Aday ve partinin özellikleri, seçmenlerin sosyo- kültürel yapıları ve seçimin türü gibi bir çok değişken strateji ile ilgili kararların alınmasında etkili olmaktadır. Kampanyanın teması, adaya üstünlük kazandıracak şekilde kolayca anlaşılır olmalı ve kampanyanın tüm iletişim faaliyetlerinde bu temaya yer verilmelidir. Adayın iktidar veya muhalefette olması da stratejiyi etkiler. Adayın iktidarda olması durumunda strateji genel olarak iktidarın gücü ve önemi üzerine kurulur. Ayrıca iktidarın icraatların anlatılması da uygun bir strateji olarak uygulanabilir. Bunun yanı sıra halk arasında kullanılan seçim rüşvetleri, partinin iktidarda olmasıyla da gündeme gelir. Yani sadece seçim dönemlerinde belli konularda iktidar partisi yatırım yapabilir. Muhalefette olan adayın işi iktidardaki adaya göre daha zordur. Çünkü muhalefetteki aday seçmenleri değişimin gerekliliğine inandırmak ve bu değişimi sağlayacak en uygun adayın kendisi olduğuna ikna etmek üzerine stratejisini oluşturmalıdır. Muhalefet, iktidarın ne tür konularda ne tür çözümler ürettiğini ya da üretemediğini sorgulayarak, iktidarın kendisini savunmaya iten yolu izler.
Adaylar seçim stratejisini oluştururken olumlu ya da olumsuz reklamlardan hangisi kullanacaklarını belirlemelidirler. Olumsuz reklam, rakip partin ya da adayın yeterliliğini, gücünü sorgulayarak; onlara ilişkin şüphe yaratmak amacını taşıyan reklamdır. Olumlu reklam ise parti ya da adayın kendi icraatlarını, vaatlerini, programlarını iyimser bir gelecek kavramı içinde sunan reklamlardır. Adayın bunlardan hangisini kullanacağını da belirlemesi gerekmektedir. Bu belirleme sürecinde dikkat edilecek en önemli husus; hedef kitlenin “çatışma”ya mı yoksa “uzlaşma”ya mı yatkın olduğudur.

SEÇİM KAMPANYASINDAKİ ÖNEMLİ ÖZELLİKLER

Seçim kampanyasında adaylar büyük halk toplantıları, seçim gezileri aracılığıyla halkla doğrudan iletişim kurma olanağı elde ederler. Seçim gezilerinin örgütlenmesi, toplantıların yapılacağı alan ya da salonların düzenlenmesi, kürsünün konumu ve kürsüde adayın yanında kimlerin olacağı gibi konularda bir dizi kararın alınması önem kazanmaktadır. Bu nedenle büyük halk toplantıları ve seçim gezilerinin, kitle iletişim araçlarında haber olarak yer almasını sağlayacak şekilde planlanarak örgütlenmesi büyük önem taşımaktadır. Büyük halk toplantılarının hedef kitle üzerinde istenen etkiyi sağlayabilmesi, toplantının düzenlenmesi ile yaratılacak atmosfere ve bu atmosferi yaratmada birinci derecede önemli rol üstlenen adayın konuşmalarına bağlıdır.(Konuşma metninin hazırlanmasını ilerki bölümlerde daha ayrıntılı ele alacağız)
Seçmenlerin kararlarını ve tutumlarını pekiştirmede, toplantının düzenlenişi, kullanılan görsel tasarım, etkili ses düzeni, ünlü ya da tanınmış kişilerin adaylarla birlikte kürsüde bulunması ve adayın konuşması etkin rol oynamaktadır. Bu nedenle adayların konuşmalarını bu durumu dikkate alarak yapmaları gerekmektedir. Adaylar konuşmalarını , partinin geçmiş seçim sonuçlarının, partinin o bölgedeki durumunun ve seçmenlerin demografik özelliklerinin öğrenilmesini sağlar. Adaylar konuşmalarında geliştireceği mesajların belirlenmesinde ise genellikle kamuoyu araştırmaları yardımcı olmaktadır.

SEÇİM KAMPANYASININ TAKVİMLENDİRİLMESİ

Seçim Kampanyasında yapılacak faaliyetler belli bir plan çerçevesinde organize edilmelidir. Kampanyanın mesajları hangi kanalda, hangi etkinlik ile, hangi hedef kitleye gideceği bu takvimde yer almalıdır. Takvim , kampanyaya göre uzun bir zaman diliminden oluşabilir. Kampanya takviminde değişiklikler yapılabilir. Ancak bu değişiklikler kampanya takviminin tümünde değişiklik yapılmasına yol açmamalıdır. Seçim Kampanyası takvimi içinde kimler ne zaman ne şekilde ziyaret edilecek, toplantılar hangi tarihlerde nerelerde yapılacak, mitinglerin zamanı ne olacak, kahve toplantıları hangi periyodik aralıklarla yapılacak? Bunların takvimlendirilmesi seçim kampanyasının başarısını artıracaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."