Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“İsmini Anmayacağım Oradaki Üniversite” Tepkisi

“İsmini Anmayacağım Oradaki Üniversite” Tepkisi
 • 17.04.2018
 • CHP’li Ağbaba; “Bir ülkenin Cumhurbaşkanının bir ülkeye hizmet etmiş Cumhurbaşkanıyla ilgili ‘ismini ağzıma almıyorum’ demesi bir dil sürçmesi değil, bu ülkenin kuruluşuna, rejimine bakışını gösterir”dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya’da Turgut Özal Üniversitesi’nin kurulacağını açıkladığı konuşmasında “İsmini anmayacağım oradaki mevcut üniversitenin öğrenci sayısı fazla. Onu ikiye böleceğiz ve böylece kuracağımız Turgut Özal Üniversitesi ile Malatya iki ayrı üniversiteye sahip olacak” cümlelerini sert sözlerle eleştirdi.

Kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı dil

AKP Genel Başkanının cümlelerinin kabul edilemez olduğunu belirten Ağbaba, “Ülkesini, bayrağını, milletini seven, bölücü olmayan herkes  bu vatana hizmet eden,  görev yapan herkesin ismini  rahmetle anar. Anılmıyorsa, anılmayan değil anmayanın vatanseverliğini  siyasi ahlakını ve  ülkedeki insana bakışını gösterir. Ülkenin cumhurbaşkanı yurttaşları birleştirici, kaynaştırıcı dil kullanması gerekirken, tam aksine ülkeyi kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı dili tercih etmektedir. Bir gün etnik kimlikleri, bir gün mezhepleri, bir gün siyasi tercihleri ayırmak yetmemiş olacak ki ülkenin cumhurbaşkanlarını bile ayırmak istemektedir” iddiasında bulundu.

Dil sürçmesi değil, Cumhuriyete bakışın göstergesi

Ağbaba, “Bir ülkenin Cumhurbaşkanının bir ülkeye hizmet etmiş Cumhurbaşkanının ‘ismini ağzıma almıyorum’ demesi bir dil sürçmesi değil, bu ülkenin kuruluşuna, rejimine bakışını gösterir. Cumhurbaşkanının cümleleri Cumhuriyetle olan hesaplaşmalarının dışa vurum halidir. Laikliğe, demokrasiye, cumhuriyete bakışlarını bir gün fesli meczupları bir gün kendileri dile getiriyor. Tarihçisi Atatürk’ün annesine, gazetecisi  Atatürk’ün manevi kızına ,akademisyeni Cumhuriyet’in tarihine, değerlerine siyasetçisi Atatürk’ün ikinci adamına hakaret ediyor. Bizlere de İsmet İnönü’nün dediği gibi ‘ Hadi Canım Sende’  demekten başka şey kalmıyor” ifadelerini kullandı.

Kurtuluş Savaşı’nın 2. kişisidir

“Malatyalılar İnönü’yü de, Özal’ı da her zaman övünçle sahiplenmekte, rahmetle anmaktadır”diyen CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “ İsmet İnönü Kurtuluş Savaşı’nın en önemli ikinci adamıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda en önemli unsurlardan biridir. Sadece askeri alandaki başarısı değil, aynı zamanda Türkiye’nin siyasi tarihinde de yeri doldurulamayacak önemde ve değerdedir. İsmet İnönü hem Malatyalılar için hem de Türkiye’de yaşayan herkes için eşsiz bir kişiliktir. Bugün onun ismini anmayanlar, oturdukları koltukları Cumhuriyete ve onun kurucu değerlerine borçlu olduklarını unutmuşa benziyorlar” dedi.

Taşıma akademisyen ve öğrenciyle üniversite açılır mı?

Ağbaba, İnönü Üniversitesi’nin 2 ye bölünerek yeni bir üniversite kurulmasını da değerlendirerek; “8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal da Türkiye’de önemli değişimler yaşattığını Türkiye’nin gelişmesine hizmet etmiş hemşehrimizdir.  Onu da her zaman rahmetle anıyoruz. Ülkeye bir çivi çakan herkesin saygıyla anılmayı hak ettiğini düşünüyorum. Malatya’nın eğitimine katkı sunacaksa bizler de 2. Üniversitenin yapılmasını elbette destekleriz.   Ancak, mevcut İnönü Üniversitesi’nin bölümlerini ve öğrencilerini bölerek yeni bir üniversite kurulacaksa bu ne Malatya’ya, ne de eğitime katkı sunar. Biz Malatya’ya yapılacak üniversitenin mutlaka teknik bir üniversite olmasını ve Malatya’nın gelişimine katkı sunmasını istiyoruz. Ama öğrencisini, öğretim üyesini alıp bir yerden başka bir yere taşıyarak üniversite açılması mevcut eğitim durumunu ileri değil geri götürecektir” ifadelerini kullandı.

Eğitim Sen’in tepkisi

Eğitim-Sen Şube Başkanı Tarık Kaya da, Malatya’ya 2.bir üniversite olarak Turgut Özal Üniversitesi kurulması ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “ Biz üniversitelerin, insan, toplum ve doğa yararına olması gerektiğini düşünüyoruz.  Şehirlere üniversiteler açmak üniversitelerdeki sorunları çözmüyor.  Malatya da eğitimin, yüksek öğrenimin kalitesini arttırmada bilimsel makalelerde Türkiye’de ve uluslararası arenada yer bulmasının sağlanması daha değerli iken, siyasal mülahazalar sonucu yeni üniversitelerin açılmasını eğitimin niteliği açısından olumlu görmenin çok mümkün olmadığını, ayrıca kurulduğundan beri İnönü üniversitesini Türkiye ekonomisine ve bilimine yaptığı katkıların gözardı edilmesini ve isminin dahi telafus edilmemesini tarihe bir not olarak düşmesi gerektiğini belirtmek gerekir.
Şehirler siyasetçileriyle tanınır. Turgut Özal Malatya’nın bir değeridir. İsmet İnönü’de Malatya’nın bir değeridir. Dolayısıyla birini yaşatmak isterken, diğerini ötekileştirmek ve yok saymak tarihsel açıdan,  bu şehrin kabul edebileceği bir durum değildir. Çünkü biz Malatyalılar sanatçılarımızı da  siyasetçilerimizi de bilim insanlarımızı da bir değer olarak görüyoruz. Nasıl düşünürlerse düşünsünler. Neye inanırlarsa inansınlar, onlar Malatyalı.” dedi.

Bülten- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Kılıçarslan dedi ki:

  Aynı şeyi SÜRGÜ MESLEK YÜKSEK OKULUNA yaptılar, her şeyiyle dört dörtlük okulu kapatıp,taşımayla Doğanşehir e öğrenci getiriyorlar,madem öyle ilçeye okul açacaksanız,yenisini açın, Sürgü deki okulu niye kapatıyorsunuz,güya iş yapıyorlar,Üniversite yönetimide bu işe çanak tutuyor,öğrenciler gelip giderken bir kaza olursa bunun HESABINI kim verecek,yoksa kaza insanlığın fıtratındamı olacak,dostlar alışverite görsün,yola devam………..

 2. turan yorulmaz dedi ki:

  Bu söz bir ülkenin Cumhurbaşkanına hiç yakışmadı.

 3. yorumcu dedi ki:

  YORUMSUZ
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün ölümünün 41’inci yılı (2014) nedeniyle mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı şöyle: “İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Milli Mücadelenin zaferle neticelenmesine sağladığı katkıların yanı sıra değerli bir siyaset ve devlet adamı olarak da Cumhuriyet tarihimizin önemli şahsiyetleri arasında yer almaktadır. Merhum İsmet İnönü’yü vefatının kırkbirinci yıl dönümünde saygı ve rahmetle yad ediyorum.” (25.12.2014)

  KAYNAK: https://www.ntv.com.tr/turkiye/erdogan-inonuyu-saygi-ve-rahmetle-yad-ediyorum,JTaYFlkEpEWV-epgUcNRqg (Anadolu Ajansı Haberi)

 4. Ömer dedi ki:

  Bir İnönü Üniversitesi mezunu olarak mezun olduğum üniversitenin isminin anılmamasından rahatsız oldum ve üzüldüm.

 5. Mehmet dedi ki:

  Gunahiyla sevabiyla Türkiye Cumhuriyetine malolumus bir Şahsiyeti alenen aşağılamak yakışık almayan bir davranış buda yakışmadı.

 6. MALATYALI dedi ki:

  ÖMRÜ CEPHEDE GEÇMİŞ , BU MEMLEKETİ 2. DÜNYA SAVAŞINA SOKMAYARAK MİLYONLARCA İNSANIN HAYATINI KURTARMIŞ. MALATYAYA TEKEL VE ŞEKER FABRİKALARINI KAZANDIRMIŞ BİR KAHRAMANDIR İNÖNÜ.
  KULAKTAN DOLMA LAFLARLA YORUM YAPMAYIN.
  SİZLER BU MEMLEKET İÇİN NE YAPTINIZ ONU SÖYLEYİN.
  DAHA BİR KAYISIYI ÇÖZEMİYORSUNUZ. MALATYA’DA İŞSİZLİK ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR.
  KALDIRIMLARDA İNSAN KALABALIĞINDAN YÜRÜNMÜYOR.
  AYNASI İŞTİR KİŞİNİN LAFA BAKILMAZ.

 7. VAİZİNOĞLU dedi ki:

  ZORUNUZA GİTTİĞİ BELLİ! O HALDE SIKIYSA SİZ İKTİDARA GELİN DE TAŞIMA AKADEMİSYEN VE ÖĞRENCİ OLMADAN ADINI HERKESİN GÖNÜL RAHATLIĞI İLE ANACAĞI BİR ÜNİVERSİTE DE SİZ KURUN BAKALIM! BU VESİLEYLE MEMLEKETE BİR HİZMETİNİZ DOKUNMUŞ OLUR!!!

  1. Şevko dedi ki:

   Vaizin oğlu cumhuriyeti kurtaranların adını anmaya gerek duymuyorsunuz savaslar kazanıp devleti kurmak sizin icin önemli görünmüyorya üniversiteyi ikiye bölüp yeni isim vermekde cok zor degildir heralde?

 8. Selahattin dedi ki:

  Atatürk adını kullanarak bu milleti saf yerine koymaktan vazgeçin artık. Daha dün Türkiye genelinde oturma eylemi yapıyorsunuz. Ne için? Ohal süreci uzayacak diye. Ohal süreci vatana millete düşmanlık edenler için. Normal vatandaş standart hayatına devam ediyor halbuki. Yanı sizin terör seviciler ile el ele yuruyusunuz yada oturusunuz bu ülkenin kalkınması için değil. Bilmem ANLATABILIYORMUYUM??

  1. Şevko dedi ki:

   Selahattin ne diyorsun ne alaka konu o degil yanls sayfaya yorum yaptn heralde hemsehrimiz olan kurtulus savası mimarlarından 2.cumhurbaskanımızın adı anılmıyorya ondan bahsediyoruz ortalığı karıstırıp milleti bölmeye çalsma.

   1. oktay dedi ki:

    şevko şimdi bunlar Atatürk ü kimseye bırakmazlar başındaki adam sevmeye başladı ya bunlar da sever sürü işte otur otur kalk kalk.

  2. mehmet dedi ki:

   normal insan kim Allah aşkına haberin var mı ohalden dolayı yeni mezun binlerce doktor bir yıldır atanamadı,ve daha nicesi ,yaşamadıgın olaylar hakkında yorum yaparken arastır,senin belli ki işin sadece yerelde,ayıp degil,ama daha büyük düşünebilirsin,tavsiye ederim,sadece kendin yaşamıyorsun,büyük yaşayan azınlık aydın var bu memlekette,onların elini kolunu baglıyor

 9. Ali dedi ki:

  Malatya’nın göbeğinden İnönünün heykelinin kaldırılıp yerine Ulu Önder Atatürk’ün heykelinin dikilmesini istiyoruz.

  1. Serhat dedi ki:

   Bence de.

   1. mehmet dedi ki:

    Atatürk hetykeli de var,kaldı ki İnönü malatyalı,arkadaslar kafanız nerde başka malatyalı osmanlı paşası var mı soruyorum,battalgazi heykeli de tam kavşakta,o da mı yıkılsın,ya hepsi ayrı degerdir,saçmalamayın,aklınızı başınıza alın,yoksa aklınıza sizin yerinize hükmederler,

 10. ÇİFTÇİ44 dedi ki:

  Sayın Ağbaba Ağınıza Sağlık. Bu Malatya ya Ve Malatyalılara Alenen Hakarettir. #AtatürkTürkiyedirTürkiyeAtatürk. . .

 11. Aras dedi ki:

  Kurban olsunlar İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİNE

  1. mehmet dedi ki:

   Ağzına sağlık

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."