Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Alo 182’den 2 Hafta Sonraya Randevu!

Alo 182’den 2 Hafta Sonraya Randevu!
 • 05.01.2018

Basın mensupları ile birlikte ALO 182 Randevu hattını arayan CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz 14 gün sonraya randevu alabildi.Başkan Kiraz, “AKP’nin sağlıkta devrim dediği işte bu. 2 hafta sonraya randevu alınıyor, Bir buçuk ay sonra tomografi çekiliyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Enver Kiraz AKP Milletvekillerinin 2017 yılı Malatya’daki hizmet açıklamalarını değerlendirdi. Sağlık konusunda Malatya’da yaşanan sıkıntıları dile getiren Kiraz,: “ 2017 yılından 2018 yılına girdiğimizde AKP’nin Malatya milletvekilleri sıraya girdiler ve Malatya’ya yaptıklarını, yapılan yatırımları anlatıyorlar. Sağlıkta da özel bir değerlendirme yapılıyor.  Sağlıkta AKP uzun süredir bir devrim yaptığını ifade ediyor. Biz de şunu soruyoruz AKP’nin sağlıktaki devrimi “Malatya’ya bir türlü neden uğramıyor?  AKP Milletvekilleri art arda temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp önümüze aynı şeyleri koyuyor ama bir de vatandaşta kafa karışıklığına sebebiyet veriyorlar.  Rakamlarla ifadelerde bulunuyorlar kimse bir şey anlamıyor. Laf kalabalığı yapıyorlar. Ama onlar milyon, milyarlardan bahsederek vatandaşın hiç konuşamayacağı rakamlar ile bir kafa karışıklığı yaratmaya çalışıyorlar.”dedi.

GELİN HASTANELERE GİDELİM YÜZDE 96 MEMMUNİYETİ ÖLÇELİM

Kiraz, “En son birkaç gün önce Malatya Milletvekili Öznur Hanım bir hastane ziyareti sonrasında bir açıklama yapıyor. Diyor ki ‘Malatya’da sağlıkta memnuniyet oranı yüzde 96.’ Her hastaneye gittiğinde oranı artıyor.  Tabii kendi memnuniyetinden mi bahsediyor vatandaşın memnuniyetinden mi bahsediyor onu biz şaşkınlıkla izliyoruz. Bu rakama nasıl ulaştığını da kimlerle görüşerek böyle bir sonuca vardığını da öncelikle merak ediyoruz ve öğrenmek istiyoruz.  AKP’nin o milletvekilinden ve diğer milletvekillerine hodri meydan diyorum bu konuda elimizde bir belge yok. Bizim çalıştığımız bir rapor yoktur ama halk var bunun en bariz göstergesi onlar. Dolayısıyla gelsinler birlikte Malatya’ya Eğitim Araştırma Hastanesi’ne ve Turgut Özal Tıp Merkezi’ne gidelim. 10 tane hastaya, hasta yakınına birlikte soralım.  Bu memnuniyeti birlikte ölçelim diyoruz. İkincisi Sayın vekilim belki yorulacaksa da kendi eczanesi var eczanesinde oturalım gelen hasta veya yakından bu memnuniyet anketini birlikte yapalım.Buyrun gelin memnuniyeti birlikte ölçelim” dedi.

İKİ HAFTA SONRAYA RANDEVU

Kameralar önünde 182 MHRS’yi arayan Kiraz, “Bu açıdan gerçeği birlikte görmek için bir işlem yapacağız. Merkezi Hekim Randevu Sistemi var vatandaşlarımız oraya telefon açıyorlar ya da internetten girip oradan randevu alabiliyorlar.  Biz de dâhiliye bölümünden Dr. Yusuf Aydın diye bir doktora randevu alıyor alacağız. 182 arıyoruz.”  182 Merkezi Randevu alma sistemini arayan Kiraz yaklaşık 2 dakika bekletildikten sonra operatöre bağlandı. Burada Dâhiliye doktorundan randevu almak isteyen Kiraz en yakın randevu tarihi olarak 19 Ocak Cuma günü cevabını verdiler, herhangi bir doktordan randevu almak istediğinde ise en yakın tarih olarak 17 Ocak Çarşamba gününe randevu alınabileceğini öğrendi. Bu durumla ilgili açıklama yapan Kiraz şunları dile getirdi: “Bir dâhiliye hastası doktor tercihi olursa en az iki hafta sonraya randevu alabiliyor. Bu durum sadece dâhiliyede değil. Kardiyolojide yine aynı. Bir kalp hastası aradığında iki hafta sonra ancak muayene olacak. Ruh sağlığında muayene olmak isteyen kişi bunda da iki haftadan aşağı randevu alamıyor.  İşte sağlıkta devrim az önce izlediğiniz telefon görüşmesinde yaptığım kayıtlarda olan görüşmede sağlıkta devrim adı bu. İki hafta boyunca kalp hastasını bekletmek sağlıkta devrim Malatya’da. İki hafta boyunca ağır bir dâhiliye hastasını muayene sırası bekletmek sağlıkta devrim Malatya’da.”

300 BİN NÜFUSLU İLÇEDE HASTANE YOK

Kiraz: “Burası bir büyük şehir ama bir tek hastanesi var. AKP’ye en çok oy veren bir büyükşehirde sadece bir hastane var.  Komşu ilimiz Elâzığ’da sayın bakalım kaç hastane var.  Burada iki tane hastaneyi kapattılar, bir tane tek hastane gerçekleştirdiler.  Bu mağduriyet şehrin 300 bin nüfuslu birçok ilden büyük Battalgazi ilçesinde bir devlet hastanesi yok. Komşu illerde kaç hastane var buna bakmalarını rica ediyorum. Sadece randevu için değil diyelim ki hasta doktora gitti muayene oldu bir ultrason çekinecek ultrason çekebilmesi için en az bir ay süre veriliyor. Sağlıkta devrim bu mu?  Emar ve tomografi çektik sonuçları en erken 1,5 ay sonra çıkıyor. Bu süre içerisinde bizim kaybettiğimiz sağlığımız.  Bir insan için en önemli unsur olan sağlığımızı bu süre içinde kaybediyoruz. Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakımlarda yer yok hastalar özel hastanelere ya da başka hastaneler yönlendiriliyor.  Orada fark ücretleri altından vatandaş kalkamıyor.” şeklinde konuştu.

Kiraz sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Bir diğer şey hastane yapıldı yapılalı bina yaptılar ama hizmet noktasında birçok aksaklık devam ediyor. Büyük büyük binalar yapmayla hizmet gelmiyor büyük büyük bina yapmakla çözüm bulunmuyor. O binaların önemli olan büyüklüğü değil içinde vatandaşa verdikleri hizmettir.”

Bülten- malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

Etiketler: /

Yorumlar
 1. cll dedi ki:

  Nankör olmayın… gidin birde büyükşehirlere özel hastane de bile bir fizik tedavi için 2 ay sıra bekliyorlar bunu bari malatya yapmasın… insanoğlu ne yapsan gözünü doyuramazsın…sadece muhalefet olmak için konuşmayın…

 2. soner dedi ki:

  Devlet Hastanesinde çok sayıda tane radyoloji uzmanı var birbuçuk ay sonrasına ultrason randevusu veriliyor.Emar ve tomoğrafi çekimleri bir iki gün içinde çekiliyor ama sonuçları bir ay sonra ancak çıkıyor.Özel hastanelerde bir tane radyoloji uzmanı var ama ultrason bir saat içinde çekiliyor emar tomoğrafi sonuçları aynı gün içinde çıkıyor.Bence burda tamamen idarecilerin işini yapmamaları bu sonucu doguruyor.

 3. Nihat dedi ki:

  Ben sağlık sektöründe olan biriyim eskiyle kiyaslamayin diyosunuz ama o zamanlar dış ülkeler de adamlar takir takir muayene oluyorlardı bugüne gelelim Avrupa’da bir kalp ilacı Türkiye’de 29 lira 86kurus Amerika’da 42 dolar bunuda derimki her zaman elin ülkesi nde neler var diyen eskinin SGK müdürüne ve şu anki parti başkanına belirteyim ve temsilcilerine her zaman vatandaş olarak bir çift lafım var her zaman araştırın öyle bir açıklama yapalım lutfen rica ederim

 4. Nihat dedi ki:

  Peki sayın başkanım eskiden bir ilacı para la bile bir haftada alıyorsun oda 4 ilaç var ise 2 ni aliyon buna ne dersin çok değil sene 94 lerde fln bunuda not düşerseniz iyi olur

 5. mehmet dedi ki:

  bir şeyi yanlış biliyorsunuz 🙂 Elazığ ın da tek hastanesi var

 6. malatyasevdalisi dedi ki:

  eski yi pişirip pisirip getirmeyin su an Malatya sahlikda yüzde 96 memun olan varmi Allah aşkına devlet hastanesindeki yogunlugu herhalde gormuyor sunuz 700 bin nufuslu bir ilde bir tane hastane var Randevu sistemi dersen cok saçma randevu en az 5 gun iletiye gun vetiliyor tomografi ayni gun verilfigini gördünüz mü korkuyoruz eczaneye gidek verha borclu gozukuyoruz ozel hastanrler dersin acili bile parali hic bir tahlil yapmasa bile20btl ucuret aliyor bu mu saglik devrimi aksam acile gittsen ana baba günü malatyada dikinti devlet hastanedi yetrdizligi birde Randevu distemi iptal efilmedi gerek

 7. şükrü dedi ki:

  Arkadaşlar yalnız hastane değil ağız diş plikıliniğide keza öyle 15 günden önce gün vermiyorlar işin bir başka boyutu ağız diş hastanesinde diş yaptırıpta memnun olan 1 vatandaşımız varmı merak ediyorum ihaleyi 1 tane vurup firma almiş vurup dönderiyor kullandıkları malzemeler çok kalitesiz enver beyin bunlarıda gündeme getirmesini bekliyoruz.

 8. Beydağı dedi ki:

  Chp’ li olmasamda bu konuda haklı geçenlerde hastamı devlet hastanesine götürdüm. Doktor hastamın şikayetini sordu elime saman gibi bir kağıt sıkıştırıp röntgen çekip gelin dedi. Neyse gidip sekreter hanımdan onaylatmam gerekiyor tabi sekreter hanımın yerinde yeller esiyor. Abartısız 15 dakika sabırla ben ve diğer hastalar bekliyor ayakta. Geldi onayladı sonrasında röntgen bölümüne geçtik verdim kağıdı, üzerine birşeyler yazmaya başladı. Gittiğim tarih ayın 9 u röntgen için verdiği tarih diğer ayın 15 i… Tabi ister istemez insan şaşırıyor. Tekrarladım ne zaman gelelim dedik sekreter diğer ayın 15 i… Tek bir cümle kurmak düştü. Hastam ölmez sağ kalırsa getiririm. Sonrası mı özel hastanenin yoluna düştük. Ya imkanı olmayan ne yapsın? Bir ay ağrının tanısı konması için beklesin mi? İnsanın aklına şu düşünce de gelmiyor değil. Acaba özel hastanelere mi yönlendiriliyoruz? Bir ay ağrının tanısı konması için hasta bekletilsin mi? Şükür eskisi gibi hastanelerde günlerce saatlerce beklemiyoruz ama bir röntgen için evimizde 1 ay bekliyoruz randevu için ise en az bir hafta. Yetkililerden tek ricam çok şükür milli gelir yükseliyor. Bunun yanında milli savunmaya önemli ölçüde pay ayrılıyor. Ki ayrılmalı da… Lütfen yükselen milli gelirden bir kademe daha yüksek pay ayırın sağlığa. Sağlıksız bir toplum kendini ve vatanını nasıl savunacak?

 9. EROL dedi ki:

  Hastane açılacağına hastanın teşhisi konsun,hapishane açılacağına niçin oraya düştükleri araştırılsın.Çözüm temelde aranmalı.Niçin bu kadar hasta,niçin bu kadar mahkum.İşin temeline inilmeli.Bu kadar hasta hiç bir dönem görülmedi Ülkenin 4/ 3 hasta.

 10. ali dedi ki:

  kanser olduk 2 sene once kemoterabi için gss borcum olan 3,4 tl borcu odemeden tedavi olamadık sgk aradık birşey yapamayız dediler olay bu arkadslar alın size sağlık hizmeti halen aylık gss oduyoruz ne için bilen var mı yok

 11. arda dedi ki:

  Enver herkes senin gibi yapıyor randevu alıyor gitmiyor.Ondan dolayı 2 hafta diyorlar.Aldığın randevuyu iptal et bari.

 12. Malatyalı dedi ki:

  O sıkıntının olduğunu devlet çok iyi biliyor ve gözle görülüyor ama bizim vatandaşımızda da var orası burasına yel giren film çektiriyor gidin acillere yüzde 80 boş devlet baba buna çözüm buldu yakında sıra olayı da biter ınsallah çare malatyalı hemşerimiz erman ılıcak su an yaptığı ve yapacağı şehir hastaneleri ile bu oran çok azalacaktır.. saygılar

 13. esin dedi ki:

  hastaneler eskiye oranla tabiki düzeldi lakin son bir yıldır aynı günü es geçin 20 günden önce yeni devlet hastanesinde radyolojiye sıra alabilen var mı gerçekten merak ediyorum.

 14. Malatyalı dedi ki:

  Eleştirenler zamanında daha iyisini yaptı heleki sağlıkta güldürmeyin Allah aşkına….

 15. Ali dedi ki:

  O zaman teknoloji diye birşey varmıydı acaba??? Diğer ülkelerin durumu neydi acaba???

 16. Mehmet dedi ki:

  Hiç boşuna uğraşma Enver bey… haklısın ama nafile! Son 5 yıl içinde Doğu da hizmet yönünden tüm ve en büyük yatırımların hepsi Elazığ’a yapıldı. Malatya ya Sadece sırf ünvan vermek için adı Büyükşehir yapıldı. İçi boş bir Büyükşehir oldu.. bölgesel havalimanı ile, tüm bölge müdürlükleri ile, hipodromu ile, Sivas’a Keban tarafından açılan Malatya’yı artık geçmek zorunda olmayacakları yeni yapılan duble yolları ile, 2018 de açılacak bölge şehir hastanesi ile artık Malatya Elazığ’a resmen bağlanmıştır… hayırlı uğurlu olsun.. Malatyalıları çok iyi uyuttular.. hizmet olarak bakacak olursak Malatya milletvekillerinin umrunda bile değil artık.. herşey rant ve cep doldurmak.. nasıl olsa reis oyu alıyor bunlarda secılıyor… yapacak bisey yok Enver bey.. Malatya bitti maalesef..

 17. Pütürgeli dedi ki:

  Suriyelilere her sey bedava biz asgari ucretle muayene parasi ilac parasi verelim

 18. Emrah dedi ki:

  Sayın başkanım size katılıyorum gerçekten Akp hastenelerde devrim yaptı. Arıyorsun 20 gün sonraya randevu veriyorlar kim ne yapsın gariban vatandaşı nasıl olsa Saray’da doktorlar hazır bekliyor.

  1. İbrahim. dedi ki:

   SSK genel müdürü olan başkanınız zamanında ki sağlık hizmeti göz önüne getirin ve öyle açıklama yapın. Sigortalı olarak muayene olamıyordu, parası olmayan hastanede rehin kalıyordu. Doktora muayene parsı ve bıçak parası vermeden kimse muayene olamıyordu. İnsanlar gecenin 3 ve 4 ünde sıra almak için kuyruğa giriyordu. Günlerce sıra alamayan hastalar vardı.MR çekimi en yakın Gaziantep’te yapılıyordu. Diş hastanesi en yakın Diyarbakır’da idi. Hasbro kader muayene olan biri ilaç almak için en az bir hafta ilacın gelmesini bekliyordu. Atıp tutarken biraz insaflı olun. Gerçi biraz vicdaniniz varsa insaflı olurdunuz.

   1. Ahmet dedi ki:

    Ben CHP’ye hiç oy vermedim Allah şahit ak partiye yolsuzluğa kadar oy verdim ama bunun ne alkası var eskiden telefonda yoktu şimdi görüntülü arama bile var bunudamı Akp yaptı yani sen onu yaptın bu bunu yaptı değil ortada ki mağduriyet önemli bence bukadar yoğunluğun tek sebebi başı ağrısa hastaneye giden Suriyeliler çünkü herşey bedava buna bi çözüm bulunması lazım yoksa dahada kötye gider bu

   2. Alperen dedi ki:

    İbrahim beye cevap : ibrahim bey bende randevu için tam 12 ONİKİ gün bekledim bu nasıl sağlıkta yüzde 96 memnuniyet evet eskiden kuyruk vardı ama sabh erken gidip sıramızı alıp muayene oluyorduk, emar için tam 45 gün sonraya gün atıldım bu nasıl sağlık anlayısı anlamadım

   3. Oktay dedi ki:

    Bakın siz hangi zenginsiniz bilmiyorum ama tepeden bakmayın. Gidin Bi devlet hastanesine sorun vatandaşa. Klavye başında sabahın 3 de ilaç kuyruğundan bahsedip durmayın. 40 yıl önceden bahsetmeyin.gidin ya vicdanınız varsa Birgün umarım az buçuk vardır

    1. Beydağı dedi ki:

     İbrahim Bey takım tutar gibi parti tutulmaz. Yeni ile eskiyi kıyaslayacak devir bu devir değil. Teknoloji almış başını gidiyor. Üniversiteler çoğalıyor. Eskiden liseyi bitirene gıpta ile bakılır parmak ile gösterilirmiş. Şimdilerde üniversitelilerin yüzüne bakan yok. Eksiği, yanlışı dillendirmesek, hizmet her zaman bir adım geride kalır. Ya siz hiç hasta olmadınız ya da özel hastanelerden devlet hastanelerini göremediniz. İnşallah bir ömür sağlıklı yaşarsınız da o ağrı sızı ile bir hafta randevu sırası 1 ay da röntgen sırası beklemek zorunda kalmazsınız.

   4. ZİBETRA dedi ki:

    Bir sakızdır çiğniyorsunuz. Bu iddiayı atanlar bir gün bile Kemal Kılıçdaroğlu ile bu konuyu cesaret edip tartışamıyorlar.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."