Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“Artık Kuru Kayısıda Rakibimiz Yok Diyemeyiz!”

“Artık Kuru Kayısıda Rakibimiz Yok Diyemeyiz!”
 • 21.10.2019

“ÖZBEKİSTAN TEHLİKESİ KAPIMIZDA..” Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Özbekistan’ın bu yıl 60 bin ton kuru kayısı üretimi gerçekleştirdiğini belirterek, “Malatya’nın, dolayısıyla Türkiye’nin kuru kayısı üretiminde rakipsiz olduğunu söylemek artık çok zor. Şunu söyleyebilirim ki, bizim dünya lideri olduğumuz kuru kayısı üretiminde Özbekistan tehlikesi kapımızda” dedi.

Taşkent’te “Türk Dilli Ülkeler Forumu”na katıldı

Düzenleyicileri arasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de  (TOBB) bulunduğu, Türkiye kuru meyve üretimi temsilcisi olarak da Malatya Ticaret Borsası Ramazan Özcan’ın katıldığı Türk Dilli Konuşan Devletler İş ve Yatırım Forumu 5 Ekim 2019 tarihinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te yapıldı.

Ramazan Özcan, Taşkent dönüşünde, Özbekistan’ın son yıllarda ivme kazandırdığı kayısıcılık sektörüne ilişkin güncel durum ve inceleme ve izlenimleri hakkında soruları yanıtladı.

Özbekistan’da düzenlenen program vesilesiyle Özbekistan’ın kuru meyve potansiyelini ve üretimini yakından inceleme fırsatı bulduklarını söyleyen Ramazan Özcan, “Taşkent ve değer bölgelerde yaptığımız inceleme ve görüşmeler sonucunda şunu diyebilirim ki; bizim üretimde dünya lideri olduğumuz kuru kayısıda Özbekistan tehlikesi kapımızda. Malatya’daki kuru kayısı üretimine yetişecek hızda bir üretim var. Örneğin Özbekistan’ın bu yılki kuru kayısı üretimi 60 bin ton olarak gerçekleşmiş” dedi.

Özbekistan’ın yaş ve kuru kayısı üretimini çok ciddiye alan bir tarım politikası yürüttüğünü belirten Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, bu politikanın yansımalarından birinin Özbekistan’ın başta Malatya ve İzmir olmak üzere devasa miktarda kayısı fidanı ithal etmesi olduğunu vurguladı.

“Meyvecilikte yoğun bir çalışma içindeler”

Son beş yıldan bu yana Özbekistan’ın sadece kayısıda değil, genel olarak meyvecilik alanında yoğun bir çalışma içinde olduğunu öğrendiklerini ifade eden Ramazan Özcan, Özbek Hükümeti’nin uyguladığı tarım politikaları kapsamında, Antep fıstığı, kuru üzüm, incir ve kayısı başta olmak üzere Türkiye’ye benzer bir üretim çeşitliliği oluşturduğunu, hükümetin bu ürünler için destekleyici ve özendirici teşvik programları yürüttüğünü belirtti.

Bu destek ve teşviklerin sonucunda, ülkede meyveciliğin hızlı üretim artışı trendine girdiğini kaydeden Özcan, Özbekistan topraklarının geniş, verimli ovalar olmasının da üretimdeki artışa olumlu yansıdığına dikkat çekti.

“Özbek kayısısı Malatya kayısısının kalitesinde değil ama sonuçta belirli bir pazara hakim olmaya başladı”

Özbek kayısısının kalite, lezzet ve aroma açısından Malatya kayısısının çok gerisinde olduğunu vurgulayan Ramazan Özcan, buna karşılık fiyatının uygun olması nedeniyle Rusya pazara Özbekistan’ın hakim olmaya başladığını kaydetti. Özcan şöyle dedi:

“Ancak, bu durum bizim için rahatlatıcı bir durum yaratmamalı. Çünkü ikinci kalite de olsa, Özbek kayısısı dünya kuru kayısı piyasasının belirli bir bölümünü işgal etmeye başlamış durumda. Özbekistan’da yetiştirilen kayısılardan üretilen kuru kayısıyı tatma ve görme imkânı bulduk. Malatya’nın tabi ki kalitesine yetişmez, tat ve lezzet olarak Malatya ile kıyaslanamaz ama kuru kayısı üretimini basbayağı artırmışlar. Rusya’daki büyük pazarın tamamını almış durumdalar. Neden? Kalite biraz düşük ama fiyatı uygun.  Rusya’da da milli geliri kişi başına düşük olan bölgeler var. İşte Özbekistan bu bölgelerin tamamına kuru kayısı başta olmak üzere kuru meyve satıyor”.

Özcan, Özbekistan’da genel olarak, 1 kg. kuru kayısının  Malatya’daki gibi 4 kg. yaş kayısıdan değil, 8 kilogram yaş kayısıdan 1 kg kuru kayısı elde ettiklerini, buna karşılık, bazı bölgelerde Malatya kalibre ve kalitesinde kayısı üretimi yapıldığını da ifade etti.

“Prof. Dr. Asma Hocamızın yıllardır yaptığı uyarının doğru ve haklı olduğu ortaya çıktı”

Malatya kayısısına yakın bir gelecekte ciddi bir rakibin gelmeye başladığına yönelik uyarıyı yıllar önce Prof. Dr. Bayram Murat Asma’nın yapmaya başladığını ve bu uyarıyı yapmaya devam ettiğini hatırlatan Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, “Kayısıdaki Özbekistan tehlikesi konusunda, Turgut Özal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Murat Asma hocamızın uyarılarında ne kadar haklı olduğunu bizzat yerinde gördük.  Bayram Murat Asma hocamızın ‘Benim en büyük endişem’ diye tarif ettiği kuru kayısıdaki bu süreci, bu tehlikeyi gördük” dedi.

“Malatya olarak bir araya gelip bunu tartışıp düşünüp çözüm üretmeliyiz”

“Malatya olarak bundan sonra ne yapmalıyız ki kuru kayısıdaki piyasa egemenliğimizi koruyalım?” sorup arayacak nitelikte araştırmalar, toplantılar ve görüşmeler yapacaklarını söyleyen Ramazan Özcan, kayısının aktörlerinin bir araya gelip, sektörün sorunlarının çözümü için işbirliği yapması gerektiğini, bu yolda derleyici, toparlayıcı ve kolaylaştırıcı bir rol oynamak için seferber olacaklarının altını çizdi. Özcan, “Şu anda önümüzdeki en önemli iş kayısımızı korumak. Artık rakibimiz yok demek yerine dünyadaki kuru kayısı pazarımızı artırmanın yollarını bakmalıyız. Malatya olarak bir araya gelip bunu tartışıp düşünüp çözüm üretmeliyiz. Bir strateji geliştirmeliyiz. Biz Malatya olarak coğrafi işaret belgesinin içini doldurup bunun hakkını vermezsek kuru kayısı pazarımızı kaybetme tehlikesiyle de karşı karşıya kalırız.

Ramazan Özcan, Özbekistan’da kayısı üretim alanlarının büyümesinin nedenleri arasında, işçilik ve enerji maliyetlerinin, gübre fiyatlarının Türkiye’ye oranla çok düşük olmasını gösterdi.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / / /

Yorumlar
 1. Gokhan dedi ki:

  Çiftçi gübreyi ilacı zaten zorlanarak alıyor.birde başımıza gübre takip sistemi ile ilaç takip sistemi getirdiler.cok sayıda çiftçinin tapusu yok.dolayisi ile çks si yok.birde tuhaf bir durum.ilaci veren tavsiye eden bayideki ziraat muhendisi yazıp veremiyor.bu neye benziyor.bir doktora muayene olacaksın.baska bir doktorda reçete yazacak.sadece bizde olabilecek enteresan bir durum.ben ilaç aldığım yerdeki mühendis iyi ilaçlar veriyor diye gidip alışveriş yapıyorum.bu durumda iyi mühendiste ortadan kalkacak yanı.muhendisin onerdigi ilaci recete yazanlar ben kendi kafama gore yazarim diyerek yazmiyorlar.sonuc ortada .monilya.dal kurumasi.v.s.onlarda çekip yabancı ülkelere giderler.sonrada beyin göçü oluyor derler.sistemi iyice tikayacaklar.buradan sayın bakanımıza sesleniyorum.size sunum yapıp yok dronelerle ilaçlama yapacağız yok boyle yapacağız v.s diyenleri değil çiftçilerimize ve bu işin içindeki bayilerimize kulak verin diyorum.sayin bakanımızın ellerinden öpüyorum.ayrica içişleri bakanımız soylunun ellerinden öperim.ayrica çok sevdiğim sayin başkanımız erdoğanın ellerinden öperim.saygilarimla.

 2. Malatyaliiii dedi ki:

  Cevremdeki herkes kayisisini kesip sayenizde tarlasini mutahit e verdi para etmezse ne olacak belli kayisiya bir taban fiyat bile verilmedi senelerdir..Çiftçi de kalmadı emeği geçenleri Allah a havale ettik

 3. AZİZ dedi ki:

  Tobb ile katıldığı bir programda sadece resim çekip sosyal medyada paylaşmanın ötesine geçen başkanı tebrik ediyorum.

 4. Mehmet Ali Keskin dedi ki:

  Önce aracıyı ortadan kaldırmak lazım. Fındıkta oldugu gıbı kayısı borsası kurup devlet taban fiyat tespit edip üreticileri kayısı sımdarlarından elinden kurtarmak lazım. Kayısı uretımıne tesvıkler vermek lazım. Ziraat fakültelerinde buyuk iş düşüyor uretıcıye teknik destek saglamaları lazım bu sartlar saglanırsa kayısı uretıcılerı dunya pazarına hakim olurlar

 5. Canercan 44 dedi ki:

  Bizde tarimi bitirmek icin herseyi yapıyoruz

 6. Prof. Dr. Bayram Murat Asma dedi ki:

  Özbekistan’da kayısı konusunda gelişmeleri bizimle paylaşan Sayın Ramazan Özcan Başkanıma tşk ederim. Orta Asya ülkelerindeki gelişmeler Malatya Kayısıcılığını ve Malatya ekonomisini çok yakından ilgilendiriyor. Yakında Özbekistan’a diğer Orta Asya ülkeleri de katılacaklar. Tehlikeyi 2004’den bugüne bulunduğum her ortamda dile getirdim. En kısa zamanda konu uzmanlarının katılacağı bir toplantı planlanmalıdır. Konu masaya yatırılmalıdır. Yapılacaklar, alınacak tetbirler tartışılmalıdır. Bu toplantıyı yapmak başkanım size düşüyor. Biz gereken her türlü desteği vereceğiz. Şehrimiz ve bölge ekonomisi için hayati önem taşıyan konuyu haber yapıp gündeme taşıyan Güler Hanıma ve arkadaşlarına çok tşk ederim.

  1. Haşmet dedi ki:

   Doğru. . O yapılacak toplantıya kimler katılacak? İşte o düşündüğünüz kişiler sayesinde kayısı bu günlere geldi. Yine onlar mı toplantı yaparak kayısıyı kurtaracaklar hocam? Güldürmeyin sayın hocam…

  2. MUSTAFA dedi ki:

   Hocam kaysı çiftçisi sahipsiz.

   Mesela şire pazarına dürüst alıcıları tenzih ederek söylüyorum kaysı simsarcıları dolmuş. Çiftçiyi pazar girişinde dolandırıp yarı fiyatına kaysısını alıp, suya sabuna dokunmadan elli metre ilerde iki katına satıyorlar. Buna şahit de oldum.

   Yüksek fiyat verip, ancak hatalı kantar kullanarak çiftçinin dolandırıldığını da biliyorum.

   Çiftçinin yaş kaysısını toplayıp, ödeme yapmadan kaçanları da biliyorum.

   Kaysı çiftçisi kooperatifleşip örgütlenmez ise bu işten para kazanamaz. Para kazanmaz ise ağacını keser bu işi yapmaz.

   Burada en büyük görev şehrin yöneticilerine düşüyor. Bir an önce çiftçi örgütlenmeli. Şire pazarındaki simsarlar uzaklaştırılmalı.

 7. ahmet dedi ki:

  bu gidişle malatya kayısısı diye bişey kalmayacak köylü memnun değil haberiniz varmi

 8. orhan ince dedi ki:

  yetkililer bahane üretmeyin yok gübre ucuz yok işçilik 17 senedir akp ye malatyadan çoğunluk oy veriyor lar
  şimdi gelinen nokta özbekistanı bir kenara yanımızda ığdır 3 senedir kayısı festivali yaparak bu senede islim yapmaya başladı bizden vekil çıktı bakan çıktı ne yaptı kayısıya sahipmi çıktı şimdi kalkıp bahane üretmesinler

 9. Mr dedi ki:

  Üreticinin rakibi Özbekistan değil Şire Pazarıdır.

 10. Hasan dedi ki:

  Bir şehrin kaderini bir kayısı ya bağlamak akıl dışı..bu şehrin sanayisi nin yıllardır gelişmemesi nin tek nedeni kayısı dir..herkes kayısı ile yatıp kayısı ile kalkıyor..yahu arkadaş farklı alanlarda bu şehrin gelişimi için faaliyetlerde bulunsaniz artık..sayın vekillerim belediye baskanlarim bu şehrin önde gelen isimleri size sesleniyorum

  1. MİKAİL dedi ki:

   Aynen öyle Hasan
   Tso başkanına seslen önce coğrafi işaret belgesini ne yapmış.
   arkadaş kaderi bağlamayalım ama elimizdekine de sahip çıkalım demek daha doğru olmaz mı.

   1. cirmiktili dedi ki:

    Mikail hocam ” Cografi işaret belgesi “nin yerini CNN Türk te Cem Seymen tüm dünyaya nerede olduğunu açıkladı …

   2. Hasan dedi ki:

    Tabi elindeki ne sahip çıkarak sen üretici olarak görevini yapıyorsun..benim buradaki serzenişim bu il in önde gelen isimlerine..ne yazık ki gelişmeyen bir sanayi..bu yöneticilerde sadece kayısının arkasına sığınıp hic bir iş yapmıyorlar..tabi arkasına sığındıkları kayısının da sorunlarını mutlaka çözmüyorlardir

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."