Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

AVM’cilere Belediye Kıyağı Bitmiyor!..

AVM’cilere Belediye Kıyağı Bitmiyor!..
 • 19.08.2016

Üzerine kurulduğu Sümerbank arazisinin Özelleştirme İdaresi’nden gerçek değerinin çok altında bir fiyatla satın alınıp inşaatının başladığı günden bu yana imar, ruhsatlandırma ve yapım aşamasındaki süreçlerde hukuka aykırı çok sayıda usulsüzlükle gündeme gelmesine rağmen Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından adeta koruma altına alınan MalatyaPark AVM’ye, Büyükşehir Belediyesi’nin bir kıyağı daha ortaya çıktı.

Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) ile AVM binası önünde ve arkasında güya kamuya terk edilen alanları bile kendisi için kullanan (AVM otoparkı ve AVM’ye giriş-çıkış yolları) AVM Yönetimi, son olarak Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin sınırsız desteğini arkasına alarak, bodrumdaki otoparkın bazı bölümlerini dükkana dönüştürmeye başladı.

RUHSATSIZ AVM’YE TADİLAT RUHSATI!.
Malatya Büyükşehir Belediyesi ise, Danıştay İdari Davalar Daireleri Kurulu’nun, Sümerbank arazisi üzerine AVM, otel, konut ve özel hastane yapımına izin veren Malatya Belediye Meclisi’nin 4 Şubat 2009 tarihli meclis kararını iptal eden Malatya İdari Mahkemesi’nin bu kararını ‘Oy birliği’ ile onaylamasıyla hukuken ‘ruhsatsız’ bir yapı konumu bir kez daha tescillenen AVM’nin bodrum katına yapılan düzenlemenin ‘yasal’ olduğunu savundu.

Konuya ilişkin muhabirimizin Büyükşehir Belediyesi’ne yönelttiği soruya verilen yazılı cevapta, AVM otoparkında bazı alanların bağımsız bölümler halinde işyerine dönüştürülmesi konusunda aydınlatıcı bilgiden uzak, anlamsız bir cevap verildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin AVM’nin bodrumunda ne yapıldığı, nasıl bir yoğunluk kullanıldığı gibi teknik bilgi ve belgeden yoksun cevabında, MalatyaPark AVM ile ilgili olarak, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne 04.11.2015 tarihinde bir tadilat projesi sunulduğu, eksiklikler ve düzeltmeler nedeniyle tadilat projesinin 3 defa iade edildiği, nihayet, sözkonusu eksikliklerin giderilmesinden sonra tadilat projesinin 08.06.2016 tarihinde ruhsatlandırıldığı belirtildi.

Büyükşehir Belediyesi’nden konuya ilişkin sadece şu açıklama yapıldı:

“Malatya Park AVM, 02.05.2008 tarihinde ruhsat almış ve 14.11.2009 tarihinde iskân ruhsatı almıştır. Malatya Park AVM tarafından Büyükşehir Belediyemiz İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığımıza 04.11.2015 tarihinde bir tadilat projesi sunulmuştur. Yapılan incelemeler sonrası talep edilen tadilat projesi, daha önceden almış oldukları imar planındaki şartları sağlamaması nedeniyle 3 kez red edilmiştir.

Malatya Park AVM yetkilileri, tadilat projelerinde Büyükşehir Belediyemiz İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı yetkililerinin istemiş olduğu değişiklikleri yaparak tekrar başvurmuşlardır. Teknik ekibimizin yaptığı incelemeler sonrası talep edilen tadilat projesinin yasal mevzuata uygun hale getirildiği tespit edilmiş ve 08.06.2016 tarihinde tadilat proje talebi uygun görülerek ruhsatlandırılmıştır.

Konuyla ilgili talebinize istinaden 17.08.2016 tarihinde teknik heyetimiz tekrar Malatya Park AVM de inceleme yapmış olup, ilgili yapının bodrum katında yapılan imalatında ruhsatlandırılan proje ve eklerine aykırı herhangi bir durumun olmadığını tespit etmiştir.

Yapıdaki tadilat süreci, tadilat projesinde imzası bulunan özel fenni mes’ul denetiminde ve Büyükşehir Belediyemiz İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığının kontrolünde devam edecektir. Ruhsat süresi 5(beş) yıldır.”

Büyükşehir Belediyesi’nin yanıtında aksini iddia etmesine karşın, Danıştay İdari Davalar Daireleri Kurulu’nun Malatya İdare Mahkemesi’nin sözkonusu kararını onaylamasıyla hukukçular tarafından ‘ruhsatsız bir yapı konumuna düştüğü’ değerlendirilen Malatyapark AVM, etrafındaki kamusal alanları otoparka çevirdiği halde otopark sıkıntısı yaşanırken, Belediyenin izniyle zemindeki otopark alanının eklenti yapılarla daraltılmasının trafik açısından ciddi sıkıntılar yaratacağı değerlendiriliyor.

DAHA EN BAŞTAN PEŞİN KÂRLA BAŞLADI, YALANLA DEVAM ETTİ!.

Sümerbank Fabrikası’nın özelleştirme kapsamına alınmasıyla başlayan süreçte, sadece makineleri 7.5 milyon dolar civarında bir değere sahip olduğu belirtilen fabrika, 130 dönüm arsasıyla birlikte 5.5 milyon dolara Malatya Girişim Grubu’na satılmıştı.  Bu grup, 5 yıl süreyle fabrikayı işletme taahhüdüyle almasına rağmen, bu taahhüdünü yerine getirmemiş, imar durumu ile ilgili olarak MHP’li eski (1999- 2004 dönemi) Belediye Başkanı Mehmet Yaşar Çerçi ile sorun yaşamış, 2004 seçimleri öncesinde “fabrikaya işçi alınacağı” vaadiyle ortaya çıkıp, binlerce vatandaşta iş umudu yaratmış, gazete ve televizyonlara verilen iş ilanlarına rağmen, seçimi Çerçi’nin, AKP adayı Cemal Akın (2004- 2009 dönemi Belediye Başkanı) karşısında kaybetmesinden sonra bu konu bir daha fabrikayı alanların hiçbir şekilde gündemine gelmemişti.

Daha sonra, imar durumu nedeniyle planı “fabrika” diye hazırlanan ve inşaat ruhsatı verilen imar durumu mahkeme konusu olmuş, planın aslında fabrika değil AVM’yi içerdiği yolundaki itirazlar mahkemece kabul edilmesine rağmen, bu AVM’nin tamamlanıp ruhsatsız olarak açılmasına gözyumulmuş, ruhsatsız olduğuna ilişkin mahkeme kararı da, basında yeralan haberler üzerine Ahmet Çakır başkanlığındaki belediye yönetimince “kullanılmayan bir kapı mühürlenerek” usulen yerine getirilmişti. Sonraki aşamalarda da, AVM’nin ruhsat sorunu devam etmesine rağmen, Malatya Belediyesi ile başlayan “kıyak” süreci Malatya Büyükşehir Belediyesi statüsünde de aynen devam etmişti.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin , MalatyaPark AVM’cilerin talepleri karşısında, ‘müesseseye özel’ işlerinin en son örneği geçtiğimiz Nisan ayında yaşanmıştı. MalatyaPark AVM’nin İnönü Caddesi’ne bakan cephesinde, AVM önünden geçen kamuya ait yol, bariyerle araç trafiğine kapatılarak, adeta “özel yol ve park yeri gibi” AVM yönetimine teslim edilmişti.

İli yönetenlerle, siyasilerle ‘iyi ve dostane’ ilişkiler kuran AVM’cilerin, bugüne kadar  yasalara aykırı olarak yaptıkları imar işlemlerini engelleyecek ve bu konudaki mahkeme kararlarını uygulayacak bir devlet iradesi görülemezken, AVM’ye koruyucu-kollayıcı bakışın, yasaların ayaklar altına alınma pahasına devam ettiğine ilişkin yeni örnekler kamuoyunda ilgi ve şaşkınlıkla izleniyor.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

avm
avm1
avm2

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. mehmet dedi ki:

  Avm mülkiyet sahiplerine Euro basmaya devam ediyor.Yerel markalar şehrin göbeğindeki holdinglerle nasıl başa çıkacak?Bunun yatırımla alakası yok.Tamamen tüketime yönelik bir yatırım.

 2. ahmet dedi ki:

  yeşilyurt il sınırlarında belediye başkanı hacı bey yerli küçük esnafa ruhsatı olmadığından dolayı iş yerlerini kapattırıyor .Avm ye gelince süt dökmüş kedi gibi bu insanlardan Allah hesap soracak elbet. Hakkımı helal etmiyorum o makamları boş yere işgal etmeyin siyasetinde bir kalitesi olmalı

 3. Selahattin dedi ki:

  Yorumları okuyunca Mutlu oldum.Çok şükür halk hesap sormaya başlamış.
  Umarım siyasiler başkanlar sivil toplum örgütleri (odalar) daha dikkatli olur işlerini düzgün hakkaniyetli yaparlar.
  Gördüğünüz gibi kimse aptal degil halk orta kesim halk herşeyi biliyor.
  Üst tabaka ile zaten ortaksınız.
  Artık toparlanın Millet için vatan için memleket için çalışın.

 4. mustafa dedi ki:

  Balik bastan kokar malatyapark ortaklarından biri sumerbank fabrikasinin eski muduru

 5. ahmet dedi ki:

  üretim yok ama tüketim çok!!! rant varsa kaymaklı kadayıf..zaten milletin ses çıkardığı yok ne yaparsak kar!!!

 6. mehmet sinan özdemir dedi ki:

  beledıye en basından baslayarak feto den temizlenmezze ne malatya kalacak ne esnaf ancak feto cu iş adamları ve yandaslar kazanacak

 7. Dangalak Dingil dedi ki:

  Ulan bu haberi yapanda bu yorumları yapanların hepsi de o avm de takılıyonuz lan ne boş adamlarsınız

 8. Gökhan dedi ki:

  Burası ihaleyle satıldı en yüksek fiyatı veren aldı lütfen doğru haber yapın…

 9. vahmalatya dedi ki:

  Şehrin ortasında fabrika mi olurmuş diyen arkadaşlar kimse fabrika olsun demiyor , fabrika yapılacak deyip seni kandırdılar. Bu da mı zoruna gitmiyor ?

 10. MALATYALI dedi ki:

  ŞEHRİN YOLLARINI BİLE TEK YÖN YAPIP AVM YE BAĞLADIRLAR ,BİZİM MİLLET ZATEN SAF AVM YE GİDİP GÜVENLİKÇİLERDEN Bİ GÜZEL DAYAK YERLER , AVM ÇALIŞANLARINCA AŞAĞILANIRLAR ,ALDIKLARI ÜRÜN HATALI ÇIKSA DA KULLANICI HATASI DER DEĞİŞTİRMEZLER , SANKİ AVM DE ALIŞ VERİŞ BEDAVA … HER ŞEY HEM ÇOK PAHALI HEMDE SİZE MÜŞTERİ OLARAK HİÇ DEĞER VERİLMEZ YOLUNACAK KAZ OLARAK GÖRÜRLER ….

 11. Yunus dedi ki:

  Yorum yok.
  Hakkıyla çalışanın hakkını alacağı yer rabbimin huzurudur. Bu devirde dünyada adalet var mı acaba.
  Selamlar

 12. Kamil dedi ki:

  mesela vakfina ne kadar bagis yapildii aciklansin haci ugur polat ve ahmet çakir bu vakfa neler bagisladi neden belediye ye sadece mesale ciler aliniyorr

 13. Recep Gündoğar dedi ki:

  Sadece ne denilir sayın yazar helal olsun bunlara.Yapacak hiç bir şey yok.

 14. ahmet dedi ki:

  Bir kişide çıkıp demiyor ki şehrin ortasında fabrika mı olur? Siz neyin kafasındasınız kardeşim? Bunun çevresel ve sağlıkla ilgili faktörlerini düşünmüyor musunuz? AVM en az fabrikada çalışacak kişi kadar istihdam sağlıyor. Hayır bu kadar salladığınız AVM den geri de kalmıyorsunuz. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu derler adama. Orası fabrika yapılsa bu defada şehir içinde fabrika mı olur, bunun bacasından çıkan duman insanların sağlığını etkiliyor diye yaygara yapacaksınız. Her durumda siz kazanmak istiyorsunuz ama yemezler. Devam ÇAKIR BAŞKAN!

  1. Serdar dedi ki:

   Asıl sen neyin kafasındasın kardeşim. Avm yapılsın ama mümkünse hak yenilmeden yapılsın. Birileri kar edecek diye malatya halkının hakkını neden peşkeş çekiyorlar. Yorumları oku bakalım. Kim fabrika yapılsın demiş. Sen kimin sanal tetikçiligini yapıyorsun. Cumhuriyet tarihinde en fazla yatırım AKP hükümetleri zamanında yapıldı ve bu yatırımların nerdeyse tamamını başkan rezil etti. Yollardan trambuse, alt geçitlerden viyaduge kadar hepsinde bir eksiklik bir alavere döndü bunu tum malatya biliyor. Fakat cumhurbaşkanımıza hürmeten susuyor. Yalan mı? Devam ÇAKIR baskan (!)

  2. MALATYA dedi ki:

   Allah bilir sen ne rant elde ediyosunda devam çakır başkan diyosun, rant elde etmiyorum diyipte çakır başkan devam diye övünüyorsan safsın

 15. Burhan dedi ki:

  Herseyi yapar bunlar

 16. malatyasporlu dedi ki:

  belediye her şeye göz yumuyor bugün bu avm sahibleride içeride biliyor herkes bu nasıl belediye anlamıs degılım hıcbır yaptırım yapmıyor

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."