Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“Belediyeden Tek Kuruş Çıkmıyor”

“Belediyeden Tek Kuruş Çıkmıyor”
 • 11.07.2019

GÜRKAN’DAN KAYISI FESTİVALİ AÇIKLAMALARI.. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kayısı Festivali Etkinliğinin belediyenin bütçesinden 5 kuruş çıkmayacak şekilde planlandığını belirterek “Festival 5 gün sürecek. Burada sanatçılar var. Bu sanatçıları da sponsorlar herkes birini getirecek. Belediyenin bütçesinden tek kuruş dahi çıkmayacak şekilde planladık” dedi.

 Büyükşehir Belediyelerinin temel görevleri arasında halkın sosyal, kültürel ve sanatsal ihtiyaçlarına cevap verecek organizasyonları da gerçekleştirmek olduğunu hatırlatan Başkan Gürkan, “İnsan, biyolojik – sosyal – kültürel bir varlıktır. Bu tarz etkinlikler de gereklidir. Bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Konferanslar, fuarlar, festivaller ve konserler de birer ihtiyaçtır. Biz bunlara hassasiyet gösteriyoruz” diye konuştu.

Dünyanın birçok ülkesinde Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescili alan ürünler için, aynı zamanda o ürünlerin bilinirliğini artıran, ulusal ve uluslararası marka değeri olan, çeşitli festivaller düzenlenirken, bugüne kadar kamuoyuna da yansıyan savurgan harcamaları sorgulamayan kimi çevrelerin, Malatya’nın Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescili alan ve artık kentin hafızasında önemli bir yer tutan kayısı festivalinin hangi bütçeyle yapılacağına ilişkin maksatlı olduğu değerlendirilen dedikodularına,  Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, bugün muhtarlarla yaptığı toplantıda cevap verdi.

“Burada bir hak-hukuk koruyorsak sizin adınıza koruyoruz”

Belediyenin bütçesinden tek kuruş çıkmayacağını, festivale katılacak sanatçıların sponsorlarca getirileceğini kaydeden Başkan Gürkan, şunları söyledi:

15 yıldır Belediye Başkanı olduğunu ve bugüne kadar belediyenin hesabından sosyal yardım yapmadığını belirten Başkan Gürkan, “Onu size söyleyeyim. Nereden yaptık? Hayırsever iş adamlarından yaptık. Ramazan ayında her gün 3-4 bin kişiye iftar yemeği verdik, 5 kuruş belediyeden çıkmadı. Hayırsever adamlar zekât dağıttılar. Bize güveniyorlar, biz de gidip dağıtıyoruz. Kime verdiysek, isimlerini teker teker yazıp hayırseverlere gönderiyoruz.

Kayısı Festivali etkinliği de yine belediyenin bütçesinden 5 kuruş çıkmayacak şekilde planlanmıştır. Bunu da herkesin özellikle bilmesini istiyorum. Burada bir hak hukuk koruyorsak, sizin adınıza bu hak hukuku koruyoruz.

Kayısı Festivali 17 – 21 Temmuz 2019 tarihleri arasında 5 gün sürecek. Burada sanatçılar var. Bu sanatçıları da sponsorlar herkes birini getirecek. İnsan, biyolojik – sosyal – kültürel bir varlıktır. Bu tarz etkinlikler de gereklidir. Bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Konferanslar, fuarlar, festivaller ve konserler de birer ihtiyaçtır. Biz bunlara hassasiyet gösteriyoruz.”

Nikâh Sarayında gerçekleşen programa, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Genel Sekreter Cemal Noğay, Daire Başkanları, Şirket Genel Müdürleri, şube müdürleri, muhtar dernek başkanları ve muhtarlar katıldı.

23.Uluslararası Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali öncesi muhtarlar ile bir araya gelmekten büyük bir mutluluk ve onur duyduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan; “Biz kayısı festivalini en son 2013 yılında yapmışız. 1973 yılında başladığımız fuar, 1980’den sonra sekteye uğruyor. 1993’te devam ediyor ve 2013’ten sonra da fuarı bırakıyoruz. Değerli muhtarlarımız, kimse kendisini kenara koymasın. Hepimiz bu geminin içinde seyahat ediyoruz. Bu geminin sağ ve selamet bir şekilde hedefine gitmesi lazım. Geminin de hedefini bilmesi lazım, hedefi olmayan gemiye hiç bir rüzgârın faydası olmaz.

Bizim hedefimiz bellidir; Malatya’yı mazisine layık, istikbale hazırlama hedefidir.

 Bunu belediye birimlerinde, siz muhtarlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte el ele yapacağız. Bugünkü toplantımız Malatya’daki muhtarlarımız ile bir araya gelerek, Kayısı Festivali ve Kayısı Etkinlikleri ile ilgili bilgiler vermek ve fuar öncesi hem bizlerin, hem de muhtarlarımızın üzerine düşen sorumlulukları birlikte yerine getirmektir.” dedi.

Gürkan: Bu memlekette yaşayan insanlara hizmet etmek ile mükellefiz. 

Makamların nefsi tatmin ederek insanlara tahakküm etme yeri olmadığını belirten Başkan Gürkan, “Hiçbir muhtarımız şöyle bir yeise sakın kapılmasın,  buradaki belediye personeli, bizler ve sizler bu memlekette yaşayan insanlara hizmet etmek ile mükellefiz.  Makamlar nefsi tatmin ederek insanlara tahakküm etme yeri değildir. Makamlar insanlara hizmet etme yeridir. Biz buralarda memleketimize hizmet edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Muhtarlarımızın görüş ve düşünceleri bizim yol haritamızdır

“Demokrasi bir nehirse, muhtarlar o nehrin kaynağıdır” diyen Başkan Gürkan, “Muhtarlık müessesesi çok önemlidir. İsminizle seçiliyorsunuz. 20 bin nüfuslu bir mahalleye isminizle seçiliyorsunuz. Bu çok önemli bir hadisedir. Muhtarların görüş ve düşünceleri bizim yol haritamızın oluşmasında temel değerlerimizdir. Biz hepimiz, ev sahibiyiz. Gelen misafirleri hep birlikte en güzel şekilde ağırlayacağız. En güzel şekilde tanıtımımızı yapacağız. Bu hepimizin görevidir.

16 Temmuz 2019 Kortej yürüyüşünde hep birlikte gereken mesajı vermeliyiz. Bu yürüyüşte mesajımızı vermeliyiz. Hepiniz katılın. Bu bir mesajdır. Biz Malatyalılar Malatya’ya sahip çıkıyoruz. Malatya’nın milli ürünü kayısıya sahip çıkıyoruz. Birlik beraberlik içerisindeyiz. Bu Malatya’ya ve Türkiye’ye verilen bir mesajdır.

Cumhurbaşkanımızı, Bakanları, Bürokratları, milletvekillerimizi Kayısı Festivalimize davet ettim.” ifadelerini kullandı.

Başkan Gürkan, “31 Mart’ta sizler bizlere güvendiniz. Bizlere çok büyük destek verdiniz. Türkiye’de hiç kimseye verilmeyen ve Malatya tarihinde hiç kimseye verilmeyen rekor oy oranıyla bir desteği bize verdiniz. O yüzden biz de gecemizi gündüzümüze katıp size ve Malatyalıya hizmet etme mecburiyetindeyiz.” dedi.

Güçlü bir kortej yapacağız

16 Temmuz akşamı saat 20.00’de Öğretmenevi önünden Kapalı Çarşıya kadar çok güçlü bir kortej yapacaklarını dile getiren Başkan Gürkan, “On binlerin yürüdüğü bir kortej olacak. Bu mesaj olacak. Bu Malatya’nın dimdik ayakta olduğu mesajını Türkiye’ye sizler vereceksiniz.” dedi.

Gönül Belediyeciliğini Malatya yazacak, Türkiye okuyacak

Vatandaşın yazdığı destanları tüm Türkiye’nin ve kuşakların okumaya devam edeceğini söyleyen Başkan Gürkan, “2 sene içinde yolsuz, asfaltsız yer bırakmayacağız. MASKİ’ye ihbar geldiğinde polis, itfaiye, acil servis nasılsa öyle olacak dedim? O duruma geldi. İnsan onurunu rencide edecek bir duruma sokmayacağız. Görevimizi sizlerde, bizlerde en güzel şekilde yapacağız. Yapılan çalışmaları takip ediyorum. Otokontrol olacak. Sevmek gönülde olacak, çalışan arkadaşlarımız gönülden çalışacak.” şeklinde konuştu.

Önümüzdeki günlerde Lisanslı depoculuk çalışmalarımız var.

Başkan Gürkan, “17 – 21 Temmuz 2019 tarihlerinde yapılan bütün etkinliklere aktif bir şekilde katılalım. Kayısı Coğrafi İşaret aldı. Köylü, çiftçi bana soruyor? Bize ne faydası var. Eğer kayısı 50 kuruşa satılıyorsa bize bir faydası yok. Önümüzdeki günlerde Lisanslı depoculuk çalışmalarımız var. Buğday ve Şire Pazarı ile ilgili çalışmalarımız var.

Başkan Gürkan son olarak; Muhtarlarımıza her zaman gönlümüz, kapımız ve yüreğimiz açıktır.” dedi.

İstişare toplantısı sonunda muhtarlar fuar ve festival ile ilgili görüş ve önerilerini dile getirdiler.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Mustafa Sülü dedi ki:

  Sayın Başkanım
  Kayısı Festivalı doğru bir karar Allah razı olsun.Yurt dışında yaşıyorum bu sene izine geç geleceğim inşallah sene Festival tarihine göre izinimi ayarlayacağım.
  Allah yar ve yardımcınız olsun.
  Saygılarımla
  Mustafa Sülü

 2. Ömer dedi ki:

  Sayın başkanım motaş daki üst amir ve şefleri değiştirin trambus şoförleri başlarındaki şefin gitmesini dört gözle bekliyorlar sizden

 3. cemil dedi ki:

  Gürkan diyor ki biz sponsor karşılığında bu işleri yaptırıyoruz. Belediyeden bir kuruş para çıkmıyor. Demezler mi adama kim ne için bedavadan bir organizasyona sponsor olsun. Aklımızla dalga geçmeyin lütfen.

  1. ramazan dedi ki:

   Zeka kupu masallah :))) yavrum tvlere insanlar niye reklam veriyor isimlerini duyurmak icin buraya insanlar niye sponsor oluyor. Fuar alaninda adi sani olsun reklami olsun insanlar gorsun. O yollardaki bilboardlari goruyorsun ya insanlar oraya adini yazdirmak icin para veriyor. Simdi anladin mi :)))

 4. H.Bayram dedi ki:

  Selahattin Başkan Battalgazi belediye başkanı iken 31 Mart yerel seçimlerine kadar 2,5 ayda yıllık bütçesi 120 milyon tl olan belediyeyi 105 milyon tl sini harcamış ufku açık bir belediye başkanıdır..
  Yerine göreve gelecek belediye başkanına acımayan büyük lokma yiyeceği zaman kimseye acımaz
  Sizde burada birbirinizi yiyin durun.
  Her kim ki devlet malından bir delikli tl yi nefsine hukuka adalete uymayan bir şekilde harcıyorsa ağzından burnundan çıksın..
  Başkan siyasetçi çok bulunur da; Malatya bir daha bulunmaz…
  Malatyahaber sitesinin objektif editörü inşallah yayınlar bu yazıyı..
  Selahattin Başkan ya da başka siyasi kızar diye korkmasın..

 5. ibrahim dedi ki:

  Selahaddin Başkanımız memleket için elinden geleni yapacak biridir.Laf atanların çoğu çıkarlarına ters gelen kişiler.Malatya halkı yanında başkanım.Kayısı festivalini şuan Iğdır Mersin yapmaktadır.Kayısı tanıtımı için özdeşleşmiş festivali kaldıranlar hesap versin.Festivalimizi dahada çeşitlendirilip büyütmek lazım.Hatta dünyaca ünlü birkaç isimde getirmelidir.Boş beleş yerlere gideceğine ekmek kapımız olan kayısıya verilse hiç zorumuza gitmez.

 6. Oğuzhan dedi ki:

  Memurun işçinin parasını kes, sonra fuara sponsor buldum de! Yemezler

 7. Muharrem dedi ki:

  Bu festivale yada SELO başkanın yapmış oldukları ve vermiş oldukları kararlara saygı duymayan eleştirenler BUNLAR KİM OLDUĞUNU BİLİYORUM BEN kim Mi? kısacası Ahmet çakır döneminde ağzına bal çalınıp belediyenin her türlü imkanlarından en alasına kadara yararlanan maaşlar en yüksek seviyede ödeme alanlar şimdi yeni başkan bazı değişiklikler yaptı bu değişiklere alışmayan KARGA ‘lar KARGA

 8. Pamela’yı İstemiyoruz. dedi ki:

  Pamela spence’nin geçmişte ki tweetlerini kimse görmedi mi? Cumhurbaşkanımıza ve ak partiye küfürlerini hiç mi araştırılmadı? Lütfen fuarda verilecek olan bu konseri iptal edin! Hangi sponsorunuz acaba diretti bu ismi bilmiyorum ama yakıştıramadım sizlere…

 9. Sezgin dedi ki:

  Sayın Başkana sorular;

  1. Sayın Başkan, kim, hangi sanatçıya ne kadar bedelle sponsor oldu? Bu cömert ve gönlü geniş insanları bilmek istiyoruz.
  2. Bu sponsor işi fuar programı netleşip sanatçılar belirlenirken de var mıydı? Yoksa borç açıklamaları hatırlatılıp sanatçıların masrafı eleştirilince mi akla geldi?
  3. Bu sanatçı sponsoru hayırseverler, sırf sanat için bu kadar cömertlerse, belediyemiz borç batağından çıkama kadar, diğer acil ve öncelikli belediye hizmetlerine de hayli hayli sponsor olmazlar mı?

  1. sami dedi ki:

   Çok parlak fikirlerin var hacı.Birileri bir hizmete sponsor olmak istiyor, bu hacı rahatsız.Adamlara kendince kafa buluyor. Kaysı festivali yapılmsına çok içrlemiş.Vay sizmisiniz sponsor olan.Alın bunlarıda yapın diyerekten dtahiyane fikirleri getirmiş.Kendince kafa buluyor.Bu sporsorlar Belediye bataktan çıkıncaya kadar hizmetlerede sponsor olmazlarmıymış.Merakını ben gidereyim bari.Belediye onlar için sponsorları bulmuş.Geçmişte belediyenin parasını har vurup harman savurarak koca bir kurumu batıranları, yandaşlarını uçuranları selahttin başkan sponsor yapacakmış, o dediğin işler için.Senide bulup bu şahıslara şirketlere aracı gönderecekmiş.Fikir bunun diye.

  2. MUSTAFA dedi ki:

   Malatya nın ne çok düşmanı varmış. Adam Malatya için iyi şeyler yapmaya başladı, hem de belediye kasasından tek kuruş çıkmadan insanların zoruna gidiyor.

 10. El insaf dedi ki:

  neden hep belediye haberleri yapılıyor, üniversite, sağlık, emniyet, maliye vesaire gibi kurumları ile ilgili haber yok mu?

  1. MUSTAFA dedi ki:

   Nasıl böyle kanıya vardınız. Demek ki sadece belediye haberlerini okuyorsunuz.

 11. Selahattin dedi ki:

  Maşallah başkanım Türkiye sizi gelecekte örnek gösterecektir. Bu gurur hiç bir siyasi partinin değil sizin kişiliğinizin eseridir. Rabbim başarılarınızın devamını getirsin.

 12. eyyupk dedi ki:

  film festivali ne olacak

 13. Hamit dedi ki:

  Eskiden belediye sponsorlarına para veriyordu, şimdi sponsorlar belediyeden para almadan iş yapıyor.
  Reklam dünyasında geçerli olanda kuralda budur.
  Çatlıyorlar,
  Çatlayacaklar.
  Patlıyorlar,
  Patlıyacaklar.
  Götüremiyorlar.
  Gerçi götürecekleri bir şeyde kalmamış.
  Malatya’nın bir avuç mutlu azınlığı saltanatını kaybetti, iyice rezil olacaklar.
  Rezillik diz boyu.
  Rezillikleri metreye vurulsa bilmem kaç kez dünyanın etrafı dolaşılır.
  Düşenebiliyormusunuz; herkesi inançsız, bir tek kendilerini inançlı sayıyorlardı.
  Şimdi yaygın bir şekilde kul hakkının yemekle, yetim hakkıyla itham ediliyorlar.
  Dünya öküzün boynuzlarının üzerindeymiş gibi sallanıyor onlar için.
  İnanç ticareti bitti
  İnanç vakıfçılık ticareti tükendi
  Şimdi adam olma zamanı.
  Adam olanlar çalmazlar, yalan söylemezler, hırsızlık yapmazlar. kandırmazlar.
  Çünkü inanç gereği, yalan söylemek, çalmak, kaldırmak, hırsızlık GÜNAHTIR.

  1. MUSTAFA dedi ki:

   Bravo Hamit bey.
   Düşüncelerimize tercüman oldunuz. Neredeyse çalmayı mübah sayanlar oldu. Din iman hak getire.

  2. Reşit dedi ki:

   Duygulara tercüman olmuş. Tebrikler.

 14. Mehmet dedi ki:

  Bu büyükşehir belediyesinin hesap soran yönetimine çamur atan malum guruplar. Eski başkanlar Ahmet bey ve Hacı Beyin yakın dostları olan şirket müdürü Hulisi poyrazın ne kadar aylık aldığını niye hiç merak edipte sormuyorlar hiç.Sakın festivale gelecek bir sanatçıya ödenen paradan dahi fazla aylık ödenmiş olmasın bu şahsa geçmişte.(40-45 milyar aylık aldığı konuşuluyor bu kişinin) Hulisi polyraz gibi böyle maaş alan kaç kişi var.Niye merak etmiyorsunuz yandaşlar hemi?

 15. Evren dedi ki:

  Sponsor kim sizce ?
  Battalgazi belediyesinde ihale verdiği Şirketler
  Hemde Malatyalı İstanbul firması

  1. Malatyalı biri dedi ki:

   İhale verdikleri biri bir faaliyete sponsor olmuşsa bunun neresi kötü?Büyükşehirin eskileri dünya kadar ihale verdiler trilyonlar akıttılar birilerine?Bunların hangisi bu şehirin bir faaliyetine 25 kuruşluk katkı sağlamış.Bunun hesabını sorman gerekmez mi bilader.Ama soramazlar o zaman zülfü yâre dokunmuş olurlar.Veya o eski ihale alanlar sponsor ödemesi yaptılarda nereye gitmiştir?Hesap sormaya kalkıyorlar, birilerine çamur sıçratmak istiyorlar ama nafile.Tutmuyor bir türlü.Çünkü mantıkları yok.Şimdiklerden hesap sormaya kalkarken, eskilere hiç değinmiyorlar, onlara sormak hiç akıllarına gelmiyor.Bu durum bunların sadece ve sadece Gürkan yönetimine çamur atmış olmak için yazdıklarını,Gürkan’dan çok rahatsız olduklarını ortaya koyuyor. Buda bana göre çok iyi bir şey.Helal olsun Gürkan birilerinin uykusunu kaybettiriyor, böylesine saçmalamalarını bizlere gösteriyorsun ya.

  2. Tarkan dedi ki:

   Gerçekten birileri aklıma getirdi. Şu Malatya Belediye tarihinin en büyük ödemesinin yapıldığı çok tartışmalı, karmaşık işlemli, tek katılımcılı, astronomik bedelli dünyanın 40-50 yıl öncesinde bıraktığı trambüs işini Türkiye’de bir tek Malatya belediyesinin o dönemki yönetimine satan şirket Malatya’nın sosyal kültürel faaliyetlerine kaç kuruş katkıda bulunmuş.Bu Evren arkadaş bize bilgi verebilir mi, eski yönetimdeki arkadaşlarından sorup.Birden aklıma geldi.Başka arkadaşlar başka ihaleler ve şirketlerle ilgilide sorabilirler.Sorarlarsa çok iyi olur, hafızalar tazelenir.

   1. Fatih dedi ki:

    Trambusdede ne filimler dönüyor başkanım haberi varmı acaba

 16. sami dedi ki:

  eskilerin yalakaları burada göya büyükşehirin yeni yöneticilerine hesap sorarken göya belediyeyi kayırırken aslında Malatya’ya büyük iyilik ediyorlar.Yağmayı bilenler, bunlara cevap vererek yağmanın boyutunu öğrenmemizi sağlıyorlar.Selahattin başkanı bu konularda susturmak istediklerini boyuna genel merkeze şikayet ettiklerini duyuyoruz.O ancak bu kadar konuşabiliyor.Ama Allah razı olsun, başka bilenler bizi aydınlatıyor. Yazın eskinin yalakaları bizde burada cevap vererek doğrusunu yazan ve geçmişteki yağmayı duyuranlardan ne olup bittiğini öğrenelim.Biz daha neler duyuyoruz.Halk arasında konuşulanlar neler neler.Bunlar ortaya çıksa bu yalakalar sokağa çıkamazlar.

 17. Mahmut dedi ki:

  Yıllarca belediye yağmalanırken, yandaşa para yağdırılırken, 1 liralık iş 10 liraya yaptırılırken, şefe bile makam arabası verilirken sesi çıkmayan kargalar başkan Gürkan festival için belediyeden para çıkmayaağını, sponsorlarca giderlerin karşılanacağını söylemesine gaklıyorlar. Ne utanmaz adamsınız? Daha olmamış bir işin hesabını sorma arsızlığını gösterenler, belediye yağmalanırken neredeydiniz, kime ne hesap sordunuz? Geçtik diğer yağmaları, eski yönetimlerin belediyenin tesisi dururken özel bir lokantada verilen ziyafetlerin ve faturasını bakıyorum da hiçbiriniz merak etmiyor, hesap soran, bir kuruşu kimseye yedirmeyeceğim diyenlere kara çalıyorsunuz. Belediyede çalışıp zengin olan paravan ortaklıklarla köşe dönen memurları sorsanıza.

 18. bedava öylemi? dedi ki:

  sponsor açıklaması ile iş iyice ilginç hal aldı

 19. Rıza dedi ki:

  Kim bedava sponsor olur? Ne karşılığında sponsor olmuşlar? O verdikleri paranın kaç mislini belediyemizden nasıl çıkaracaklar?
  Birde esas olan sponsorlar kimler onlar açıklanmalı! Bunlar ne iş yapar? Belediye müteahhitleri mi? Bunlar kesinlikle cevap verilmesi gereken bir soru! Orada gazeteci yokmuymuş bu sorular akıllarına gelmemiş mi?

  1. 44malatya44 dedi ki:

   Ahmet çakır döneminde

   Trambus kaça getirildi
   Hangi yollar açıldı ve kaç senede açıldı
   Açılan yollardan kaç kere geçtiniz

 20. paradan daha önemli dedi ki:

  hayatta en önemli şey zamandır ve boşa harcanmamalıdır

 21. Ramazan dedi ki:

  Size yakışan da budur başkanım aciklaman İçin teşekkürler.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."