Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Belediyeye ‘Son Ay’ Volisi!

Belediyeye ‘Son Ay’ Volisi!
  • 27.12.2015

Yılbaşından itibaren uygulanmasına başlanılan yapı denetiminin sertifikalı bürolar tarafından yapılması uygulamasına takılmak istemeyen inşaat sahipleri, denetim bürolarının; ek maliyetler getireceği endişesi, denetimden kaçmak ve iş ile işlevi konusundaki yaşadığı kararsızlıklar Malatya Belediyesinin 7 milyon liradan (7 trilyon) fazla gelir elde etmesine yol açtı.

Malatya Belediye İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından Aralık ayında aralarında konut-işyeri, fabrika gibi inşaatların bulunduğu 440 yapı projesi onaylandı. Onaylanan projelerden belediye kasasına 7 milyon TL’den fazla para girdi.

Malatya Belediyesi İmar Müdürlüğü yetkilileri konu ile ilgili olarak; “Son bir aylık süre içerisinde projelerin onaylanması anlamında aşırı başvuru oldu. Bir aylık süre içerisinde 440 proje onaylandı ve önemli miktarda gelir edildi.”dediler.

YAPI DENETİM BÜROLARI VE GÖREVLERİ..
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından can ve mal güvenliğini sağlamak, imar planına, fen, sanat ve sağlık kurallarına, standartlara uygun, kaliteli yapı yapılması için proje ve yapı denetimini sağlamak amacıyla uygulanmasına başlanılan Yapı Denetim Büroları kapsamında başvuru yapan 40 firmadan 2’si elenmiş ve kura sonucu; Milidya Yapı Denetim, Battal Gazi Yapı Denetim, Alper Yapı Denetim, Metro Kent Yapı Denetim, BM Yapı Denetim, Batualp Yapı Denetim, Enes Yapı Denetim, Park 44 Yapı Denetim,2M Yapı Denetim ve Tan Yapı Denetim adlı 10 şirket asil olarak Denetim Bürosu unvanı almaya hak kazanmış, diğer 28 büro ise yedek büro olarak belirlenmişti.

Daha sonra yapılan değerlendirmede Enes Yapı Denetim, 2M Yapı Denetim ve Tan Yapı Denetim bürolarının başvurularının çeşitli nedenlerle reddedildiği, bunların yerine yedek listedeki 3 firmanın davet edildiği bildirildi.

Denetim Bürolarının görevleri ilgili mevzuatta şöyle açıklanıyor:

“a) Proje müelliflerince hazırlanan, yapının inşa edileceği arsa veya arazinin zemin ve temel raporları ile uygulama projelerini ilgili mevzuata göre incelemek, proje müelliflerince hazırlanarak doğrudan kendilerine teslim edilen uygulama projesi ve hesaplarını kontrol ederek, ilgili idareler dışında başka bir kurum veya kuruluşun vize veya onayına tabi tutulmadan, ilgili idareye uygunluk görüşünü bildirmek.

b) Yapı denetimini üstlendiğine dair ilgili idareye taahhütname vermek, yapı ruhsatının ilgili bölümünü imzalamak, bu yapıya ilişkin bilgileri yapı ruhsatı düzenleme tarihinden itibaren yedi gün içinde Bakanlığa bildirmek.

c) Yapının, ruhsat ve ekleri ile mevzuata uygun olarak yapılmasını denetlemek.

d) Yapım işlerinde kullanılan malzemeler ile imalatın proje, teknik şartname ve standartlara uygunluğunu kontrol etmek ve sonuçlarını belgelendirmek, malzemeler ve imalatla ilgili deneyleri yaptırmak.

e) Yapılan tüm denetim hizmetlerine ilişkin belgelerin bir nüshasını ilgili idareye vermek, denetimleri sırasında yapıda kullanılan malzeme ve imalatın teknik şartname ve standartlara aykırı olduklarını belirledikleri takdirde, durumu bir rapor ile ilgili idareye ve il sanayi ve/veya ticaret müdürlüklerine bildirmek.

f) İş yerinde, iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda gerekli tedbirlerin alınması için yapı müteahhidini yazılı olarak uyarmak, uyarıya uyulmadığı takdirde durumu ilgili bölge çalışma müdürlüğüne bildirmek.

g) Ruhsat ve eklerine aykırı uygulama yapılması halinde durumu üç iş günü içinde ilgili idareye bildirmek.
h) Yapının ruhsat eki projelerine uygun olarak kısmen veya tamamen bitirildiğine dair ilgili idareye rapor vermek.

ı) Zemin, malzeme ve imalata ilişkin deneyleri, şartname ve standartlara uygun olarak laboratuarlarda yaptırmak.
Sorumluluklar ve yapılamayacak işler

MADDE 3. — Bu Kanunun uygulanmasında, yapı denetim kuruluşları imar mevzuatı uyarınca öngörülen fennî mesuliyeti ilgili idareye karşı üstlenir.
Yapı denetim kuruluşları, denetçi mimar ve mühendisler, proje müellifleri, laboratuar görevlileri ve yapı müteahhidi ile birlikte yapının ruhsat ve eklerine, fen, sanat ve sağlık kurallarına aykırı, eksik, hatalı ve kusurlu yapılmış olması nedeniyle ortaya çıkan yapı hasarından dolayı yapı sahibi ve ilgili idareye karşı, kusurları oranında sorumludurlar. Bu sorumluluğun süresi; yapı kullanma izninin alındığı tarihten itibaren, yapının taşıyıcı sisteminden dolayı on beş yıl, taşıyıcı olmayan diğer kısımlarda ise iki yıldır.

Yapıda, yapı kullanma izni alındıktan sonra, ilgili idareden izin alınmadan yapılacak esaslı tadilattan doğacak yapı hasarından, izinsiz tadilat yapan sorumludur. Yapı denetim kuruluşu; yazılı ihtarına rağmen yapı sahibi tarafından önlemi alınmayan, parsel dışında meydana gelen ve yapıda hasar oluşturan yer kayması, çığ düşmesi, kaya düşmesi ve sel baskınından doğan hasarlardan sorumlu değildir.

Yapı denetim kuruluşlarının yöneticileri, ortakları, denetçi mimar ve mühendisleri ile proje müellifleri, laboratuvar görevlileri ve yapı müteahhidi; bu Kanunun uygulanmasından dolayı ortaya çıkan yapı hasarından sorumludur.

Yapı denetim kuruluşu denetim faaliyeti dışında başka ticarî faaliyette bulunamaz. Bu kuruluşun denetçi mimar ve mühendislerinin, denetim faaliyeti süresince başkaca meslekî ve inşaat işleri ile ilgili ticarî faaliyette bulunmaları yasaktır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."