Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

Binali Bey Bizimle Eğlenmiş!

Binali Bey Bizimle Eğlenmiş!
 • 25.12.2019

YENİ KÖPRÜ ‘BEYLERDERESİ VİYADÜĞÜ İLE AYNI.. DAHA FİYAKALI’YMIŞ!. Elazığ- Malatya arasında, Karakaya Baraj Gölü üzerinde Kömürhan mevkiinde inşası sürmekte olan yeni köprüde inceleme yapan eski TBMM Başkanı ve Başbakanlardan Binali Yıldırım’ın, Elazığ’da yaptığı açıklamada, yeni köprüyle, Malatya’da ‘eğriliği’ ile halen vatandaşların sağlamlığı konusunda ciddi tereddütler yaşadığı Malatya- Beylerderesi Viyadüğünü (Turgut Özal Viyadüğü) karşılaştırması ve ikisinin de aynı olduklarını, ancak Kömürhan’daki köprünün ‘daha fiyakalı’ olduğunu söylemesi, Yıldırım’ın bu değerlendirmesindeki ciddiyeti konusunda kuşku yarattı.

“BEYLERDERESİ İLE AYNI, DAHA FİYAKALI..”
Türkiye’nin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçmesini sağlayan 24 Haziran 2018 genel seçimlerinin ardından Başbakanlığın yürürlükten kaldırılmasıyla “Türkiye Cumhuriyeti’nin Son Başbakanı” olarak tarihe geçen AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Malatya – Elazığ arasında inşa edilen Kömürhan Köprüsü’nde geçtiğimiz hafta sonunda yaptığı inceleme sırasında, Malatya Beylerdersi Köprüsü ile Kömürhan Köprüsünü kıyasladığı, Elazığ yerel basınında yeralan haberle ortaya çıktı. Yıldırım’ın köprüdeki incelemeleriyle ilgili olarak ulusal ajansların geçtiği haberlerde Kömürhan- Beylerderesi kıyaslamasına ilişkin sözleri yeralmamıştı.

Elazığ’da yayın yapan elazigsonhaber.com adlı sitede yer alan “Binali Yıldırım, Elazığ Ziyaretiyle İlgili Açıklama Yaptı” başlıklı habere göre, Binali Yıldırım, inceleme gezisi sırasında Kömürhan Köprüsü’nün projelendirildiği ilk zamanlara ilişkin anısını paylaştı ve Kömürhan Köprüsü’nün teknik özellikleri hakkında bilgi verdi.

Projenin tümüyle Türk mühendislerinin alın ve akıl teriyle yürütüldüğünü vurgulayan Binali Yıldırım, “Bu köprünün esasında Yavuz Sultan Selim, Osman Gazi, Fatih Sultan Mehmet, 15 Temmuz köprülerinden bir farkı yoktur. Bunun bir benzeri de Elazığ Ağın’da vardır. Küçük bir modeli. Toplam bu pilonla (kule biçiminde ayak) beraber arkasında ve önünde kalan bölümleri dahil edersek 660 metrelik bir açıklık var. Sadece kulenin kablolar bağlanıp karşı tarafa geçtiği açıklık 380 metre. Bu haliyle de Beylerderesi viyadüğü ile aynı. Daha fiyakalı oldu. Tüneli var. 2400 metre viyadükler var. Toplam 5 bin 155 metrelik bir projedir. Entegre bir projedir yüksek mühendislik gerektiren bir projedir” ifadelerinde bulundu”.

Binali Yıldırım’ın, Kömürhan Köprüsü’nün, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaz Körüsü), Yavuz Sultan Selim Köprüsü (3. Köprü) ve Osman Gazi Köprüsü gibi mühendislik başarısı olan köprülerden farkı olmadığını söylemesi, buna karşılık yapıldıktan kısa süre sonra birçok yerinde çöken ve bakıma alınan, bat-çık modeli bir köprü yüzeyine sahip olan, ve mühendislik ucubesi olarak nitelendirilen Beylerderesi Köprüsü’yle aynı olduğunu vurgulaması, sonrasında da Kömürhan’ın Beylerderesi’nden daha fiyakalı olduğunu söylemesi, “Binali Yıldırım, Malatya ile dalga mı geçiyor, kafa mı buluyor?!” sorularını akıllara getirdi.

BEYLERDERESİ’NİN ‘KORKUTAN’ KÖPRÜSÜ!..
Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanlığı yaptığı dönemde 2006 yılında ihale edilen ve ihale bedelinin 3.5 misli bir rakama, yaklaşık 40 milyon liranın üstünde bir maliyetle tamamlanıp yine Yıldırım’ın bakan olduğu 2011 yılında trafiği açılan 420 metre uzunluğundaki Beylerderesi Viyadüğü, hizmete açıldığı günlerde de ‘köprünün iki ucunun birleştiği noktada 40 cm’lik kot farkının oluştuğu’, sağlam inşa edilmediği, kalitesiz malzeme kullanıldığı ve inşaatı süresince sağlıklı denetim yapılmadığı eleştirilerine muhatap olurken, birbirini tam karşılayamayan bağlantıların yolaçtığı eğrilik belirgin bir şekilde görülmüştü.

Açıldıktan bir yıl sonra 2012 yılı Kasım ayında dilatasyon derzinde meydana gelen kırılma üzerine Malatya’da büyük panik yaşanmış ve Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, ‘Köprünün derz demirinde kırılma meydana geldiğini, viyadüğün genelinde bir sorun bulunmadığını’ belirterek, Malatya’da yersiz bir panik havası yaratıldığını ifade etmişlerdi, viyadük bir süre ulaşıma kapatılarak ‘ağır bakım’ yapılmıştı.

Beylerderesi Viyadüğü- Köprüsü, açıldıktan 3 yıl sonra, 2014 Ağustos’unda bir kez daha ‘ağır bakıma’ alınmış, bir süre kapalı kalmıştı.

Köprü zeminindeki eğrilik- engebe zaman içerisinde daha belirgin hale gelirken ve sağlamlığı konusunda ciddi kuşkular yaratırken, yapılan bakım- onarımlar nedeniyle köprünün trafiğe kapatıldığı dönemlerde, ulaşım Beylerderesi’nin iniş-çıkış rampa olan eski güzergahından sağlanıyordu. Ancak, daha sonra Beylerderesi (Yeşil Vadi) adı altında buraya bir baraj inşa edilmesi ve göletin dolu olduğu dönemlerde, eski yolun güzergahının sular altında kalması, sağlamlığı konusunda kuşkular bulunan köprünün bakıma alınması veya tamir edilmesi gerektiği takdirde, alternatif ulaşımın nasıl olacağı konusunda sıkıntı olacağı ortaya çıkmış, ancak bu konudaki sorulara resmi makamlardan herhangi bir yanıt gelmemişti.

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi- elazigsonhaber.com

FOTO: Binali Yıldırım’ın, geçtiğimiz hafta sonunda Yeni Kömürhan Köprüsü’ndeki incelemelerden..

ARŞİV FOTO: Yeni Kömürhan Köprüsü maket ve Eylül ayı sonundaki durumuyla ilgili görüntüler

ARŞİV FOTO: Bu da Binali Yıldırım’ın Kömürhan’daki yeni köprüyle aynı olduğunu öne sürdüğü ‘zemini engebeli’ haliyle belki de dünyada bir ilk olan Beylerderesi Viyadüğü

Etiketler: / / / /

Yorumlar
 1. Ali dedi ki:

  Bir kaç soru sorayım Bu köprü kaç yıl oldu yapılalı,Çökmeler olduğunda neden Binali Beye tepki göstermediniz de şimdi? Tabi adam başbakam değil sallayın helal olsun moditöre…

 2. MUSTAFA dedi ki:

  Malatya nın sayın vekilleri yaptırdıkları beylerderesi köprüsü ile gurur duysunlar.

 3. Hasan dedi ki:

  Üzerinden yüzlerce hafif ve ağır tonajlı araçın geçtiği ,Doğuyu batıya bağlıyan tek geçiş noktası olan bu köprünün çok sağlam yapılması gerekirken itina gösterilmemesin dolayı,yapıldıktan hemen sonra çökme nin yaşandığı belli olmuş,yeni köprü yeniden bakımı yapılarak hizmete konmuş.Şimdi Burada köprüden kaynaklanacak bir olayın hesabını kim verecek?.

 4. Taner dedi ki:

  O köprü çökecek birkaç kişi ölecek sonra bir iki mühendis tutuklanacak ondan sonra köprü sağlam yapılacak ama illa birkaç kişinin ölmesi lazım. Bu türkiye adalet sistemi

 5. Cavit 44 dedi ki:

  Halay çeken beylerdersi köprüsü milenyumun 8.
  Harikası olarak dünya miras listesine eklenmesi
  Lazım çökecek yakında allah muhafaza

 6. Kemal dedi ki:

  Sayın Binali yıldırım çok güzel alay etmiş..Beylerderesi köprüsünden başka ,dünyada yapıldığı anda çöken ve eğri kalan başka bir köprü varmı?

 7. irfan dedi ki:

  ne zaman çökeceği belli değil vekilere sorsan malatyaya çok büyük bir hizmet bence malatyata atılmış çok büyük bir kazık ülkemizin kaynaklarını böyle heba ediyorlar şu anki görüntüsü utanç verici

 8. pasa dedi ki:

  Malatya’nın öncelikli ihtiyacı bu değildi. Maalesef gereksiz bir yatırım oldu. Malatya ve Elazığ zaten iki yakın şehir o paraya Malatya’nın acil çözüm bekleyen şu hizmetlerinden bazıları yapılabilirdi: Kuzey çevre yolu, hafif raylı sistem, sivil hava alanı, Battalgazi Devlet Hastanesi, istihdam öncelikli fabrikalar, Şehir Hastanesi, Köprülü kavşaklar, alt ve üst geçitler ve yeni bir merkez ilçe ve yeni alt merkezler…

 9. Salih dedi ki:

  Beylerderesi bir utanç bence yol fotoda bile çok belli yaylana yaylana gidiyor araclarr Buna da şükür diyor milletimiz

 10. Mülayim dedi ki:

  Beylerderesi köprüsü bigün çökecek yüzyılın son
  Şaheseri olan ordan geçene olacak çokmedende
  Müdahale etmeyecekler

 11. Tr 44 dedi ki:

  Bizimki halay çeken köprü dünyanın 8 .harikası
  Olarak kayıtlara geçmesi lazım adam haklı dalga
  Geçmekle.okadar çalışkan siyasetçilerimiz varki
  Çok yoruluyorla kaplıcalardan çıkamıyorlar

 12. öneri dedi ki:

  bu hilkatı bize layık görenler, tedbir almayanlar, adını da kötüye kullananlar, yazıklar olsun size….:(((
  az daha uğraşıp iki katlı köprü olsaydı bari

 13. CENGİZ dedi ki:

  ağam bizimle eğleni

 14. eris dedi ki:

  kömürhan köprüsünün maliyeti 480 milyon tele civarı. bu köprü ve tünelin sağladıığı avantajları yazalım. tünel bitince sağlayacağı maksimumum zaman tasarrufu 5 dakika, sağlayacağı km tasarrufu maksimem 4-5 km. sizce buna değer miydi. köprüye bişi demem ama tünel işi gerçekten boş iş olmuş.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."