Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“Bu Deprem Endişe Verici.. Doğu Anadolu Fayı Uyanıyor”

“Bu Deprem Endişe Verici.. Doğu Anadolu Fayı Uyanıyor”
 • 25.01.2020

“SİVRİCE- PÜTÜRGE- ÇELİKHAN ARASINA ÖZELLİKLE DİKKAT..”  6,8’lik depreme ilişkin açıklamalarda bulunan Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, “Doğu Anadolu fay hattı uyanmaya başladı” dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Elazığ Sivrice’de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili açıklamalarda bulundu. Son dakika habere göre, Habertürk canlı yayınında depreme ilişkin konuşan Görür, şu ifadeleri kullandı:

* Bu aşamada herhangi bir şey söylemek mümkün değil. Büyük bir deprem. Umarım yanılıyorum ama can kaybının olabileceğini düşünüyorum. Doğu Anadolu fay hattı uyanmaya başladı. Doğu Anadolu fayı üzerinde uzun yıllardır deprem olmuyordu.

* Bu zamana kadar depremler Kuzey Anadolu fayı üzerindeydi. Bu fay kırıldı 7 üzerinde deprem meydana geldi. Bu fayda büyük depremler görmemiştik. Bu da bizi endişelendiriyordu. Kuzey Anadolu deprem üretip enerjiyi atıyor ama burada da bir deprem zinciri meydana getirebilir diye düşünüyorduk.

“BU DEPREM ENDİŞE VERİCİDİR”

Sosyal medya hesabından Elazığ depremiyle ilgili açıklamalarına devam eden Görür, açıklamalarına şöyle devam etti:

* Maalesef Elazığ’da 6.5 büyüklükte sığ bir deprem oldu. Deprem Elazığ’ın 25-30 km doğusunda Sivrice’de oldu. Deprem Doğu Anadolu Fay’ı (DAF) üzerinde meydana geldi. DAF yaklaşık 600 km uzunluğunda, sol yönlü ve doğru atımlıdır. Bu fay ve depremle ilgili bilgileri maddeler halinde sıralayacağım:

* 1-Bu depremin olduğu yerde 1874 yılında 7.1, 1875’de 6.7 büyüklükte iki deprem olmuş.

* 2-Bu depremden sonra Sivrice-Bingöl ve Sivrice-Pütürge-Çelikhan arasına özellikle dikkat edilmelidir.

* 3-Deprem hattı üzerindeki kırsal yerleşim alanları yapı stoku bakımından deprem güvenli değildir. Bu bakımdan yapısal hasar fazla olabilir. İnşallah can kaybı fazla olmaz. Şu an itibariyle köylere henüz ulaşılamadığı için doğru hasar tespiti yapmak mümkün değildir.

* 4-Bu deprem kanaatimce endişe vericidir. DAF uzun zamandır sessizdi. Şimdi uyandı. Kuzey Anadolu Fayı (KAF) gibi davranacağından endişe ediyorum.

* Biliyorsunuz KAF 20. asırda 1939-1999 tarihleri arasında çok sayıda 7’nin üzerinde deprem üreterek enerjisini boşalttı (İst hariç).

* Aynı şeyi belirli bir süreçte DAF da yapabilir. Nitekim bu fay boyunca 1513 Maraş civarı 7.4; 1872 Amanos, 7.5; 1874 Sivrice-Palu arası, 7.1; 1875 Sivrice 6.7; Çelikhan 7.1. Gördüğünüz gibi bu depremler üzerinden bir hayli zaman geçmiş.

“BİRÇOK YERE BAŞVURDUK REDDEDİLDİ”

Görür, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

* Arkadaşlar, Elazığlı olmam nedeniyle, Elazığ’da bir zamanlar Elazığ’ın depremselliği ile ilgili konferanslar verdim , uyarılar yaptım, Elazığ ve köylerini depreme hazırlayın dedim. Bu konuda kitaplar basıldı. Ama maalesef pek birşey yapılmadı. Tıpkı İstanbul’da olduğu gibi…

* Bununla da kalmadık. Yine Elazığlı olan Prof. Namık Çağatay ve İTÜ’deki arkadaşlarla birlikte Bingöl, Elazığ, Malatya, Maraş valilik ve belediye başkanlıklarını ve bu kentlerdeki üniversiteleri bir araya getirdim. Harita Genel Komutanlığını da işe katarak proje hazırladım..

* TÜBİTAK, DPT gibi birçok yere başvurduk reddedildi. Halbuki her fay kuşağında depremin ergeç geleceği biliniyor. Neden daha ortada deprem yokken oralar ele alınmıyor? Bileniniz var mı?

4 AY ÖNCE UYARMIŞTI..

6 Ekim 2019’da CNN TÜRK’te Hakan Çelik’in sunduğu Hafta Sonu programında Prof Dr. Naci Görür’ün yaptığı açıklamalar Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası gündeme damga vurdu. Katıldığı yayında Türkiye’nin deprem haritasını inceleyen Görür, Doğu Anadolu fay hattında uzun süredir deprem olmadığını belirtmiş ve ciddi deprem riski bulunduğu yönünde uyarılarda bulunmuşu. Görür, riskli yerler arasında bugün depremin olduğu Elazığ’ın Sivrice ilçesini de saymıştı.

sozcu.com.tr- Habertürk- sondakika.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Halil dedi ki:

  Dikey mimaride yarış içindeyiz. Birinci derece deprem bölgesinde.
  Sakarya bunu yaşadı ve şimdi bakın 4 kattan fazlaya izin yok. Bizde 15 ler havada uçuşuyor. Marifetmiş gibi. Maalesef belediye buna izin veriyor. Ne yazsak konuşsak boş. Her yer bina doldu. Allah yardımcımız olsun.

 2. HAS dedi ki:

  Naci bey 1999 Depreminde sonra bende senin kadar bilgiye sahibim fay hattın nerede geçtiğini fayların nerede buluştuğun ve ayrıştığın k.Maraş ın ilini en risk il olduğun taşınması gerektiğini biliniyor. Karaman Konya Aksaray birinci derecede risksiz deprem bölgesi olduğun birçok bankanın veri tabanların burada depoladığın bilinen bir gerçek. önemli olan depremi birkaç gün önceden tespit etmek buna çalışmayayız binalarız Japonlar gibi depreme dayanaklı yapmak

 3. muhammed dedi ki:

  İnderesi Toki Bölgesi 6 kata imarlı iken 13 kat yapanlar deprem 10 saniye daha sürseydi vebalini kim ödeyecekti? Ranta doymayanlar gözünüzü toprak doyursun

 4. HAS dedi ki:

  1999 Marmara depremine kadar elimizde bir sismik araştırması yoktu 1999 deki Marmara denizin Fransa da getirilen bilim adamlar ve gemisi sismik araştırması yaptı elimizdeki bilgiler Fransız bilim adamların yaptığı araştırmadır. Tv ler çıkan anlı şanlı keçi sakalı bilim adamlarımız 80 yıl oturmuşlar Tayyib gelene kadar ilk iş bir sismik araştırma gemisi yaptı deprem riski olan binaların yıkılıp yenilerin yapılması için de kentsel dönüşüm kanunu getirildi CHP liler Bunda karşı çıktı kentsel dönüşüm rant dediler Erdoğan’ın hatası yok mu elbet ki var son imar affı büyük hata

  1. Bektas dedi ki:

   Sismik araştırma gemisi halen gelmedi güzel kardesim 2024 yılında teslim alacagiz prototipi elimizde
   80 yıl boyunca değil .
   O 80 yıllık süreçte sol hukumetler gece kondiyu engelledi köyden kente göç engelledi 1938 ile 1960 arası da cok deprem oldu niye bu kadar sarsilmiyor ülke o dönem çünkü imar …Menderee Özal Demirel oy için ne kadar insan varsa gecekondu tapusu verdiler imar konusunda esnek davrandılar şu lanet olası siyasetini başka gün yap ! Sismik gemisi projesi 1976 dan beri çalışılıyor ne yapalım senin Osmanlın batı kravazotorleri yapiyorken rasathaneleri kapatıyordu senin Osmanlının bu topraklara verdiği gerici lik olmasaydi bu topraklar çok medeni bir toplum haline gelirdi

   1. HAS dedi ki:

    sismik gemisi yapıldı Marmara denizinde araştırma yapaya başladı yıllar oldu yanılmıyorsam Boğaziçi üniversitene emrine verildi Osmanlıya genince o ayrı bir konu

 5. osman dedi ki:

  Hayati bir önem arz eden kentsel dönüşümü bile rant aracı haline getiren bir zihniyetin bu dönüşümü yapması çok zor. Naci Görür hoca olabilecekleri öngörmüş ama derdini hiç kimseye anlatamamış.

 6. mehmet dedi ki:

  Neden birinci deprem bölgelerinde on üç on dört katlı binalar yapıldı.? Dua edin 6.8 büyüklüğündeki deprem sığ (5 km ) odaklı) deprem. Süresi de çok kısa oldu. Vatandaşın toplanma yerleri sürekli ilan edilmeli.. Çünkü sırada Çelikhan -Gölbaşı, Sivrice -Bingöl fayları var. Tedbir alalım.

  1. dunya dedi ki:

   kısa mı 40 saniye sürdü. öldük öldük dirildik. dua edelim

 7. HAS dedi ki:

  Doğu Anadolu fay hattı Arap yarımadasında Hayat dan başlar K Maraş Adıyaman Malatya Elazığ Bingöl Bingöl’ün Karlıova ilçesinde Van da başlayıp gelen kuzey Anadolu fay hattıyla buluşur burada hepimiz gibi oda İstanbul’la yol alır Tunceli Tokat Çankırı Bolu Düzce Sakarya Kocaeli’nde geçip Marmara’ya ulaşır Bu bir doğa olayıdır bu güç demek yani insanlarda daha güçlü bu yüzden insanların buna karşı durması zor bir olaydır Allah insanlara düşünmesi için akıl mantık vermiş biz akılla mantıkla bilimle değil duygusal ve de rant peşinde gidiyoruz

 8. Vatandaş dedi ki:

  Nokta atışı yer tespiti yapmış Naci hocamız. Daha bu adam kendi adına ne yapsın da inandırsın? Acilen özellikle çarşıdaki eski ve çok katlı binalar dahil bütün ildr kentsel dönüşüm yapılmalı. Deprem değil bina ve panik öldürüyor.

 9. Hasan Basri dedi ki:

  Maalesef bilenleri dinlemiyoruz.
  Patates soğan kadar canımızın ve insanımızın değeri yok. Kentlerimizi inşa edenlerin proje hazırlayanların hepsi okumuş mimar mühendislerimizin bazıları menfaat ve paranın esiri olmuş meslek ahlaki olmayan.Parayı kim verirse onun düdüğünü çalan taife..

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."