Final

Fuat


Serdar doktor
Malatya Haber -

Büyükşehir Meclisi’nden Yeşilyurt’un Planına Red

Büyükşehir Meclisi’nden Yeşilyurt’un Planına Red
 • 12.02.2020

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkan Vekili Selim Pilten başkanlığında toplanarak Şubat ayı çalışmalarına başladı. Gündemde ağırlıklı imar konularında olmak üzere 60’a yakın madde yer aldı. Birçoğu ertelenirken bazıları da ilgili komisyonlara sevk edildikten sonra diğer maddeler de görüşülerek kabul edildi.

Gündemde yer alan Yeşilyurt İlçesi Karakavak Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 36 bin metrekarelik, mülkiyeti hazineye ait 5489 No’lu parselde yer alan taşınmazın fonksiyon değişikliğine yönelik, AKP’li başkanın yönettiği Yeşilyurt Belediyesi tarafından hazırlatılan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan değişikliği, AKP’li başkanın yönetiminde bulunan ve AKP’li üyelerin çoğunlukta olduğu meclisçe reddedildi.

Söz konusu maddenin reddedilmesine ilişkin söz alan Yeşilyurt İlçesi’nin Büyükşehir Meclisi Üyesi ve Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Kadircan Esen “Sayın Bakanlarımızla Valilikte toplantıdaydık. Meclise geç katıldık. Bu madde reddedilmiş. Acaba neden reddedildi” diye sordu. Meclis Başkan Vekili Selim Pilten ise “Komisyon bu maddenin uygun olmadığı yönünde görüş bildirmiş ve komisyon kararı doğrultusunda reddedildi” cevabını verdi. Başkan Vekili Pilten daha sonra “Arkadaşlar size komisyon raporunu versinler” dedi.

Yeşilyurt Belediyesi’nin İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Kadircan Esen, meclis toplantısının ardından muhabirimizin sorusu üzerine “Söz konusu bu alan, Karakavak’taki Yeşilyurt Belediye Binasının yan tarafındaki caminin arka kısmında yer alan ve atıl durumda bulunan lojman ve okul bahçesi. Lojmanlar zaten depreme dayanıksız. Biz burası için Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız uzun yazışmalar çerçevesinde devri için onay aldık. Bunun için defalarca Ankara’ya gittik. Ve bu görüşmelerden sonra oraya yeşil alan yapmak için plan tadilatı çalışmalarına başladık. Neden reddedildiğini anlamış değiliz” açıklamasını yaptı.

Çınar: Bir okul alanı yerine iki okul alanı veriyoruz ama yine de reddedildi

Söz konusu maddenin reddine ilişkin  soruları cevaplandıran Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar da, Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonucunda bölgede okul ihtiyacı olmadığını, aksine Gedik ve Bostanbaşında okul ihtiyacının bulunduğunun ifade edilmesi üzerine bu iki bölgede iki okul arsası karşılığında Karakavak’taki bu alanı yeşil alana çevirmek için plan tadilatı hazırladıklarını söyledi.

Başkan Çınar, “Karakavak’ta atıl olan bu bölgeyi yeşil alan yapıp vatandaşa kazandırmak istedik. Bu nedenle bir plan tadilatı hazırladık. Okulun bulunduğu alanı yeşil alana çevirmek karşılığında biz de iki okul arsası oluşturduk. Ama plan reddedildi” dedi.

Garajlar MOTAŞ’a devredildi

Ağırlıklı olarak İmar maddelerinin görüşüldüğü meclis toplantısında; Yeni Doğu Garajı ile Yeni İlçe Köy Garajının işletme hakkının 5 yıl süre ile MOTAŞ’a devri hakkındaki Emlak ve İstimlak Başkanlığının teklifi görüşülerek kabul edildi.

Dünya Bankasından temin edilen ve Sürdürülebilir Şehirler Projesi finansmanında kullanılacak hibeyle ilgili olarak Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi hakkındaki Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanlığının teklifi görüşülerek kabul edildi.

Gündem maddelerinin görüşülmesinden sonra, meclis üyeleri tarafından dilek ve temennileri dile getirildi ve şubat ayı ilk birleşimi sona erdi.

Büyükşehir Belediye Meclisi, Şubat ayı ikinci toplantısını Cuma günü saat 14.00’de gerçekleştirecek.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. S.O.F.44 dedi ki:

  Eğer yeşillendirmek için park alanı istiyorlar ise yıllardır boş ve göstermelik adını bile değiştirip bitiremedikleri Güngör caddesi Biga sokak içindeki park var bu parkın kaderi kötü bu parka yaza girmeden getirip yüze yakın güzelim çam fidanlarını diktiler ve araya seçim girdi sahip çıkmadılar ve o ağaçları sulamadıkları için kuruttular. yazıktır. burası ticari bir geliri olmayan okul ve binalar arasında kalan bir yer yani sahip çıkılmaz ama ……..

 2. Mustafa dedi ki:

  Maşallah yeşil alanı ne de çok severlermiş.Sevsinler sizi.Bir sürü yeşil alan yerleri dururken sen onları yapma.ondan sonrada gel buraya gözünü dik.Bravo Selahattin başkan ve ekibine.burdan çıkacak süpriz rantları hemen çözmüş.

 3. Neco dedi ki:

  Adıyamanĺi yesilyurt belediye baskanı anca reklam yapıyor icraat sıfir olan icraatlarda göz boyamalıkkk bu iste sorun olmasa zaten büyükşehir iptal etmezdii

 4. sülo dedi ki:

  yeşilyurt belediyesi çok mu iyi çalışıyor 🙂 çok komik hiçbiri bir şey yapmıyor kar esareti var şu anda kaldırımlarda yürümek imkansız yollarda bir çalışma yok bunu niye kimse haber yapmıyor rezilliği kimse cesaret edip yazamıyor

 5. emre can dedi ki:

  Kadircan Esen bugün taşlanıyorsa demek iyi işler yapıyor.Sonuna kadar arkandayız başkan…Sinerjik hareketler yazan şahıslar sadece klavye delikanlısı sen yürü biz arkandan koşuyoruz koşacağız…

  1. Ahmet Demir dedi ki:

   Yav he he.

 6. Kadir dedi ki:

  Yeşil alan mı? Ben buranın yeşil alan olarak değerlendirileceğini hiç sanmıyorum, daha çok yeni ve lüks bir yeşilyurt belediye binası gibi geliyor. Valla siz mevcut yeşil alanlara birşey yapmayında yenisini istemez. İmara açılan alanlarda zaten yeterli miktarda yeşil alan için arsalardan %40 kesinti yapılıyor.

 7. Yeşil alan dedi ki:

  Yeşil alan olacak içinde kafeler lokantalar olacak bunlar kimin olacak tabiki bu işe ön ayak olanların evlatları akrabaları ne güzel hizmet ettik malatya ya diye övünecekler .

 8. Vatandaş dedi ki:

  “büyükşehir keşke her konuda şeffaf olduğu gibi bu konudada net açıklama yapsaymış ya niye yazılı cevap verelim demiş ki anlamadim?”

 9. emre can dedi ki:

  Bu Sinerjik hareketler yazanlar, KADİRCAN ESEN sinerji inşaatın sahibi. Birilerine bu çok pis koyuyor belli çünkü adam Türkiyenin en genç başkan yardımcılarından belkide başkanı olacak 😀 Sinerjik hareketler yazarak Kadircan’ı kızdıracağınızı zannediyorsunuz bilakis dahada GÜÇLENDİRİYORSUNUZ DEVAM EDİN AYNEN BÖYLE DEVAM :d

  1. Halil İbrahim dedi ki:

   Tabi İstanbul Büyükşehir başkanı olmalı bence burada yıpranmasın boşuna

  2. Kadir dedi ki:

   Valla Malatyada ancak bu kadar güçlenir. Karakavakta yaptığı ucube binanın başka bir örneği yoktur sanırım. Ne demişler yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır…

 10. Malatyalı44 dedi ki:

  “Ben selahattin başkanın bu yanlış kararda payının olmadığını düşünüyorum, yeşil alana ve kamu yararına hep sıcak bakan başkan,bence meclise katılmamış bilgisi yok”

 11. Serdar dedi ki:

  Büyükşehir Belediyesi KARIN ALTINDA kaldı. Dün geceden ne bir tuzlama aracı ne görülen yol açma çalışması. Ne zaman ufak bir sorun çıksa altından kalkamıyor. Yazın sineklerin altında ilaçlama skandallarına imza atan Büyükşehir inşallah bu KAR krizinde beceriksizliği ile kazalara sebep olmaz. Belediyecilik bol keseden reklam yapmak değildir. Karı küremeyeler inanın hiçbir şey beceremez. Yazık malatyama çok yazık. Allah bu karda milletimizi esirgesin

 12. Malatya44 dedi ki:

  Yorumlar yeşilyurt u haklı buluyor ama “neden toplantıya geç gittiniz” diyen yok,erken gitsen açıklamayı bize değil meclise yapardın, red çıkmazdı.

  1. CCC dedi ki:

   Bu kadar gözü kapalı yorum yapan birini görmedim.

   http://malatyahaber.com/haber/bakanlarin-katilimiyla-degerlendirme-toplantisi-yapildi/

   Bu haberi iyi oku devletin bakanı ilinde inceleme yaparken toplantı yaparken niye geç kaldınız sorusu sadece gözü kapalı cahil insan sorusu olabilir.

   1. Malatya44 dedi ki:

    Kimin cahil olduğu belli,bir toplantıya 2 kişi geç gidiyor bana bunları savunuyorsun,o zaman toplantı iptal edilsin, yok etmiyorlarsa da tepkini koyar toplantıya katılmazsın,kimin gözü kapalı cahil olduğu belli

 13. Selah dedi ki:

  Bu kadircan esen daha öğrenecek çok şeyi var.dun geldin nerdeyse başkanın önüne gectin. Herkes kimin kime ne nicin ön plana çıkarıldığını biliyor.selahatyin baskan öyle her istediğinize. İzin vermeyecek.

 14. Alsancak dedi ki:

  Tek suçlu Yeşilyurt Belediyesi. Başkan Çınar ve ekibi kimsenin cesaret edemediği projelere imza atıyor. Tüm kurumlar ile Bakanlık düzeyinde iyi ilişkiler kuruyor, tuttuğunu koparıyor. Tabi bu durum birileri gece/gündüz demeden çalışırken, birilerinin yan gelip yattığını gün gibi ortaya koyuyor. Haliyle karalamalar, engellemeler peşi sıra geliyor. Meyve veren ağaç hep taşlanmıştır. Unutulmamalıdır ki; birine çamur attığınız zaman ilk kirlenen sizin eliniz olacaktır.

  1. Cehalet dedi ki:

   Komisyon kararını okudunuz mu? Bilmeden ahkam kesiyorsunuz. Komisyon niye olumsuz görüş bildirmiş acaba !?

 15. Poturgeli dedi ki:

  Nasıl Selahattin padisahimizdan daha çok bürokrasi yapıp güzel şeyler yapmaya çalışırsınız bire gafiller

  Tiz kellesi vurulsun 🙂

  Demekki bu memlekette herşey secilene kadar seçildikten sonra Buyuksehirde bu ihanetin tam içinde su an

 16. Memleket sevdalısı dedi ki:

  Büyük şehir belediye meclisini vermiş olduğu bu karardan dolayı KINIYORUZ. Açık bir şekilde yeşilyurt belediyesine çalışmayın demekten başka bir anlama gelmiyor bu karar. Ne kadar komik değil mi? İlçe belediyelerini çalışmaları için teşvik etmesi gereken büyük şehir belediyesi, çalışmamaları için önlerini kesiyor. Belli ki bu işin içinde bi hesabınız vardı ve evde ki hesap çarşıya uymayınca beöyle bir karar verdiniz. Tebrikler büyükşehir belediyesi ancak bu kadar belli edilebilirdi.

  1. İmarcı dedi ki:

   Eğer yeşil alana çevirdikten sonra baska bir dönüşüm yapıp gedikdeki arsa sahibine orayla takas yapılmazsa güzel hizmet park yapılırsa iyi olur

   1. Turgut dedi ki:

    Düne kadar Selahattin başkanlı Battalgazi belediyesini ikinci plana atanlar şimdi ağzının payını alıyor. Keser döner sap döner,gün gelir hesap döner.

 17. Ramoo dedi ki:

  Hiç şaşırmadım öncelikle selahhattin başkana sonra da bu haber sitesine yine taraflı olduğunu isbat etti herzamanki haliniz
  selahhattin beyi övüp kendisine rakip gördüğü Mehmet çınarı karalayan haber sitesi zaten Selahattin beyden bu beklenir rakip gördüğü kisiye yol vermemek helal sana bütün adamlarına öğüt vermiş ki izin vermesinler

 18. Uğur dedi ki:

  Bence bu işler sinerjik işler Yeşilyurt belediye değil ticaret hane maşallah daha bu güzel ESEN günler bence

  1. Eskici dedi ki:

   Haberi okumadığın belli ticari alandan mı bahsetmiş 2 okul yerine karşılık 1 park alanı oluşturulmuş belediye kimsenin babasının yeri değil ne yapılıyorsa yeşilyurt için yapılmış

 19. malatyasevdalısı dedi ki:

  çok değil yakın bir zaman önce deprem atlattık ve yeşilyurt tarafında oturanlar toplanıcak güvenli alan bulamadılar. Çınar başkan vatandaşlar için projeler geliştiriyor merkez belediye kabul etmiyor çok yazık. O lojmanlar çok eskimiş durumda bir daha deprem vakasında çökerse hesabını merkez belediyemi vericek??

 20. Eren dedi ki:

  Gercekten cok enteressan 1 yerine 2 okul yeri veriliyor atıl olan bi alan park yapılmaya calısılıyor fakat red kararı veriliyor yazık cok yazık.

 21. Ramazan dedi ki:

  Selahattin baskan bir icraatini gormedik buyuksehir adina birakta biseyler yapmak isteyenler hizmet vermek isteyenler yapsin yapacagini
  Egonuza yenik dusmeyin hizmet uretin cinar baskan gibi bize icraat lazim icraat

 22. Hakyemez dedi ki:

  Ne yeşil alanı? Ne gerek var ki! Yapın oraya bir ticarethane planı hele nasıl onaylanıyor. O alan bir yıla kalmaz birilerine peşkeş çekilir. Tasalanmayınnnn!

 23. Okan dedi ki:

  Büyükşehir olaya el koymuş.
  Sinerjik faaliyetlere dur demiş.

 24. Ahmet dedi ki:

  Bu nasıl bir karar anlamış değilim kamu yararı adına bir plan tadilatı hazırlanıp meclise gönderiliyor ve amaç sadece yeşil alan ihtiyacını karşılamak. Böyle kamu yararı adına yapilan ve hazirlanan bir imar planı sırf hırs yüzünden reddediliyor. Sormak lazım imar komisyonu neye göre karar veriyor amacı nedir ve kime hizmet ediyor ki böyle bir karar veriyor

 25. Sancak dedi ki:

  Yeşilyurt Belediyesi’nin çok çalışması birilerinin zoruna gitmiş galiba. Bu tür projeler büyük emekler harcanarak bu aşamalara geliyor ama nedense büyükşehir bu emeği hiçe sayarak Malatya miza yapılacak projeleri engelleme çabası içine girmiştir. Tek amacin park yapmak olduğu bu proje birilerini neden rahatsız etmiştir. Yazıklar olsun….

 26. Ferdi dedi ki:

  Çınar Başkanın karizma fena çizilmiş.
  İmar konusunun reddi kadircan başkana da bir mesaj olmuş. Büyükşehir, Yeşilyurt ekibine fazla öne çıkmayın, burda biz varız demiş

 27. Manidar dedi ki:

  Büyüksehir kendi dışında kimse iş yapmasın istiyor anlasilan

 28. İsimsizler dedi ki:

  Selo Başkan döktürmüş yine

 29. Eski kentin bekçisi dedi ki:

  Malatya büyükşehir belediyesini chp mı kazandı haberimiz olmadı, meclis başkanlığına vekaleten yeşilyurt meclis üyesi selim pilten başkanlık ediyor buda ilginç…

 30. Aslan dedi ki:

  Biri dur demeliydi bu Mehmet çınar a çok calisti. Bu kadar çalışırsan birileri önünü keser değil mi

 31. Malatyalı dedi ki:

  Sonunda okul yapılacakmış bunu ancak bu memleketin çocuklarının iyi şartlarda okumasını istemeyen zihniyetler reddeder. Ne güzel memleket sen oy ver onlar çocuğunun okulu için bile red versinler. Belli ki reddeden komisyon üyeleri de meclis üyeleri de cehaleti savunacak kişiler !!!

 32. Fatih dedi ki:

  Bizde gedikte okul olacak diye sevinmiştik, olan garibana oluyor.Park değil Ticari olsa onaylardı büyükşehir

 33. Malatyalı dedi ki:

  Allah aşkına bu nasıl bir iş haberin detayında 2 okul yerine karşılık park alanı ticari değil neden büyükşehir meclisi hayır der anlamadım, büyükşehir belediyesi chp li belediye olsa bunu yapmazdı.

 34. Kemalettin dedi ki:

  Sen ne zannettin Çınar başkan, Selahattin Gürkan seni ön plana çıkartırmı hiç? Baktı sen popülersin güzel işler yapıyorsun özellikle sosyal ve kültürel projeler seni sivriltmez. Hepiniz Selahattin başkana biat edeceksiniz ?

 35. Polat dedi ki:

  Meclisin gündemi nedense hep yeşilyurttaki imar konuları nedense Helal olsun ilk defa bu işe dur dediler Yeter artık

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."