Miram

Final

Fuat


Serdar doktor

Lab


Malatya Haber -

Korona Günlerinde ‘Sürpriz’ Film Festivali İhalesi!

Korona Günlerinde ‘Sürpriz’ Film Festivali İhalesi!
 • 21.10.2020

LAFI BİLE EDİLMEZKEN, İHALE İLANI YAYINLANDI.. Malatya Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 10’uncusu yapılacak olan Uluslararası Malatya Film Festivali (MUFF)’nin organizasyonu için bir hizmet alım ihalesi düzenledi.

Film Festivali ihalesinin, her yıl olduğu gibi, bu yıl da formalite gereği yapılacağı, ihalenin verileceği kişi ya da şirketin şimdiden belli olduğu ileri sürülüyor. Bu iddiayı destekleyen en önemli hususun, minimum 3 ay gerektiren ihale öncesi festival hazırlık süreci için, sadece 2 haftalık bir zamanın planlanmış olması gösteriliyor.

Film Festivali’nin 25 Kasım 2020 tarihinde başlayacağı açıklanırken, festival ihalesinin 11 Kasım’da yapılacağı bildirildi.

Festivalin teknik şartnamesine göre, 10. Malatya Film Festivali’nde ödüle hak kazanacak filmlere toplam 212 bin 500 TL para ödülü verilecek.

Festivalde, ayrıca Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin belirleyeceği kişilere 100 bin TL destek parası dağıtılacak.

Dünyadaki bir çok festival, pandemi nedeniyle internet üzerinden çevrimiçi (online) gerçekleştirildi, Malatya’da ise…

Aralarında İstanbul Film Festivali de olmak üzere dünyanın köklü bir çok film festivali bu yıl, koronavirüs salgını tedbirleri nedeniyle festival programının büyük bölümünü internet üzerinden çevrimiçi (online) yaparken, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya Film Festivali’nin kapanış töreni için, 1500 kişilik, festivalin kapanış kokteyli için ise 500 kişilik, en az 5 Yıldızlı otel standartlarında iki ayrı salonun temin edilmesini öngören bir ihale düzenledi.

Açılış yok, kapanış var; 1500 kişilik kapanış töreni, 500 kişilik kapanış kokteyli düzenlenecek

MUFF organizasyon ihalesinin ilginç boyutlarından birini, ihale başlığında festival organizasyonu bütünlükte tanımlarken, detaylarda, ihalenin, sadece MUFF Kapanış Törenini ve 5 günlük süre için sadece 2 sinema salonu kiralanmasını kapsadığı görülüyor.

MUFF organizasyon ihalesi şartnamesine göre, organizasyonu üstlenecek firmadan talep edilenler ve MUFF Kapanış Töreni programı içeriğine ilişkin madde başlıkları şöyle:

– İhalenin verileceği şirket (yüklenici) 29 Kasım’da yapılacak Kapanış Töreni için en az 5 yıldızlı otel salonu veya eşdeğer düzeyde 1500 kişi kapasiteli salon temin edecektir.

– Yüklenici firma Kapanış Programı için 500 kişilik kokteyl düzenleyecektir.

– Kapanış kokteyli prolenge menüleri (içecekler dışında çeşit lüks başlangıçlar ve atıştırmalıklar) bir hafta önce idare (Belediye Başkanlığı) onayına sunulacak.

– Kokteyl servisi porselen tabakta – içecek servisi cam bardakla yapılacaktır.

– Salon süsleme ve dekorasyonu, salon girişi, salon içi ve kokteyl alanı süslenecek,  masa ve sandalyeler giydirilecek.

– Şehrin muhtelif yerlerindeki açık hava reklam mecralarında 150 adet billboard, 140 adet raket ve 10 adet megalight ile festival tanıtımı yapılacak.

212 bin 500 TL değerinde ödül verilecek

MUFF’nin 10’uncusunun organizasyon ihalesi için hazırlanan teknik şartnamede, festivalde ödüle hak kazanacak filmler için toplamda 212 bin 500 TL ödül dağıtılacağı da açıklandı.

Para ödülünün yanı sıra, ödül kazanan filmleri temsil eden yönetmen, oyuncu, yapımcı, müzisyen, görüntü yönetmeni vb. kişilere verilmek üzere 100 adet plaket ve heykel figürlü ödül de hazırlanacak.

Belediyenin belirleyeceği kişilere 100 bin TL dağıtılacak

Teknik şartnamede, “Destek ödülleri (İdarenin Belirleyeceği) 100.000 TL” şeklindeki madde de dikkat çekiyor. Bu maddenin, ödülü hak edecek yarışmacı filmlere dağıtılacak 212 bin 500 TL’lik para ödülü dışında, Malatya Büyükşehir Belediyesi yönetiminin belirleyeceği kişilere, 100 bin TL dağıtılması anlamına geliyor.

 Konuklar 5 yıldızlı otelde ağırlanacak

İhale kapsamında, Malatya Büyükşehir Belediyesi, festival için Malatya’ya gelecek konukları 5 yıldızlı bir otelde ağırlayacak, sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam yemeğini verecek. Konuklar için 5 yıldızlı otelde, 250 oda / gün kiralanacak, 500 öğün yemek verilecek. Konuklar için ayrıca VIP otomobiller kiralanacak.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler:

Yorumlar
 1. Malatyahmet dedi ki:

  Yorumlarimizi yayinlamama sebebiniz nedir? Selahattin GURKAN in bos islerini elestiriyoruz neden verilen tepkiyi yayinlamiyorsunuz . Ben millete soruyorum bu adama oy verenlerin vicdani rahat mi? Vicdani rahat olanlar ciksin benim vicdanim rahat desin

 2. Kemal dedi ki:

  Bu yılda yapmayın ne olur yani?Hastalıktan dolayı ,işsizliğin,yüksek enflasyonun tavan yaptığı bu dönemde bu harcamaları yapmak zorundamısınız.Allahtan korkun.

 3. Ağasarlı dedi ki:

  Ağzı kokanların festivali denilse daha iyi olur. Milletle nasıl da dalga geçiyorlar. Bu insanlar hiç mi yorumları okumuyorlar?.. Bu insanların Malatyalı olmadığından zerre şüphem yok. Kendi aranızda yağ satarım-bal satarım oynayıp paraları “HİÇ” ediyorsunuz. Biz ne desek boş. Değirmeninizi döndürüyorsunuz her şeye rağmen… ASKIDA FİLM FESTİVALİ yapsanız, kimse haram diye elini bile sürmez… Bu kadar söylüyorum…

 4. Mihenk44 dedi ki:

  “Tilki inine sığmamış da kuyruğuna çalı bağlamış” atasözü büyük ihtimal bir gün Malatya’da şehremanetine seçilecek zevatın “film festivali” gibi saçma sapan bir etkinlik yapacağı düşünülerek söylenmiş büyük ihtimal. Film festivali..?. Malatya..? Bi inin şehirin Boztepesine, yeşiltepesine, çarmuzusuna bakın görün orada çekilen film değil beyler!… açlıkla sefaletle, yoksullukla bezenmiş yaşanan dramı göreceksiniz.. Oralara yapılacak yardımın dağıtım işi organizasyonunu da yine yandaş firmanıza verin sorun değil. Boşuna da masraf etmemiş olacaksınız. Tabi içinizde zerre miktar insanlık varsa, hakkaniyet duygusu, arlanma duygusu varsa. Ama neki teeey teeey teeey şen olasın!… şen olasın!… Malatya!…

 5. Vahap dedi ki:

  Bu paralarla askıda Et Sucuk tavuk neler neler dağıtılır.Vicdanı olan herkesin tepki vermesi gerekir.Önceliğimiz film mi yoksa insanın temel ihtiyacı beslenme mi

 6. Harun dedi ki:

  Kayısı fuarı da isteriz Selahattin Başkan. Bunu yapsa yapsa sen yaparsın.

 7. caffar dedi ki:

  suya ekmeğe ulaşıma verilen zamlar nereye gidiyor… hizmete gidiyor alın size belediyemizin hizmeti

 8. maho dedi ki:

  Film festivalini istemiyoruz oraya ayıracağınız bütçeyi fakirlere dağıtırsanız daha iyi olur ya da okul yapın. Ne sineması kardeşim gelip filminin tanıtımını yapmak isteyen kendisi gelsin tanıtsın. Malatya’nın da tanıtıma ihtiyacı yok zaten Malatya’mızı dünya biliyor kayısı denilince akla ilk gelen yer Malatya. Geliyorlar 5 yıldızlı otelde kalıyorlar yiyip içip gidiyorlar…

 9. fatih dedi ki:

  Rahat rahat oturun …saraylarda vip arabalarda…bizde millet olarak senaryo yazıyoruz çekimlere başladık 2023 te vizyona girecek…filmin adinida koyduk… Milletin intikami…20 yildir bize filim yapıyorsunuz bir kerede biz size filim çevireceğiz…sadece ödül olarak ne verelim onu bulamadık…para yok ha sevinmeyin

 10. Veysel dedi ki:

  Vatandaşın derdine bak, bunların keyfine bak..

 11. hasan dedi ki:

  Malatyalı fil festivali istemiyoooooooooor. Belediyenin parasını çarçur etmeyin. Günah Günah.

 12. Mahmut dedi ki:

  Malatya Haber belediyeyi eleştirdikçe belediye yönetimini menfaatleri karşılığında desteklemeye alışanlar ellerini oğuşturuyorlar. Eminim belediyeye başkana bu menfaatleri karşılığı övgü düzenler (özellikle bu tür eleştiri yayınlarını bekleyen birileri) şimdiden kendilerine belediyeden yüksek miktarlı faturalar kesecekleri (1 liralık işi 5 liraya yapacakları) bir iş almanın peşine düşeceklerdir. Belkide çoktan parasal çıkar sağlayacakları taleplerde bulunmuşlardır bile. Bu türden adamlara iş veren para akıtan kuruluşların ve yöneticilerinin sorgulanması gerekir. Bu paraları niye veriyorlar diye?

 13. DELİDİR dedi ki:

  Yazıklar olsun suya zam, emlâk vergisi ne zam, reklam vergisine zam yapan, yetimin fakir fukaranın kendilerine hizmet için verilen parayı zaten film başı köşe olan cebi kabarık kişilere dağıtmak günahtır vebaldir.

 14. Ali Yılmaz dedi ki:

  Bu Selahattin Gürkan esenlikte tasarruf yapacağım diye insanları ekmeğinden etti,şimdi ise film festivali yapacağım diyor

  1. DELİDİR dedi ki:

   Doğru söze eyvallah hani bazı işyerleri zarar ediyordu ya onun için işçi çıkardı ya ha unutmadan zarar eden iş yerine tekrar havadan inme işçi alındı ya, ya işte böyle gürkancım muff la adam olunmuyor dua ile merhamet ve vicdan ile oluyor.

 15. haci bilen dedi ki:

  Verin, Dağıtın. İnsanınızdan esirgediğiniz 3 kuruşu; 3 tane artistle fotoğraf çektirebilmek için verin. Cebinizden ne çıkıyor sanki? Verin gitsin 100.000 leri, …

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."