Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

‘Çılgın Proje’ İptal Ediliyor

‘Çılgın Proje’ İptal Ediliyor
 • 19.08.2019

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ TOPLANDI.. Malatya’nın Büyükşehir sürecinden önce Ahmet Çakır’ın belediye başkanlığı döneminde planlanan ancak bölgedeki hak sahipleri tarafından tepki toplayan Horata Vadisi Projesi’nden vazgeçiliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Horata Vadisi Rekreasyon ve Kentsel Dönüşüm’ alanı olarak ilan edilen bölgenin, bu statüden çıkarılması için Bakanlığa talepte bulunulması yönünde karar alındı.  Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talebi olumlu karşılayıp kentsel dönüşüm alanında çıkarması durumunda bölgedeki yeniden yapılanma ve imar çalışmalarının titizlikle yürütülmesini isteyerek “Bu konuda yapılacak çalışmalarda çok büyük hassasiyet gösterilmesini istiyorum. İmar konusu, vatandaşın kafasında belediyeyle ilgili adam kayırma olgusu yaratmaması gerekiyor. Bu konuda gerekli hassasiyeti lütfen gösterin” talimatı verdi.

Büyükşehir Belediye Meclisi, ağustos ayı çalışmalarının son toplantısını Bediye Başkanı Selahattin Gürkan başkanlığında yaptı.

Karara bağlanan maddeler

Malatya’da hizmet sunan 3 bine yakın servis minibüsçülerinin her yıl Ocak ayında yenilenen  “İşletme izin belgesi” tarihinin Eylül ayında yenilenmesi talebi, 2013 yılında yapılan planlama ile Beydağı Kentsel Dönüşüm kapsamında alınan Karagöz Mahallesi 655  sayılı parselin maliki tarafından açılan ve Belediye aleyhine sonuçlanan davanın temyize gidilmesi halinde Belediyenin maddi kayıplarına neden olacağı gerekçesiyle  temyize gidilmemesi, Mevcut planda ayrık nizam 4 kat olan Uçbağlar Mahallesi 4486 ada 9-10-11 nolu parseller için istenen yoğunluk artırılmadan 6 kata çıkarılması talebi maddesi görüşülürken Başkan Gürkan; ” Komisyonda oybirliği ile değil de çoğunlukla kabul edilmiş. Komisyon Üyesi Günnur Tabel ret oyu kullanmış. Ret oyunun gerekçesini açıklar mısınız? sorusuyla CHP’li üye Tabel’e söz verdi. İmar Komisyonu üyesi Tabel’de “Adada yapılaşma bütünlüğü yok. Bir kısmı 6 kat, bir kısmı 7 kat. Görsel bütünlüğü sağlamadığı açısından ret oyu verdim” ifadeleriyle ret oyunun gerekçesinin anlattı.

 Başkan “Günnur Hanımın görüşüne ne diyorsunuz?” diye sözü İmardan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Latif Okyay’a verdi.  Genel Sekreter Yardımcısı Okyay da ” O ada da yapılaşmanın bir kısmı 7 kat bir kısmı da 4 kat olarak yapılaşmış. Yapılaşma bütünlüğünü talebi uygun gördük” ifadeleriyle başkanı bilgilendirdi.  Başkan Gürkan bu kez de “Şimdi o ada da yapılaşma bütünlüğü sağlanmış mı oldu?” diye sordu. “Evet” yanıtı alınca da “Komisyonlarımız parsel yerine ada veya bölge bazlı değişiklikleri tercih edelim” dedikten sonra maddeyi oylamaya sundu. Madde AK Partili üyelerin oylarıyla kabul edildi.

Mevcut planda ikiz nizam olan Yeşiltepe Mahallesi 2502 ada 8 nolu parselin ayrık nizama dönüşmesi, Karakavak Mahallesi1-2-3 etap ve Karakavak-Tecde-Çilesiz bölgeleri için yapılan ve Yeşilyurt Belediyesince kabul edilen karkas ve yığma yapıların “ruhsatlı yapılar” olarak plan notuna işlenmesi, Niyazi Mahallesi 170 ada 4 nolu parselde bununa yapının zemin katın yangın kaçış alanı olarak düzenlenmesi ve bodrum katının tamamının kullanıma açılması, Gedik Mahallesi 431-432 ve 433 adada bulunan 42 parselde uygulama imar planı değişikliği ve Büyükşehir Belediyesine bağlı Kent Müzesinin özel güvenlik kapsamına alınması ve 8 güvenlik personeli ile 1 silah (tabanca) ihdas edilmesi maddeleri ayrı ayrı kabul edildi.

HORATA PROJESİ’NDEN GERİ DÖNÜŞ

“Vatandaşın yüzde 70’i projeye olumsuz bakıyor”

Malatya Belediyesi tarafından kamuoyuna 2013 yılı başında “çılgın proje” olarak lanse edilen ve Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından da kabul edilerek Kentsel Dönüşüm Alanı kapsamına alınan Horata Vadisi bölgesinin, kentsel dönüşüm kapsamından çıkarılması için Bakanlığa başvurulması kararı alındı.

Söz konusu maddeyle ilgili komisyon kararında “Proje ortaklığı konusunda Toplu Konut İdaresi Başkanlığı yerel firmalar ve ulusal firmalarla finansman sağlanması ve kredi sağlanması konusunda görüşmelerin sonuçsuz kaldığı, hak sahipleri ile yapılan anket ve ön görüşmelerde vatandaşların yaklaşık yüzde 70’inin projeye olumsuz baktığı ve mülkiyetlerini kendilerinin değerlendirmek istediği, Bakanlar Kurulu Kararına ekli koordinatlar dikkate alınarak imar uygulaması yapılması halinde parsel alanları küçük olduğundan kadastral durumda da mülkiyetlerde bölünme ve dağıtımda sorunlar yaşanacağı tespit edilmiştir.

Bu kapsamda rekreasyon alanı oluşturmak amacıyla ilan edilen ancak yukarıda yazılan sorunlardan dolayı gerçekleşmeyen kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edilen bölgede bakanlar kurulu tarafından alınan 28.03.2013 tarih, 2013 /4586 sayılı ‘Horata vadisi rekreasyon kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı’ kararının iptal edilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına talepte bulunulması komisyonumuzca uygun görülmüştür” denildi.

Horata Vadisi projesinden vazgeçilmesi için bölgenin ‘Kentsel Dönüşüm Alanı’ndan çıkarılması yönünde bakanlığa başvuru yapılmasını içeren karar kabul edildi.

Madde ile ilgili görüş belirten Belediye Başkanı Selahattin Gürkan “2013 yılında başlamış ve aradan geçen 6 yılda vatandaşın razı olmadığı projeden vazgeçiliyor. Dolayısıyla sabah da bu konuda bana bir heyet geldi ve bölgenin imar açısından eski haline getirilmesini talep ettiler. Bu yönde serzenişte bulundular. Yalnız tabi biz bunu kentsel dönüşüm alanından çıkaracağız ancak bundan sonraki süreçte yapılacak gerek planla ilgili gerek imar ile ilgili uygulamalarda çok seri bir şekilde çalışacağız. Vatandaşın parselini vatandaşa teslim etmek gibi bir sorumluluğumuz var. Yaklaşık 16 yıldır belediye başkanıyım.  Ne meclisimiz ne komisyonlarımızın bir çalışması mahkeme aşamasına gelmedi. Dolayısıyla bu konuda yapılacak çalışmalarda çok büyük hassasiyet göstermelerini istiyorum. İmar konusu, vatandaşın kafasında belediyeyle ilgili adam kayırma olgusu yaratmaması gerekiyor. Etmemesi gerekiyor. Bu konuda gerekli hassasiyeti lütfen gösterin” diye konuştu.

Gündemdeki bazı maddeler ilgili komisyonlara havale edilmesi ve bir sonraki toplantının 11  Eylül  günü yapılması kararlaştırıldıktan sonra meclisin Ağustos Ayı toplantısı sona erdi.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

GÖRSEL: Horata Projesi Maket Görüntüsü

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Hanefi dedi ki:

  Malatya’nın merkezi içler acısı bir durumda. Akpınar Mahallesi önce kentsel dönüşüme alınmalı, meyhaneler kaldırılmalı. Başkan boş projeleri bırakıp kent merkezini öncelikle yaşanılır hale getirmeli. Selahattin Başkan’dan umtluydum ama belediyenin borcu çok diye hayıflanarak işe başladı. Borcu kim yaptıysa ve hırsızlık varsa adliyenin yerini herkes biliyor işlemi orada yaptır. Yoksa şu şehir merkezini mezbelelikten kurtar

 2. Ahmet dedi ki:

  Önce bi şu işsizliğe bi çare bulun suriyelilerin yüzünde isşiz kaldık nişanlıyım nasıl düğün yapacam iş yok nereye iş için gitsek torpil istiyolar malatya nin en büyük sorunu işsizlik

 3. Hasan dedi ki:

  Doğru dürüst ne yaptıklar Malatya ya? Bu projeyi yapamazlar..Malatya nın bir çok sorunu var..bu sorunları halletmeden bu projeyi yapalım demek ütopik..Ahmet Çakır ın sadece laf ve görsel olarak sunduğu gerçekleşmeyeceğini kendisininde bildiği bir proje

 4. Alış dedi ki:

  Bu başkanlarla hiçbişey yapilmaz malatya ya trafik bitmiş sokaklar leş heryer problem bi çevre yolumuz bile yok ortada yapilan hiç bir hizmet yok bu başkandan olmaz ben yaptim oldu malatya nin tek problemi belediye deyilki tüm kurumlarda işi bilmeyen yoneticiler tepeden inmeler daha neler neler ama yapacak bişey yok aklın eriyor gücün yetmiyor.

 5. mehmet ali dedi ki:

  Sayın:xSelahattin GÜRKAN bey defalarca tekrar tekrar dile getirdik halen de getireceğiz ulaşım otobüslerini değiştirin bedavacıları kaldırın şoförlerinizin bir kısmı insanlıktan anlamıyorlar düzeltin ulaşımınız hiç hoş değil bunlara çare bulun.

 6. Cengiz dedi ki:

  Böyle büyük güzel projeleri yapmak yürek ister,cesaret ister,feraset ister.Mutlaka zorlukları var. engeller var önemli olan bu zorlukları aşıp başarabilmektir.Seçimler biteli 6 ay oldu Selahattin başkandan önemli bir icraat göremedik.Trafik ve otopark sorunu gittikçe zorlaşıyor.Umarım bütün başkanlar koltukları un halkını verirler

 7. Ahmet dedi ki:

  Her yer lağım kokuyor. Belediye otobüsü ücreti desen hakgetire, ova bitti sıra dağlara geldi imar için. oralarda imara açalım müteahhitler sıkıntı yaşıyor kredi faizlerini düşürdünüz şimdi bide ucuz arsa talepleri ondan sonra kaldı Bi teşvik de olursa müteahhit kardeşlere ekonomi canlanır otobüs ücreti su zammı çay zammı akaryakıt zammı da neymiş unutulur yada alışılır gider..

 8. yıldırım dedi ki:

  bu proje başka yerede yapılabilir.. beylerderesi bölgesi.. eskimalatya bölgesi.. tecde tarafına. veya devletin boş arazisi yokmu. uzak yakın demeden devletin arazisi olan bir yerlere yapın.. ama bu prorejeyi hayata geçirecek yönetici malatya da varmı acaba. oda düşündürür

 9. Mustafa H. dedi ki:

  Çakır’dan kalma projelerin hepsi iptal ediliyor , yapamayacklarını anladılar sanırım yoksa bu proje Türkiye’de örnek bir projeydi. Yazık oldu yine Horatayı mezbahane yapın bence mükemmel olur.

 10. Mehmet dedi ki:

  Ulaşıma zammı akaryakıt ücretlerine gelen zamla açıkliyorsunuz, güzel. Ya vize ucretinin yüzde yüz artmasını neyle aciklayacaksiniz? Üç çocuğum var, ikisi üniversiteye, biri de liseye evden 2 otobüsle, aktarmalı gidiyorlar. Emekli olarak ulaşım masraflarınin altından kalkamıyorum. Selahattin başkan, biraz empati lütfen

 11. batalgazi44 dedi ki:

  büyükşehirde para mı kaldı ki? mecbur iptal edecekler. selahattin başkanın birkaç yılı borç ödemekle geçecek anlaşılan.

 12. öneri dedi ki:

  Hilkat garibesi beylerderesi köprüsü bakıma alınırsa şahnahan köy sokak yolu mu kullanılacak? Su bentinin suyu mu boşaltılacak.?

 13. Ahmet dedi ki:

  16.10.2017 tarihinde iptal kararı verilmişti zaten. O tarihten bugüne kadar yaklaşık iki yıl geçti, kentsel dönüşüm projesinden daha yeni çıkarma kararı alınıyor, bu yavaş çalışma neden, arsa sahiplerine de yazık yıllardır bekliyorlar, umudumuz selahattin başkan biran önce bitirip, arsa sahiplerinin duasını alır.

 14. Poyraz dedi ki:

  Peki projelerine ödenen 500bin TL ‘nin hesabını kim verecek? Milletin parasını birilerine yedirmek için yapılan gereksiz işlerin ihanetten farkı ne? Bunlara ödenen para o idarecilerden derhal tahsil edilmeli.

 15. Ergün dedi ki:

  O projenin sadece görselden ibaret olduğu baştan belliydi

 16. alican dedi ki:

  Desene bazılarının hevesleri kursaklarında kaldı.tepeleri uç kuruşa istila edenlerin hayalleri çöpe gitti desenize..

 17. Hakkı dedi ki:

  Halk otobüs ücretine de sıcak bakmıyor başkan. 2 otobüsle işe gidip geliyorum işyeri karşılamıyor yol paramı yeni evlendim nası geçinem ben

  1. murat dedi ki:

   Allah yardımcın olsun işin zor.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."