Miram

Final

Fuat


Serdar doktor
Malatya Haber -

“Çok Sayıda Kamu Görevlisi Salgın Nedeniyle Evlerinde İzole”

“Çok Sayıda Kamu Görevlisi Salgın Nedeniyle Evlerinde İzole”
 • 23.09.2020

Vali Aydın Baruş, beraberinde İl Pandemi Kurulu üyeleriyle kent merkezinde denetim yaptı.

Çay bahçeleri, kafe ve iş yerlerini denetleyen Vali Baruş, kafelerde masa ve sandalyelerin sosyal mesafe kurallarına göre düzenlenip düzenlenmediğini kontrol etti.

Vali Aydın Baruş ve beraberindekiler, esnaf ve vatandaşlara maske, mesafe ve hijyen uyarısı yaptı.

“Aksaklıkları, Eksiklikleri Esnafımızla Paylaşarak Gerekli Tedbirleri Almalarını Sağlamak”

Denetimin ardından gazetecilere açıklama yapan Vali Baruş; “İçişleri Bakanlığının talimatıyla her hafta “Sağlık İçin Hepimiz İçin” mottosuyla çıktığımız denetimleri bu hafta da yapıyoruz. Buradaki temel amaç işyerlerine rehberlik faaliyeti oluşturmak, gördüğümüz aksaklıkları, eksiklikleri esnafımızla paylaşarak gerekli tedbirleri almalarını sağlamak.  Bu tedbirlere uyulmasında büyük mesafe kat ettik. Zaten insanlarımız da bu hususlara dikkat etmeye başladılar. Özellikle oturdukları yerlerde yan yana oturmamaya ve oturdukları zaman da diğer kişilerle arasında en az 1,5 metre mesafe bırakma şartına özen gösteriyorlar. Ama halen eksiklikleri olan esnaflarımız var. Bunlara dikkat edilmesi lazım. Şimdi arkadaşlarımız tespitlerde bulunarak tutanakları tutuyorlar. İkaz mahiyetinde ki uyarıları yaptık, düzgün hale getirmeyenlere de idari ceza uygulanacak. Diğer taraftan sokaklarda, caddelerdeki kalabalıkların önüne geçmek için vatandaşlarımıza devamlı polis araçlarımızdan, jandarma araçlarımızdan ve cami hoparlörlerinden duyurularda bulunuyoruz. Lütfen vatandaşlarımızdan ricamız bu uyarılara dikkat etsinler.

“Keşke Dememek İçin Dikkat Edelim”

İlimizde halen yoğun bakım hasta sayımızı ve entübe hasta sayımızı azaltamadık, bilakis artıyor bu sayılar. Hastaneye düştüğü zaman vatandaşlarımız keşke bunu yapmasaydım, keşke buna dikkat etseydim pişmanlığını beyan ediyorlar. Oraya düştükten sonra artık geri dönmenin bir çaresi yok. Bu hastalığın kimin üzerinde ne kadar etki bıraktığına dair kesin bir tespit de yok. Bu, genç, yaşlı ayırmıyor. Şu anda genç yaşta entübe hastalarımız da var; solunum cihazına bağlı olarak yaşayan, genç yaşta yoğun bakımda çok fazla hastamız var. Gençler bize bir şey olmaz demesinler. Özellikle gençler çok dikkat etsinler. Çünkü gençlerin ortalıkta fazla dolaşması, gereksiz yere dolaşması evlerine bu hastalığı götürmelerine sebep oluyor ve özellikle belli yaşın üzerindeki ve kronik hastalarımıza bulaştırması neticesinde onların maalesef ölümüne sebep oluyorlar. Dolayısıyla bütün aileler burada duyarlılık göstermek zorunda. Lütfen bu uyarıları dikkate alsınlar, mesele ciddidir. Yani bu belirtilen hususlara, kurallara uymazsak ilimizdeki bu salgını maalesef tasfiye edemeyiz. Dolayısıyla tüm vatandaşlarımızın canını düşünüyoruz, tüm vatandaşlarımızın sağlığını düşünüyoruz ve bu salgından bir an önce kurtulmanın yollarını arıyoruz.

“Bu Mücadelede Vatandaşlarımız Bizim En Temel Yardımcımız”

Bu mücadelede vatandaşlarımız bizim en temel yardımcımız. Çünkü çok sayıda denetim ekibimizle bu denetimleri gerçekleştiriyoruz. Kurallara uyulup uyulmadığını tespit ediyoruz, cezai yaptırımlar uyguluyoruz ancak nihai neticede en son başarı vatandaşlarımızın duyarlılığına bağlı, bu duyarlılığı lütfen göstersinler. Uyarılarımızda da belirttiğimiz gibi artık aile ziyaretlerine, akraba ziyaretlerine, arkadaş ziyaretlerine bir son versinler. Kişisel temaslardan kaçınsınlar ve sosyal temaslarda bulunma zorunluluğu hasıl olduğu zaman da mutlaka ve mutlaka maske kullansınlar. Maske kullanmayan kimseyle muhatap olmasınlar. Çünkü karşındaki kişi kendilerine bulaştırma riski taşıyor sadece kendilerinin maske takması yeterli değil, karşı tarafında maske takması lazım. Onun için maske takmayan kişilerin dükkânına, işyerine girmesinler. Orada çalışanların maske takıp takmadıklarına baksınlar ve uyarsınlar. Bu kurallara uymayan, sosyal mesafeye uymayan, kalabalık ortamlara giren, bir arada oturup gereksiz yere sohbet ortamı oluşturan, çay içme ortamı oluşturan kişileri uyarsınlar. Bu kalabalık ortamlar maalesef hastalıkla mücadelede gerekli başarıyı elde edemememize neden oluyor. Bunun için lütfen bir süre daha sabır gösterelim hep birlikte Malatya olarak bu zorlu süreci birlikte aşalım. Şu anda zorunlu karantina uygulamasına da geçtik biliyorsunuz. Yurtlarımızda 26 kişiyi kalıyor şu anda zorunlu karantinaya tabii tuttuğunuz. Denetim ekiplerimiz Polis, Jandarma ekiplerimiz karantinada olması gerekirken dışarıda dolaşan pozitif hastalar veya temaslı kişileri tespit ettiği takdirde en üst limitten idari yaptırım uygulayacak hem de zorunlu olarak onları bu yurtlarda karantinaya alıyoruz. Lütfen vatandaşımız bizi zor durumda bırakmasın.

“Yakında HES Uygulaması Zorunluluğu Getireceğiz”

Diğer taraftan kamu kurumlarına girişlerde yakında HES uygulaması zorunluluğu getireceğiz. Karantinada olması gerekirken dışarıda gezenleri bu yola tespit edebiliriz. Kamu kurumlarımızda da çok sayıda görevlimiz salgın nedeniyle evlerinde izole durumda, hasta durumda. Bunun önüne de geçmek için kamu kurumlarımıza girişlerdeki bu kontrolü yapacağız, HES kodu zorunluluğu getireceğiz ve orada girişlerde özellikle Bankalar, PTT Şubeleri buralarda girişlerde il Hıfzıssıhha Kurulu kararımızla herkesin HES kodunu göstermesi ve HES kodundan da üzerinde işlem yapılmadığını ibraz etmesi gerekecek. Bu konuda vatandaşlarımızı da duyarlılığa davet ediyorum. Yine mesai saatleri konusunda düzenleme yapmıştık, tekrar bir düzenleme yapabiliriz. Kamu kurumları ile ilgili mesai saatlerinde daha esnek saatleri uygulama yönüne gidebiliriz. Mesai giriş çıkış saatlerini değiştirebiliriz. Biz elimizden gelen her türlü tedbiri almaya dikkat ediyoruz, bunun için çalışıyoruz. Ama aynı duyarlılığı vatandaşlarımızdan da bekliyoruz. Bu duyarlılığı gösterdiğimiz an bu vaka sayısının, hasta sayısının aşağıya düşeceğine hep birlikte şahit olacağız. Bunun için vatandaşlarımızdan bu katkıyı bekliyoruz.

Bir basın mensubunun “Okullar açıldı ve bununla ilgili ne tür tedbirler alındı?” sorusu üzerine Vali Baruş, “Okullarımızı bu hafta başında eğitime başlattık. Tabii ki sınırlı olarak ana sınıflarımız ve ilkokul 1. sınıflar olarak. Seyreltilmiş şekilde bir sınıfın mevcudunu ya ikiye üçe bölerek eğitimlerine devam ediyorlar. Bu hafta bir gün gidiyorlar. Gelecek haftadan itibaren ikişer gün devam edecek çocuklarımız. Bunu günlere de dağıtıyoruz mevcudu azaltmak için okullarda. Diğer sınıflarımızda ilgili Milli Eğitim Bakanlığımız bir strateji belirliyor. Onunla ilgili gerekli duyurular yapılacaktır. Ayrıca okullarımızda bu destek kursları devam ediyor, 8. ve 12. sınıflara yönelik sınavlara hazırlık maliyetinde. Buralarda da hijyen kurallarına, mesafe kurallarına, maske kurallarına dikkat edilecek, okul idarelerimiz tarafından dikkat edilerek eğitimler gerçekleştiriliyor. Yine özel okullarda da aynı şekilde 8. ve 12. sınıfların kursları devam ediyor. Şu anda Milli Eğitim Müdürlüğümüze de özel okullara denetimde bulunma talimatı verdim. Kesinlikle Milli Eğitim Bakanlığı’nın izin verdiği hususlar dışında ayrı izinsiz bir şekilde eğitim faaliyeti yapılmasına göz yumamayız. Çünkü çocuklarımızın sağlığı çok önemli, çocuklarımızın sağlığı ile birlikte kendi ailelerinin sağlığı da çok önemli. Okullarımız İnşallah önümüzdeki haftalarda bu eğitim sürecine devam edecekler. Burada ailelerden beklediğimiz çocuklarını okula gönderirken mutlaka bir hastalık belirtisi gösterip göstermediğini veya aile içerisinde herhangi bir hastalık olup olmadığının göz önünde bulundurularak okul idarecilerini ve öğretmenlerimizi uyarmaları gerekmektedir. Dolayısıyla çocuklarımız okula sağlıklı olarak gittiği takdirde okuldan da sağlıklı bir şekilde dönmüş olur ve diğer çocukların da sağlığını tehdit etmemiş olur. Bu konularda hassasiyet rica ediyoruz ailelerimizden. Okullarımıza güvensinler, okullarımızda şu anda her türlü temizlik, hijyen ve diğer kurallarla ilgili tedbirler alındı. Dolayısıyla çocuklarını eğitime gönderecek anasınıfı ve ilkokul 1. sınıfta öğrencisi olan ailelerimiz endişe etmesinler. Biz her türlü tedbiri alıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Denetime Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Selim Pilten, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Necmi İnce, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Hüseyin Haybay, ESOB Başkan Yardımcısı Orhan Özbek ve görevli personel katıldı.

Bülten

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Abdullah44 dedi ki:

  Bugun adliyede idim vatandaş maskeli katip kalemci maskesiz takılıyor sonra millete uzak dur diyor

 2. Memur dedi ki:

  Sayın Valim altmış yaş üstü ve kronik hastalar kamuda ise gelmiyorlar ama bağında bahçesinde pazarlarda kaysi satıyorlar tam yedi aydır ise gelmiyorlar ama maaslarinu tam alıyorlar

 3. AVCIMALATYA dedi ki:

  Esnek çalışma gelmeli

 4. fatih dedi ki:

  Normal vatandaşa pandemi yasağı var akp nin Battalgazi yesilyurt kongresine yasak yok sosyal mesafe yok keske vali bey oralara gitseydi bi baksaydi …hastayız hastaneye gidemiyoruz her yer virus askeri hastaneyi yikacaginiza orasını pandemi hastanesi yapin bizde normal hastalarda diger hastaneye gitsinler zaten alel acele eski ssk yi yıktınız neymis yesilyurt belediyesi rahat etsin insanlar oluyor hic umurunuzda bile değil o virüsün gözü kör ola ..emi

 5. taylor dedi ki:

  Denetim yapılacaksa birgün evvelden duyuluyor herkes ona göre tedbir alıyor.
  -Çayocakları ,kahve,kafeterye,lokantalar,pastane oturum düzenleri uygun değil
  -Düğün,nişan,taze de kurallara asla uyulmuyor
  -Semtpazarları keza öyle
  -Bankalar,resmi daireler tıklım tıklım ve en zor ne ise o isteniyor defalarca gitmek zorunda kalınıyor
  -AVM’lere olduğundan fazla müşteri alınıyor ,
  -hısım akraba ziyaretleri tavan yapmış
  -otobüs,servisler, hatta kapalı kamyon kasasında insan taşınmakta
  -kongre,konferans,toplantı,seminer üst üste
  -Camilerde cuma günü çok kalabalık oluyor
  -piknikler,geziler, iç içe yapılıyor
  -Çarşı işgücü olmayanlarla geçilmiyor
  bu şartlar altında kimsenin pek fazla yapacağı birşey yok. halkımız işin ciddiyetini anlamıyor .Ya çok sıkı önlemler alacaksın yada ölenlere rahmet okuyup ,arkasından ağlamaktan başka geriye başka çare kalmıyor..

 6. Kadri dedi ki:

  Suç yöneticiler de mi halk tamı tartışması kolaycılıktır. Suçu başkasına at kenara çekil ne ala. Sayın valimiz bu konuda elinden geleni yapıyor. Günlük vaka sayılarını bile vermeye kalktı. Vatandaşa işin ciddiyetini gerçek rakamlarla yansıtmazsan her şeyi normalleştirirsen vatandaşta ister istemez gevşer.

 7. Adnan dedi ki:

  Valla sayin valim uğraşan tek sizsiniz ne halk olarak biz dikkat ediyoruz nede kamu gorevlileri işlerini tam olarak yapıyorlar o evlerinde izole olanlarda inanın hastalıktan kaçıyor yani hasta degiller nereye gidecek bu işin sonu Allah bilir…

 8. 44 dedi ki:

  Bu illet virüse yakalanan biri olarak diyorum ki devletimiz pandemiyle ilgili gerekeni fazlasıyla yaptı ama millet olarak biz gerekli önlemleri almadık göstermelik aldık yada 7/24 heryerde tv medya canlı yayın sokaktaki görevliler uyarıyor ama ne çare devletin koskoca valisi hergün sokak sokak geziyor bizzat kendisi uyarıyor vatandaşı suç bizde bizde çarşı pazarda akşama kadar aylak aylak gezen binlercesi var maskeyi çenesine dirsegine bileğine takanmi dersin düğünde halay cekenmi dersin…….vs vs ayrıca devletimiz günlük takip etti ilaçlarımı ayağıma ücretsiz olarak getirdi her sorumuza sabırla yürekten cevap verildi teşekkür ediyorum

 9. Eğitimci dedi ki:

  Özel okulların özel öğretim kurslarıyla anlaşıp paravan şekilde ders yaptıkları söyleniyor…. Özel öğretim kurslarında denetlenmesi şart…Bu sayı hala çıkış eğilimindeyse kapalı yerde toplu olarak yapılan tüm eylemler yasaklanmalı…. Özel okul kapalı, kurs açık saçma oluyor….

 10. Acun dedi ki:

  Sayın valimizin ve ekibinin bu salgın zamanında yapılmış çalışmalar takdire şayandır. İl salgın denetim ekibinde çalışan kamu görevlileri sayın valimizin tarafından takdirlerini bekliyoruz. Saygılarımla

 11. İsimsiz dedi ki:

  Bu Pandemi sürecinin Malatya’da kötü yönetilmesi ile alakalı o kadar söylenecek söz var ki… Hep içimizde kalsın… Söyleyince de olmuyor… Hepinizi ALLAH’A havale ediyorum….

  1. Huzur dedi ki:

   Aynen

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."