Final

Fuat


Opel Combo




Malatya Haber -

Duba, Sandalye, Sepet, Ağaç, Oyuncak… Tepki Büyük!..

Duba, Sandalye, Sepet, Ağaç, Oyuncak… Tepki Büyük!..
 • 25.04.2019

Malatya’da bazı esnafların dükkanlarının önündeki yolları duba, süs bitkisi veya sattıkları ürünler ile kapatıp kendilerine özel otopark yapması tepkilere neden oluyor.

Özellikle, şehir merkezine yakın olan cadde ve sokaklarda yaşanan hukuka aykırı uygulamalardan vatandaşlar bıkmış durumda. Vatandaşlar, “Bazı esnaflar dükkanlarının önünün kendilerine ayırıyorlar. Gerekçeleri ise malzeme gelecek, ürün taşınacak gibi şeyler. Bir süre sonra bakıyorsunuz o dükkanın önünde hiçbir eşya taşınması söz konusu değil. Genellikle de kendilerine ait ticari olmayan binek araçlar gün içinde gelip park ediliyor. Gerçi ticari araç bile olsa kimsenin yolu kendisine özel otoparkı yapmaya hakkı yok. İnönü Caddesi’nde, Atatürk (Kışla) Caddesi’nde böyle bir uygulamaya izin veriliyor mu? Örneğin Şemsiye Sokağı’nda araçların belli saatte girmesi yasak. Oralardaki esnaflarda bir şekilde işlerini sürdürüyorlar. Bazıları ise müşteriler için yer ayırmak zorunda kaldıklarını iddia ediyorlar.  Bu caddelerdeki binaların hepsinin alt katı dükkan, o zaman boydan boya kapatsınlar kimseye park ettirmesinler. Bu mantık doğru mudur? Daha enteresanı ise binanın üstünde 20 daire var ama o yeri sadece alt kattaki dükkan kullanabilir düşüncesi” şeklinde ortak tepkilerini dile getiriyorlar.

Bu durumun özellikle Malatya Valilik binası yakınındaki Fuzuli Caddesi, Hamikoğlu Sokak, Şehit Fahri Koçyiğit Sokak, Şehit Mehmet Oğur Sokak ve civarında çokça yaşandığı belirten vatandaşlar, “Bırakın dubayı büyük saksı içinde ağaç koyanlar bile var” dediler.

Tepkili vatandaşlardan biri ise yakın zamanda yaşadığı olayı anlatarak, “Geçen hafta Fuzuli Caddesi’nde yine sıkıntı yaşandı. Dükkanının önünü duba ile çeviren biri, dubayı çekerek aracı park etmek isteyen sürücüye sert bir dille gitmesini söyledi. Duruma sinirlenen sürücü ‘Babanızın malı mı? Yolu böyle kapatmaya hakkınız yok’ demesi üzerine tehdit edercesine ‘Arabanı buradan kaldıracaksın’ diye cevap verdi.” dedi.

Vatandaşlar ilk önceleri hukuka aykırı uygulamaların çekinilerek yapıldığını, müdahale etmesi gereken kurumlardan herhangi bir uyarı gelmeyince de kamuya ait yolların adeta sahiplenildiğini ve artık o yer için kavga bile etmekten çekinilmediğini belirtiyorlar. Olayın farklı bir boyutunun ise bu uygulamalara karşı gerekenin yapılmaması nedeniyle bu tür davranışların sayısının da giderek artıyor olması.

Malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Vaizin Oğlu dedi ki:

  Sonuçta Büyükşehir Belediye Başkanı kendisini halen aşağı şehrin Başkanı zannederek uygulama yapmaya devam ederse olacağı da budur! Her şeyden önce zihniyetlerin değişmesi lazım! Ha birde sahip olduğunuz o makama layık olmak gerekir! Bu zat-ı muhteremleri acaba hangisine sahip bir düşünün bakalım..?

 2. Wonka dedi ki:

  Merkez esnafindan 5 kurus birsey almayin avm de otopark var sürunsun malatya esnafi tek tek kapatsinlar…

 3. Murat dedi ki:

  Kardes bitaneniz mantıklı açıklama yapmamış ana caddeye bisey demem ama fuzuli ve diğer ara sokaklar için kusura bakmayında ben okadar kira verecem elin adamı gelip dükkânımin önünü kapatacak öyle bi dünya yok arkadaşlar. Araban var 5 lira verip otoparka koyacan gardas zati iş yok esnaf kan ağlıyo dubada koyar çiçekte eker gerekirse yıl sonu esnafin kira parasını siz ödemiyonuz

  1. Seyf dedi ki:

   1.Orasıda otopark belediye para veriyor araçlar.
   2.sen dükkana kira veriyorsun kaldırıma değil, yola değil, kaldırım ve yol milletindir.

  2. Mustafa dedi ki:

   Bi sen mi mantıklı açıklma yapmışsın! Sen dükkana kira veritorsun, kaldırma değil, yolu kapatma imkanın yok

  3. Atakan dedi ki:

   Bu zihniyete ne denir, dükkanın önüne Kendi aracını koymuyor musun sen , sen de git otoparka koy,kaliteli esnaf seni

 4. hasan dedi ki:

  memlekette kaldırımlar kullanılabiliyor mu ki yollardan gidiliyor .işte size medeniyet.

 5. Ergün dedi ki:

  Belediye esnafa ayıp olmasın diye ses çıkarmıyor herhalde. Böyle saçmalık olurmu. Herkes kendince bi yol bulmuş gidiyor. Başkan bunlarla da ilgilenir herhalde.

 6. Mehmet Ali dedi ki:

  Yakında dükkan önlerine bahçe yapar domates biber dikerler. Adam dükkanımın önü diyo sanki dükkanı alınca yoluda almış.

 7. Murat dedi ki:

  Zamanında parkmetreye şiddetle karşı çıkanlar şimdi 10 dk bir dükkana girip alışverişini yapmak için araç parkedecek yer bulamıyor. Acilen parkmetre tekrar gündeme alınmalı ve kışla caddesi de buna dahil edilmeli. Esnaf ta arabasını dükkanının önüne değil aylık olarak anlaşacağı otoparklara bırakmalı ki vatandaşa alan açılsın.

 8. Yakup dedi ki:

  Akpınar ve çevresindeki caddelerde maalesef durum aynı park metre kalktı diye sevinirken şimdide esnaf babasının malıymış gibi dükkanlarının önünü kapatıyor. Bununla ilgili 3-4 defa belediyeyi aradım bana bir numara verdiler ara diye aradım telefona cevap veren yok.

 9. Besce dedi ki:

  Bu haber için teşekkürler… Belediye önlem almalı yoksa sıkıntı çıkacak.

 10. hasan kachan dedi ki:

  geçen yıl böyle bir dükkan sahibiyle kavga ettim ve dükkanı belediyeye şikayet ettim. gelen cevap şu oldu: gerekli incelemeler yapıldı ve dükkanın geçici süre ile parkı önlemek amacı ile yola duba koyduğu belirlenmiştir. herhangi bir cezai işlem yapılmamıştır. nasıl bir mantık anlamıyorum. zaten kaldırımı işgal edip tezgah kuruyorlar birde dükkanlarından 5 metre uzaklıktaki yolu kapatıyorlar. ama herhangi bir yaptırım yok. bu arada büyük mustafa paşa mahallesindeki bulgurcular da bulgur torbaları ile park yerlerini kapatıyorlar. ilgilenen olursa bilgilerine

 11. vatandaş dedi ki:

  Pek bir şeyin değişmeyeceğini biliyorum ama haberleştirmeniz takdire değer.

 12. Me dedi ki:

  Arkadaşlar biz beyaz eşya servisiyiz duba koymazsak eğer halimiz beter olur adamlar arabasını getirip dükkanın ününe bırakıp günlerce kaldırmıyorlar ve bir buzdolabı 140 kg bunu taşımak kolay değil bazı arkadaşlar gözlerine at gözlüğü takmış ben park edeyim bunlar ne yaparlarsa yapsınlar benim umrumda değil mantığı yürütüyorlar

 13. zabit dedi ki:

  Gürkan dan daha bir icraat göremedik

 14. Abuş dedi ki:

  Bu ne kadar şikâyet böyle oku oku bitmedi seçim zamanı bu yazanların hepsi malum partiye oy veriyo seçimden sonra şikâyet e başlıyorlar tepkini sandıkta koysana !!! Siz buraya sikayet yazınca duzeliyomu ? Bide belediye başkanını değiştirin hep aynı zihniyete oy ver sonra sikayete başla!!!!

  1. Mehmet dedi ki:

   Senin zihniyetindeki parti daha mı iyi? bu konuda. Senin zihniyetindeki parti düzeltebilecek mi ki sen burada şikayetlere cevap yetiştiriyorsun…

   1. Abuş dedi ki:

    İyi o zaman durmak yok yola devam düzeltmeyecek bunların yerine gelen bildiginiz yoldan devam edin

    1. Mehmet dedi ki:

     Elbette devam edeceğiz. Şikayet etsek bile bu yönetim en azından teröristlerden oy almadı ve onlardan medet ummadı. Yani anlayacağın biz var oldukça siz hiç bir zaman bu şikayet edilen makamlara dahi seçilemeyeceksiniz. Memnun değilsen bile ya katlanacaksın ya da hicret edeceksin beğendiğin diyarlara.

     1. Mustafa dedi ki:

      Herkes hak ettiği gibi yaşar sizde hak ettiğiniz gibi yaşayın! Sizin deyiminizle teröristlerden oy alana değil siz Pkk yı karşılayana fetö ile kol kola gezene oy verirsiniz

     2. Atakan dedi ki:

      Mehmet Öcalan trt ye çıkınca da konussaydin akapeli

 15. Levent Aksoy dedi ki:

  Malatya’da esnaf arkadaşların sistemi şu:Sabah arabamı işyerimin önüne parkedeyim.Aracımın önünde de sandalye arkasında duba olsun.Akşama kadar araç gözümün önünde olsun.Diğer vatandaşın aracı ne olursa olsun.

 16. PAŞA44 dedi ki:

  fuzulideki çiğkötecinin yanındaki oyuncakcının orda geçeçeğim zaman sıra bekliyorum böyle iş ve belediye görmedim ben

 17. Serkan dedi ki:

  Sayin baskanim lutfen buna bi el atin kendi dukkaninin onune duba caktiran bile var

 18. Murat dedi ki:

  22 yıldır istanbulda araç kullanıyorum ilk defa malatyada ceza yedim polisler adeta pusudalar inanılır gibi değil park edecek yer yok

 19. alican dedi ki:

  Bilinçli vatandaşlar olarak kaldırımı işgal edip üstüne birde yola sarkıp babasının malıymış gibi davranan esnaftan sakın tek kuruş alış veriş yapmayalım..

 20. Malatyali dedi ki:

  Ben onu bunu bilmem dukkan onunu devlete kira karşılıgı ucret verıyorsa bırsey dıyemem sandalye tava tencere yakında başlarında paralanır

 21. M.Kadıoğlu dedi ki:

  Esnafın ahilik kültüründen gelen ahlakından dolayı sesi çıkmıyor vatandaş da kendi sorumsuzluğunu , vurdumduymazlığını bir kenara bırakıp atıp tutuyor; hiçbir cadde sokak otopark değildir insanlar arabalarını park edip günlerce kaldırmadıkları oluyor herkes kendisini o esnafın yerine koysun onun ticarethanesi onun ekmek teknesi coluğunun çocuğunun rızkını temin ediyor hiç kimsenin engellemeye hakkı yoktur. İnsanlar esnafa kabahat bulacaklarına belediye imar kanunundaki maddeye dayanarak her yapılan binadan otopark yapmaması karşılığında daire başına bu hizmeti belediye olarak kendisi verecek diye yüklü miktarda ücret almaktadır ve bu hizmeti vatandaşa ücretsiz verme sorumluluğu vardır, ama ne hikmetse kırk yıldır bu hizmet bir türlü yerine getirilmiyor ve alınan paralarında nereye harcandığı bilinmiyor kendisine güvenen sivil toplum örgütü ,tüketici derneği varsa Münir Erkal ın belediye başkanlığından bu yana görev yapan bütün başkanlardan hesap sorsunlar bakalım ne diyecekler. Vatandaş da esnaf da rahatlasın kaldırımlar araç işgalinden kurtulsun yayalar da rahatlasın. Saygılarımla

  1. murat dedi ki:

   Mümkünse bu anlayışla esnaflık yapmayın. Vatandaşa vurdumduymaz sorumsuz dediğiniz yetmiyormuş gibi birde hiç bir cadde otopark değildir diyorsunuz. Hiç bir cadde sokak esanıfınıdan tapulu malı değil.

 22. Ahmet Avşar dedi ki:

  Yola fuba koyan esnaftan gunluk 20 lira alsin belediye bidaha koyacaklarmi zaten fuzulideki esnaflara Allah yardim ede helede su gelinlikciler yokmu o kadar para kazaniyorlar bir gelinligi kiralarken vergisinide versin gunluk 20 az olur 30 lira versinler bidaha oraya birsry koyacaklar mi?

 23. Mert dedi ki:

  Bu haber için siteye teşekkürler

 24. Mert dedi ki:

  Pamuk hanın yanında hızını alamayan esnaf yolun yarısına kadar gelmiş hafta içi hafta sonu farketmiyor

 25. Malatya44 dedi ki:

  Formül basit hemşehrilerim.Yolu babasının malı gibi kapatan esnaflardan alışveriş yapmayalım.Bakalım o zaman nasıl kaldırıyorlar.Müşteri gelsin diye yalvaracaklar.Bu dediğim uygulamaya riayet edilsin esnaf bırakın duba koymayı müşterinin kolundan tutup gel nolur alışveriş yap diyecek hale gelir.Ben öyle yapıyorum.Dükkanının önünü kafasına göre park yasağı haline getiren hiçbir dükkandan alışveriş yapmıyorum.

 26. Hakan oğuz dedi ki:

  Bir saat ücretsiz olsun sonrası her saat için 2 lira olsun makul olan bu bence.

 27. Bir tost dedi ki:

  Güzel haber yapılmış
  Yorumlardan insanımızın bu durumdan ne kadar rahatsız olduğu ortada iken sorumluların yıllardır görmezden gelmesi inanılmaz
  Bakalım sn Gürkan ne yapacak

 28. Kayısı kentli dedi ki:

  Esnafın bahanesi şu dükkanımın önü kapanmasın, iyide insanlar alışverişe geldiklerinde, kısa süreli park durumunda ne yapacak? Örnek, şire pazarı il dışından insanlar gelip kayısı alacak ama aracını park edecek yer bulamıyor.

 29. buraksp dedi ki:

  işin doğrusu fuzuli gibi zaten dar olan bir caddede hiçbir şekilde park yapılmaması ya da en azından tek yön park olması.. bir belediye otobüsü park eden araçlar yüzünden kaç dkda o kadarcık caddeyi geçebiliyor bi bakalım durumu anlarız zaten..

 30. ali dedi ki:

  size zahmet arabalarınızı oto parka bırakın. 5 lira otopark parası vermemek için esnafın dükkanının önünü işgal etmeyin.

  1. emekli dedi ki:

   Parkmetre uygulaması varken esnafın dükkanının önü işgal edilmiyor muydu?

  2. KIL BAYRO dedi ki:

   Babasının tapulu malımı? Hayırdır?

  3. Malatya44 dedi ki:

   Esnafa zahmet olmazsa yaya kaldırımını işgal etmesin. Tencere tava koyandan tutun da çerez değirmeni koyan esnaf da hak ihlalinden vazgeçsin.Ayrıca babasının yolu gibi özel arabasını park eden esnafa da 5 lira verelim otoparka park etsin aracını.

   1. ali dedi ki:

    2 arabam var sana zahmet aylık 300 lira getir oto parka bırakayım arabalarımı burada öyle 5 lira verem artistliği yapma adres verecem getir. 5 liran varsa kendi arabanı koy oto parka. ya da o arabalarınızı bırakıp gittiğiniz müşteri ve malzeme sevkiyatında bize zulm ettiğiniz dükkanlarımızın kirasını verin sizin araçları dükkanın içine alalım. 100 bin lira dükkan kirası ödüyoruz. buraya abuk subuk yorum yazanları çoğu ömründe 100 bin lirayı bir arada görmemiştir. bu dükkanları siz araçlarınızı önüne bırakın diye tutmuyoruz. dükkanımın önü benim hakkım değilse sizin hiç hakkınız değil.

    1. Veli dedi ki:

     Musteri olmasa esnaflik ne kolay degil mi? Bu kafayla meark etme 10 bin liralik dukkan bile yakinda fazla gelir sana. Sizin gibiler yuzunden sadece avm den alisveris yapiyorum.

     1. ali dedi ki:

      Müşterimiz çok hamt olsun. İş yetiştiremiyoruz. Oto park konusunda sizin gibi düşünenler istedikleri yerde alışveriş yapabilirler tabi.
      ” Kınadığınız şey başınıza gelmeden ölmezsiniz”. İnşallah bir gün esnaf olur halimizden anlarsınız.

 31. Mehmet dedi ki:

  Her mahalleye belediye otoparkı yapılmalı ve çok yoğun trafik olan yerler trafiğe kapatılmalı. Hafif raylı sistemle trafiğe kapalı yolların ulaşım problemi çözülmeli. İstanbulun yüz ölçümü malatyanın yarısı, 20 milyon insan yaşıyor, biz daha 1 milyonuz sığamıyoruz şu dümdüz araziye

 32. Malatyalı dedi ki:

  Belediyeden ihaleyle parkmetre işi alıp yolları haraca bağlayan firma heralde tekrar aktifleşecek. Seçim ayağına bir müddet durdurulmuştu. O işin ayak sesleri bence bu haber.

  1. 44malatya44 dedi ki:

   1 tl park çok geliyorsa arabanı sat,istiyorsunuzki çarşının ortasına aracı bırakıp gidesiniz

   1. Malatyalı dedi ki:

    Her gayrimenkul ruhsatı alınırken belediyeye bir miktar otopark ücreti ödeniyor zaten. Eğer yolun kenarı boşsa vatandaş neden bedava park etmesin bu vatandaşın en doğal hakkı. Ayrıca yol devletin yolu o özel şirketlerin değil. Ama sen ve senin gibiler alışmış böyle gelenin geçenin haraç kesmesine göz yummaya. Hani bir köprü fıkrası var bilir misin 😉

    1. 44malatya44 dedi ki:

     Otopark ücreti olmayınca kaldırım nasıl boş olacak,fıkra mıkra diyorsun ama sen de çok uyanıkmışsın.Esnaf 7 de bıraksın çarşının göbeğine akşama kadar kaldırmasın.

 33. Mehmet Ali dedi ki:

  Yakında yolda bizim diyecekler. Burdan geçmeyin demelerine az kaldı. Akpınar Mah. Dışbudak sok. Köşede kocaman elektrik panosu koymuş adam. Aylardır zerre değişmedi defalarca şikayet ettik. Külaha anlat misali. Yaw arkadaş ceza yazın. Arabada osurulsa ceza yazılıyo. Adam dükanı boyunca yolu kapatmış. Hastası olan acil işi olan gebersin misali.

 34. ATAKAN dedi ki:

  ZABITAYA ŞİKAYET ETTİM, ZABITA UTANMADAN KENDİ DÜKKANININ ÖNÜ BEN NE YAPİM DEDİ. YÖNETİCİLER MEMURLARINIZA EĞİTİM VERİN …

 35. Vagon fabrikası ne oldu?? dedi ki:

  Esnaf halkı otopark yapmayan belediye haksız ve hatalı

 36. Selcuk dedi ki:

  Tekrardan caddelerin ucretli olması lazım bunu belediye olarak guzel bir sekilde yapması gerekir esnaflar tarafindan da bakmak gerekir caddede oturan bir surucu arabasını bırakıp haftalarca kaldirmıyor bunuda cozmek lazım

 37. yusuf dedi ki:

  eski tekel binasının yerine yapılan otoparkı neden paralı yaptınız. ayıp ya ayıp

  1. Hasan dedi ki:

   Adamın kendi mülkü ya sanki kamu malı. Varsa sen arsanı ücretsiz otopark yap

 38. AHMET dedi ki:

  ESKİ DEVLET HASTNESİNİN KARŞISINDA BİR ECZANE VAR SAYDIM 7 ADET DUBA KOYMUŞ ARABAMI PARK ETTİRMİYOR DİŞ POLİKLİNİGİNDE HAST VAR DI BIRKMADI BELEDİYE DUYSESİMİZİ

 39. abdulvahap gülezgin dedi ki:

  trafik denetim bizde değil, büyükşehir bana ne, sana ne havasında, dükkan tutan yolun kaldırımın tapusunu alıyor…şikayet edecek merci bulamıyorsun. ha bu sadece malatya ile sınırlı değil memleketin her yeri aynı…bir görevi otopark yapmak olan belediyeler bunun parasını vatandaştan HARÇ olarak alırken vatandaşı da böylelerinin önüne itiyor.

 40. Erol dedi ki:

  Fuzuli ,akpınar gibi yerlerde esnaf aracı ile caddeyi,eşyası ile kaldırımı işgal etmiş durumda .ancak kuş olacaksın .Malatya büyükşehir belediyesi korkusunda ses çıkartamıyor. Bunu şehir merkezinde yaşayanların hepsi bilir.

 41. Mustafa dedi ki:

  Aferin bu tür haberleri sıklaştırın

 42. erhan dedi ki:

  Ben Mücelli Caddesi Görkemli Sokakta oturuyorum bir gelip o sokağa baksınlar adam tere matkapla demirleri çakmışlar araba koymak mümkün değil ama park olarak yapılmış bir yer

 43. mikail dedi ki:

  Hazır eliniz değmişken şu market ve dükkanların kaldırım işgalleri üzerine de bir haber yapsanız olur ya belki birileri harekete geçer

 44. 44malatya44 dedi ki:

  Fuzuli gibi tek yön caddelerde sol tarafa park yasaklanmalı,çevreyolunda matim in önünde bırakılan araçlardan dolayı trafik işlemiyor. Trambus 2 kayısı arasını yarım saatte gidiyor. Belediye önce bir meydan açıyor sonra taksici seyyar satıcı doluyor. Milli piyango bileti satanlar yenicaminin önünde 5 metrelik masa kuruyor. Gerisini saymıyorum, görmek isteyen cumartesi gidip bakabilir

 45. Sezgin dedi ki:

  Devlet devletliginı belediye belediyeligini yapmazsa kanunlari kuralları uygulamazsa normal esnafta kendi kanunsuzlugunu işletir vatandaş sıkıntı yaşar nerde belediye hikaye, bunun dışında Beydağ devlet hastanesinden yukarıya doğru hiçbir yetkili geçmiyor sanırım o kadar işlekolay bir yol ama berbat mi berbat 5 yıldır aynı bu yol kaç seçim geçti ama millet akıllanmiyor hala %70 oy veriyor

 46. Hasan balcı dedi ki:

  çarşı esnafı sahiplenmeye meraklı fakat müşteri gelip yer bulamayıncada haklılar.En iyisi Malatya sporun işlettiği paralı otopark uygulaması olması.Hemen hemen herkesin ödeyeceğini düşünüyorum işin içinde malatya spor olunca

 47. Mehmet Ali dedi ki:

  Akpınarda Bu işin cılkını çıkarmışlar. Arayıp şikayet ediyoruz değişen bir şey olmuyor. Akpınar kırçuval mah. taziyemiz vardı. Köşede bulunan esnaf dükkanı boyunca elektrik panosuna kadar el arabasına kadar yola koyup park edilmesini engelliyordu. Adama bunun yanlış olduğunu söyleyince şikayet et diyorlar. Neye göre söylüyor onuda anlayamadık. Şu an gidin adamın kapısının önüne kocaman elektrik panosu koymuş.Kimse park etmesin diye. Buna acil bir çözüm getirilsin. Ceza yazılsın. Yolu sahiplenmek ne iş.

 48. yavuz44 dedi ki:

  Bu konu gerçekten Malatya’nın kanayan yarası yetkililer artık buna bir dur desin teşekkürler Malatya haber bu konunun üzerine gidilsin

 49. Ömer dedi ki:

  Daha önce parametre uygulaması can sıkıcı bir durum almıştı. Şimdi ise esnafların dükkan önüne park edilmesini istememesi.! Sorun büyümeden yetkililerin derhal müdahalesi gerekmektedir.

 50. rıdvan dedi ki:

  Malatyanın sahibi yok denetim yok umursayan yok tepki veren yok tasalanan yok yarınına endişelenen yok o yüzden bu tarz haberlerin kıymeti de değeri de yok

 51. malatyam dedi ki:

  1. Malatyada 1 tane belediye otoparkı var 2002 den beri hiç yapılmadı. (Kapalı otoparkın bir kısmı lahmacuncu diğer kısmı esenlik yapıldı küçültüldü.)
  2. Esnaflar akşama kadar otopar görevlisi gibi araçlarla tartışıyor esnaf vatandaş karşı karşıya kalmış.
  3. Kernek meydanın da 8-10 araç park ediyor insanlar araç kuyruğunda bekliyor akşam sivas caddesi ışıkları altı 7-8 araba park etmiş kmlerce kuyruk kimsenin umrunda değil.
  4. Aşağı yukarı emeksiz fuzuli caddeleri minibüs otobüs çıkışlarıyla trafik aksıyor.
  5. Sinyalizasyon çok yetersiz zamanlamalar sorunlu dur kalk yapmaktan trafik uzadıkça uzuyor.
  6. Yaya geçidi uygulamaları araçlar için başladı ama kendine istediği yerde yaya geçidi yapan vatandaşlar uyarılmalı.
  Acilen merkezdeki okullar otoparka dönüştürülmeli. çevre yolu bitirilmeli, hafif raylı sisteme geçilmeli (Organizeden Üniversiteye)

  1. fatih dedi ki:

   Size tamamen katılıyorum.Acilen şehrin müstahkem mevkilerine kapalı otoparklar yapılmalı.Yıllardan beri hiç otoparklar yapılmıyor.

 52. malatyalı dedi ki:

  acilen parkmetre ihalesi yapılmalıdır.şehir merkezinde 5 dk işimiz oluyor park edecek hiç bir yer bulamıyoruz.günlerce yerinde duran araçlar var.otoparka götürün diyebilirsiniz,parklara giriş çıkışlarda kolay olmuyor.parasından değil zaman alıyor. eski sistem çok iyi idi ,birkaç kendini bilmez nedeni ile iptal edilemez.belediyenin bu sorunu acilen çözmesi lazım.artık vatandaş parkmetrenin günün belli saatlerinde merkezi caddelerde kalıcı olacağını bilmelidir.bunun başka çözümü olamaz. 1-2 tl veremeyen arabayada binemez.bugün hem zamandan kaybediyoruz hemde 7-10tl veriyoruz.esnaflarında bu sistemden razı olduklarını düşünmüyorum.uzun süredir bu konunun gündeme gelmesi bekleniyordu.yanlış yapan insanlar her konuda vardır.trafik belediye bu konuyu derhal gündeme almalıdır.parkmetre olmalıdır ,işi bırakanlar bunu çok güzel yapıyorlardı.istediğimiz zaman merkezde aracımıza yer buluyorduk .uzun süre kalacaksakda otoparka çekiyordu vatandaş .bu sistemin bozulması çok yanlış oldu. hemen çözülmeli.

 53. Mert dedi ki:

  Dükkanı alınca yolu da satın aldıklarını sanıyor heral de

 54. TUNCAY dedi ki:

  *Bu Trafik Zabıtalar ne iş yapıyor, çarşı merkezinde her cadde durup müdahale etsinler
  *Yola malzeme dizen esnafı uyarsınlar, dinlemeyene ceza yazsınlar.
  *Park yeri bulamadığımız için çarşı esnafından alışveriş yapmıyoruz zaten kendileri bilir.

 55. Kemal dedi ki:

  Dağda eşkıya kaldımı? Eşkıya artık şehirde.

 56. Yüreği ak insan dedi ki:

  Güzel kardeşim bizde duba koyuyoruz kayısı dükkânımızın önüne.Çünkü bize maldan ziyade müşteri daha çok geliyorda onun için.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."