Final

OpelMalatyalife Residence

Bahçeşehir
Malatya Haber -

“İETT Genel Müdürü Neden Gitti?”

“İETT Genel Müdürü Neden Gitti?”
 • 27.11.2017

Malatya’da halen çok tartışılan yüksek maliyetli “Trambüs Projesi”nin baş mimarlarından olan ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mayıs 2016’da iken istifa edip İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne geçen, kısa süre sonra da İETT Genel Müdürlüğü’ne atanan Arif Emecen’in,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni başkanı tarafından görevden alınması kamuoyunda konuşulmaya devam ederken, Sözcü Gazetesi Yazarı Necati Doğru “İETT Genel Müdürü Neden Gitti?” sorusunu sordu.

TRAMBÜS PROJESİ VE ANİ AYRILIŞ..

Malatya Belediyesi’nin ‘büyükşehir’ statüsünü kazandığı Mart 2014 seçimlerinden kısa bir süre sonra, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a dikte ettirilen isim olarak Kayseri’den getirilerek genel sekreter yapılan Emecen, AKP içerisindeki bazı siyasilerin de hakkındaki olumsuz görüş bildirmelerine rağmen göreve başlatmıştı. Tek katılımcılı ihalesinden yüksek maliyetine, 40 yıl önce Türkiye’nin gündeminden çıkan troleybüslerden farkı olmadığına, Malatya trafiğini düzene sokacak kavşak projelerinin iptaline yolaçtığına kadar birçok eleştirilere muhatap olan Trambüs projesinin “baş mucidi” olan Arif Emecen, Mayıs 2016’da ani bir kararla Malatya Büyükşehir Belediyesi’ndeki görevinden ayrılmış, birkaç gün sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne geçmişti. Emecen, bundan  birkaç gün sonra da İETT Genel Müdürlüğü görevine getirilmişti.

Malatya’ya, sadece havai hat çekili belli bir güzergahta çalıştırılabilen, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde 40 yıl önce devre dışı bırakılan troleybüslerden farklı olmayan bir sistemi, toplu taşımacılığa “en yeni ve parlak” katkı olarak sunanların başında gelen Emecen, İETT’nin başına geçtikten sonra, ulaşımı sorunu büyük olan İstanbul’da “trambüs” sistemini ağzına dahi almamıştı.

Ayrıca, Malatya’daki trambüs projesiyle ilgili süreçte Emecen’in oğlunun, trambüs imalatçısı şirkette görev yaptığına ilişkin iddialar ortaya atılmış, belediye yetkilileri bu iddiaları “Yapmışsa yapmış!” diye yanıtlamışlardı.

“EKSİK KALDIĞINI DÜŞÜNDÜK, DEĞİŞTİRDİK..”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İETT Genel Müdürü Arif Emecen’in görevden alınmasına ilişkin, “İETT ile ilgili de şu anda büyükşehirde en fazla gelen şikayet; sizler de biliyorsunuz, metrobüsten ve İETT’den. Dolayısıyla arkadaşımız bu manada bugüne kadar muhakkak güzel hizmetler yaptı ama bu manada eksik kaldığını düşünüyoruz, değiştirdik. İnşallah yerine bu şikayetleri daha aza indirecek yeni bir arkadaşımızı görevlendireceğiz, o şekilde devam edeceğiz.” demişti.

Uysal, gazetecilerin İETT Genel Müdürü Arif Emecen’in görevden alınması sorusuna ilişkin şunları söylemişti:

“Büyükşehirde göreve geldik, göreve geldiğimizden sonra prensibimiz, ‘herkesle çalışabiliriz, yola çıkarız, eğer eksiğini gördüğümüz, yavaş olduğunu hissettiğimiz, uyumda sıkıntı yaşadığımız olursa, o esnada bakarız’ demiştik ilk göreve başladığımız zaman. İETT ile ilgili de şu anda büyükşehirde en fazla gelen şikayet; sizler de biliyorsunuz, metrobüsten ve İETT’den. Dolayısıyla arkadaşımız bu manada bugüne kadar muhakkak güzel hizmetler yaptı ama bu manada eksik kaldığını düşünüyoruz, değiştirdik. İnşallah yerine bu şikayetleri daha aza indirecek yeni bir arkadaşımızı görevlendireceğiz, o şekilde devam edeceğiz. İETT genel müdürümüz ile anlaşmazlıktan ziyade İETT ile ilgili şikayetlerden kaynaklı olarak böyle bir tasarruf kullandık.”

EMECEN’İN YERİNE ATAMA..

Malatya’da halen çok tartışılan yüksek maliyetli “Trambüs Projesi”nin baş mimarlarından olan ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mayıs 2016’da iken istifa edip İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne geçen, kısa süre sonra da İETT Genel Müdürlüğü’ne atanan Arif Emecen’in, Kadir Topbaş’ın istifasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini üstlenen Mevlüt Uysal tarafından “eksik kaldığı” gerekçesiyle görevden alınmasıyla boşalan İETT Genel Müdürlüğü’ne vekaleten Dr. Ahmet Bağış atandı.

21 Kasım 2017 günü görevden alınan Emecen’in yerine getirilen Dr. Bağış, aynı kurumda genel müdür yardımcısı olarak görev yapıyordu. Bağış, 2005 yılında İETT Bilgi İşlem Daire Başkanı olarak göreve başladı. 2010 yılında Makine ve Malzeme İkmal Daire Başkanı oldu.3 yıl boyunca Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı görevini yürüttü. Ayrıca İBB’nin Kültür ve Sanat Ürünleri Tic. A.Ş., UGETAM A.Ş. ve Enerji A.Ş. şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi görevlerinde bulundu.Bağış, İBB iştiraki olan Beltur A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyeliği görevine devam ediyor. İETT İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı olarak görev aldıktan sonra Mayıs 2014’te İETT Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Bağış, şimdi de Genel Müdürlük makamına vekaleten atandı.

“İETT GENEL MÜDÜRÜ NEDEN GİTTİ?”

Bu arada, Sözcü Gazetesi Yazarı Necati Doğru, 27 Kasım 2017 Pazartesi günkü yazısında, görevden ayrılan 6 yeni belediye başkanı ve gelen başkanları, bu operasyon sırasında yapılan açıklamaları ele aldığı yazısının son bölümünde, şunları yazdı:

“…Giden belediye başkanları iktidar partisindendi, gelen belediye başkanları da iktidar partisinde. İktidar partisinin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı, gidenleri uğurlarken bir ay önce; “Biz şehirlere ihanet ettik… Tüm belediyelere müfettiş gönderilecek… Teftişte iktidar- muhalefet belediyesi ayrımı olmayacak… Bir durum varsa gereken yapılacak, hepsine bakılacak…” sözü vermişti.
Söz unutuldu.
Unutturuldu.
Gidenler: Yiyici!
Gelenler: Örtücü!
Haberleri izleyin.
Her gün yeni belge gazetelerde, TV’lerde haberlerin içinde gizlenmiş duruyor.
Örneğin İstanbul’da İETT Genel Müdürü neden gitti?”

Necati Doğru’nun yazısının tamamını, aşağıdaki linkten ulaşarak okuyabilirsiniz:

http://www.sozcu.com.tr/2017/yazarlar/necati-dogru/gidenler-yiyiciydi-gelenler-ortucu-2106455/

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi- sozcu.com.tr- turkiyegazetesi.com

Etiketler: / / / /

Yorumlar
 1. Vatansever dedi ki:

  istasyon kavşağını trambus uğruna feda ettiniz. Günün belirli saatlerinde yüzlerce araç en az 15 dakika bekliyor. Yazık değilmi akaryakıta. Çöşnük AVM önü yaklaşık 3 dakika istasyon kavşaı 15 dakika. Başkan ve adamları verin hesabını bakalım. Bu dünyada veremezsiniz ama işin öbür tarafını unutmayın beyler. Basıncı arkadaşlar bu şehir için doğruları istiyoruz sizden. Stad önündeki yol için hiç yorum yok. Alt geçit olsaydı daha ucuz ve daha çabuk biterdi. Yolun üst kodu ile çamurlu dere farkı ileride ne olacak. Sorun fikir alın ne olursunuz. Doğruları bilmiyorsunuz.

 2. Has Malatyalı dedi ki:

  Çakma büyükşehir’lerde asıp kesenler, buradaki bir arkadaşın da dediği gibi, daha ciddi ve sistemini oturtmuş yerlere gidince tabii ki foyaları ortaya çıkıp YETERSİZLİKTEN ötürü gönderilirler. İnşallah Malatyamız da GERÇEK bir büyükşehir olur. Amin.

 3. malatyalı dedi ki:

  ALMA MAZLUMUN AHINI ÇIKAR AHESTE AHESTE…
  Malatya belediyesindeki diğer bürokrat arkadaşlara hitaben…
  Kurban olduğum Allah’ın şu işine bak ki, Malatya’da yıkama yağlama, allama pullama yaptıkları Arif Emecen’i İstanbul Büyükşehir Belediyesi “EKSİK KALDIĞINI DÜŞÜNDÜK, DEĞİŞTİRDİK..” diyerek emecen’i, Malatya halkının gönlünü rahatlatacak şekilde ŞUTLADILAR. Malatya belediyesinin diğer bürokratlarına burdan diyoruz ki SİZ KİM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİ YÖNETMEK KİM. Reis Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi size 5 koyun teslim edilse onuda yer pardon pardon kaybeder gelirsiniz. Makam odasının şeklini şemalini ikidebir yüklü miktarda para harcayarak değiştirmekle, yeni makam araçlarıyla gezmekle BÜYÜKŞEHİR olunmuyor. Bak gerçek büyükşehire gidince çok geçmeden ŞUT’u yiyorsunuz. Bir musibet bin nasihatten iyidir derler. Umarız ders çıkarırsınız diyeceğim ama bu son cümle aklıma gelince gülmekten alamıyorum kendimi. Selametle…

  1. Agah dedi ki:

   Sizi getirelim büyükşehir belediyesine çapınızı görelim

   1. malatyalı dedi ki:

    Agah arkadaş’a cevaben…
    Mesele ne ben nede sen, mesele ne çap nede çapsızlık, mesele ne büyüklük nede küçüklük mesele ne biliyormusun arkadaşım; Osmanlı padişahlarından Sultan İbrahim, halkın rahat ve huzurunu her şeyin üzerinde tutardı. Bir gün tebdil-i kıyafetle gezerken fırın önünde ekmek almak için uzun kuyruklar meydana geldiğini gördü.
    Saraya döner dönmez sadrazama; “Tebaa-i şahanemden hiç birisinin ekmek almak için bir dakika dahi beklemesine rızam yoktur. Bir hoşça mukayyed olasın” diye emretmiştir. Bundan sonra da kuyruklar olmamıştır. bu kıssadan hisse çıkarmak ümidiyle…

 4. Erhan dedi ki:

  Trambus projesi sabit maliyetine ve işletim maliyetlerine göre tam bir fiyaskodur. Elektrikli otobüs yerine hafif raylı sistem yapılmalıydı.

 5. KERİM dedi ki:

  o dönem trambüsleri de alkışlardınız her şey gibi.ne diyeceksiniz bu işe.Harama hileye aracı olan sizler,yalana talana susan sizler,akp yaparsa doğru yapar diyen sizler.dünya hayatınızda kaçarsınız elbet.her sey emrinizde ama ahiretinizi berbat etmek hiç mi korkutmaz sizleri.Allah ım acısın size ve yüce affediciliğine mazhar olun inşAllah

 6. VATAN PERVER dedi ki:

  Şu çalışkan belediye başkanlarımızın ve etrafındaki zevatın göreve geldikleri günden bu güne mal varlıkları çocuklarının şirketleri ailelerinin yakınlarının mal varlıkları bir araştırılsa ya zavallı güçlerinin yettikleri bazı insanlarmı yolsuzluk yaptı yoksa onlarmı ama ilahi adalet er geç tecelli edecek batağa batmış olanlar kim olursa olsun sonlarını göreceğiz. Kimler imar dışı yerleri imara sokarak inşaatlar yapıyor kimler fabrika sahibi oldu kimler devletin kredilerini kullandı hepsi bulacak belalarını. ALLAH VAR GAM YOK

 7. Kamil dedi ki:

  Trambüs ler bozuk trambüs ihalesi araştırılmalı 2 si deneme sürecinde yandıı

 8. Vatansever dedi ki:

  Yorum yok. Yorum yok. Yorum yok. Hesap sorulmazsa sonuç ortada. Ben yaptım doğru. Allah’a havalesiniz beyler. Yedikleriniz kursağınızda kalsın.
  Basın bildiklerinizi yazın lütfen.

 9. Alperen dedi ki:

  Neden hizmet eden kişiler Malatya ya yaramıyor gönderiliyor anlam veremiyorum

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."