Final

Fuat


Serdar doktor
Malatya Haber -

“Esnafımıza Faizsiz, 5 Yıl Geri Ödemeli Kredi Vereceğiz”

“Esnafımıza Faizsiz, 5 Yıl Geri Ödemeli Kredi Vereceğiz”
 • 08.02.2020

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Depremden zarar görmüş esnaflarımızın kredi borçlarıyla ilgili, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) üzerinden kredi kullanmış olan esnafımıza bir yıl süreyle ana para ve faizlerinin TESKOMB tarafından ödenme desteğini verdik” dedi.

Bakan Pekcan, 24 Ocak’ta Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 şiddetindeki depremden etkilenen Malatya’da bir dizi temaslarda bulundu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,  Malatya’daki temasları kapsamında ilk olarak Malatya Valiliği’ndeki kriz merkezini ziyaret etti.

Burada gerçekleştirilen toplantı öncesi gazetecilere açıklamada bulunan Bakan Pekcan, depremin acılarının hala taze olduğunu ifade ederek, depremde ölenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde depremin ilk günden itibaren milletin yanında olduklarını kaydetti.

Bakan Pekcan, ticarete yönelik adımların atılabileceği bir dönemde gelmeyi planladıklarını ifade ederek, “Bu doğrultuda da Malatya’da iş dünyamızın temsilcileriyle bir araya geldik. Burada da hem esnaflarımıza hem ticaret odamızla bir araya geleceğiz, istişare yapacağız. Kendilerinin bizden beklentilerini, taleplerini dinleyeceğiz. İnşallah bugünleri de millet ve devlet olarak el ele, el birliğiyle, güç birliğiyle atlatacağız” dedi. 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) üzerinden kredi kullanmış olan esnaflara bir yıl süreyle ana para ve faizlerinin TESKOMB tarafından ödenme desteğini verdiklerini kaydeden Bakan Pekcan, “Bunlar sadece depremde zarar gören esnaflarımızın kredi borçlarıyla ilgili. Diğer esnaflarımıza da 50 bin lira faizsiz, 5 yıl geri ödemeli kredi vereceğiz. Bunu da pazartesi gününden itibaren devreye alıyoruz. İsterlerse Halkbank, isterlerse TESKOMB üzerinden bu kredileri kullanabilirler. Hepimize tekrar geçmiş olsun. Kaybettiklerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Hem çığdan hem depremden hem İdlib’ten hem de uçak kazasından üst üste geldi. İnşallah bunlar son olur. Allah memleketimizi, milletimizi afetlerden, belalardan, kazalardan korusun” diye konuştu.

Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.

Programa Malatya Valisi Aydın Baruş, Adalet ve Kalkınma Partisi Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Ahmet Çakır, Bülent Tüfenkci, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile diğer yetkili ve ilgililer katıldı.

ESNAF ZİYARETİ

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen Malatya‘da esnafa ziyarette bulundu.

Bakan Pekcan, Malatya Valiliği Kriz Merkezindeki toplantının ardından beraberindekilerle merkez Battalgazi ilçesine bağlı İzzetiye Mahallesi Şehit Server Altaş Caddesi’ndeki esnafla bir araya geldi.

Cadde üzerindeki iş yerlerini ziyaret eden Pekcan, depremden etkilenen esnafa geçmiş olsun dileklerini iletti.

Bakan Pekcan daha sonra Malatya Esnaf ve Sanatlar Odaları Birliğinde kentteki esnafla basına kapalı toplantı yaptı.

Toplantıya Malatya Valisi Aydın Baruş, Adalet ve Kalkınma Partisi Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Ahmet Çakır, Bülent Tüfenkci,  Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile diğer yetkili ve ilgililer de katıldı.

TSO’DA TOPLANTI

Bakan Pekcan ardından beraberindeki heyetle Malatya Ticaret ve Sanayi Odası üyeleriyle bir araya geldi.

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “Acımızı paylaşmaya üyelerimizin sıkıntılarını dinlemeye geldiğiniz için teşekkür ediyoruz” dedi.

Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli meydana gelen ve Malatya’yı da derinden sarsan depremin tüm milleti derinden üzdüğünü kaydeden Sadıkoğlu, “Milletimizi yaraların sarılması acıların paylaşılması hususunda büyük hassasiyet gösterdi. Zaten millet olmanın geleneği de budur. Birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde felaketlerin acısını ancak birlik ve beraberlik içerisinde azaltabiliriz” diye konuştu.

Basına kapalı olarak devam eden toplantı sonrası Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü yeni hizmet binasını ziyaret eden  incelemelerde  Bakan Pekcan, buradan havalimanına geçti ve İstanbul’a gitmek üzere Malatya’dan ayrıldı.

AA- iha- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. ALİ dedi ki:

  Bakan tüm esnafa 50 bin kredi diyor ama şartlara bakınca yine durumu iyi olanlar faydalanabilecek bundan. sgk, bağkur v.s. ayrıca vergi borcununda olmadığına dair borcu yoktur yazısı alarak başvuruyorsun. Bir esnafın vergi ve prim borcu yoksa ne kadar maddi sıkıntıdadır acaba, maddi durumu iyi olan ensaf zaten borçlu değil. maddi sıkıntı çeken esnaf ödeyemiyor prim ve vergisini. Millet gerçekten ihtiyacı olana birşey verileceğini sanıyor ama yine ihtiyaç sahiplerine birşey yok. unu bilin ortada bir yardım yok zengini zengin etme projesi

 2. Baris dedi ki:

  Millettin gulecek takadi kalmadı bunlardaki keyfe bak oh ne guzel hava

 3. malatyalı dedi ki:

  her esnafa 50 bin faizsiz kredi !!! önemli olan algı beyler akp nin gizli bir birimi var.toplum algılarla nasıl yönlendirilir diye her olay durum karşısında organize bir şekilde vatandaş istenildiği gibi yönlendiriliyor.nasıl mı?esnaf dışında ki herkes tüm esnafın 50 bin tl faizsiz kredi aldığını.,depremde sağlam kalanlar tüm mağdur olanlara para verildiğini, evi yıkılanlara ev verildiğini sanıyor.her vatandaş kendinden başka herkesin mutlu ve para içinde yüzdüğünü sanıyor.işte bu algının başarısıdır.

 4. 44malatya dedi ki:

  Bol keseden Atmaya basladilar siz once deprem de
  Magdur.olanlara.destek.olunuz.

 5. muharrem dedi ki:

  Bu neyin gülmesi acaba biliyorsunuz insanların paraya olan zaafını para verilecek ya sanıyorsunuz sizlere olan tutumu değişecek yapmayın insanlar sabaha kadar yatmıyorlar. Para verilince sanıyorsunuz herşey unutulacak

 6. Tarık dedi ki:

  Bu neyin gulmesi

 7. Salih dedi ki:

  Rabbim güzel ülkemin ,güzel insanlarına yardım etsin,bir daha afet göstermesin, kimsenin umuduna kimseyi koymasın…Bu ülkenin güzel insanlarının kim hakkını yiyiyorsa Yüksek makam Allahımıza havale ediyorum…

 8. kaya dedi ki:

  Kardesim bu ne saçmalık neden normal vatandaşa verilmiyor. Biz ensafa verilsin istiyoruz ama sadece zarar gören esnafmı anlamıyorum

  1. Kadir dedi ki:

   Zaten esnafın başındağ aşağı döküyorlar. Hepsi hikaye…

 9. taraftar 44 dedi ki:

  bu gülmeyi anlamadım,,.festivalmi var.,,millet çadırda -15 derecede,,,, bunlar neyın peşinde

  1. yusuf dedi ki:

   Bakan tüm esnafa diyor ticaret odasına bağlı esnaflar alıyormu bilgisi olan varmı

 10. Hakan dedi ki:

  Ya anlamıyorum kolkola girmişler şaka gibi. Şunu kafanıza koyun berat Albayrak depremden 1hafta sonra Malatya’da açıklama yaptı .kameralar karşısında yanında şehircilik bakanı İçişleri bakanı vardı. Ne dedi biz onu istiyoruz dediki esnaf ve başkanlarından aldığımız bilgilere göre karar verdik Malatya ve elazigdaki esnaflarımıza 50bin TL ye kadar 5yil geri ödemeli kredi vereceyiz faizsiz. 2.inci açıklama daha önemli inanmayan araştırsın …berat bey aynen şunu söyledi Elazığ ve Malatya daki bakın tümmm esnaflarımızın halkbank aracılığıyla çekmïş olduğu halı hazırdaki kredi borçlarını 1yıl faiziyle birlikte erteliyoruz dedi siz ellele tutuşmuş diyorsunuz ki depremden zarar görmüş işyeri yıkılmış esnafımızın 1yillik kerdi borçlarını biz ödeyeceğiz .şakamı yapıyorsunuz .biz berat bey nedediyse onu istiyoruz gerizekalimiyiz biz öylemi görüyorsunuz . .biz esnaflara uyan ama ili şehirdeki tüm esnaflara uyan1yıl ertelenmesidir .sayın berat beyi geçemessiniz

 11. Metin dedi ki:

  2 yıl önce de seçim malzemesi yapıp faizsiz 30 bin dediler üç beş kişiye verip akabinde ödenek yok diyip kestiler buda böyle olur muhtemelen bir bakan geliyor farklı şeyler söylüyor diğer bakan gelip farklı konuşuyor muz cumhuriyeti oldu memleket ayrıca şevket keskin günün en karlısı çıktı kendine yeni yer sözü aldı şimdiki bina dan utanıyormuş koyun can derdinde kasap et

 12. Trk dedi ki:

  Depremde zarar gören herkese verilmesi lazım sadece esnafın paraya ihtiyacı yok evi ile birlikte eşyalarınıda kaybedenler ve bu kış ayında sokakta kalanlar var bunları düşünerek hareket edilse daha faydalı olur

 13. Malatyaliiii dedi ki:

  Yine dağıtıyoruz gülücüklerle vaadler.insanlarin umudu yok be sizden tek Umudumuz Allah..

 14. Seyfo dedi ki:

  Sanki karşılıksız para veriyorlarmış gibi, insanlara faydalı bir şeymiş gibi bir de lanse etmiyorlar mı çıldırıyorum. Kredi veriyorsun kredi arkadaş. Ne bu sevinç, gurur falan ? Bir de lütufmuş gibi çıkıp konuşuyorlar ya.

 15. Bynedim dedi ki:

  Bunlar niye gülüyor anlamadık komik bir durumdamıyız ülke olarak bir garipsedik herşeyi

 16. Malatyalı Bekir dedi ki:

  Helal olsun sanki düğüne gelmişler gibi yüzleri güleç. Keşke yanlarına kına alsalarmış. Eeee Ahireti unutursan depremin olduğu yerde 41 vatandaşımızın rahmetli olduğunu da unutursun.Allah hidayet nasip etsin.

 17. Malatyalı dedi ki:

  Depremde evi yıkılanlara kira yardımı verilecekti ne oldu hiç kimse alamamış hemen deprem unutulmuş siyasiler Allah sizi bildiği gibi yapsın

 18. Hakan dedi ki:

  Boş verde Berat Albayrak .açıklama yapmıştı Malatya ve elazigdaki esnaflarımızın hepsi Halkbank tan çektiği kredi borçları 1yil ödeme ertelenecek dedi bunu aciklayin

  1. Metin dedi ki:

   O başka ülkenin bakanıydı bu başka ülkenin bakanı 🙂

 19. Esnaf dedi ki:

  Esnafa hangi şartlarda verecekler banka puan sistemine takılacak 100 tane evrak istenecek kefil getir zorlaştırır lar işi bence bir bilen varmi hangi şartlardan verecekler??

 20. vural dedi ki:

  kredinin şartlarını görelim yok senin kredin gecikmiş kredi kartın gecikmiş veremeyiz cevabıda verilecek önemli olan zor durumdakine verilmesi

 21. Malatya sevdalisi dedi ki:

  Şimdi benim esnaf olmamam suçmu banada aynı şartlarda kredi versinler.

  1. necdet dedi ki:

   bunlar esnaftan başka kimseye vermezler

 22. Kadir dedi ki:

  Öyle bir anlatıyorlarki insan kendini isviçrede yaşıyor sanıyor. Özetliyeyim kredi sadece dükkanı başına yıkılan beya ağır hasar görene veriliyor oda ancak 100 200 kişidir, ve kredisi ertelenecek olanda bu 100 200 kişdir. Evet bu insanlara yardım edin ama abartmayın, öyle bir lanse ediliyorki sanki tüm malatyaya verilecek. Yahu bu verdiğiniz destek bazı iş adamlarına verilen desteğin dosya masrafı kadar tutmaz. Aç televizyonu toplanan yardımdan bahs edilirken “100 milyon yardın toplandı” deniyor ama harcanan aynı para için “eski parayla 100 tirilyon harcadık” diye. Yemin ederim pes demekten başka bişey diyemiyorum.

  1. Ali dedi ki:

   Bütün esnafa 50 bin dağıtacak diye yazmış. Daha önceki 100 bin sadece hasar görenlereydi.

   1. Kadir dedi ki:

    Açın şartları okuyun bülent kardeş. Depremden zarar gören ve bunu valilikten resmi evrakla kanıtlayan diyor. Her esnafa verilse böyle bir şart koşulurmuydu?

 23. Malatyalı dedi ki:

  Maşallah herkese bol keseden verin bakalım bu fakirlerin hakkını nasıl vereceksiniz.

  1. Bülent dedi ki:

   Nasılda gülüyorlar sanki deprem başka ülkede olmuş

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."